У Х В А Л А
24.10.2024 Справа №607/22571/24 Провадження №2-о/607/663/2024
місто Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області, суддя Герчаківська О. Я., ознайомившись із поданою заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиціїпро встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Просить встановити, що повторне свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 14 січня 1941 року Кельменецькою селищною радою, за яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має батьків: ОСОБА_3 (єврей), ОСОБА_4 (єврейка), актовий запис №15, видавалось.
Відповідно до частин першої та другої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно роз`яснень, викладених у пункті 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (далі - Постанова Пленуму), в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Як зазначено в пункті 3 Постанови Пленуму, у кожному разі суддя зобов`язаний перевірити підвідомчість даної заяви суду. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у прийнятті заяви, а коли справу вже порушено - закриває провадження в ній.
В пункті 10 Постанови Пленуму також надано роз`яснення про те, що суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану. При цьому слід мати на увазі, серед іншого, що відповідно до ст. 6 Кодексу про шлюб та сім`ю України вчинені до утворення або відновлення органів реєстрації актів громадянського стану релігійні обряди і одержані на їх посвідчення документи про народження, укладення шлюбу, розірвання шлюбу і смерть прирівнюються до актових записів, вчинених у державних органах реєстрації актів громадянського стану.
Відмова зазначеного органу у поновленні запису підтверджується його письмовим висновком, наявність якого є необхідною умовою прийняття судом заяви про встановлення вказаного факту.
Відповідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Верховним Судом судам роз`яснено, що при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження в ній.
Відповідно до ч. 3 ст. 315 ЦПК України справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об`єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду в окремому провадженні не підлягають.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон) державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону передбачено, що повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.
При матеріалах заяви міститься інформаційна довідка Державного архіву Чернівецької області № 920 від 20 вересня 2024 року, яким цей архів повідомляє, що актові записи про народження громадян православного віровизнання селища Кельменці Кельменецького району за 1923 рік до архіву не надходили, у зв`язку з чим надати довідку та копію актового запису про народження ОСОБА_2 неможливо.
Разом з тим, Державний архів Чернівецької області не є органом державної реєстрації актів цивільного стану та відповідно не розглядав питання про те, чи видавалось повторне свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 14 січня 1941 року Кельменецькою селищною радою, за яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має батьків: ОСОБА_3 (єврей), ОСОБА_4 (єврейка), актовий запис №15, як і не уповноважений розглядати питання відновлення цього актового запису про народження.
Заявник вправі звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про підтвердження таким органом повторної видачі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , видане 14 січня 1941 року Кельменецькою селищною радою, за яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має батьків: ОСОБА_3 (єврей), ОСОБА_4 (єврейка), актовий запис №15, чи про відновлення актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відмова зазначеного органу у поновленні запису підтверджується його письмовим висновком, наявність якого є необхідною умовою прийняття судом заяви.
ОСОБА_1 не оспорює процедуру розгляду звернення, прийняття чи неприйняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення, що б вказувало на публічно-правовий характер спору. Разом з тим, заявник просить встановити факт,що повторне свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 14 січня 1941 року Кельменецькою селищною радою містить відомості, за яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 має батьків: ОСОБА_3 (єврей), ОСОБА_4 (єврейка), актовий запис №15, видавалось, що є компетенцією органу державної реєстрації актів цивільного стану, який суд не може собою підміняти.
Водночас, відмова у відновленні актового запису про народження може бути оскаржена у судовому порядку.
З огляду на наведене вище, вбачається, що способом відновлення порушеного права, якщо воно буде мати місце у виниклих між сторонами правовідносинах, є звернення ОСОБА_1 з позовною заявою до відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із вимогами про зобов`язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану вчинити дії.
За таких обставин у відкритті окремого провадження в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення слід відмовити.
Роз`яснити заявнику його право звернутися до суду із позовом на загальних підставах, в порядку позовного провадження, що відповідає висновкам, які викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду по справі № 425/2737/17 від 14 листопада 2018 року, № 807/45/17 від 23 січня 2019 року, № 466/1150/18 від 13 березня 2019 року.
Керуючись ст. ст. 186, 260, 261, 294 ЦПК України, суддя,
П О С Т А Н О В И Л А :
Відмовити у відкритті окремого провадження в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиціїпро встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Тернопільського міськрайонного суду
Тернопільської області О. Герчаківська
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 29.10.2024 |
Номер документу | 122561259 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні