Справа № 496/997/24
Провадження №2/521/3968/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Тополевої Ю.В.,
за участю секретаря Онуфрієнко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи: Біляївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визначення прізвища дитини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася досуду зпозовом доОСОБА_3 , за участі третьої особи: Біляївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якому просила визначити її сину, народженому ІНФОРМАЦІЯ_1 ім`я « ОСОБА_4 » та прізвище « ОСОБА_5 ».
Позов обґрунтований тим, що сторони перебували у шлюбі з 10 червня 2021 року по 21 грудня 2022 рік. 19 серпня 2023 року після розірвання шлюбу позивач народила сина. Відповідач ухиляється від реєстрації народження дитини, а самостійно позивач не має можливості це зробити зважаючи на різність прізвищ сторін.
Позивач подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність із підтриманням позовних вимог.
Відповідач у відкрите судове засідання не з`явився, про дату, місце та час судового засідання повідомлявся належним чином, відповідно до ст. 128 ЦПК України, відзив на позов до суду не надав.
Представник Біляївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у відкрите судове засідання не з`явився, про дату, місце та час судового засідання повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяву про розгляд справи у відсутність свого представника не подав.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, вивчивши нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позовні вимоги належить задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, та підтверджено матеріалами справи наступні фактичні обставини.
10 червня 2021 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 було укладено шлюб, про що зроблено відповідний актовий запис № 1130, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 (а. с. 6).
Рішенням Біляївського районного суду Одеської області від 21 грудня 2022 року шлюб між сторонами розірвано (а. с. 7).
19 серпня 2023 року позивач народила дитину чоловічої статті, що підтверджується медичним висновком про народження № Н9МР-С47Р-Е95А-НАВ2, виданим КНП «Біляївська багатопрофільна лікарня «Біляївської міської ради» (а. с. 8).
ОСОБА_1 звернулась до Біляївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) по питанню державної реєстрації народження дитини чоловічої статті, однак відповіддю від 12.12.2023 року за № 771/24.13-117 позивачу було повідомлено про право звернутись до органу опіки та піклування або до суду для присвоєння прізвища дитині в зв`язку із відсутністю згоди батьків на присвоєння дитині прізвища матері (а. с. 9).
Відповіддю Служби у справах дітей Біляївської міської ради від 23.10.2023 року № 11-18/967 позивачу рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання щодо присвоєння прізвища дитині (а. с. 10).
Статтею 7СК Українивизначено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установленихКонституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.
Відповідно доч. ч. 1, 2 статті 122 СК Українидитина,яка зачатаі (або)народжена ушлюбі,походить відподружжя. Походженнядитини відподружжя визначаєтьсяна підставіСвідоцтва прошлюб тадокумента закладуохорони здоров`япро народженнядружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Відповідно до статті 133 СК України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.
За змістом статті 145 СК Українипрізвище дитинивизначається запрізвищем батьків. Якщомати,батько маютьрізні прізвища,прізвище дитинивизначається заїхньою згодою. Батьки,які маютьрізні прізвища,можуть присвоїтидитині подвійнепрізвище,утворене шляхомз`єднанняїхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Відповідно достатті 146СК Україниім`ядитини визначаєтьсяза згодоюбатьків. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Наведеними нормами закріплено основоположний принцип забезпечення найкращих інтересів дитини, якого необхідно дотримуватися, зокрема, при вирішенні питань про державну реєстрацію народження дитини у випадку, коли відсутня згода батьків на визначення прізвища та імені дитини.
Відповідно до п. 20 Глави 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу або визнання його недійсним, державна реєстрація народження дитини проводиться у такому самому порядку, як і державна реєстрація народження дитини, батьки якої перебувають між собою у шлюбі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 законними та обґрунтованими, а обраний позивачем спосіб захисту порушених прав є правильним та ефективним зважаючи на право дитини на реєстрацію та на ім`я та прізвище.
Статтею 3 Конвенції про права дитини передбачено, шо в усіхдіях щододітей,незалежно відтого,здійснюються вонидержавними чиприватними установами,що займаютьсяпитаннями соціальногозабезпечення,судами,адміністративними чизаконодавчими органами,першочергова увагаприділяється якнайкращомузабезпеченню інтересівдитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно достатті 7Конвенції проправа дитинидитина маєбути зареєстрованазразу жпісля народженняі змоменту народженнямає правона ім`яі набуттягромадянства,а також,наскільки цеможливо,право знатисвоїх батьківі правона їхпіклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
За приписамистатей 15,16ЦК Україникожна особамає правона захистсвого цивільногоправа уразі йогопорушення,невизнання абооспорювання. Кожнаособа маєправо назахист свогоінтересу,який несуперечить загальнимзасадам цивільногозаконодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Відповідно до статті 141 ЦПК України судовий збір по справі складає 1211,20 грн., які повинні бути стягнуті з відповідача на користь позивача.
Керуючись Конвенцію про права дитини, ст. ст. 7, 122, 145 СК України, ст. ст. 4, 12, 13, 81, 89, 141, 258-259, 268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 (остання відома адреса АДРЕСА_2 ), за участі третьої особи: Біляївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (67600, м. Біляївка, вул. Кіпенко, 6, код ЄРПОУ 38723912) про визначення прізвища дитини задовольнити.
Визначити дитині чоловічої статті, народженої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 згідно медичного висновку про народження № Н9МР-С47Р-Е95А-НАВ2, виданим КНП «Біляївська багатопрофільна лікарня «Біляївської міської ради» ім`я « ОСОБА_4 » та прізвище « ОСОБА_5 ».
Визначити порядок виконання рішення, відповідно до якого рішення суду є підставою для Біляївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєструвати народження дитини чоловічої статті, народженої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 згідно медичного висновку про народження № Н9МР-С47Р-Е95А-НАВ2, виданим КНП «Біляївська багатопрофільна лікарня «Біляївської міської ради» з присвоєнням йому імені « ОСОБА_4 » та прізвища « ОСОБА_5 ».
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 10 жовтня 2024 року.
Суддя: Ю.В. Тополева
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122556155 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Тополева Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні