Справа № 455/1248/24
Провадження № 2/455/371/2024
УХВАЛА
23 жовтня 2024 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
у складі судді Титова А.О.,
за участю секретаря судового засідання Гавриляк О.Б.
представники сторін в судове засідання не з`явились,
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду, цивільну справу
за позовом ОСОБА_1 ,
до ОСОБА_2 ,
за участю:
- Старосамбірської міської ради Самбірського району Львівської області як органу опіки та піклування,
- Служби у справах дітей Старосамбірської міської ради Самбірського району Львівської області,
про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
РУХ СПРАВИ В СУДІ
Позивач - ОСОБА_1 (далі за текстом - Позивач), звернулась до суду з позовом до відповідача - ОСОБА_2 , про позбавлення останнього батьківський прав щодо їх сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До початку розгляду справи по суті 23.10.2024 від представника Позивача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду, в обґрунтування якого, представник Позивача вказує, що після подачі позову до суду, Позивач вирішила не продовжувати судовий розгляд. У поданому клопотанні представник Позивача також просить повернути сплачений судовий збір за подання до суду позовної заяви.
ЦИВІЛЬНЕ ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВА ПРАКТИКА
Залишення позову без розгляду
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина 1 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України).
Основною засадою (принципом) цивільного судочинства, серед іншого - єдиспозитивність цивільного судочинства, яка, зокрема, полягає у тому, щоучасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (пункт 5 частини 3 статті 2 та частина 3 статті 13 Цивільного процесуального кодексу України).
Суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду (пункт 5 частини 1 статті 257 Цивільного процесуального кодексу України).
Подання заяви про залишення позову без розгляду є правом позивача, який на власний розсуд розпоряджається своїми правами, таке право є абсолютним і не залежить від волі інших учасників процесу. При цьому, надане позивачу на подання такої заяви не залежить від думки інших учасників справи і суд не зобов`язаний при вирішенні відповідного питання з`ясовувати обставини, які стосуються суті справи або мотивів, у зв`язку з якими така заява подана. Суд зобов`язаний залишити подану заяву без розгляду, якщо позивач звернувся з таким клопотанням (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №759/14677/21 від 23.11.2022).
Судовий збір
В ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з державного бюджету (частина 3 статті 257 ЦПК України).
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частини 1 та 2 статті 133Цивільного процесуального кодексу України).
Спеціальним законом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору - є Закон України «Про судовий збір» (преамбула Закону України «Про судовий збір», далі за текстом також - Закон).
Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків,якщо такізаяви абоскарги залишенібез розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або зайого заявою(клопотанням) (пункт 4 частини 1 статті 7 Закону).
Особі, позов якої судом залишено без розгляду за її заявою - не повертається сплачена сума судового збору за подання позовної заяви, що узгоджується в приписами пункту 4 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» (Постанова Верховного Суду від 11.01.2022 у справі №449/1290/20)
МОТИВИ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
З огляду на вищевикладені положення процесуального законодавства та судової практики - залишення заяви без розгляду на підставі заяви позивача - це форма закінчення розгляду справи без ухвалення рішення суду по суті спору.Подання заяви про залишення позову без розгляду є правом позивача, який на власний розсуд розпоряджається своїми правами, таке право є абсолютним і не залежить від волі інших учасників процесу, а суд, з метою дотримання принципу диспозитивності цивільного судочинства, зобов`язаний залишити подану заяву без розгляду, якщо позивач звернувся з відповідним клопотанням.
У даному випадку, реалізуючи свої процесуальні права, Позивач до початку розгляду справи суті подав заяву про залишення позову без розгляду, у зв`язку з чим, позов підлягає залишенню без розгляду на підставі пункту 5 частини 1 статті 257 Цивільного процесуального кодексу України.
В той же час, за змістом пункту 4 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір",у випадку залишення судом позову без розгляду на підставі відповідної заяви позивача - сплачена останнім сума судового збору не повертається.
За викладеного, підстави для задоволення заяви Позивача в частині повернення сплаченого судового збору - відсутні.
СУДОВЕ РІШЕННЯ
Керуючись пунктом 4 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", пунктом 5 частини 1 статті 257, статтею 260 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав залишити без розгляду.
2. Клопотання ОСОБА_1 про повернення сплаченої суми судового збору залишити без задоволення.
Строк і порядок набрання ухвалою законної сила та її оскарження
Ухвала підписана без її проголошення, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повної ухвали. Днем складання повної ухвали та її підписання є день її постановлення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Титов А.О.
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122539330 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Титов А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні