ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2024 р. м. Одеса Справа № 916/2885/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом: Акціонерного товариства ДТЕК Одеські електромережі (вул. М. Боровського, 28-Б, м. Одеса, 65031)
до відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Косвена 78» (вул. Косвена, 78, корп. 1,2, м. Одеса, 65091)
про стягнення 94489,09 грн,
УСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство ДТЕК Одеські електромережі звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Косвена 78, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 94489,09 грн, з яких: заборгованість за необліковану електричну енергію в розмірі 89287,68 грн; 3% річних в розмірі 2410,85 грн; інфляційні втрати в розмірі 2790,56 грн.
Позиції учасників справи
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину порушення відповідачем строків здійснення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідно до рішення комісії, оформленого протоколом від 25.05.2023 № 57/4. Як наголошує позивач, у спірних правовідносинах сторін відповідачем було допущено порушення ПРРЕЕ, а саме самовільно здійснено підключення електропроводки та електроустановок до мережі, що не є власністю АТ «ДТЕК Одеські електромережі», з порушенням схеми обліку.
02.09.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечує та просить суд відмовити позивачу у його задоволенні з таких підстав: під час здійснення представниками позивача комісійного розгляду порушення останніми було застосовано некоректну норму ПРРЕЕ, що також призвело до невірного визначення формули нарахування; позивачем було неналежним чином оформлено акт про порушення, адже позивачем не надано доказів наявності у працівників, які проводили обстеження та склали акт, права на здійснення таких дій та проходження ними відповідного інструктажу; в акті відсутні відомості щодо меж балансової належності, при цьому позивачем не надано доказів на підтвердження погодження відповідних меж сторонами; порушення були зафіксовані за відсутності уповноваженого представника відповідача, при цьому матеріали справи не містять документів, які б підтверджували уповноваження головою правління бухгалтера відповідача на підписання відповідного акту; відповідача не було повідомлено належним чином про розгляд акту комісії; відповідач наголошує, що позивач не мав права нараховувати 3% річних та інфляційні втрати на суму боргу під час воєнного стану з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206.
Також у відзиві відповідач заявив клопотання про поновлення процесуального строку для його подання, яке мотивоване тим, що відповідач ознайомився з матеріалами справи за поданим клопотанням в суді лише 19.07.2024, у зв`язку з неотриманням від позивача копії позовної заяви з додатками. При цьому, як наголошує відповідач, доступ до електронного кабінету відповідача в системі «Електронний суд» наявний лише у голови правління, який з початку повномасштабного вторгнення був мобілізований до лав ЗСУ. Розглянувши вказане клопотання відповідача, з урахуванням позиції позивача, суд, з огляду на завдання господарського судочинства, визнав наявність підстав для його задоволення.
12.08.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому останній наголосив про таке: відповідач у відзиві на позовну заяву не заперечує сам факт безоблікового споживання електричної енергії, який зафіксований у акті про порушення; обставина про те, що самовільне підключення виявлене у відповідача мало місце саме до електричної мережі, що не є власністю АТ «ДТЕК Одеські електромережі», крім зафіксованим в акті про порушення, додатково підтверджується актом розмежування, що додається до відповіді на відзив, в якому зазначено, що за технічний стан, обслуговування, зберігання та експлуатацію ВРП житлового будинку по вул. Скісна, 78, за усі внутрішні електромережі житлового будинку, відповідальність несе споживач, тобто відповідач у справі; позивач пояснює, що в акті мала місце технічна описка щодо зазначення кваліфікації виявленого порушення замість підпункту 7 підпункт 6 пункту 8.4.2. Правил, при цьому вказане не призвело до невірного застосування формули, за якою здійснювалось нарахування спірної суми; з урахуванням заперечень відповідача позивач долучив до відповіді на відзив докази щодо повноважень працівників, які складали акт та проводили перевірку; позивач наголошує на тому, що саме акт розмежування, складений позивачем як додаток до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в розумінні положень цього договору та норм ПРРЕЕ визначає межі балансової належності та відповідальності щодо електричних мереж та встановлює факт погодження їх сторонами договору, в цей же час, не зазначення представниками позивача цих меж в акті про порушення не спростовує виявленого у відповідача факту самовільного підключення та не є встановленою Правилами підставою для визнання цього акту недійсним; враховуючи те, що Овсейчук В.Д. допустила представників позивача для проведення перевірки на об`єкт відповідача, займає посаду бухгалтера ОСББ "Косвена 78", будь-яких зауважень щодо свого представництва або відсутності відповідних повноважень в акті про порушення не виклала, у представників позивача не виникло жодних сумнівів, що саме ця особа в розумінні п. 8.2.5 ПРРЕЕ уповноважена брати участь у перевірці в якості представника відповідача, бути присутній при складанні акту про порушення та підписувати його; стосовно протиправності, на думку відповідача, нарахування останньому 3% річних та інфляційних втрат на суму заборгованості позивач зауважив, що передбачені частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України інфляційні втрати і 3% річних за своєю правовою природою не мають характеру штрафних санкцій, а є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові; позивач звертає увагу, що докази проведеної відеозйомки були долучені до поданої позовної заяви і разом з іншими доказами надіслані відповідачу до його електронного кабінету.
При цьому позивач просить суд відмовити відповідачу у задоволенні клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для подання відзиву на позов, наголошуючи, що ухвала про відкриття провадження у справі була доставлена до електронного кабінету відповідача ще 27.06.2024, а щодо посилання відповідача на те, що голова правління об`єднання мобілізований у лави ЗСУ позивач наголошує, що довіреність на представництво інтересів об`єднання головою правління було видано ще 01.07.2024.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідь на відзив надійшла до електронного кабінету відповідача 12.08.2024, водночас, станом на час ухвалення рішення судом, відповідач не скористався правом на подання до суду письмових заперечень.
Водночас, на виконання вимог ухвали суду від 11.09.2024 відповідачем 23.09.2024 були подані суду письмові пояснення, в яких останній наголосив, що ОСББ «Косвена 78» є об`єднанням побутових споживачів та отримує електричну енергію від ТОВ «ООЕК» за фіксованими цінами для побутових споживачів. З урахуванням вказаного та норм закону, відповідач вважає, що у спірних правовідносинах він має статус побутового споживача.
10.10.2024 до суду надійшли письмові пояснення позивача, в яких останній відзначив, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що відповідач розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку, при цьому, із наданих разом з позовом додатків до договору вбачається, що у відповідача для розрахунків встановлено не загальний розрахунковий засіб обліку, а окремі засоби обліку на різні об`єкти споживання електричної енергії. За цих обставин позивач вважає, що відповідач не є побутовим споживачем (колективним побутовим споживачем) у розумінні норм закону. В цей же час позивач наполягає на тому, що зважаючи на зафіксоване у відповідача порушення у вигляді самовільного підключення до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (підп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ) застосування комісією позивача формули № 8 цілком узгоджується також з вимогами п. 8.4.13 Правил, врахування яких передбачається у разі виявлення зазначеного порушення у побутового споживача. За цих обставин позивач вважає, що твердження відповідача щодо некоректності застосування до відповідача формули № 8 для здійснення розрахунку є безпідставним і не може розцінюватися судом тією обставиною, яка впливає на його правильність.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.07.2024 позовну заяву Акціонерного товариства ДТЕК Одеські електромережі було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2885/24; постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз`яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Ухвалою від 11.09.2024 суд визнав необхідним дозволити сторонам подати суду письмові пояснення з посиланням на відповідні нормативно-правові акти та наявні у справі докази щодо статусу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Косвена 78 у спірних правовідносинах, як споживача (побутового чи не побутового).
Обставини справи
28.12.2017 між Публічним акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (далі постачальник) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Косвена 78» (далі постачальник) був укладений договір про постачання електричної енергії № 8013 (а.с. 13-18, т.1), за умовами якого постачальник зобов`язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю, а споживач зобов`язався оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Відповідно до п. 9.4. договору він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2018. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Відповідно до даних додатків № 2 та № 10 до договору (а.с. 20-21, 25, т.1) споживання електричної енергії відповідачем здійснюється за адресою: вул. Косвена, 78 та визначено об`єкти споживання, зокрема, житловий будинок (ліфт), на якому встановлений прилад обліку (електролічильник) № 50877667. При цьому у додатку № 10 до договору (а.с. 25, т.1) визначено тарифну групу щодо постачання електричної енергії на об`єкт житловий будинок (ліфт) як 2-гу (міське населення).
Додатком № 6 до договору затверджений акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (а.с. 113-114, т.1), яким передбачено, що сторонам на праві власності/користування/відання належать/перебувають на їх балансі електромережі, за які кожна із сторін несе відповідальність за їх технічний стан, обслуговування, зберігання та експлуатацію, а саме: оператор системи розподілу АТ «ДТЕК Одеські електромережі»: ТП 2641; КЛ-0,4 кВ від РУ-0,4кВ ТП 2641 вих. 14 до ВРП житлового будинку по вул. Косвена, 78; AL (4х70) ммІ - 200м; КЛ-0,4кВ від РУ-0,4кВ ТП 2641 вих.20 доВРП житлового будинку по вул. Косвена, 78; AL (4х70) ммІ - 200м; споживача ОСББ «Косвена 78»: ВРП-0,4кВ житлового будинку по вул. Косвена, 78; вимірювальні засоби обліку електроенергії; усі внутрішні електромережі житлового будинку. Межа балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін встановлюється на першому комутаційному апараті у ВРП-0,4кВ житлового будинку.
Згідно з Статутом позивача в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів акціонерів АТ «ДТЕК Одеські електромережі» від 13.01.2022 № 1/2022» (а.с. 46-49, т.1), АТ «ДТЕК Одеські електромережі» є новим найменуванням АТ «Одесаобленерго», в свою чергу, АТ «Одесаобленерго» було юридичною особою з новим найменуванням у результаті проведення державної реєстрації змін до Статуту, які пов`язані з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» від 16.11.2017 № 2210-VIII та зміною найменування з ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» на АТ «Одесаобленерго». Товариство було правонаступником майна, прав та обов`язків ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго».
Як пояснює у позовній заяві позивач, у зв`язку зі змінами у законодавстві України у сфері електроенергетики, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» припинило діяльність з постачання електричної енергії та з 01 січня 2019 року почало функціонувати як оператор системи розподілу, надаючи відповідачу послуги з розподілу електричної енергії. Позивач наголошує, що враховуючи підтверджене споживання відповідачем електричної енергії за вищевказаною точкою розподілу, останній приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного за посиланням: https://www.dtek-oem.com.ua/ua. На підтвердження даних обставин позивач до матеріалів справи долучив, зокрема, історію споживання по точці обліку, за адресою: Косвена, 78/житловий будинок (ліфт), де встановлений прилад обліку № 50877667 (а.с. 26, т.1).
Також до матеріалів справи позивачем долучено роздруківку публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії, який розміщений на сайті позивача та до якого приєднався відповідач (а.с. 27, т.1).
Відповідачем вищевказані обставини не спростовані.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи (а.с. 32-33, т.1), 04.05.2023 уповноваженими особами позивача Шуляк О.В., Бонк С.В., Звягін В.А. за участі представника головного бухгалтера Овсейчук В.Д. на об`єкті, за адресою: вул. Косвена, 78, було проведено перевірку, за результатом якої складений акт про порушення № 8005843. На підтвердження повноважень вищевказаних працівників позивачем до матеріалів справи долучено копії посвідчень працівників, посадова інструкція провідного інженера підрозділу рейдової роботи Центру по роботі з комерційними втратами Дирекції по взаємодії з клієнтами АТ «ДТЕК Одеські електромережі» (а.с. 119-131, т.1), протоколи засідань комісії з перевірки знань працівників з питань охорони праці, пожежної безпеки та технічної експлуатації (а.с. 132-137, т.1).
Так, згідно з даними акту перевіркою було встановлено порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ, самовільне підключення електропроводки та електроустановок до мережі, що не є власністю АТ "ДТЕК Одеські електромережі", з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано відкритим способом кабелем мідь 2х4 мм.кв. від міжповерхового щита 0,4 кВ до приміщення. Електроенергія споживається, але не враховується. Порушення продемонстровано споживачу. У акті відображено схему електроживлення споживача із позначенням, зокрема, точки самовільного підключення, зазначено, що при проведенні перевірки було здійснено фото та відеофіксацію, а також повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 25.05.2023 з 09:00, за адресою: вул. Краснова, 2-А. Акт містить підпис представника споживача Овсейчук В.Д., яка зауважень до акту не висловила.
Під час розгляду справи судом досліджені додані до матеріалів позовної заяви через систему «Електронний суд» відеоматеріали, на яких зафіксовано безоблікове споживання електроенергії, точку приєднання та процес підписання акту. Також позивач долучив роздруківку фотофіксації, здійснену під час проведення перевірки (а.с. 138-140, т.1).
25.05.2023 відбулось засідання комісії по розгляду акту про порушення від 04.05.2023 № 8005843 (а.с. 34, т.1), яке оформлено протоколом від 25.05.2023 № 57/4. Комісією встановлено порушення відповідачем ПРРЕЕ, у зв`язку з чим вирішено здійснити нарахування згідно з п. 8.4.2 та підп. 6 за формулою № 8 п. 8.4.12 ПРРЕЕ, п. 8.4.7. При здійснені розрахунку враховувалась тривалість роботи струймоприймачів протягом доби 12 годин. Відповідно до розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії (а.с. 35, т.1) період нарахування становить з 04.11.2022 по 04.05.2023, всього підлягає до сплати за необліковану електричну активну енергію 89287,68 грн за 13762 кВт*год.
Для здійснення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідачу виставлений рахунок № 8005843 (а.с. 36, т.1), який разом з копіями протоколу та розрахунку був направлений відповідачу 20.06.2023 (а.с. 37-39, т.1).
Доказів здійснення відповідачем оплати вищевказаного рахунку матеріали справи не містять.
У зв`язку з тим, що відповідач не сплатив кошти за вищевказаним рахунком, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав. Водночас, окрім основного боргу в сумі 89287,68 грн, позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача (а.с. 40-41, т.1) 3% річних в розмірі 2410,85 грн (за період з 04.08.2023 до 27.06.2024) та інфляційні втрати в розмірі 2790,56 грн (за період серпень 2023 року травень 2024 року).
Законодавство, застосоване судом до спірних відносин
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У відповідності до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Згідно з ч. 1 ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.
За змістом статті 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення); спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі Постанова) затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила 312).
Відповідно до п.2. постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Згідно з п.4 постанови операторам систем розподілу (далі - ОСР) має укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Згідно з п. 1.1.2. Правил № 312 (тут і далі в редакції, чинній на момент виявлення порушення та розгляду акту про порушення) побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність); побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об`єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію) у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об`єктів приватного домогосподарства, крім нотаріальної, підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, зокрема діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, зі створення віртуальних активів (майнінгу) та надання платних послуг тощо.
Відповідно до п. 2.3.1., 2.3.2., 2.3.3. Правил № 312 на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку. Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки. Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проєктних рішень. Перелік точок комерційного обліку на об`єкті споживача (площадці комерційного обліку), крім випадків простої схеми обліку із застосуванням одного лічильника прямого включення, зазначається з наведенням ЕІС-кодів, у додатку до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (місце та дата встановлення, тип, покази, дані щодо повірки, відповідальний за збереження тощо)».
За змістом п. 2.3.4. Правил № 312 відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Згідно з п.5.5.5. Правил № 312 споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії; утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
За умовами підп. 5.5.13. Правил № 312 споживач не несе відповідальності за майнову шкоду, заподіяну електропостачальнику, оператору системи або третім особам, та матеріальні збитки, які викликані: 1) форс-мажорними обставинами (наявність форс-мажорних обставин підтверджується відповідним актом); 2) некваліфікованими діями персоналу оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника або субспоживача.
Відповідно до підп. 8.2.5. Правил № 312 8.2.5. у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
За умовами п.8.2.6. Правил №312 на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно з п.8.2.7. Правил № 312 кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Відповідно до п. 8.4.2. Правил № 312 визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (підп. 6); самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (підп. 7).
Згідно з п. 8.4.6. 8.4.6. у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо). У разі визнання споживачем факту здійснення самовільного підключення та ненадання оператору системи доступу до приміщень об`єкта споживача та/або дозволу здійснювати на його об`єкті демонтаж будівельних конструкцій та/або оздоблювальних матеріалів для виявлення місця підключення, про що зазначається в акті про порушення, положення цієї глави застосовуються без виявлення місця підключення. У цьому разі в акті про порушення зазначається ділянка електричної мережі, до якої здійснено самовільне підключення. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.
Відповідно до п. 8.4.7. Правил № 312 розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:
вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);
величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год);
кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Д i, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, таким чином, щоб виконувалось рівняння (1)
де
n - кількість календарних місяців (цінових періодів), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.
Вартість необлікованої електричної енергії (В но, грн) розраховується за формулою
(2)
де
Ц i - середня вартість витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу протягом i-того календарного місяця (цінового періоду) (грн/кВт·год), яка визначається виходячи з суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на балансуючому ринку та тарифів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії (для споживача відповідного класу напруги) протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год.
У разі приєднання електроустановки споживача до електричних мереж оператора системи передачі тариф на послуги з розподілу електричної енергії приймається рівним нулю;
W i - обсяг споживання електричної енергії, що відповідає i-тому календарному місяцю (ціновому періоду), кВт·год, що розраховується за формулою
W i = W доб · Д i, (3)
де
- W доб розрахункова величина добового споживання електричної енергії, кВт·год;
- Д i кількість днів, визначена відповідно до рівняння 1 цієї глави.
Оператор системи щомісяця оприлюднює в засобах масової інформації та/або на власному офіційному вебсайті інформацію про середню ціну купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця (Ц, грн/кВт·год). Під час проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії не враховується наявність у споживача пільг з оплати спожитої електричної енергії.
За умовами підп. 8.4.8. Правил № 312 8.4.8. кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (п. 2).
Відповідно до п. 8.4.12. Правил № 312 у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою № 8: W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п., де
P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами: у разі підключення до однієї фази
(9)
у разі підключення до трьох фаз
(10)
де
I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (P с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об`єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;
U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;
- косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;
t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.
У п. 8.4.13. Правил № 312 вказано, що у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави. При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.
Згідно з підп. 2 п. 8.4.2. Правил № 312 визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 4. ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Позиція суду
Предметом позову у цій справі є вимоги позивача до відповідача про стягнення з останнього вартості необлікованої електроенергії, а також нарахованих сум 3% річних та інфляційних втрат, у зв`язку з несплатою відповідачем рахунку позивача у визначені ПРРЕЕ строки. Як наголошує позивач, у спірних правовідносинах сторін відповідачем було допущено порушення ПРРЕЕ, які відповідають підп. 8.4.2., а саме самовільно здійснено підключення електропроводки та електроустановок до мережі, що не є власністю АТ «ДТЕК Одеські електромережі», з порушенням схеми обліку.
Водночас, як встановлено судом, відповідач не погоджується з позовними вимогами, наголошуючи, зокрема на тому, що уповноваженими представниками позивача під час комісійного розгляду акту про порушення було застосовано некоректну норму ПРРЕЕ, що призвело до невірного нарахування. Так, за твердженням відповідача, позивач помилково здійснив нарахування, застосувавши формулу для непобутового споживача, тоді як відповідач є колективним побутовим споживачем. В цей же час, позивач наполягає на тому, що відповідач є непобутовим споживачем, оскільки на об`єкті відповідача для розрахунків встановлено не загальний розрахунковий засіб обліку, а окремі засоби обліку на різні об`єкти споживання електричної енергії, при цьому позивач наполягає на тому, що зважаючи на зафіксоване у відповідача порушення у вигляді самовільного підключення до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (підп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ) застосування комісією позивача формули № 8 цілком узгоджується також з вимогами п. 8.4.13 Правил, врахування яких передбачається у разі виявлення зазначеного порушення у побутового споживача.
Як встановлено судом, відповідач за організаційно-правовою формою є об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, яке створене власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Так, згідно з додатком № 10 до договору, укладеного між сторонами, постачання електричної енергії відповідачу здійснюється для забезпечення потреб житлового будинку, на який в цілому не встановлено приладу обліку, а встановлено на окремі його частини, такі як: с/с ТРК «Реноме»; житловий будинок (загально побутові потреби) 2 об`єкта; житловий будинок (ліфт) 2 об`єкта; житловий будинок (насосна). На перелічені об`єкти встановлені окремі лічильники та по кожному з них визначено тарифну групу, зокрема, для с/с ТРК «Реноме» І (пр.), а для інших об`єктів для міського населення.
У постанові від 13.02.2024 у справі № 922/1717/23 Верховним Судом зроблено висновок, що: «ОСББ не є фізичною особою чи фізичною особою-підприємцем, а як юридична особа ОСББ не має свого власного споживання. ОСББ, згідно з нормами чинного законодавства, сприяє отриманню співвласниками багатоквартирного будинку комунальних послуг, зокрема постачанню та розподілу електричної енергії. Ця електрична енергія постачається у багатоквартирний будинок виключно задля функціонування спільного майна співвласників (зокрема інженерно-технічних систем будинку, як то роботи індивідуального теплового пункту, котелень, підкачувальних насосів тощо) та для задоволення побутових (спільно-побутових) потреб співвласників (зокрема електропостачання ліфтів, освітлення місць загального користування та прибудинкової території тощо). ОСББ має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як непідприємницьке товариство згідно з окремим Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", має статус неприбутковості, та не є суб`єктом господарювання, не використовує електричну енергію для власних потреб. Отже, ОСББ в частині споживання електричної енергії на побутові потреби по аналогії закону підпадає під визначення "колективний побутовий споживач" електроенергії, у випадку, коли ці організації об`єднують мешканців у багатоквартирних будинках та діють в їхніх інтересах для забезпечення комфортних умов проживання у будинку.».
З урахуванням вищевикладеного суд виснує, що відповідач у спірних відносинах з позивачем виступає саме як колективний побутовий споживач (від імені всіх співвласників) та договір укладений для забезпечення та сприяння співвласникам будинку в отриманні житлово-комунальних послуг належної якості та у встановлений строк. При цьому суд зауважує, що доказів того, що споживання за спірним договором електричної енергії у місці загального користування житлового будинку відбувалося не лише мешканцями будинку, а й суб`єктами господарювання, матеріали справи не містять.
Далі судом встановлено, що під час проведення перевірки працівниками позивача на об`єкті відповідача було встановлено порушення відповідачем Правил № 312, а саме біля ліфту житлового будинку було здійснено самовільне підключення, що призвело до того, що електроенергія споживається, але не враховується. У акті вказано, що це порушення відповідає п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
За результатами розгляду вищевказаного акту комісією у складі уповноважених працівників позивача було прийнято рішення провести нарахування згідно з підп. 6 п. 8.4.2 та за формулою № 8 пункту 8.4.12. Правил № 312 зі змінами та доповненнями, п. 8.4.7, тривалість роботи струмоприймачів протягом доби прийнято рівним 12 годин, період нарахування визначено з 04.11.2022 по 04.05.2023. З урахуванням цих даних комісією визначено, що всього підлягає до сплати 89287,68 грн за необліковану електричну енергію у обсязі 13762 кВт*год.
Так, відповідно до п. 8.4.12. Правил № 312 у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою № 8: W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п., де, зокрема, t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
В цей же час, у п. 8.4.13. Правил № 312 встановлено, що у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави. При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.
З вказаного вбачається, що позивач при здійсненні розрахунку заявленої до стягнення вартості необлікованої електричної енергії застосував до відповідача формулу №8, передбачену п. 8.4.12 Правил, як до непобутового споживача, що є неправомірним, оскільки при розрахунку цієї вартості мав застосувати інший пункт Правил, а саме 8.4.13, оскільки відповідач є колективним побутовим споживачем. При цьому суд погоджується з позивачем, що як для побутового, так і для непобутового споживача у спірних правовідносинах має застосовуватись формула № 8, проте, при здійснені розрахунку вартості необлікованої електричної енергії при виявлені порушення у побутового споживача ця формула застосовується одночасно з вимогами п. 8.4.13., яким передбачено, що час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 годинам.
Натомість, як вбачається зі змісту рішення комісії, оформленого протоколом від 25.05.2023 № 57/4, уповноваженими представниками оператора системи невірно визначено статус споживача, а саме помилково здійснено нарахування у спірних відносин як для непобутового споживача та безпідставно не застосовано положення п. 8.4.13., яким визначено, що час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 8 годинам, а не 12-ти, як застосовано позивачем.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що заперечення відповідача відносно того, що розрахунок позивача є невірним, у зв`язку з застосуванням формули для непобутового споживача, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи судом. У зв`язку з тим, що відповідно до вимог Правил № 312 оплата вартості необлікованої електричної енергії здійснюється саме на підставі рахунку оператора системи розподілу, а рахунок позивача містить необґрунтовані дані в частині часу споживання у бік збільшення, відповідно і необґрунтовану суму вартості необлікованої електричної енергії, суд дійшов висновку, що в межах цієї справи позивачем не доведена обставина безпідставного ухилення (відмови) відповідача від проведення оплати вартості необлікованої електричної енергії відповідно до рішення комісії, оформленого протоколом від 25.05.2023 № 57/4, та на підставі вищевказаного рахунку.
В цей же час суд наголошує, що з системного аналізу вищевказаних положень Правил № 312 вбачається, що уповноваженою особою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії є саме представник оператора системи. В цей же час, суд не має процесуальних підстав самостійно розглядати акт про порушення та здійснювати на його підставі власні розрахунки за спеціальними формулами, передбаченими Правилами, а також з огляду на підстави позову - не оплаті відповідачем конкретного рахунку, виставленого на підставі конкретного рішення комісії.
Отже, оскільки нарахування спірних сум позивачем здійснено на підставі рішення, яке прийнято без урахування статусу відповідача як побутового споживача, а також без застосування п. 8.4.13. Правил № 312, суд вважає, що позивачем не доведено правомірність і підставність його вимог до відповідача про стягнення з останнього коштів.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову Акціонерного товариства ДТЕК Одеські електромережі до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Косвена 78» про стягнення грошових коштів у розмірі 94489,09 грн слід відмовити повністю.
Між цим, аналізуючи питання обсягу щодо надання оцінки кожному з аргументів доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд керується висновками, викладеними Європейським судом з прав людини, який у справі Серявін та інші проти України, які зводяться до того, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позов позивача не підлягає задоволенню, понесені останнім судові витрати слід покласти на позивача.
Керуючись ст. 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати, понесені позивачем, покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 24 жовтня 2024 р.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122542866 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні