ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
23.09.2024Справа № 910/7717/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Актівітіс»
до товариства з обмеженою відповідальністю «БМРКОМПАНІ»
ОСОБА_1
ОСОБА_2
про стягнення солідарно 5030677,64 грн,
Представники:
від позивача Чорна Н.О.
від відповідачів не прибули
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Актівітіс» з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «БМРКОМПАНІ» (відповідача-1), ОСОБА_1 (відповідача-2), ОСОБА_2 (відповідача-3) про стягнення солідарно 5030677,64 грн.
Позовні вимоги до відповідача-1 ґрунтуються на неналежному виконанні кредитного договору, а до відповідача-2 та відповідача-3 - невиконанні договорів поруки.
Суд своєю ухвалою від 26.06.2024 відкрив провадження у справі № 910/7717/24, постановив розглядати справу в порядку загального позовного провадження.
Відповідачі не надали відзиви на позов.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 165 ГПК України.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
18 січня 2023 року товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Актівітіс» (кредитодавець) та товариство з обмеженою відповідальністю «Артпласт компані, правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю «БМРКОМПАНІ», (позичальник) уклали договір про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту (кредитна лінія) № 691095 (далі - Кредитний договір), згідно з умовами якого кредитодавець відкриває позичальнику поновлювальну відкличну кредитну лінію та надає позичальнику транші в її межах, а позичальник зобов`язується використати транші на цілі, зазначені у пункті 1.5 цього договору, своєчасно та у повному обсязі виплачувати кредитору проценти за користування.
Ліміт кредитної лінії 3000000,00 грн (п. 1.2. Кредитного договору).
Відповідно до п. 1.3 Кредитного договору розмір процентів за користування кожним із траншів складає 0,2% в день.
Згідно з додатковою угодою № 3 від 02.04.2024 до Кредитного договору строк кредиту продовжено до 23.07.2024.
Позичальник зобов`язаний повністю погасити заборгованість за кожним отриманим траншем в дату погашення, зазначену у заяві. У випадках, передбачених цим договором або чинним законодавством України, позичальник зобов`язаний на вимогу кредитодавця повернути всі транші достроково (п. 7.1 Кредитного договору).
Відповідно до п. 9.6 Кредитного договору кредитодавець має право вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування ним, сплати комісії за супроводження кредиту і виконання всіх інших зобов`язань позичальника за цим договором та в односторонньому порядку розірвати цей договір, у тому числі і у разі суттєвого порушення позичальником цього договору.
Суттєвим порушенням цього договору вважається будь-яка з таких обставин: повне або часткове неповернення кредиту, у строки, визначені пунктом 1.3 цього договору; повне або часткове прострочення сплати платежу за кредитом у визначені графіком повернення кредиту строки, якщо таке прострочення 10 (десять) і більше календарних днів; повне або часткове прострочення сплати процентів за користування кредитом хоча б за один місяць, якщо таке прострочення складає 10 (десять) і більше календарних днів; несплата або часткова несплата будь-якого зі штрафів, передбачених пунктом 9.2 цього договору, протягом 20 (двадцяти) і більше календарних днів з дня одержання позичальником повідомлення кредитодавця про накладення такого штрафу; нецільове використання позичальником кредиту або його частини; невиконання або неналежне виконання позичальником зобов`язань по заміні втраченого забезпечення, передбачених пунктом 2.3 цього договору; невиконання позичальником обов`язків, передбачених п. 10.5 цього договору; недостовірність будь-якої з гарантій, наданих позичальником кредитодавцю згідно з п. 3.1 цього договору.
З метою забезпечення належного виконання зобов`язань за Кредитним договором кредитодавець з ОСОБА_1 (відповідачем-2) уклав договір поруки № 1156 від 18.01.2023, а з ОСОБА_2 (відповідачем-3) - договір поруки № 1155 від 18.01.2023.
Відповідно до цих договорів поручитель відповідає перед кредитодавцем у повному обсязі. Позичальник і поручитель відповідають перед кредитодавцем як солідарні боржники, що означає нічим не обумовлене і абсолютне право кредитодавця вимагати виконання забезпечених порукою зобов`язань повністю (чи у будь-якій його частині) як від позичальника та поручителя разом, так і від кожного окремо (п. 2.5 договорів поруки).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частини 1, 2 ст. 554 Цивільного кодексу України).
Отже, порука є спеціальним заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання, чим обумовлюється додатковий характер поруки стосовно основного зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-якого з них окремо.
У період січень - березень 2023 року позивач перерахував відповідачу-1 кошти за відповідними заявками відповідача-1 про видачу траншів.
Відповідач-1 неналежним чином виконував зобов`язання за Кредитним договором, внаслідок чого у нього станом на 22.05.2024 виник борг на суму 5030677,67 грн, у тому числі: 2999280,00 грн борг за кредитором та 2031397,64 грн за процентами.
23 травня 2024 року позивач звернувся до відповідачів з відповідними вимогами.
Відповідачі не задовольнили вимоги.
Статтями 11, 509 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору.
Статті 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України передбачають, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, що передбачено ст. 525 Цивільного кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Факт наявності у відповідача-1 перед позивачем 2999280,00 грн боргу за кредитом, 2031397,64 грн боргу за процентами належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем-1 не спростований.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов`язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Позивач належним чином довів порушення його прав із сторони відповідачів.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачами не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останніх підлягають задоволенню повністю.
Згідно із статтею 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані з залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведення експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпечення доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Позивач надав належні докази понесення 10000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу (договір б/н про надання правничої допомоги від 29.04.2024, додаткова угода № 2 від 06.05.2024, детальний опис, акт приймання-передачі наданих послуг № 2 від 06.06.2024, свідоцтво, ордер).
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України суд покладає судові витрати на відповідача-1.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити повністю позов товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Актівітіс» до товариства з обмеженою відповідальністю «БМРКОМПАНІ», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Стягнути з солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю «БМРКОМПАНІ» (проспект Визволителів, 13, офіс 103, м. Київ, 02125, код 41490475), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Актівітіс» (вул. Болсуновська, 13-15, м. Київ, 01014, код 38800017) 2999280,00 грн боргу за кредитом, 2031397,64 грн боргу за процентами.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «БМРКОМПАНІ» (проспект Визволителів, 13, офіс 103, м. Київ, 02125, код 41490475) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Актівітіс» (вул. Болсуновська, 13-15, м. Київ. 01014, код 38800017) 75460,16 грн судового збору, 10000,00 грн витрат на правничу допомогу.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складений 25.10.2024.
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122568500 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні