ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" жовтня 2024 р. м.Хмельницький Справа № 924/707/24
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Шевчук О.І. за участю секретаря судового засідання Демчук М.С., розглянувши матеріали
за позовом Фермерського господарства «Віста-Ф», с. Влашанівка, Шепетівський район, Хмельницька область,
до
1) Ізяславської міської ради, м. Ізяслав, Шепетівський район, Хмельницька область,
2) Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький,
про:
- визнання протиправним і скасування рішення 51 сесії Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області 8 скликання від 16.02.2024 №27 «Про розгляд звернення ОСОБА_1 щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок»;
- визнання поновленими договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 між Ізяславською міською радою Шепетівського району Хмельницької області та громадянином ОСОБА_1 щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, які надані для ведення фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади за якими зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речові права оренди земельних ділянок щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 зареєстровано 03.03.2017 за номером запису 19316251, з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 зареєстровано 03.03.2017 за номером запису 19316564 на той самий строк (сім років) та на тих самих умовах, що передбачені договорами;
- зобов`язання Ізяславської міської ради в особі міського голови ОСОБА_2 укласти додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, які надані для фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади
Представники сторін:
від позивача: Кучерук Т.М. - адвокат згідно ордеру №1142681 від 16.08.2024
від відповідача 1: ОСОБА_3 згідно розпорядження від 13.01.2021 №6-к
від відповідача 2: ОСОБА_4 згідно виписки з ЄДР
Відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін
До Господарського суду Хмельницької області 31.07.2024 надійшла позовна заява Фермерського господарства «Віста-Ф» до Ізяславської міської ради та Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у якій позивач просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення 51 сесії Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області 8 скликання від 16.02.2024 №27 «Про розгляд звернення ОСОБА_1 щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок»;
- визнати поновленими договори оренди земельних ділянок від 23.02.2017 між Ізяславською міською радою Шепетівського району Хмельницької області та громадянином ОСОБА_1 щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, які надані для ведення фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади за якими зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речові права оренди земельних ділянок щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 зареєстровано 03.03.2017 за номером запису 19316251, з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 зареєстровано 03.03.2017 за номером запису 19316564 на той самий строк (сім років) та на тих самих умовах, що передбачені договорами;
- зобов`язати Ізяславську міську раду в особі міського голови ОСОБА_2 укласти додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, які надані для фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади.
Ухвалою господарського суду від 05.08.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення зазначених недоліків з дня вручення ухвали.
07.08.2024 до суду надійшла заява про усунення недоліків (вх.05-22/5514/24 від 07.08.2024) з доказами сплати судового збору.
Ухвалою суду від 09.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/707/24 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті спору.
Ухвалою суду від 27.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті спору.
Позивач Фермерське господарство «Віста-Ф» (далі ФГ «Віста-Ф», позивач) наполягає на задоволенні позовних вимог, в обґрунтування яких посилається на порушення Ізяславською міською радою переважного права ОСОБА_1 , як орендаря земельних ділянок та засновника ФГ «Віста-Ф», на поновлення строку договорів оренди земельних ділянок, що надані для ведення фермерського господарства та розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади.
Стверджує, що між Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області, як орендодавцем, та ОСОБА_1 , як орендарем, укладено: на підставі протоколу земельних торгів №3/13123 від 23.02.2017 договір оренди земельної ділянки від 23.02.2027 з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га на території Михнівської сільської ради Ізяславського району (тепер - Ізяславська міська рада) строком на 7 років, речове право зареєстроване 03.03.2017 за номером запису 19316251; на підставі протоколу земельних торгів №3/13125 від 23.02.2017 договір оренди земельної ділянки від 23.02.2027 з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га на території Щуровецької сільської ради Ізяславського району (тепер Ізяславська міська рада) строком на 7 років, речове право зареєстроване 03.03.2017 за номером запису 19316564. Цільове призначення обох земельних ділянок землі сільськогосподарського призначення. За умовами вказаних договорів оренди землі земельні ділянки передаються в оренду для ведення фермерського господарства.
24.03.2017 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 засноване Фермерське господарство «Віста-Ф», яке набуло права і обов`язки орендаря вказаних земельних ділянок за договорами оренди землі від 23.02.2017.
Наголошує, що відповідно до п.7 зазначених договорів оренди землі, такі договори укладено на 7 років кожен. При цьому після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення їх на новий строк. Для цього орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договорів, письмово повідомити орендодавця про намір продовжити дію та користуватися земельною ділянкою та за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку дії договору, від підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Зазначає, що ОСОБА_1 добросовісно виконувались обов`язки за договорами оренди землі, на виконання п.7 укладених договорів 30.01.2024 ним надіслано до Ізяславської міської ради лист щодо продовження строку дії вказаних договорів. Оскільки орендар дотримався вимог законодавства, які регламентують поведінку, необхідну для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, останній може вважатись таким, що набув право "правомірного очікування" на відповідну добросовісну поведінку міської ради. Натомість рішенням Ізяславської міської ради від 16.02.2024 №27 відмовлено ОСОБА_1 у продовженні строку дії договорів вищевказаних земельних ділянок, обґрунтовуючи свою відмову наміром подальшого продажу права оренди земельних ділянок на конкурентних засадах (земельних торгах) для збільшення надходження до бюджету громади від плати за землю. Оспорюване рішення не містить належної правової підстави для відмови та прийняте всупереч абз.22 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України.
За наведених обставин вважає, що оскаржуване рішення міської ради прийняте всупереч вимогам статей 3 Цивільного кодексу України та ст.33 Закону України «Про оренду землі», перешкоджає реалізації переважного права орендаря ОСОБА_1 на поновлення договорів оренди, а тому є протиправним і підлягає скасуванню.
Наразі ФГ «Віста-Ф» продовжує користуватись вказаними земельними ділянками на підставі зазначених договорів, порушень умов договорів не допускає, а тому вони підлягають поновленню на той самий строк та на тих самих умовах.
Вважає, що визнання поновленими договорів оренди земельних ділянок та зобов`язання власника земельної ділянки вчинити дії - укласти додаткові угоди до договорів земельних ділянок від 23.02.2017 є ефективним способом захисту порушених прав позивача.
В якості правових підстав посилається на вимоги ст. ст. 12, 19, 20 Закону України «Про фермерське господарство», ст.33 Закону України «Про оренду землі», абзац 22 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України.
Представник позивача адвокат Кучерук Т.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові.
Відповідач 1 Ізяславська міська рада Шепетівського району Хмельницької області (далі Ізяславська міська рада, відповідач 1) заперечує проти позовних вимог з огляду на їх безпідставність. У поданому відзиві на позов вказує, що 23.02.2017 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки №25/57-17-ДО, відповідно до якого ОСОБА_1 у строкове платне користування на умовах оренди передано земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га за межами населених пунктів Щуровецької сільської ради (тепер Ізяславська міська рада) для ведення фермерського господарства строком на 7 років з річним розміром орендної плати 8,08% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; право оренди зареєстроване 03.03.2017 за номером запису 19316564 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі ДРРП).
Також, 23.02.2017 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки №30/57-17-ДО, відповідно до якого ОСОБА_1 у строкове платне користування на умовах оренди передано земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га на території Михнівської сільської ради (тепер Ізяславська міська рада) для ведення фермерського господарства строком на 7 років з річним розміром орендної плати 8,12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; право оренди зареєстроване 03.03.2017 за номером запису 19316251 в ДРРП.
Вказані земельні ділянки перебувають у комунальній власності Ізяславської міської територіальної громади, відтак розпорядження ними здійснює Ізяславська міська рада.
31.01.2024 Ізяславська міська рада отримала від ОСОБА_1 лист від 30.01.2024, яким орендар повідомив про те, що орендовані земельні ділянки є засіяними сільськогосподарською культурою ярою пшеницею та неможливість звільнення їх від посівів до закінчення строку дії укладених договорів. Оскільки збір урожаю планується в серпні 2024 року, орендар просив надати можливість зібрати врожай та продовжити дію договорів оренди земельних ділянок до закінчення сільськогосподарського року. До листа додав копії договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 та витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За результатами розгляду вказаного листа, рішенням 51 сесії Ізяславської міської ради від 16.02.2024 №27 ОСОБА_1 відмовлено у продовженні строку дії договорів оренди земельних ділянок до закінчення сільськогосподарського року, але з метою забезпечення права орендаря на збір урожаю, засіяного в період дії договорів оренди, вирішено внести зміни до пункту 24 обох договорів оренди від 23.02.2017 шляхом доповнення його підпунктом такого змісту: «якщо договір оренди землі закінчиться до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці у період дії договору, орендар має право на збирання такого врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю».
Листом від 21.02.2024 відповідач 1 скерував ОСОБА_1 рішення від 16.02.2024 №27 та проекти додаткових угод про внесення змін до договорів оренди від 23.02.2017, передбачивши у них право орендаря на збір врожаю та тим самим забезпечила право орендаря і фактичне використання ним земельних ділянок саме з цією метою до заявленого ним строку до серпня 2024 року. Також у листі зазначено про необхідність інформувати міську раду про дату закінчення польових робіт на земельних ділянках та реквізити розрахункового рахунку для сплати коштів за користування земельними ділянками в розмірі орендної плати. Цього ж дня між відповідачем 1 та ОСОБА_1 укладено додаткові угоди №1 до кожного договору оренди землі від 23.02.2017, якими внесено зміни до п.24 договорів в редакції, викладеній в рішенні від 16.02.2024 №27.
14.03.2024 у зв`язку з закінченням строку дії договорів оренди земельних ділянок відповідачем 1 вчинено дії щодо припинення ОСОБА_1 права оренди земельних ділянок з кадастровими номерами №6822183900:04:012:0100 та №6822189200:06:007:1002 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
20.03.2024 міська рада листом повторно направила ОСОБА_1 копію рішення Ізяславської міської ради від 16.02.2024 №27 та повідомила про припинення права оренди земельних ділянок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідач 1 також зазначає, що рішенням Ізяславської міської ради №47 від 10.07.2024 вищезазначені земельні ділянки включені в перелік земельних ділянок, які передаються в користування (оренду) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах).
01.08.2024 відповідач 1 листом повідомив ОСОБА_1 про те, що після закінчення ним польових робіт та збору урожаю, земельні ділянки будуть виставлені на земельні торги у формі аукціону з продажу праву оренди, у яких він може взяти участь.
Листом від 07.08.2024 №14 ФГ «Віста-Ф» повідомило відповідача 1 про закінчення польових робіт та збір врожаю на земельній ділянці з кадастровим номером №6822189200:06:007:1002, а щодо звільнення іншої земельної ділянки буде повідомлено додатково.
Наголошує, що переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк на тих самих умовах, за захистом якого звернувся позивач, не порушено відповідачем 1, оскільки ОСОБА_1 не звертався до Ізяславської міської ради в порядку, визначеному частинами 1-5 або частиною 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», а відтак в позовній заяві не визначено конкретних правових підстав поновлення договорів оренди землі.
Вказує на безпідставність тверджень позивача про наявність у відповідача 1 обов`язку розглянути звернення ОСОБА_1 від 30.01.2024 в порядку ст.33 Закону України «Про оренду землі» як повідомлення орендаря про намір скористатися своїм переважним правом на укладення договорів оренди землі на новий строк, оскільки право на збір врожаю й пов`язане з ним право користування землею та право на поновлення договору на новий строк не є тотожними.
Звертає увагу, що звернення ОСОБА_1 від 30.01.2024, яке розглядалось на сесії міської ради та за наслідками розгляду якого прийняте спірне рішення, стосувалось продовження строку дії договорів оренди до закінчення сільськогосподарського року, а не на той самий строк (7 років) та на тих самих умовах (річна орендна плата 8,08% та 8,12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки). Про це свідчить відсутність посилань у самому листі на положення ст. 33 Закону «Про оренду землі», відсутність доданих проектів додаткових угод чи проектів договорів оренди землі, як визначено ч.3 ст.33 цього закону. Спірне рішення відповідача 1, яке за своїм змістом стосується відмови у продовженні договорів оренди землі на строк до закінчення сільськогосподарського року (до серпня 2024 року) не є таким, що порушує те право, за захистом якого позивач звернувся до суду, а його скасування не матиме наслідком поновлення договорів оренди на новий строк на тих самих істотних умовах, які передбачені договорами оренди земельних ділянок від 23.01.2017. Крім того, фактично спірне рішення уже виконане, оскільки ОСОБА_1 підписано додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017. Стверджує, що оспорюючи рішення №27 від 16.02.2024 позивач діє недобросовісно, оскільки така позиція суперечить його попередній поведінці.
Також вказує на безпідставність посилань позивача на порушення та неврахування Ізяславською міською радою положень абзацу 22 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України при прийнятті оспорюваного рішення, оскільки земельні ділянки державної чи комунальної власності не підлягають продажу, передачі у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) лише у разі поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря, тобто у разі акцепту орендодавцем оферти орендаря або прийняття орендодавцем нової оферти, а за наявності відмови у поновленні договору оренди - зазначена норма не може застосовуватись. Земельні ділянки комунальної власності для ведення фермерського господарства передаються в користування у спосіб, визначений ч.1 ст.134 Земельного кодексу України, тобто шляхом обов`язкового проведення земельних торгів і не належать до виключень, встановлених ч.2 ст.134 цього кодексу.
Зазначає, що реалізація позивачем права на збір врожаю та пов`язане із цим правом фактичне користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди землі не спричиняє виникнення у позивача права «правомірного очікування» на поновлення договору оренди землі на новий строк на тих самих умовах.
Крім того, продовження орендних відносин з орендарем є правом, а не обов`язком власника земельної ділянки. Переважне право орендаря не є його суб`єктивним правом на укладення договору оренди на новий строк, якому б кореспондував обов`язок власника земельної ділянки або уповноваженого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування укласти (поновити) такий договір.
Вважає, що обставини, які підлягають доказуванню для поновлення договорів оренди землі на підставі так званої «мовчазної згоди» орендодавця, у даній справі відсутні. А при недотриманні самим орендарем процедури реалізації переважного права поновлення договору оренди на новий строк взагалі не є необхідним, оскільки не можуть вплинути на вирішення спору по суті.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила з підстав, викладених у відзиві на позов. Надала додаткові письмові пояснення щодо звільнення позивачем від посівів земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 по завершенню польових робіт та збору врожаю згідно повідомлення ФГ «Віста-Ф» від 24.09.2024 №15.
Відповідач 2 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області (далі ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області, відповідач 2) вважає позов таким, що задоволенню не підлягає з огляду на невідповідність позовних вимог складу учасників у спірних правовідносинах. У поданому до суду відзиві стверджує про відсутність своїх зобов`язань за позовними вимогами, оскільки позивачем не пред`явлено вимог до ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області та у позові не стверджується про порушення його прав відповідачем 2.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні заперечила проти позову в частині визначення ГУ Держгеокадастру відповідачем у спорі та просила відмовити в позові з підстав, викладених у відзиві на позов.
Розглядом матеріалів справи встановлено таке.
23.02.2017 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, як орендодавцем, та громадянином ОСОБА_1 , як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки №25/57-17-ДО (далі Договір №25/57-17-ДО), відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 23.02.2017 №5/13125 надає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства (01.02) з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002, яка розташована за межами населених пунктів Щуровецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 27,9266 га (кадастровий номер 6822189200:06:007:1002), в тому числі рілля 27,9266 га (п.2 Договору №25/57-17-ДО).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 336577,11 грн. (п.4 Договору №25/57-17-ДО).
Відповідно до п.7 Договору №25/57-17-ДО договір укладено на 7 (сім) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Право оренди земельної ділянки виникає у орендаря з моменту його державної реєстрації відповідно до закону (п. 8 Договору №25/57-17-ДО).
Плата за перший повний календарний рік користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 23.02.2017 у розмірі річної орендної плати, що становить 27195,43 грн., підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди у місцевий бюджет за місцем розташування земельної ділянки. Плата за наступні роки сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів у місцевий бюджет за місцем розташування земельної ділянки у розмірі 8,08% від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 2266,29 (п.9 Договору №25/57-17-ДО).
Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства (п.14 Договору №25/57-17-ДО).
Відповідно до п.18 Договору №25/57-17-ДО після припинення дії договору орендар протягом 10 (десяти) робочих днів повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому, порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду.
Пунктом 24 Договору №25/57-17-ДО визначено, що орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи№; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір вирішується в судовому порядку (п.28 Договору №25/57-17-ДО).
Дія договору припиняється у разі: закінчення стоку дії, на який його було укладено (п.29 Договору №25/57-17-ДО).
Відповідно до п.32 Договору №25/57-17-ДО перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди (п.35 Договору №25/57-17-ДО).
Даний договір підписаний сторонами та скріплений печаткою орендодавця.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га з цільовим призначенням для фермерського господарства перебувала у державній власності та розпорядженні ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VI від 06.09.2012, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №81713232 від 03.03.2017.
03.03.2017 зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га за ОСОБА_1 строком на 7 (сім) років з правом пролонгації на підставі договору оренди землі №25/57-17-ДО від 23.02.2017, номер запису речового права 19316564, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №81810064 від 04.03.2017.
Також, 23.02.2017 між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, як орендодавцем, та громадянином ОСОБА_1 , як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки №30/57-17-ДО (далі Договір №30/57-17-ДО), відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 23.02.2017 №5/13123 надає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства (01.02) з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100, яка розташована за межами населених пунктів Михнівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 6,8536 га (кадастровий номер 6822183900:04:012:0100), в тому числі рілля 6,8536 га (п.2 Договору №30/57-17-ДО).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 159901,27 грн. (п.4 Договору №30/57-17-ДО).
Відповідно до п.7 Договору №30/57-17-ДО договір укладено на 7 (сім) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Право оренди земельної ділянки виникає у орендаря з моменту його державної реєстрації відповідно до закону (п. 8 Договору №30/57-17-ДО).
Плата за перший повний календарний рік користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 23.02.2017 у розмірі річної орендної плати, що становить 12983,98 грн., підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди у місцевий бюджет за місцем розташування земельної ділянки. Плата за наступні роки сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів у місцевий бюджет за місцем розташування земельної ділянки у розмірі 8,12% від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 1082,00 (п.9 Договору №30/57-17-ДО).
Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства (п.14 Договору №30/57-17-ДО).
Відповідно до п.18 Договору №30/57-17-ДО після припинення дії договору орендар протягом 10 (десяти) робочих днів повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому, порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду.
Пунктом 24 Договору №30/57-17-ДО визначено, що орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір вирішується в судовому порядку (п.28 Договору №30/57-17-ДО).
Дія договору припиняється у разі: закінчення стоку дії, на який його було укладено (п.29 Договору №30/57-17-ДО).
Відповідно до п.32 Договору №30/57-17-ДО перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди (п.35 Договору №30/57-17-ДО).
Даний договір підписаний сторонами та скріплений печаткою орендодавця.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га з цільовим призначенням для фермерського господарства перебувала у державній власності у розпорядженні ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VI від 06.09.2012, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №81427050 від 03.03.2017.
03.03.2017 зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га за ОСОБА_1 строком на 7 (сім) років з правом пролонгації на підставі договору оренди землі №30/57-17-ДО від 23.02.2017, номер запису речового права 19316251, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №81808915 від 04.03.2017.
Фермерське господарство «Віста-Ф», засновниками якого є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , є комерційною організацією, створеною однією особою, яка внесла майновий внесок, для здійснення підприємницької діяльності з виробництва сільськогосподарської продукції, а також її переробки, зберігання, транспортування та реалізації, заснованої на їх особистій трудовій участі та використання земельної ділянки, наданої для цих цілей відповідно до чинного законодавства України (п.п.1.1, 1.2 Статуту Фермерського господарства «Віста-Ф» (далі - Статут).
Головою фермерського господарства є ОСОБА_5 (п.1.2 Статуту).
Відповідно до п.2.1 Статуту основною метою діяльності ФГ «Віста-Ф» є господарська діяльність, спрямована на виробництво сільськогосподарської продукції з використанням земельної ділянки, наданої для цих цілей, а також переробка, зберігання, транспортування і реалізація виробленої їм сільськогосподарської продукції.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га з цільовим призначенням для фермерського господарства перебуває у комунальній власності Ізяславської міської територіальної громади в особі Ізяславської міської ради на підставі наказу ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність територіальним громадам №40-ОТГ від 26.01.2021 за актом приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної в комунальну власність від 26.01.2021 та рішенням Ізяславської міської ради №52 від 29.01.2021, право власності зареєстровано 23.06.2021 за номером 42681195, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №392028637 від 22.08.2024.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га з цільовим призначенням для фермерського господарства перебуває у комунальній власності Ізяславської міської територіальної громади в особі Ізяславської міської ради на підставі наказу ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність територіальним громадам №48-ОТГ від 24.12.2020 та рішення Ізяславської міської ради №9 від 30.12.2020, право власності зареєстровано 20.06.2022 за номером 47158341, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №392028982 від 22.08.2024.
30.01.2024 ОСОБА_1 скеровано Ізяславському міському голові ОСОБА_2 лист, отриманий Ізяславською міською радою 31.01.2024 за вх.№Ф-90, зі змісту якого вбачається повідомлення міської ради орендарем про те, що орендовані ним земельні ділянки на території Ізяславської ОТГ з кадастровими номерами 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га за договорами оренди від 23.02.2017, укладеними на 7 (сім) років - до 23.02.2024, на даний час є засіяними та не можуть бути звільнені від посівів до закінчення строку дії укладених договорів. На орендованих земельних ділянках посіяна с/г культура яра пшениця, збір якої планується в серпні 2024 року. У зв`язку з чим просить надати можливість зібрати врожай та продовжити дію договорів оренди земельних ділянок №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО від 23.02.2017 до закінчення сільськогосподарського року, своєчасність внесення орендної плати гарантує. До вказаного листа додано копії договорів оренди земельних ділянок №25/57-17-ДО, №30/57-17-ДО від 23.07.2017 з витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на 6 арк. в 1 прим.
Рішенням 51 сесії Ізяславської міської ради восьмого скликання від 16.02.2024 №27 «Про розгляд звернення громадянина ОСОБА_1 щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок» за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 про продовження дії договорів оренди земельних ділянок №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО від 23.02.2017 до закінчення сільськогосподарського року, на підставі ст. ст. 13, 19, 142, 143, 144 Конституції України, ст. ст. 3, 4, 5, 12 Земельного кодексу України, ст.31 абз.4 розділу ІХ Перехідних положень Закону України «Про оренду землі», а також абз. 2 розділу 3 Програми розвитку земельних відносин на території Ізяславської міської територіальної громади на 2024-2025 роки, затвердженої рішенням 49 сесії Ізяславської міської ради від 22.12.2023 №11 з метою подальшого продажу права оренди земельних ділянок на конкурентних засадах (земельних торгах), збільшення надходжень до бюджету громади від плати за землю, зокрема пунктом 1 - відмовлено ОСОБА_1 у продовженні строку дії договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО, які розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади, для ведення фермерського господарства на земельні ділянки: 1) кадастровий номер 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га (дата державної реєстрації права оренди 03.03.2017, номер запису речового права 19316564); 2) кадастровий номер 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га (дата державної реєстрації права оренди 03.03.2017, номер запису речового права 19316251).
Пунктом 2 цього рішення вирішено внести зміни до п. 24 договорів оренди земельних ділянок, зазначених у п.1 цього рішення, доповнивши його підпунктом такого змісту: «якщо договір оренди землі закінчиться до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці у період дії договору, орендар має право на збирання такого врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю».
21.02.2024 Ізяславська міська рада листом №94/03-04 повідомила ОСОБА_1 про результати розгляду його звернення про продовження дії договорів оренди земельних ділянок №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО від 23.02.2017 до закінчення сільськогосподарського року та прийняте на 51 сесії 16.02.2024 рішення №27, яким відмовлено у продовженні строку дії договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО для ведення фермерського господарства з кадастровими номерами 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га та 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га. Цим же листом міська рада направила ОСОБА_6 копію рішення та додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО щодо права орендаря на збирання врожаю, посіяного на земельній ділянці у період дії договору у двох примірниках для підписання, а також вказала на необхідність інформування орендодавця про закінчення польових робіт на вищевказаних земельних ділянках та виплатити кошти в розмірі орендної плати за період фактичного використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів на землю Ізяславській міській раді на розрахунковий рахунок з вказаними реквізитами.
21.02.2024 Ізяславська міська рада, як орендодавець, та ОСОБА_1 , як орендар, уклали Додаткову угоду №1 до Договору оренди землі від 23.02.2017 (дата державної реєстрації 03.03.2017, номер запису про речове право 19316251), згідно пункту 1 якої пункт 24 Договору доповнено підпунктом наступного змісту: «якщо договір оренди землі закінчиться до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці у період дії договору, орендар має право на збирання такого врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю».
Дана додаткова угода набирає чинності після її підписання сторонами (п.3 цієї додаткової угоди).
Вказана додаткова угода №1 підписана сторонами та скріплена печаткою орендодавця.
21.02.2024 Ізяславська міська рада, як орендодавець, та ОСОБА_1 , як орендар, уклали Додаткову угоду №1 до Договору оренди землі від 23.02.2017 (дата державної реєстрації 03.03.2017, номер запису про речове право 19316564), згідно пункту 1 якої пункт 24 Договору доповнено підпунктом наступного змісту: «якщо договір оренди землі закінчиться до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці у період дії договору, орендар має право на збирання такого врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю».
Дана додаткова угода набирає чинності після її підписання сторонами (п.3 цієї додаткової угоди).
Вказана додаткова угода №1 підписана сторонами та скріплена печаткою орендодавця.
14.03.2024 речове право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га з цільовим призначенням для фермерського господарства (номер запису 19316564 від 03.03.2017) припинено, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №392028637 від 22.08.2024.
14.03.2024 речове право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га з цільовим призначенням для фермерського господарства (номер запису 19316251 від 03.03.2017) припинено, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №392028982 від 22.08.2024.
21.03.2024 Ізяславською міською радою на адресу ОСОБА_1 цінним листом з описом вкладення скеровано лист №145/03-14 від 20.03.2024 з повідомленням про припинення права оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га та 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та повторно надіслано копію рішення Ізяславської міської ради від 16.02.2024 №27.
Рішенням №47 від 10.07.2024 «Про включення у перелік земельних ділянок, які передаються в користування (оренду) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах)» Ізяславська міська рада вирішила включити у перелік земельних ділянок, які передаються в користування (оренду) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки з кадастровими номерами 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га та 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га, розташовані за межами населених пунктів Ізяславської міської територіальної громади (п.п.4, 6 п.1 зазначеного рішення), а також з метою підготовки лотів до земельних торгів надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням із земель «для ведення фермерського господарства» на землі «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», розташовані за межами населених пунктів Ізяславської міської територіальної громади, а саме: площею 6,8536 га з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 (п.п.3 п.2 рішення) та площею 27,9266 га кадастровий номер 6822189200:06:007:1002, передбачивши формування двох земельних ділянок орієнтовними площами 10 га та 17,9266 га (п.п.5 п.2 рішення).
02.08.2024 Ізяславською міською радою на адресу ОСОБА_1 цінним листом з описом вкладення скеровано лист №395/03-14 від 01.08.2024 з повідомленням про прийняття рішення №47 від 10.07.2024 «Про включення у перелік земельних ділянок, які передаються в користування (оренду) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах)», згідно якого земельні ділянки з кадастровими номерами 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га та 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га включені до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах та необхідність інформування про закінчення польових робіт на них та виплати коштів у розмірі орендної плати за період фактичного використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів. Після закінчення польових робіт та збору урожаю, земельні ділянки будуть виставлені на земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди, у яких ОСОБА_1 може взяти участь.
Листом від 07.08.2024 №14, отриманого цього ж дня Ізяславською міською радою, ФГ «Віста-Ф» повідомило Ізяславську міську раду про закінчення польових робіт та збір врожаю на земельній ділянці з кадастровим номером №6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га та сплату коштів в розмірі орендної плати, а щодо звільнення іншої земельної ділянки буде повідомлено додатково після збирання врожаю. До листа додано квитанцію до платіжної інструкції про сплату 14875,20 грн.
Крім того, відповідачем 1 надано рішення 49 сесії Ізяславської міської ради восьмого скликання №11 від 22.12.2023, яким затверджено Програму розвитку земельних відносин на території Ізяславської міської територіальної громади на 2024-2025 роки, згідно розділу 3 якої заходи щодо реалізації програми серед іншого включають запровадження ефективних механізмів ринку землі, удосконалення земельних відносин у частині продажу земельних ділянок та прав на них з метою зміцнення матеріальної бази місцевого самоврядування, збільшення надходжень до бюджету територіальної громади; застосування ефективних способів розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні фізичних та юридичних осіб на правах оренди, укладених до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», внесення змін до договорів оренди землі в частині збільшення строку дії договору, шляхом подальшого продажу права на землю на земельних торгах у формі електронного аукціону (крім земельних ділянок, які відповідно до законодавства не підлягають продажу на конкурентних засадах).
Листом від 24.09.2024 №15, отриманого цього ж дня Ізяславською міською радою, ФГ «Віста-Ф» повідомило Ізяславську міську раду про закінчення польових робіт та збір врожаю на земельній ділянці з кадастровим номером №6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та сплату коштів в розмірі орендної плати, а щодо звільнення іншої земельної ділянки буде повідомлено додатково після збирання врожаю. До листа додано квитанцію до платіжної інструкції про сплату 8306,70 грн.
Інших доказів матеріали справи не містять.
Дослідивши обставини справи та оцінивши надані докази по суті спору, судом береться до уваги таке.
Згідно зі ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з частиною першою статті 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ГПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити (близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі №761/45721/16-ц).
Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.
Особа, яка звертається до суду з позовом вказує у позові власне суб`єктивне уявлення про її порушене право та/або охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі, щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.
Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі № 924/831/17, від 28.11.2019 у справі № 910/8357/18, від 22.09.2022 у справі № 924/1146/21, від 06.10.2022 у справі № 922/2013/21, від 17.11.2022 у справі № 904/7841/21).
У справі, що розглядається, предметом позову є вимога позивача про визнання поновленими договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 між Ізяславською міською радою та громадянином ОСОБА_1 , які надані для ведення фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади на той самий строк (сім років) та на тих самих умовах, що передбачені договорами.
Позивачем стверджується порушення оспорюваним рішенням Ізяславською міською радою переважного права орендаря на поновлення договорів оренди земельних ділянок на новий строк.
Предметом спору у даній справі є земельні ділянки з кадастровими номерами 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га та 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га з цільовим призначенням для фермерського господарства, що перебувають у комунальній власності Ізяславської міської територіальної громади в особі Ізяславської міської ради.
Положення статей 13, 14 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України (далі ЗК України) визначають, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону. До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать в тому числі землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Судом враховується, що станом на момент укладення спірних договорів оренди розпорядником земельних ділянок, було Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області.
Разом з тим, на даний час змінено правове регулювання у цій сфері Законом України від 28.04.2021 №1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", що набрав чинності 27.05.2021.
Цим Законом перехідні положення Земельного кодексу України доповнено п. 24, відповідно до якого земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до Договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи, виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
З врахуванням вищевикладеного, земельні ділянки з кадастровими номерами 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га та 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га з цільовим призначенням для фермерського господарства перебувають у комунальній власності Ізяславської міської територіальної громади в особі Ізяславської міської ради, що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №392028637 та №392028982 від 22.08.2024.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Господарського кодексу України (далі ГК України) майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
Частиною 2 ст. 184 ГК України визначено, що укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого статтею 181 цього Кодексу.
У відповідності до положень ст. ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як убачається з матеріалів справи, 23.02.2017 між ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 укладено договори оренди земельної ділянки №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО, відповідно до яких орендодавець надав ОСОБА_1 у строкове платне користування на умовах оренди передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Щуровецької та Михнівської сільських ради (тепер Ізяславська міська рада) для ведення фермерського господарства строком на 7 років.
Згідно із частинами 1 та 2 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.
Надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України (ст.7 цього закону).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.12 Закону України «Про фермерське господарство» землі фермерського господарства можуть складатися із земельних ділянок, що належать громадянам України - членам фермерського господарства на праві власності, користування.
До складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) може входити, серед іншого, право користування землею (ст.19 Закону України «Про фермерське господарство»).
Відповідно до ч.2 ст.20 зазначеного закону майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у статуті термін.
З наведених норм закону вбачається, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, наданих їм в оренду для ведення фермерського господарства. При цьому фермерське господарство створюється після набуття громадянином, який виявив бажання створити фермерське господарство, права користування земельною ділянкою. Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди. Право користування такими земельними ділянками зазначається в його статуті, який має містити відомості про земельну ділянку, а також термін, на який передається це майнове право.
Отже, в силу вказаних вище норм права після укладення громадянином договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації (подібний висновок викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 30.06.2020 у справі №927/79/19).
Позивачем стверджується та не заперечується відповідачами, що ФГ «Віста-Ф» виконувало обов`язки землекористувача та орендаря спірних земельних ділянок за договорами оренди від 23.02.2017.
Відповідно до частини 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно із ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначає Закон про оренду землі.
Частиною 1 ст.93 та ст.125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Землекористувачі також зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» ч.1 ст.96 цього Кодексу).
Згідно із ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Сторонами спірних договорів у пункті 7 кожного з них узгоджено, що договори укладено терміном на 7 (сім) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктом 28 цих же договорів стверджується, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Позивач вказує на дотримання ОСОБА_1 пунктів 7 та 28 договорів оренди землі від 23.02.2017 та скерування Ізяславському міському голові 30.01.2024 листа-повідомлення про продовження договорів оренди спірних земельних ділянок, які відповідач 2 повинен був розглянути як намір реалізації орендарем свого переважного права на поновлення строку їх дії в порядку ст.33 Закону України «Про оренду землі».
Позивач стверджує, що продовжує користуватись спірними земельними ділянками на підставі договорів оренди від 23.02.2017 і упродовж всього часу письмових заперечень щодо порушення умов договору від орендодавця не надходило, то ці договори підлягають поновленню на той самий строк та на тих самих умовах.
Правові підстави поновлення договору оренди землі на новий строк визначені ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якою фактично передбачено два способи пролонгації договору оренди землі.
Відповідно до частин 1-5 ст. 33 цього Закону після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" визначено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Частинами 8 та 11 статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.
Тобто реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч. 1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури поновлення договору оренди землі.
Разом з тим, 16.01.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" (далі - Закон 340-IX), а відповідні положення п. 8, з урахуванням Прикінцевих та перехідних положень - з 16.07.2020), яким ст. 33 Закону України "Про оренду землі", яка регламентувала порядок поновлення договорів оренди, викладена у новій редакції.
Закон №340-IX істотно змінив редакцію ст.33 Закону України "Про оренду землі", яка тепер стосується лише переважного права орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк (ч. ч. 1-5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі"). Поновлення ж договору (ч.6 попередньої редакції ст. 33 Закону України "Про оренду землі") тепер регулюється ст. 126-1 ЗК України.
При цьому назву статті 33 Закону України "Про оренду землі" було змінено з "Поновлення договору оренди землі" на "Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк", а з тексту фактично вилучено частини шосту - восьму, які використовувались як механізм реалізації права орендаря на автоматичну пролонгацію за умови відсутності заперечень орендодавця, та опис процедури поновлення.
Відповідно до абз. 4 розділу ІХ "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" правила, визначені ст. 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом № 340-IX, а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
При цьому укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), яке передбачене частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", базується на встановленому законом переважному праві добросовісного орендаря та надає сторонам при застосуванні цієї процедури можливість змінювати істотні умови договору.
Питання застосування статті 33 Закону України "Про оренду землі" (у відповідних редакціях) неодноразово було предметом розгляду Верховного Суду. Зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №903/1030/19 та постанові Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №910/7864/20 суди зазначили, що стаття 33 Закону України «Про оренду землі» прямо передбачала подання орендарем у строки, визначені у частині другій цієї статті, повідомлення саме про поновлення договору оренди землі. Шляхом надсилання орендодавцю відповідного письмового повідомлення орендар мав завчасно продемонструвати наявність у нього наміру продовжити користування земельною ділянкою. А орендодавець, будучи обізнаним із таким наміром, отримував можливість спланувати подальші дії у зв`язку зі спливом строку договору оренди землі, зважити доцільність пошуку інших потенційних орендарів, а за їх наявності - зіставити пропоновані ними умови оренди з умовами, викладеними у проєкті додаткової угоди, яку надав орендар".
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п`ята статті 33 Закону України "Про оренду землі") (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №903/1030/19).
Базуючись на зазначених вище правових позиціях, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 21.09.2022 по справі № 926/2720/21 підсумував, що алгоритм вирішення спорів щодо застосування статті 33 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, що застосовується до спірних правовідносин) в контексті дій сторін договору виглядає таким чином:
- якщо орендар у строки, встановлені договором, або за відсутності інших строків, встановлених договором, у строки, встановлені законом, не звернувся до орендодавця взагалі або звернувся з їх порушенням та/або не надав проект договору, то суди повинні відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання договору укладеним незалежно від подальших дій орендодавця, оскільки саме орендарем в цьому випадку не дотримано вимоги договору та закону;
- якщо орендар своєчасно у строки, встановлені законом або погоджені сторонами у договорі, звернувся до орендодавця щодо продовження дії договору та при цьому надав проект договору (незалежно від того чи цей проект містив змінені умови, чи передбачав поновлення договору на тих самих умовах та на той самий строк), а орендодавець у встановлений законом місячний термін розглянув надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, проаналізував його умови, у тому числі перевірив його на відповідність вимогам закону, однак не погодився з запропонованими умовами та заперечив щодо поновлення договору, то в цьому випадку він діє в рамках своїх повноважень, а отже суди повинні також відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання договору укладеним;
- якщо орендар своєчасно у строки, встановлені законом або погоджені сторонами у договорі, звернувся до орендодавця щодо продовження дії договору та при цьому надав проект договору (незалежно від того чи цей проект містив змінені умови, чи передбачав поновлення договору на тих самих умовах та на той самий строк), а орендодавець у встановлений законом місячний термін не заперечив проти поновлення договору оренди землі або відмовив з порушенням місячного терміну, однак при цьому протягом одного місяця після закінчення строку договору надіслав лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі, то суди повинні також відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання договору укладеним, оскільки таке право орендодавця прямо передбачено частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі";
- якщо орендар своєчасно у строки, встановлені законом або погоджені сторонами у договорі, звернувся до орендодавця щодо продовження дії договору після його закінчення, надав проект договору (незалежно від того чи цей проект містив змінені умови, чи передбачав поновлення договору на тих самих умовах та на той самий строк), а орендодавець у встановлений законом місячний термін не заперечив проти поновлення договору оренди землі, при цьому орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, а орендодавець протягом одного місяця після закінчення строку договору не надіслав лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі, то суди повинні задовольнити позовні вимоги про визнання договору укладеним на той же самий строк та на тих же самих умовах.
При цьому якщо орендодавець відмовляється укласти чи ухиляється від укладення додаткової угоди до договору оренди землі, обов`язковість якої визначена у частині восьмій статті 33 "Про оренду землі", то належним способом захисту порушеного права є визнання укладеною такої угоди з викладенням її змісту у резолютивній частині судового рішення.
У випадку якщо орендодавець, заперечуючи проти позову про визнання укладеним договору по частині шостій статті 33 Закону України "Про оренду землі", посилається на неналежне виконання орендарем своїх обов`язків, то саме на нього покладається доведення таких обставин, а вони підлягають встановленню судами та за умови їх підтвердження це є підставою для відмови у задоволенні позову.
Зазначене відповідає правовій позиції, сформульованій у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.08.2021 у справі № 903/1030/19, де вказано, що для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує його обов`язки за цим договором; він повідомив орендодавця в установлені законом строки про намір поновити договірні відносини на новий строк; до листа-повідомлення додав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі; продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець упродовж місяця після закінчення строку договору оренди землі письмово не повідомив орендаря про заперечення у поновленні цього договору (постанови від 10.04.2018 у справі № 594/376/17-ц, від 22.09.2020 у справах № 313/350/16-ц та № 159/5756/18).
Судом встановлено, що громадянином ОСОБА_1 . Ізяславському міському голові скеровано лист-повідомлення від 30.01.2024 про те, що орендовані ним за договорами оренди від 23.02.2017, укладеними на 7 (сім) років до 23.02.2024, земельні ділянки з кадастровими номерами 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, є засіяними та не можуть бути звільнені від посівів до закінчення строку дії укладених договорів, та проханням надати можливість зібрати врожай та продовжити дію договорів оренди земельних ділянок №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО від 23.02.2017 до закінчення сільськогосподарського року з гарантованим внесенням орендної плати. До вказаного листа додано копії договорів оренди земельних ділянок №25/57-17-ДО, №30/57-17-ДО від 23.07.2017 з витягами з реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
За наслідком розгляду листа-повідомлення громадянина ОСОБА_1 щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО від 23.02.2017 до закінчення сільськогосподарського року Ізяславська міська рада під час 51 сесії міської ради восьмого скликання прийняла рішення №27 від 16.02.2024 про відмову у продовженні строку дії договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017, які розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади, для ведення фермерського господарства з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га (дата державної реєстрації права оренди 03.03.2017, номер запису речового права 19316564) та з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га (дата державної реєстрації права оренди 03.03.2017, номер запису речового права 19316251) (п.1 рішення) та внесення змін до п. 24 договорів оренди земельних ділянок, зазначених у п.1 цього рішення, доповнивши його підпунктом такого змісту: «якщо договір оренди землі закінчиться до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці у період дії договору, орендар має право на збирання такого врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю» (п.2 рішення), про що повідомила орендаря листом від 21.02.2024 №94/03-04 з доданою копією відповідного рішення та проектами додаткових угод про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 №25/57-17-ДО та №30/57-17-ДО щодо права орендаря на збирання врожаю, посіяного на земельній ділянці у період дії договору у двох примірниках для підписання.
21.02.2024 Ізяславською міською радою, як орендодавцем, та ОСОБА_1 , як орендарем, укладено Додаткову угоду №1 до Договору оренди землі від 23.02.2017 (дата державної реєстрації 03.03.2017, номер запису про речове право 19316251) та Додаткову угоду №1 до Договору оренди землі від 23.02.2017 (дата державної реєстрації 03.03.2017, номер запису про речове право 19316564).
Судом встановлено та не заперечується сторонами дотримання Ізяславською міською радою строку розгляду звернення ОСОБА_1 від 30.01.2024 та повідомлення останнього про прийняте рішення №27 від 16.02.2024, що підтверджується листом від 21.02.2024 №94/03-14, а також обізнаність орендаря про прийняте рішення з огляду на підписання ним 21.02.2024 додаткових угод до договорів оренди спірних земельних ділянок від 23.02.2017, положення яких стосувались права збирання врожаю, посіяного орендарем до закінчення строку дії договорів оренди землі.
Матеріалами справи не стверджується факт звернення ОСОБА_1 , як орендаря, до орендодавця в порядку, визначеному частинами 1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» з метою реалізації свого переважного права на поновлення договорів оренди землі від 23.02.2017 на новий строк. Скероване Ізяславському міському голові звернення від 30.01.2024 за своїм змістом не свідчить про намір орендаря поновити договірні відносини на новий строк, а до листа-повідомлення не додано проєкту додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. Зворотного позивачем не доведено належними доказами.
З огляду на наведене, питання поновлення договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 на той самий строк (7 років) і на тих самих істотних умовах не було предметом розгляду під час сесії міської ради та, відповідно, рішення Ізяславської міської ради №27 від 16.02.2024.
Суд, з огляду на заявлені позовні вимоги, не вправі оцінювати правомірність дій Ізяславської міської ради та дотримання органом місцевого самоврядування порядку щодо відмови у продовженні строку дії договорів оренди землі від 23.02.2017 до закінчення сільськогосподарського року, оскільки така вимога не є предметом спору в даній справі.
Судом враховуються і підстави та порядок користування позивачем спірними земельними ділянками після закінчення строку дії договорів оренди від 23.02.2017, а саме: на підставі п.2 оспорюваного рішення та в силу укладених 21.02.2024 додаткових угод до договорів оренди до закінчення збору врожаю з компенсацією орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати на період з дня закінчення дії договорів до дня закінчення збирання врожаю.
Також судом не беруться до уваги доводи позивача про прийняття оспорюваного рішення всупереч абз.22 ч.2 ст.134 ЗК України, оскільки земельні ділянки державної чи комунальної власності не підлягають продажу, передачі у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) лише у разі поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря, тобто у разі акцепту орендодавцем оферти орендаря або прийняття орендодавцем нової оферти.
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Обов`язок з доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Враховуючи наведені положення закону, оцінюючи подані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним і скасування рішення 51 сесії Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області 8 скликання від 16.02.2024 №27 «Про розгляд звернення ОСОБА_1 щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок» та визнання поновленими договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 між Ізяславською міською радою та громадянином ОСОБА_1 щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, які надані для ведення фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади на той самий строк (сім років) та на тих самих умовах, що передбачені договорами, а відтак відповідні позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Ізяславську міську раду в особі міського голови ОСОБА_2 укласти додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 з кадастровим номерами 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, які надані для фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади, суд зазначає таке.
У ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (у чинній редакції) визначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.
Положеннями ст. 124 ЗК України визначено спеціальний порядок передачі земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, в оренду громадянам та юридичним особам.
Поновлення договору оренди землі в судовому порядку в передбачений статтею 33 Закону України "Про оренду землі" спосіб вимагає укладення сторонами додаткової угоди як єдиної підстави продовження орендних прав і обов`язків на новий строк, а право сторони на оскарження в суді відмови або зволікання з укладенням додаткової угоди в контексті спірних правовідносин означає право на звернення до суду для укладення додаткової угоди (постанови Великої Палати Верховного Суду від 29.09.2020 у справі № 378/596/16-ц, від 05.07.2023 у справі № 904/8884/21).
З огляду на відсутність підстав для визнання протиправним і скасування рішення 51 сесії Ізяславської міської ради 16.02.2024 №27 «Про розгляд звернення ОСОБА_1 щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок» та визнання поновленими договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 між Ізяславською міською радою та громадянином ОСОБА_1 на той самий строк (сім років) та на тих самих умовах, що передбачені договорами, відтак не підлягає задоволенню вимога про зобовязання Ізяславського міського голову укласти додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок від 23.02.2017 з кадастровим номерами 6822183900:04:012:0100 площею 6,8536 га та 6822189200:06:007:1002 площею 27,9266 га, які надані для фермерського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Ізяславської міської територіальної громади, як похідна вимога.
Також суд зауважує, що позивачем у позові не стверджується про порушення його прав ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області та не висунуто жодної позовної вимоги до відповідача 2.
Оскільки позивачем не доведено дотримання ОСОБА_1 як орендарем процедури реалізації переважного права поновлення договору оренди на новий строк, відтак не обґрунтовано та не доведено порушення його прав відповідачами, у зв`язку із чим суд дійшов висновку про відсутність у позивача матеріально-правових підстав заявляти про порушення переважного права орендаря на укладення договорів оренди землі на новий строк та відсутність підстав завертатись за захистом цього права, у зв`язку з чим у позові належить відмовити.
Відповідно до ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права. Вимогами процесуального закону визначено обов`язковість встановлення судом під час вирішення спору обставин, що мають значення для справи, надання їм юридичної оцінки, а також оцінки всіх доказів, з яких суд виходив при вирішенні спору. Без виконання цих процесуальних дій ухвалити законне й обґрунтоване рішення у справі неможливо.
Крім того, при прийнятті рішення суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.0.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у їх задоволенні.
Щодо розподілу судових витрат між сторонами, судом зазначається таке.
Згідно ст.ст.123, 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору у зв`язку із відмовою в позові покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 86, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Господарського суду Хмельницької області подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25.10.2024.
Суддя О.І. Шевчук
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 28.10.2024 |
Номер документу | 122569040 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Шевчук О.І.