Справа № 141/466/24
Провадження №2/141/169/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2024 року с-ще Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області в складі головуючого судді Слісарчука О.М.,
при секретарі судового засідання Поліщук В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №141/466/24 за позовом ОСОБА_1 до Оратівської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В:
07.08.2024 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Оратівської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, а саме земельна ділянка площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0523186600:02:001:0083, що знаходиться у Вінницькій області, Оратівський район, Човновицька сільська рада (за межами населеного пункту).
Як убачається із заповіту від 22.04.2016, ОСОБА_2 все її майно, яке буде належати їй на день смерті, де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося та на що вона згідно закону матиме право, заповіла своєму синові ОСОБА_1 .
Також, особою, яка звернулась у піврічний термін із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 був ОСОБА_3 , котрий вважав, що має право на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки здійснював за нею догляд до дня її смерті та вважав себе спадкоємцем четвертої черги за законом після її смерті. Однак, ОСОБА_1 вважає, що він є єдиним спадкоємцем після смерті матері, оскільки є її сином та на його ім`я складено заповіт.
З метою оформлення спадкового майна, яке зазначене у заповіті, позивач звернувся до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , однак нотаріусом повідомлено, позивачем пропущено термін для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом та рекомендовано звернутись до суду з метою визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, а також підтвердження факту родинних відносин.
Позивач зазначає, що пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини, оскільки про існування заповіту на його ім`я він дізнався лише влітку 2023 року, а про існування іще одного заповіту, складеного на його ім`я ОСОБА_1 дізнався вже 29.02.2024.
За вказаних обставин ОСОБА_1 просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Ухвалою суду від 12.08.2024 відкрито провадження у справі № 141/466/24 та призначено підготовче судове засідання на 11.09.2024.
28.08.2024 до суду через систему «Електронний суд» від Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 , оскільки позивач достовірно був обізнаний про смерть матері, є спадкоємцем першої черги за законом та вважає себе єдиним спадкоємцем після смерті матері, а тому необізнаність позивача про наявність заповіту, складеного на його ім`я, не може бути визнаною судом поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 11.09.2024 закрито підготовче провадження у справі № 141/466/24, призначено справу до судового розгляду по суті на 16.10.2024.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, натомість 11.09.2024 на електронну адресу суду надійшла заява представника позивача адвоката Панасюк Н.А. від 11.09.2024 про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Відповідач Оратівська селищна рада Вінницького району Вінницької області також в судове засідання не з`явилася, при цьому, у відзиві від 28.08.2024 в.о. Оратівського селищного голови Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області ОСОБА_4 просить суд судові засідання проводити без участі їх представника.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та усі зібрані по справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 07.02.1991 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , у графі «Батько» зазначено ОСОБА_5 , у графі «Мати» - ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Човновиця Вінницького району Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Оратівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрально Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про що зроблено відповідний актовий запис за № 30.
Як убачається з довідки Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області № 201 від 15.06.2022, відповідно до запису в домовій (погосподарській) книзі виконавчого комітету Човновицького старостинського округу Оратівської селищної ради за № 266-1 померла ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Човновиця Оратівського району Вінницької області із 06.06.1997 та по день смерті була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини постійно проживав та був зареєстрований разом із спадкодавицею ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, у складі якої наявне нерухоме майно.
Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 040927, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2,0000 га, земельна ділянка розташована: Вінницька область, Оратівський район, Човновицька сільська рада (за межами населеного пункту), цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер - 0523186600:02:001:0083.
З матеріалів спадкової справи №144/2022 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 убачається, що справу розпочато приватним нотаріусом Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюком Т.Є. 16.06.2022 за заявою ОСОБА_3 .
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78067187 від 20.08.2024, спадкову справу після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведено приватним нотаріусом Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюком Т.Є., номер у нотаріуса 144/2022, номер у спадковому реєстрі 69381304, стан чинний.
Відповідно до заповіту, посвідченого головою (секретарем) виконавчого комітету Човновицької сільської ради народних депутатів Оратівського району Вінницької області 28.05.2007 та зареєстрованого в реєстрі за № 118, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , все майно, яке буде належати їй на день смерті де б воно не знаходилося, а також все те, на що вона за законом матиме право, заповідає у власність сина ОСОБА_1 .
Окрім того, згідно дублікату заповіту, посвідченого секретарем Човновицької сільської ради Каракулею В.П. 22.04.2016 та зареєстрованого в реєстрі за № 18, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , все майно, яке буде належати їй на день смерті, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось та на що вона згідно із законом матиме право, заповідає у власність своєму синові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Як убачається із листа приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюка Т.Є. №224/01-16 від 02.05.2024, прийняти заяву від імені позивача про прийняття спадщини нотаріус не може, оскільки ОСОБА_1 не звернувся до нотаріуса у вказаний строк. Нотаріальна дія (видача свідоцтва про право на спадщину) можлива лише після прийняття від імені ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини та долучення її до спадкової справи для видачі в її межах на підставі документів, що формують спадкову справу свідоцтва про право на спадщину, тому винести постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (видача свідоцтва про право на спадщину) не можливо. Окрім того, ОСОБА_1 необхідно підтвердити факт родинних стосунків із ОСОБА_2 , оскільки у її свідоцтві про смерть записано прізвище « ОСОБА_6 », а у паспорті прізвище позивача вказано як « ОСОБА_7 ». Таким чином, позивачеві рекомендовано звернутися до суду для продовження строків для подання заяви про прийняття спадщини або встановлення факту постійного проживання спадкодавця із позивачем на час відкриття спадщини, згідно ст. 1268 ЦК України, а також підтвердження факту родинних відносин.
Визначаючись щодо встановлених обставин та заявлених позовних вимог, суд керується наступним.
Прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Частиною першою статті 1270ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, відповідно до наведених вище положень цивільного законодавства України для набуття прав щодо вступу в спадщину, на спадкоємця покладається вимога подати відповідну заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк.
Відповідно до п. 24 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30.05.2008року "Просудову практикуу справахпро спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 26.06.2019 у справі №565/1145/17, в якій зазначив, що необізнаність спадкоємця щодо порядку та строків прийняття спадщини є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питань про важливість причини пропуску строки для прийняття спадщини потрібно знати свободу заповіту як основний принцип спадкового права.
Крім того, у постанові КЦС ВС від 26 липня 2021 року у справі № 405/7058/19 Верховний Суд зробив висновок, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої статті 1272ЦК про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно частини першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.76ЦПК України докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, оскільки позивач, являючись спадкоємцем за заповітом на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , об`єктивно був позбавлений можливості вчасно подати заяву до нотаріуса про прийняття спадщини, у зв`язку із його необізнаністю про наявність заповіту, складеного на його ім`я.
Таким чином суд, з метою захисту прав спадкоємця на спадщину, вважає можливим задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, визначивши позивачу додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1216, 1217, 1222, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. 76, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В АЛ И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Копію рішення направити сторонам у справі згідно ч. 5 ст. 272 ЦПК України.
Рішення суду оформлено та виготовлено 24 жовтня 2024 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ).
Відповідач: Оратівська селищна рада Вінницького району Вінницької області (вул. Героїв Майдану, 78, с-ще Оратів Вінницької області, 22600).
Суддя О.М.Слісарчук
Суд | Оратівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122556046 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Оратівський районний суд Вінницької області
Слісарчук О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні