Справа № 214/9010/24
2/214/4792/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2024 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про притягнення до кримінальної відповідальності та стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, в якому просив притягнути до кримінальної відповідальності начальника фінансової служби військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ОСОБА_2 за шахрайство, привласнення чужого майна (коштів), умисне невиконання службових обов`язків, перевищення службових повноважень, службове недбальство, надання завідомо неправдивої інформації, навмисне ухилення від виконання законного рішення суду; притягнути до кримінальної відповідальності офіцера юридичного відділу військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ОСОБА_3 за службове недбальство, зловживання службовим становищем, надання завідомо неправдивої інформації та перевищення службових повноважень; притягнути до кримінальної відповідальності заступника командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ОСОБА_4 за надання завідомо неправдивої інформації, зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень; притягнути до кримінальної відповідальності полковника ОСОБА_5 за надання завідомо неправдивої інформації, зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень; зобов`язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України виплатити йому 500000 грн. за нанесену йому моральну та матеріальну шкоду.
Дослідивши подану заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до висновку, що вона не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно доч.1ст.19ЦПК Українисуди розглядаютьу порядкуцивільного судочинствасправи,що виникаютьз цивільних,земельних,трудових,сімейних,житлових таінших правовідносин,крім справ,розгляд якихздійснюється впорядку іншогосудочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Так, зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить притягнути службових та посадових осіб військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України до кримінальної відповідальності за вчинені ними кримінальні правопорушення, передбачені ст.ст. 191, 364, 365, 367, 382 КК України.
Між тим, у відповідності до ч. 1 ст.1КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Згідно ст. 2КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до визначення, закріпленого в п. 10 ч. 1ст. 3 КПК України, кримінальним провадженням є досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв`язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.
За своєю правовою природою кримінальне провадження становить єдиний комплекс вчинюваних в установленомуКПК Українипорядку дій, у межах якого органи досудового розслідування і суд здійснюють функцію притягнення особи до кримінальної відповідальності. Зокрема, таке провадження включає встановлені законом процедури одержання доказів, гарантії законності цих процедур, а також право особи в установленийКПК Україниспосіб оспорювати правомірність відповідних процесуальних дій та/або рішень у контексті реалізації свого права на захист.
Таким чином, притягнення особи до кримінальної відповідальності здійснюється виключно у порядку передбаченому КПК України, для чого першим етапом ініціювання кримінального провадження є звернення в порядку ст. 214КПК України із відповідною заявою, повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення до органу досудового розслідування.
Враховуючи, що позивач просить притягнути певних осіб до кримінальної відповідальності, суд приходить до висновку, що позивачем невірно обрано спосіб захисту своїх прав, шляхом звернення до суду в порядку цивільного судочинства з позовом про притягнення осіб до кримінальної відповідальності, позаяк за таких обставин та з наведених вище мотивів даний спір не може розглядатись в порядку цивільного судочинства, оскільки підлягає розгляду в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у цивільній справі за позовом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про притягнення до кримінальної відповідальності та стягнення коштів.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом 15-ти днів з дня отримання її копії.
Суддя В.В. Попов.
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122557357 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Попов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні