Справа №760/26326/24 1-кс/760/12348/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , розглянувши клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_2 про арешт майна в кримінальному провадженні № 42023110000000269 від 18 серпня 2023 року за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 28, частиною першою статті 111-2 КК України,
ВСТАНОВИЛА:
Прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_2 звернувся до Солом`янського районного суду міста Києва з указаним клопотанням.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначив, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000269, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 серпня 2023 року, за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 28, частиною першою статті 111-2 КК України.
Протоколом автоматичного визначення слідчого судді для розгляду зазначеного клопотання визначено слідчого суддю ОСОБА_1 та передано відповідні матеріали.
Дослідивши матеріали клопотання та додані до нього докази, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання не відповідає вимогам статей 170, 171 КПК України.
Згідно з пунктом 7 частини другої статті 131 КПК України арешт майна є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження.
Частиною першою статті 170 КПК України визначено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, збереження речових доказів та спеціальної конфіскації..
За правилами частини третьої статті 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до статті 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддями вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено, зокрема, підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна.
У клопотанні прокурора зазначено, що арешт необхідно накласти з метою забезпечення збереження речових доказів, оскільки нерухоме майно, на яке просить накласти арешт визнано речовим доказом у кримінальному провадженні та містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000269, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 серпня 2023 року, за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 28, частиною першою статті 111-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_3 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29 листопада 2022 року, з метою маскування ведення господарської діяльності на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області, усвідомлюючи, що ведення такої господарської діяльності можливе лише у взаємодії з представниками окупаційної влади держави-агресора, шляхом сплати податків, реалізації товарів на тимчасово окупованій території України та надання іншої допомоги, надали вказівку невстановленим досудовим розслідування особам, які перебувають на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області про підготовку документів щодо перереєстрації ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР», що належать їм, під систему оподаткування РФ подання їх в органи окупаційної адміністрації «ЛНР» та продовження ведення господарської діяльності, з метою пособництва окупаційній адміністрації держави-агресор.
У подальшому, невстановлені особи, у період з 24 лютого 2022 року до 29 листопада 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області на виконання вказівок ОСОБА_4 та ОСОБА_3 здійснили перереєстрацію ТОВ «Східні ресурси», код ЄДРПОУ 24049643 (рос. реестр. ООО «Восточные ресурсы», ОГРН 1229400088312), ТОВ «Прайм Кар», ЄДРПОУ 34721162, (рос. реестр. ООО «ПРАЙМ КАР», ОГРН 1229400091348) та ТОВ «ЛАКК», код ЄДРПОУ 23489498, (рос. реестр. ООО «ЛАКК» ОГРН 1229400066246).
Таким чином, внаслідок вищевказаних протиправних дій ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_3 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, стало можливим продовження ведення господарської діяльності українських підприємств під системою оподаткування РФ ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК» з суб`єктами господарювання державної та приватної сфери економіки РФ по роздрібній торгівлі пальним, надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів, оптовій та роздрібній торгівлі деталями та приладдям для автотранспортних засобів та інші, а також сплата до бюджету РФ податків, тобто передання активів державі агресору, які спрямовуються на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора.
Так, на виконання спільного злочинного умислу, ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_3 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, з метою здійснення пособництва окупаційній адміністрації держави-агресора, у період часу 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, організовував та контролював надання товарів, послуг та робіт суб`єктам господарювання приватної та державної сфери економіки РФ, а також контролював своєчасну сплату податкових зборів до державного бюджету РФ з власних підприємств ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК».
Внаслідок зазначених вище протиправних дій ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_3 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у період часу з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, підприємством ООО «Восточные ресурсы» було перераховано до бюджету держави-агресора податків, зборів та платежів на суму 61 508 090 рублів, що станом на 31 грудня 2023 за курсом валют НБУ становило 26 048 714,48 грн.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29 листопада 2022 року, після перереєстрації належного та підконтрольного їм підприємства розташованого на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ - ТОВ «Східні ресурси», код ЄДРПОУ 24049643 (рос. реестр. ООО «Восточные ресурсы», ОГРН 1229400088312), розуміючи, що у зв`язку з повномасштабним вторгненням ЗС РФ на територію України, вказане підприємство перебуває у зоні ведення бойових дій, з метою безперешкодного продовження ведення господарської діяльності з окупаційною адміністрацією держави агресора, вирішили залучити охорону з числа представників збройних формувань держави-агресора, чим здійснити пособництво збройним формуванням держави-агресора.
Зокрема, вступили в злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації держави?агресора та збройних формувань держави-агресора, а саме: ФГКУ «УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ЛНР», діяльність якої спрямована на забезпечення громадського порядку та безпеки, на яких згідно домовленості покладались функції забезпечення охорони підконтрольного ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підприємства ООО «Восточные ресурсы», його офісних та складських приміщень, а також об`єктів надання послуг із забезпечення паливно мастильними матеріалами (АЗС).
Так, внаслідок зазначених вище протиправних дій ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_3 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, у період часу з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року, з рахунку належного та підконтрольного їм підприємства ООО «Восточные ресурсы» було перераховано на рахунок ФГКУ « УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ЛНР », грошові кошти у розмірі 460 265 рублів, що станом на 31 грудня 2023 року за курсом валют Національного банку України становило 194 919,34 гривень, за надання послуг охорони, чим було здійснено передача інших активів (грошових коштів) збройним формуванням держави-агресора.
26 вересня 2024 року ОСОБА_4 та ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 28, частиною першою статті 111-2 КК України, що підтверджується їхніми особистими підписами.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Східні Ресурси» є ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , а також ОСОБА_6 та ОСОБА_3 .
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 24 вересня 2024 року ТОВ «Східні Ресурси» належить ряд нерухомих об`єктів, на які прокурор просить накласти арешт.
Разом з тим, у порушення вимог пункту 1 частини другої статті 171 КПК України, у клопотанні відсутнє обґрунтування необхідності арешту майна з огляду на те, що метою його застосування є збереження речових доказів, щодо відповідності такого майна критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, зокрема, які саме інші відомості воно містить, що можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а також не обґрунтовано на підтвердження яких фактів та обставин воно слугуватиме речовим доказом у зазначеному кримінальному провадженні.
Також, всупереч пункту 3 частини другої статті 171 КПК України, у клопотанні не зазначено та не додано доказів, які підтверджують право власності на вилучене майно, що належить арештувати або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження ним. Зокрема, з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Східні Ресурси» є 4 особи ( ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 та ОСОБА_3 ), а фігурантами вказаного кримінального провадження є лише двоє з них ( ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ), проте частка кожного з них щодо майна, на яке прокурор просить накласти арешт, не визначена.
Відповідно до частини третьої статті 172 КПК України слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання про арешт майна подано без додержання вимог статті 171 цього Кодексу, повертає його прокурору та встановлює строк в сімдесят дві години для усунення недоліків, про що постановляє ухвалу.
За таких обставин, оскільки клопотання подано без додержання вимог статті 171 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне повернути його прокурору на підставі частини третьої статті 173 КПК України для усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись статтями 170, 171, 172 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_2 про арешт майна в кримінальному провадженні № 42023110000000269 від 18 серпня 2023 року за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 28, частиною першою статті 111-2 КК України, повернути прокурору.
Встановити строк для усунення недоліків сімдесят дві години з моменту отримання копії ухвали прокурором для усунення недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122548664 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Ішуніна Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні