Справа № 645/6240/24
Провадження № 1-кс/645/1538/24
У Х В А Л А
Іменем України
25 жовтня 2024 року м. Харків
Слідчий суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Харкові скаргу ОСОБА_3 ,в особіпредставника адвоката ОСОБА_4 набездіяльність уповноваженоїособи ВП№2ХРУП №2ГУНП вХарківській області,яка полягаєу невнесеннівідомостей прокримінальне правопорушеннядо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань післяотримання заявипро кримінальнеправопорушення,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла скарга ОСОБА_3 , в особі представника адвоката ОСОБА_4 якою просить зобов`язати уповноважену особу Відділу поліції № 2 Харківського районного управління №2 ГУНП в Харківській області невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, про викладене в заяві кримінальне правопорушення від 11.10.2024 року, а також зобов`язати уповноважену особу Відділу поліції № 2 Харківського районного управління №2 ГУНП в Харківській області надіслати представнику ОСОБА_3 витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що підтверджує внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 11.10.2024 року.
Скарга обґрунтована тим, що 11.10.2024 року було виявлено факт вчинення злочинів відносно ОСОБА_3 , які мають ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1 КК України та ч. 3 ст. 357 КК України.
Представником скаржника 11.10.2024 року подано заяву про вчинення щодо ОСОБА_3 кримінального правопорушення до Відділу поліції № 2 Харківського районного управління №2 ГУНП в Харківській області. Відповідна скарга була направлена Укрпоштою цінним листом з описом вкладення безпосередньо до Відділу поліції № 2 Харківського районного управління №2 ГУНП в Харківській області, що підтверджується накладною № 6111200014896 та описом.
18.10.2024 року Відділом поліції № 2 Харківського районного управління №2 ГУНП в Харківській області отримано вказану заяву, що підтверджується витягом із трекінгу за даними Укрпошти за № 6111200014896. Однак, станом на дату подання цієї скарги 22.10.2024 року в порядку ч. 1 ст. 214 КПК вказану скаргу не зареєстровано та досудове розслідування не розпочато. Таким чином, відомості по зазначеній заяві про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені.
Представник особи, яка подала скаргу адвокат ОСОБА_4 25.10.2024 подав заяву про розгляд справи за скаргою без його участі, скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Представник ВП № 2 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківський області у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомлено.
Відповідно ч. 3 ст. 306 КПК України розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Відповідно до ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Згідно з ч. 1 ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченимистаттями 318-380цього Кодексу, з урахуванням положень цієї глави.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 303КПКУкраїни визначено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про зобов`язання вчинити певну дію.
З матеріалів справи вбачається, що 15.10.2024 ОСОБА_3 в особі представника адвоката ОСОБА_4 , в порядку ст.214 КПК України, направила поштовим зв`язком до ВП № 2 ХРУП №2 ГУНП в Харківський області заяву про вчинення кримінальних правопорушень, за ознаками ч. 1 ст. 205-1 КК України та ч. 3 ст. 357 КК України, які полягали у підробці документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи з використанням персональних даних потерпілої ОСОБА_3 без її відома, яка виступає як директор та засновник юридичної особи ТОВ «Кронас Інвест» ЄДРПОУ 39762203.
Вказана заява була зареєстрована ВП № 2 ХРУП №2 ГУНП в Харківський області в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події за № 14770 від 18.10.2024.
Слідчому судді не надано доказів, що вищезазначена заява була розглянута у відповідності до вимог ст.214КПКУкраїни та за результатами її розгляду внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Згідно з ч.1ст.214 КПК Українислідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Пунктом 1 розділу 3 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 6 квітня 2016 року № 139, передбачено, що внесення відомостей до реєстру здійснюється на заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України.
Відповідно до ч. 4ст. 214 КПК Українислідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Тобто, законодавцем чітко встановлено часові межі, протягом яких заява, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання відповідної заяви чи повідомлення.
Таким чином, чинні норми кримінального процесуального законодавства не передбачають для слідчого чи прокурора іншої альтернативи, ніж невідкладне внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Відповідно до п. 4 ч. 5ст. 214 КПК Українидо Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
За змістом вказаних вище норми, обов`язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора та інших службових осіб, що уповноважені на їх прийняття. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається, незалежно від того, чи відносяться розслідування фактів про повідомлені кримінальні правопорушення до територіальної юрисдикції або процесуальної компетенції органу до якого надійшла заява чи повідомлення.
Окрім того, діючим кримінальним процесуальним законодавством не передбачено надання оцінки доводам заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення на предмет наявності/відсутності складу злочину. Така оцінка повинна бути надана за результатами досудового розслідування в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Таким чином, навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань уповноваженою на те особою, з подальшим проведенням досудового розслідування та вирішенням питання про наявність чи відсутність підстав для закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України.
Слідчий суддя, при розгляді такої категорії справ, повинен встановити чи мала місце бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, і у разі доведеності цих обставин, повинен зобов`язати особу, бездіяльність якої оскаржується виконати положення ст. 214 КПК України щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
У постанові від 01.12.2022 року у справі №522/7836/21 (провадження №51-2328км22) Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду констатував той факт, що слідчий суддя під час здійснення судового контролю може скасовувати постанови слідчого/прокурора та зобов`язувати вчиняти певні дії передбачені КПК України, однак при цьому не повинен втручатися в процесуальну діяльність слідчого.
При розгляді даної скарги особою, бездіяльність якої оскаржується, не надано слідчому судді доказів на підтвердження виконання вимог ст. 214 КПК України після отримання заяви ОСОБА_3 , поданої в порядку ст. 214 КПК України.
Керуючись ст.ст. 303-307 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_3 , в особі представника адвоката ОСОБА_4 на бездіяльність уповноваженої особи ВП №2 ХРУП №2 ГУНП в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення задовольнити.
Зобов`язати уповноважених посадових осіб ВП № 2 ХРУП № 2 ГУНП в Харківській області виконати вимоги ст. 214 КПК України, а саме: внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_3 , в особі представника адвоката ОСОБА_4 про кримінальне правопорушення, отриману ВП №2 ХРУП №2 ГУНП в Харківській області 18.10.2024 року та зареєстровану в ЖЄО за № 14770, про що повідомити заявника.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122565956 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Феленко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні