номер провадження справи 19/137/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.2024 Справа № 908/1954/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя Господарського суду Запорізької області Давиденко І.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю КВІН ЛТД (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 147-А, кв. 39, ідентифікаційний код юридичної особи 23849092)
про стягнення 36 248,13 грн
без виклику учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Запорізької області через підсистему Електронний суд надійшла позовна заява (вх. № 2158/08-07/24 від 15.07.2024) Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго до Товариства з обмеженою відповідальністю КВІН ЛТД про стягнення 36 248,13 грн, а саме: 6 423,42 грн боргу за необліковану електроенергію, 29 824,71 грн вартості електротехнічного та трасологічного експертного дослідження.
Позов мотивовано тим, що в зв`язку з виявленим порушенням Товариством з обмеженою відповідальністю КВІН ЛТД умов ПРРЕЕ, Публічним акціонерним товариством Запоріжжяобленерго було нараховано вартість необлікованої електричної енергії.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 15.07.2024, здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/1954/24 та визначено до розгляду судді Давиденко І.В.
Ухвалою суду від 22.07.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк до 29.07.2024 включно для усунення недоліків.
29.07.2024 від позивача надійшли клопотання про усунення недоліків.
Оскільки, предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача суми в розмірі 36 248,13 грн, вказана сума не перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, проте, справа не відноситься до визначеного ч. 4 ст. 247 ГПК України виключного переліку категорій справ, які не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження, справа не є складною, суд ухвалив розглядати справу у спрощеному позовному провадженні.
Ухвалою суду від 05.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1954/24; присвоєно справі номер провадження 19/137/24, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Ухвала суду від 05.08.2024 про відкриття провадження у справі № 908/1954/24, що надсилалась на адресу місцезнаходження відповідача, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 147-А, кв. 39, повернулась до суду 23.08.2024 з відміткою пошти: «адресат відсутній за вказаною адресою».
Верховний Суд в ухвалі від 11.08.2022 у справі № 916/514/21 зазначає, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв`язку та/або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статей 162, 165, 258, 263, 290, 295 ГПК України, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Отже, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/1954/24.
Судом також враховано, що не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «»://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал, згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, тридцятиденний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій сплив. Будь-яких процесуальних заяв або заяв по суті протягом цього періоду до суду не надходило. Тому, суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України).
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Згідно зі ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відзив на адресу суду від відповідача у встановлений в ухвалі суду від 05.08.2024 у справі № 908/1954/24 процесуальний строк для подачі відзиву не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.
Згідно зі ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У відповідності до ст. 42 ГПК України, учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
За таких обставин, суд визнав наявні в матеріалах справи № 908/1954/24 письмові докази достатніми для всебічного, повного та об`єктивного розгляду спору.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення 24.10.2024.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
З огляду на статтю 509 Цивільного кодексу України вбачається, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.
Між Відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (надалі перейменоване в Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго») (Оператор системи) та Товариством з обмеженою відповідальністю КВІН ЛТД (Споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії № 7210 від 31.08.2007 (Договір).
Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією
Згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018, шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.
Відповідно до п. 2.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (надалі - ПРРЕЕ), фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу е/енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання е/енергії.
Отже, з 01.01.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю КВІН ЛТД приєдналось до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (Договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 31.08.2007 за №7210 щодо індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо, згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312, матеріали справи містять копію заяви-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 27.12.2018, за якою одним з об`єктів є інтернеткафе, що розташовано за адресою: вул. Добролюбова, буд. 9 у м. Запоріжжя.
Пунктом 6.2 Договору про розподіл, споживач зобов`язується, зокрема, виконувати умови цього Договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.
Відповідно до п. 8.6 Договору про розподіл, у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача, Споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.
09.07.2020 під час проведення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою вул. Добролюбова, буд 9 у м. Запоріжжя, у присутності відповідального за електрогосподарство Лойченко Сергія Івановича, який допустив представників оператора системи до перевірки засобів обліку електричної енергії, було виявлено порушення: «вимоги ПРРЕЕ, що передбачено п.п. 1); п.п. 2); п.п. 3) п. 8.4.2, а саме: пошкодження пломби на засобі вимірювальної техніки з відбитками тавр про його повірку та пломби №11824168 ВАТ «ЗОЕ», установленої на кріплені кожуха лічильника, та пошкодження пломби №11824120 ВАТ «ЗОЕ», установленої на клемній кришці лічильника згідно з актом про пломбування; інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобу вимірюваної техніки, а саме: при підключеному навантаженні імпульси споживання електричної енергії відсутні, спожита електроенергія не враховується, покази не змінюються».
У зв`язку із виявленим порушенням та відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 09.07.2020 за №10002697 (далі Акт про порушення), який підписано відповідальним за електрогосподарство ОСОБА_1 із зауваженням.
Зауваження оформлені Додатком №6 до Акту про порушення та містять наступні зауваження викладені ОСОБА_1 : «подряпину має одна свинцева пломба з трьох, що знаходяться на кожусі ел. лічильника. Також пломба на кришці, яка закриває клемну коробку лічильника не пошкоджена. Пломба №92, на задній стінці ел. лічильника ціла. Якщо ці п`ять пломб цілі, а одна має механічне пошкодження подряпину, то можна зробити висновок, що втручання до схеми електролічильника не було. Лічильник вийшов з ладу без втручання людини, у зв`язку з перенавантаженням (під час грози)».
Пунктом 11 Акту про порушення визначено, що комісія з розгляду даного акту відбудеться 27.08.2020.
27.08.2020 на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення у присутності представника споживача, відповідального за електрогосподарство ОСОБА_1 комісією було прийнято рішення направити лічильник №319976 до спеціалізованої експертної установи для проведення експертизи щодо підтвердження факту виявленого порушення ПРРЕЕ, що оформлено відповідним протоколом №252 від 27.08.2020.
За результатом проведення електротехнічного та трасологічного експертного дослідження, судовими експертами Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Коломієць А.В. та ОСОБА_2 06.10.2023 року складено Висновок №404-23 наступного змісту: пломба ВАТ ЗОЕ №11824120, яка булла встановлена на клемній кришці приладу обліку СО-ЄА05М1 №319976 піддавалась механічному впливу сторонніми предметами з метою її несанкціонованого розкриття та повторного встановлення, містить ознаки її повторного встановлення.
19.10.2023 Оператором системи листом №055- 5543/1044 було направлено Споживачу запрошення на засідання комісії на 09.11.2023.
09.11.2023 Споживач не з`явився на засідання комісії та не направив свого уповноваженого представника, у зв`язку з чим комісією було прийнято рішення перенести засідання на 23.11.2023 для запрошення представника Споживача, що зафіксовано в протоколі №1268 засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 09.11.2023.
10.11.2023 на адресу Споживача було направлено поштою копію протоколу №1268 засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 09.11.2023.
23.11.2023 було проведено засідання комісії за участю представників Споживача Лойченко С.І. та ТОВ «КВІН ЛТД» Деменко І.О., на якому з урахуванням Висновку експертів №404-23, прийнято рішення про нарахування вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 2340 кВт.год на суму 6 423,42 грн за порушення ПРРЕЕ, зафіксоване актом від 09.07.2020 та вартість експертизи в розмірі 29 824,71 грн, що оформлено відповідним протоколом №1276.
Другий примірник протоколу, розрахунок, рахунок на сплату не облікованої електроенергії по акту, рахунок на оплату вартості платних послуг отримано представником Споживача 23.11.2023, що підтверджується відповідною відміткою в протоколі № 1276.
Згідно приписів п. 8.2.7 ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Позивач посилався на те, що відповідачем не оплачено виставлені рахунки, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Підстави виникнення господарських зобов`язань визначені в ст. 174 ГК України. Зокрема, господарські зобов`язання можуть виникати: з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб`єкту або суб`єктом господарювання, придбання або збереження майна суб`єкта або суб`єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; внаслідок подій, з якими закон пов`язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, що визначено ч. 2 ст. 175 ГК України.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Згідно з приписами статті 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Згідно з ч. 3 статті 58, статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
Згідно з пунктом 1.2.7. глави 1.2 розділу І ПРРЕЕ, постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно пункту 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Як встановлено судом вище, 09.07.2020 під час проведення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою вул. Добролюбова, буд 9 у м. Запоріжжя, у присутності відповідального за електрогосподарство Лойченко Сергія Івановича, який допустив представників оператора системи до перевірки засобів обліку електричної енергії, було виявлено порушення: «вимоги ПРРЕЕ, що передбачено п.п. 1); п.п. 2); п.п. 3) п. 8.4.2, а саме: пошкодження пломби на засобі вимірювальної техніки з відбитками тавр про його повірку та пломби №11824168 ВАТ «ЗОЕ», установленої на кріплені кожуха лічильника, та пошкодження пломби №11824120 ВАТ «ЗОЕ», установленої на клемній кришці лічильника згідно з актом про пломбування; інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобу вимірюваної техніки, а саме: при підключеному навантаженні імпульси споживання електричної енергії відсутні, спожита електроенергія не враховується, покази не змінюються».
У зв`язку з виявленим порушенням та відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 09.07.2020 за №10002697 (Акт про порушення), який підписано Лойченко С.І., яким внесено зауваження до складеного акту згідно додатку №6.
Відповідно до п. 8.4.4 ПРРЕЕ (в редакції на час складання акту про порушення), факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом. Для забезпечення проведення експертизи оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності). Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.
09.07.2020 на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення за участю представника споживача було прийнято рішення про направлення вилучених пломб до спеціалізованої експертної установи щодо підтвердження факту виявленого порушення ПРРЕЕ.
Абзац 7 п. 8.2.6 ПРРЕЕ (в редакції на час складання акту про порушення), Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.
Таким чином, Оператором системи дотримано строки, встановлені п. 8.2.6 ПРРЕЕ.
Слід зазначити, що Правилами, станом на час складання Акту про порушення, не було встановлення строків для надсилання Оператором системи пломб для проведення експертизи.
За результатом проведення електротехнічного та трасологічного експертного дослідження, судовими експертами Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Коломієць А.В. та Давидов К.В. 06.10.2023 року складено Висновок №404-23 наступного змісту: пломба ВАТ ЗОЕ №11824120, яка булла встановлена на клемній кришці приладу обліку СО-ЄА05М1 №319976 піддавалась механічному впливу сторонніми предметами з метою її несанкціонованого розкриття та повторного встановлення, містить ознаки її повторного встановлення.
Згідно з п. 2.3.4 ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до пункту 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
19.10.2023 Оператором системи листом №055- 5543/1044 було направлено Споживачу запрошення на засідання комісії на 09.11.2023. 09.11.2023 Споживач не з`явився на засідання комісії та не направив свого уповноваженого представника, у зв`язку з чим комісією було прийнято рішення перенести засідання на 23.11.2023 для запрошення представника Споживача, що зафіксовано в протоколі №1268 засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 09.11.2023.
23.11.2023 було проведено засідання комісії за участю представників Споживача Лойченко С.І. та ТОВ «КВІН ЛТД» Деменко І.О., на якому з урахуванням Висновку експертів №404-23, прийнято рішення про нарахування вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 2340 кВт.год на суму 6 423,42 грн за порушення ПРРЕЕ, зафіксоване актом від 09.07.2020 та вартість експертизи в розмірі 29 824,71 грн, що оформлено відповідним протоколом №1276.
Оператором системи дотримано строки розгляду Акту про порушення, після проведення експертного дослідження, оскільки відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, перебіг даного терміну починається з дати отримання експертного дослідження.
Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснювався виходячи з приписів п. 8.4.10 ПРРЕЕ.
Пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою: W доб. = P · t доб. · K в, де: Р - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність (6,5 кв/год); tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (12 год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год; Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
В даному випадку, розрахунок було проведено 20.05.2020р. було проведено контрольний огляд приладу обліку Споживача №319976, нарахування по Акту проведено про порушення ПРРЕЕ за 50 днів, тобто за період з 20.05.2020 (проведення контрольного огляду) по 09.07.2020 (Акт про порушення ПРРЕЕ), згідно з вимогами Правил.
Перевіривши розрахунок вартості необлікованої електроенергії по Акту про порушення, суд дійшов висновку, що позивачем здійснено його арифметично вірно.
Отже, нарахована сума необлікованої електричної енергії складає 6 423,42 грн, в зв`язку з чим Споживачу виставлено рахунок № 7210/АН від 23.11.2023, якій було отримано ним 23.11.2023, про що свідчить підпис представника на протоколі засідання комісії № 1276 від 23.11.2023.
Крім того, відповідно до п. 8.4.4 ПРРЕЕ, якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб.
На виконання вищезазначеного пункту, Споживачу додатково було виставлено рахунок №7844 щодо оплати вартості експертного дослідження на суму 29 824,71 грн, якій останнім оплачено не було.
В силу статей 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 599 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до частини 2 статті 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять докази оплати відповідачем рахунків на оплату.
З огляду на викладене, позивачем доведений та документально підтверджений факт порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та наявність підстав для стягнення вартості необлікованої електроенергії в сумі 6 423,42 грн та суми вартості експертного дослідження в розмірі 29 824,71 грн.
Під час розгляду справи відповідачем своїх заперечень не подано, не спростовано факту пошкодження пломб і як наслідок безоблікового споживання електроенергії, як і не доведено факт того, що Акт про порушення складений з порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії, доказів оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. При цьому виконання рішень, винесених судом, є невід`ємною частиною «права на суд», адже в іншому випадку положення статті 6 Конвенції будуть позбавлені ефекту корисної дії (пункти 34, 37 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бурдов проти Росії»).
Відповідно до ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір, в порядку ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю КВІН ЛТД (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 147-А, кв. 39, ідентифікаційний код юридичної особи 23849092) на користь Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926, на рахунок
№ НОМЕР_1 в АТ «Метабанк», МФО 313582) 6 423 (шість тисяч чотириста двадцять три) грн 42 коп. боргу за необліковану електроенергію та 29 824 (двадцять дев`ять тисяч вісімсот двадцять чотири) грн 71 коп. вартості електротехнічного та трасологічного експертного дослідження.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю КВІН ЛТД (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 147-А, кв. 39, ідентифікаційний код юридичної особи 23849092) на користь Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926, на рахунок № НОМЕР_1 в АТ «Метабанк», МФО 313582) судовий збір у розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
У зв`язку з постійними повітряними тривогами через загрозу ракетних обстрілів обласного центру і, відповідно, наявністю обставин, що загрожують життю, здоров`ю та безпеці, рішення складено та підписано 24.10.2024.
Суддя І.В. Давиденко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122541673 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Давиденко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні