Рішення
від 25.10.2024 по справі 544/2803/23
ПИРЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 544/2803/23

пров. № 2-о/544/30/2024

Номер рядка звіту 2

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25жовтня 2024року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Ощинської Ю.О.,

присяжних Кашкіної Л.В., Касьяна І.А.,

за участі секретаря судового засідання Пірогова В.Г.,

представника недієздатного ОСОБА_1 адвоката Тимохіної Л.С. (діє на підставі договору для надання безоплатної вторинної правової допомоги від 29.11.2023 № 574-Д),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду по вул. Ярмарковій, 17, цивільну справу за клопотанням Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату, заінтересована особа Пирятинська міська рада Полтавської області про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,

у с т а н о в и в :

Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_1 недієздатним, посилаючись на те, що він рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області від 26 червня 2008 року був визнаний недієздатним. Останній постійно проживає у Кротівському психоневрологічному будинку-інтернаті з 23.09.2015, є інвалідом ІІ групи з дитинства, за станом здоров`я не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Враховуючи зміни до цивільного процесуального законодавства, яким передбачено максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки, з метою захисту прав недієздатної особи, просив продовжити строк дії рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 26 червня 2008 року.

Представник заявника у судове засідання не з`явився, на адресу суду надав лист про розгляд клопотання у його відсутність, вимоги викладені в останньому підтримав та просив його задовольнити з підстав викладених в останньому, про що подав заяву.

Представник Пирятинської міської ради Полтавської області у судове засідання не з`явився, надавши суду заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, не заперечував щодо задоволення клопотання Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату.

Представник недієздатного ОСОБА_1 адвокат Тимохіна Л.С. просила задовольнити клопотання про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_1 недієздатним, про що надала заяву.

Відповідно абз. 2 ч. 1 ст.299ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.

В даному випадку судом за висновками акту судово-психіатричної експертизи № 185 від 08.04.2024 ПОЛТАВСЬКОЇ ФІЛІЇ СУДОВИХ ЕКСПЕРТИЗ ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ІНСТИТУТ СУДОВОЇ ПСИХІАТРІЇ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ`Я УКРАЇНИ» з приводу психічного стану недієздатного ОСОБА_1 встановлено, що він за своїм психічним станом не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Таким чином, суд прийшов висновку про відсутність підстав для виклику ОСОБА_1 в судове засідання, оскільки його стан здоров`я унеможливлює таку процесуальну дію як участь в судовому засіданні з усвідомленням значення дій останнім та можливості керувати ними.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Зіньківського районного суду Полтавської області від 26 червня 2008 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано недієздатним (а.с. 5).

Ухвалою Пирятинського районного суду від 26 жовтня 2015 року опікуном ОСОБА_1 було призначено Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат в особі директора (а.с. 6).

Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат звернувся до суду з клопотанням про продовження дії рішення про визнання ОСОБА_1 недієздатним, посилаючись на те, що останній продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, оскільки має стійкий психічний розлад здоров`я.

Відповідно до довідки Сер. МСЕ № 0103028 від 12.05.2003 ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи (а.с. 10).

Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 185 від 08.04.2024 ПОЛТАВСЬКОЇ ФІЛІЇ СУДОВИХ ЕКСПЕРТИЗ ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ІНСТИТУТ СУДОВОЇ ПСИХІАТРІЇ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ`Я УКРАЇНИ» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу, а саме вродженого недоумства у вигляді легкої розумової відсталості з вираженими порушеннями поведінки (олігофренія в ступені вираженої дебільності). Ступінь вираженої вродженості недоумства у ОСОБА_1 є таким, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на даний час.

Згідно ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Статтею 4ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження. Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

Перелік фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, міститься у ч. 2 ст. 293 ЦПК України, зокрема визнання особи недієздатною.

Відповідно до ч. 1 ст.39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

За змістом ст. 300 ЦПК України, у рішенні суду про визнання особи недієздатною, слід визначити строк його дії, який не може перевищити двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку який не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 30 травня 2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України», яке 30 серпня 2013 року набуло статусу остаточного, Європейським судом з прав людини констатовано, що у цій справі відсутність у заявниці можливості безпосередньо вимагати поновлення своєї цивільної дієздатності призвела до того, що це питання не розглядалося судами взагалі. Європейський суд з прав людини в своєму рішенні зазначив, що «відсутність судового розгляду цього питання, яке серйозно вплинуло на численні аспекти життя заявниці, не можна виправдати легітимними цілями, що лежать в основі обмеження доступу до суду осіб, визнаних недієздатними» (п. 40). За таких обставин Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що ситуація, в якій опинилася заявниця, призвела до відмови у правосудді щодо можливості забезпечення перегляду її цивільної дієздатності, тобто було порушення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

15.12.2017 набрала чинності нова редакція Цивільного процесуального кодексу. Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ «Наталія Михайленко проти України» (2013), «Станєв проти Болгарії» (2012), «Штукатуров проти Росії» (2008), адже ч. 6 ст. 300 встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки).

Отже, дослідивши зібрані у справі докази, суд прийшов висновку про те, що встановлений ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судово-психіатричною експертизою діагноз не змінився, а тому існують ознаки не усвідомлення ним своїх дій та можливості керувати ними, та існує необхідність продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним ще на два роки.

Керуючись ст.ст. 265-268, 299, 300 ЦПК України, с у д,

у х в а л и в:

Клопотання Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною задовольнити.

Продовжити строк дії рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 26 червня 2008 року про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним строком до 25 жовтня 2026 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: Кротівський психоневрологічного будинку - інтернату, код ЄДРПОУ 05392756, адреса місця знаходження: с. Кроти Пирятинської ОТГ Лубенського району Полтавської області, вул. Польова, 1.

Заінтересована особа: Пирятинська міська рада Полтавської області код ЄДРПОУ 13955752, адреса місця знаходження: м. Пирятин Полтавської області, вул. Соборна, 42.

Суддя Ю.О.Ощинська

Присяжні І.А. Касьян

Л.В. Кашкіна

СудПирятинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.10.2024
Оприлюднено28.10.2024
Номер документу122564989
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —544/2803/23

Рішення від 25.10.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні