Рішення
від 21.10.2024 по справі 212/7416/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 212/7416/24

2/212/3332/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2024 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Зіміна М.В., з участю секретаря судового засідання Пелешенко К.В.,

за участі: представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в залі суду в місті Кривому Розі цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Альтернатива» до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -

встановив:

25 липня 2024 року позивач Кредитна спілка «Альтернатива» (далі - КС «Альтернатива») звернулась до суду із позовом до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , в якому просив стягнути солідарно з останніх заборгованість за кредитним договором № 30 від 30.06.2023 року у розмірі 29204,13 грн., яка складається з заборгованості по основній сумі боргуу розмірі 19904,70 грн., заборгованості по відсотках за користування кредитом у розмірі 9299,43 грн., та судові витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 30.06.2023 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_4 , як членом КС «Альтернатива», укладений кредитний договір №30, відповідно до умов якого позивач надав ОСОБА_4 кредит на споживчі потреби у сумі 30000,00 грн., строком на 24 місяці, зі сплатою 48% річних за користування кредитом, зі сплатою щомісячних платежів рівними частинами за попереднім розрахунком виплати кредиту. Для забезпечення своєчасного повернення кредиту та сплати відсотків між позивачем та ОСОБА_5 , ОСОБА_3 30.06.2023 року укладено договір поруки, відповідно до умов якого останні поручились за повернення кредиту отриманого ОСОБА_4 в сумі 30000,00 грн. та відсотків за користування кредитом. Позивач свої зобов`язання виконав у повному обсязі, однак в порушення взятих на себе зобов`язань ОСОБА_4 умови договору не виконав, несвоєчасно та не в повному обсязі здійснював розрахунки за кредитним договором, у зв`язку з чим станом на 23.07.2024 року заборгованість за кредитним договором становить 29204,13 грн., яку позивач просить стягнути з відповідачів солідарно.

Ухвалою суду від 24 вересня 2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_4 , ОСОБА_3 у судовому засіданні не заперечували проти задоволення позовних вимог.

Відповідач ОСОБА_5 до суду не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від останнього не надходило.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідачів ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 30 червня 2023 року між КС «Альтернатива»,як кредитодавцем, та членом кредитної спілки ОСОБА_4 , як позичальником, було укладено кредитний договір № 30, відповідно до якого позичальник на умовах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності та забезпеченості, строком на 24 місяці до 30 червня 2025 року, отримав грошові кошти у кредит у сумі 30000,00 грн. на споживчі потреби. Реальна річна процентна ставка на дату укладення договору становить 60,096 % річних. Загальна вартість кредиту для позичальника на дату укладення договору становить 47303,36 грн. (а.с.7-14)

Позичальник зобов`язався повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом у розмірі 48% річних. Сторони домовилися, що погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюватиметься згідно графіка платежів, що є невід`ємною частиною Договору (п.п.3.1, 4.1 кредитного договору).

У відповідності до п.п.6.4, 6.5 Кредитного Договору, у разі затримання Позичальником сплати частини споживчого кредиту та/або процентів щонайменше на один календарний місяць, а за споживчим кредитом, забезпеченим іпотекою, та за споживчим кредитом на придбання житла - щонайменше на три календарні місяці Кредитодавець має право вимагати повернення споживчого кредиту, строк виплати якого ще не настав в повному обсязі. Кредитодавець зобов`язаний у письмовій формі повідомити Позичальника про таку затримку із зазначенням дій, необхідних для усунення порушення, та строку, протягом якого вони мають бути здійснені.

Відповідач ОСОБА_4 отримав зазначену в кредитному договорі суму грошових коштів у розмірі 30000,00 грн., що підтверджується ордером № 261 до заяви на видачу готівки від 30.06.2023 року. ( а.с.15)

30.06.2023 року між КС«Альтернатива»та ОСОБА_5 , ОСОБА_3 укладено договори поруки, згідно умов яких, останні поручились перед КС«Альтернатива»за виконання ОСОБА_6 свого обов`язку, що випливає з кредитного договору № 20 від 29.01.2020 року. (а.с.25-26)

Відповідно до п.1 зазначених Договорів поруки, поручитель поручається в повному обсязі перед КС за виконання ОСОБА_4 свого обов`язку, що випливає з кредитного договору №30 від 30.06.2023 року між КС та боржником, в тому числі по погашенню кредиту шляхом повернення суми кредиту та сплати відсотків на протязі терміну, встановленого зазначеним кредитним договором, а також по сплаті пені та інших платежів в розмірі, порядку та на умовах, зазначених в кредитному договорі.

Відповідно до п.2, 3 зазначених Договорів поруки у разі порушення Боржником зобов`язання, забезпеченого порукою та цим Договором Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитною спілкою як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед Кредитною спілкою у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, 3 % річних та інфляційних нарахувань відповідно дост.625 ЦК України.

За наданим КС «Альтернатива» суду графіком розрахунків за кредитним договором №20 від 30.06.2023 року заборгованість ОСОБА_4 становить 29204,13 грн., яка складається із заборгованості по основній сумі боргуу розмірі 19904,70 грн., заборгованості по відсотках за користування кредитом у розмірі 9299,43 грн. (а.с. 27)

На виконання умов Кредитного договору КС «Альтернатива» було направлено на адресу боржника ОСОБА_4 попередження від 06.06.2024 року, за яким останній запропоновано сплатити заборгованість, а також поточний платіж по кредитному договору згідно графіку погашення у касу КС або перерахувати кошти на розрахунковий рахунок (а.с.28). Вказане попередження залишено без реагування ОСОБА_4

06.06.2024 року направлялися листи до поручителів ОСОБА_5 , ОСОБА_3 про те, що ОСОБА_4 зобов`язання по кредитному договору не виконано, поточні платежі по кредиту не сплачено, які відповідачами були проігноровано. (а.с.29-30)

Положеннями ч.1 ст.6 ЦК України визначено, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.

У частинах 1,3 ст.509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (у тому числі сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст.ст. 626, 628 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За змістом норм ст.627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст.1054 ЦК Україниза кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. Особливості регулювання відносин за договором про надання споживчого кредиту встановлені законом.

На підставіст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Відповідно до ст.ст.543, 554 ЦК України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно ст.ст. 546, 549 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватись неустойкою, порукою.

Згідно ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.

Відповідно дост. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно ч.1ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

У відповідності до ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_4 уклав кредитний договір з КС «Альтернатива» та був повністю ознайомлений з усіма істотними умовами отримання кредиту, встановленими договором, інформацією щодо реальної річної процентної ставки та орієнтовної загальної вартості кредиту, порядком повернення кредиту, розміром відсотків та порядку повернення кредиту, тощо, проте отримавши кредит в розмірі 30000,00 грн. свої зобов`язання з його повернення не виконав належним чином, а саме кредитні кошти своєчасно та в повному обсязі не повертав.

Відповідачі ОСОБА_5 , ОСОБА_3 поручились перед КС «Альтернатива» за виконання ОСОБА_4 кредитного зобов`язання, а відтак поручителі несуть солідарне зобов`язання за кредитним договором № 30 від 30.06.2023 року.

Згідно зі ст. 559 ЦК України, порука припиняється з припиненням забезпеченого поручителем зобов`язання та у разі зміни зобов`язання без згоди поручителя про збільшення обсягу його відповідальності.

Частиною 4 ст. 559 ЦК передбачено, що порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

Як убачається зі змісту договорів поруки, укладених з поручителем ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , в пункті 5 кожного з цих договорів визначено, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов`язання.

При вирішенні таких спорів суд має враховувати, що згідно зі статтею 526 ЦК зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Отже, якщо кредитним договором не визначено інші умови виконання основного зобов`язання, то у разі неналежного виконання позичальником своїх зобов`язань за цим договором строк пред`явлення кредитором до поручителя вимоги про повернення отриманих у кредит коштів має обчислюватися з моменту настання строку погашення зобов`язання згідно з такими умовами, тобто з моменту настання строку виконання зобов`язання у повному обсязі або у зв`язку із застосуванням права на повернення кредиту достроково. Таким строком не може бути лише несплата чергового платежу.

Пред`явленням вимоги до поручителя є як направлення/вручення йому вимоги про погашення боргу (залежно від умов договору), так і пред`явлення до нього позову. При цьому в разі пред`явлення вимоги до поручителя кредитор може звернутися до суду протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання.

На підставі викладеного вище, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідачів на користь позивача слід солідарно стягнути заборгованість в загальному розмірі 29204,13 грн.

Відповідно до ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ст.141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Таким чином, на підставі вищевикладеного та відповідно до документів, які міститься в матеріалах справи, необхідно стягнути з відповідачів в рівних частинах на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн., а саме по 1009,33 грн. з кожного.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 141, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовні вимоги Кредитної спілки «Альтернатива» до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 на користь Кредитної спілки «Альтернатива» заборгованість за кредитним договором №30 від 30.06.2023 року в розмірі 29204 (двадцять дев`ять тисяч двісті чотири) гривень 13 копійок.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Кредитної спілки «Альтернатива» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1009,33 (одна тисяча дев`ять) гривень 33 копійки.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь Кредитної спілки «Альтернатива» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1009,33 (одна тисяча дев`ять) гривень 33 копійки.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Кредитної спілки «Альтернатива» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1009,33 (одна тисяча дев`ять) гривень 33 копійки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його підписання безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Позивач: Кредитна спілка«Альтернатива», код ЄДРПОУ 26237171, юридична адреса: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, буд. 7.

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .

Повний текст рішення складено та підписано 25 жовтня 2024 року.

Суддя: М. В. Зімін

СудЖовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено28.10.2024
Номер документу122569646
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —212/7416/24

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Зімін М. В.

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Зімін М. В.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Зімін М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні