ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Закарпатської області
Адреса: вул. Коцюбинського, 2а, м. Ужгород, 88000
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
УХвала
про залишення позовної заяви без руху
"25" жовтня 2024 р. м. Ужгород Справа №907/850/24
Суддя Господарського суду Закарпатської області Пригара Л.І.,
розглянувши матеріали за позовом
ОСОБА_1 , м. Ужгород Закарпатської області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Карпатиагропродукт, с. Коритняни Ужгородського району Закарпатської області
про зобов`язання надати завірені підписом уповноваженої особи ТОВ Карпатиагропродукт копії протоколу загальних зборів засновників Товариства (рішення засновника); Статуту Товариства та змін до нього; протоколів загальних зборів учасників; документів Товариства, що регулюють діяльність його органів, та змін до них; положень про філії (представництва) Товариства у разі їх створення (відкриття); протоколів засідань наглядової ради Товариства та колегіального виконавчого органу Товариства, наказів і розпоряджень виконавчого органу Товариства; аудиторських висновків та результатів надання інших аудиторських послуг; річної фінансової звітності; документів звітності, що подаються відповідним державним органам; документів, пов`язаних із випуском емісійних цінних паперів; інших документів, передбачених законодавством, Статутом Товариства, рішеннями загальних зборів учасників, наглядової ради та виконавчого органу Товариства; документів, що підтверджують права Товариства на майно; документів бухгалтерського обліку за останні три роки,
ВСТАНОВИЛА:
Позовна заява б/н від 04.10.2024 (вх. №02.3.1-05/905/24 від 11.10.2024) підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. 162 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Подання позову включає в себе дії позивача (самостійно або через представників) щодо його безпосереднього звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.
Сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника (ч. 1 ст. 56 ГПК України).
За приписами ч. 2 ст. 56 ГПК України, особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.
У відповідності до ч. 1 ст. 58 ГПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Положеннями ч. 1, 2 ст. 16 ГПК України визначено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
За змістом статті 6 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність, адвокатом може бути фізична особа, яка, зокрема, склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Згідно із частиною 1 статті 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність, адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом (частина 3 статті 26 зазначеного Закону).
Частиною 4 статті 60 ГПК України визначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність.
Аналогічної позиції притримується і Верховний Суд в ухвалах від 10.10.2024 у справі №916/566/24, від 17.10.2024 у справі №926/4788/21, від 22.10.2024 №914/3483/23, та Західний апеляційний господарський суд в ухвалі від 04.10.2024 у справі №921/838/23.
Водночас 30.09.2016 набрав чинності Закон України №1401-VIII від 02.06.2016 Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя). Зазначеними змінами в Основному Законі України було закріплено особливе місце адвокатури в системі органів правосуддя та нові засади функціонування інституту представництва особи в суді.
Згідно з підпунктом 11 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України (в редакції Закону України від 02.06.2016 №1401-VIII Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)), представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 та статті 1312 Конституції України виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції з 1 січня 2019 року.
За правовою природою представництво в суді є правовідносинами, в яких одна особа (представник) на підставі певних повноважень виступає від імені іншої особи (довірителя) і виконує процесуальні дії в суді в її інтересах, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для неї прав та обов`язків. Будь-яка процесуальна дія в суді однієї особи в інтересах іншої особи, внаслідок якої вона набуває певних прав та обов`язків (у тому числі підписання та/або подання певного процесуального документа до суду) є представництвом, а отже, на такі правовідносини поширюється дія положень статті 1312 Конституції України щодо виключного представництва адвокатом інтересів іншої особи.
Так, відповідно до статті 1312 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура та виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення; законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Згідно з положеннями ч. 1, 2, 4 ст. 247 ГПК України, у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. У порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, зокрема, у спорах, які виникають з корпоративних відносин, та спорах з правочинів щодо корпоративних прав (акцій).
Наведені положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва Волошина Мирона Дмитровича (позивача у даній справі), у тому числі шляхом підписання від його імені позовної заяви, адвокатом на підставі довіреності чи ордеру.
Як вбачається із позовної заяви, така підписана від імені ОСОБА_1 представником Пашковським Ю.В., який діє на підставі довіреності від 16.09.2024.
При цьому, до матеріалів позовної заяви не долучено доказів того, що представник ОСОБА_1 (позивача у даній справі) ОСОБА_2 є адвокатом.
У даному контексті слід відзначити, що представництво інтересів позивача в суді (в тому числі, шляхом підписання позову від його імені) може здійснювати виключно адвокат; водночас ОСОБА_1 аналогічно не позбавлений права самостійно представляти свої інтереси в господарському суді та власноручно підписувати процесуальні документи (в даному випадку позовну заяву).
Приписами ст. 174 ГПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених ст. 162, 164, 172 ГПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. 162, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОСТАНОВИВ:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання суду заяви про усунення недоліків та наданням:
- документальних доказів у підтвердження наявності в ОСОБА_2 процесуальних повноважень на представництво інтересів ОСОБА_1 у господарському суді (документів, що підтверджують наявність у підписанта позовної заяви статусу адвоката).
3. Встановити позивачу строк для усунення зазначених недоліків позовної заяви, який не може перевищувати 10 днів із дня вручення даної ухвали.
4. Ухвала набирає законної сили з дня її постановлення у відповідності до ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду на підставі ст. 255 Господарського процесуального кодексу України. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
5. Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Ухвалу складено та підписано 25.10.2024.
Суддя Л.І. Пригара
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122568217 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Пригара Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні