Рішення
від 22.10.2024 по справі 405/5193/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/5193/24

2-о/405/145/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.10.2024 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі

головуючої судді: Шевченко І.М.

з участю секретаря : Мишевець Т.І.

заявника : ОСОБА_1 та її представника : адвоката Мазуренко Н.Ю.

представника заінтересованої особи : Малина Н.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про встановлення факту, що має юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась в суд із заявою про встановлення факту перебування її доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні її чоловіка і вітчима дитини ОСОБА_3 , який вважається таким, що зник безвісти 05.05.2024 року при захисті Батьківщини.

Заяву обґрунтовує тим, що 13.07.2012 року від шлюбу з ОСОБА_4 у неї народилась донька, ОСОБА_2 . Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 03.02.2016 року шлюб між ОСОБА_4 і нею був розірваний. 11.05.2016 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та змінила своє прізвище на « ОСОБА_5 ». Після припинення шлюбних відносин з ОСОБА_4 в липні 2015 року та його виїзду в Київську область до родичів, донька залишилася проживати з нею в належній її квартирі, де було зареєстровано їх місце проживання. Батько дитини ніколи не сплачував аліменти на утримання доньки та не надавав будь-якої іншої допомоги, не робив спроб побачитися з донькою, що призвело до розірвання родинних зв`язків між ними. Час становлення свідомості дитини прийшовся на спільне проживання з її чоловіком ОСОБА_3 , якого вона вважала своїм батьком, і який ставився до неї, як до рідної доньки, утримував її.

З 2014 року ОСОБА_3 добровольцем пішов воювати в АТО. Згодом, після закінчення контракту, він працював на різних роботах та утримував сім`ю. Чоловік добровольцем, у лютому 2022 року, вступив до лав Збройних сил України у зв`язку із введенням воєнного стану внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. З 05.05.2024 року він вважається зниклим безвісті, а фактично він загинув на полі бою внаслідок воєнних дій, поранення, але знайти тіло загиблого на даний час неможливо, що підтверджується повідомленням про його смерть з місця служби. Відповідно до висновку матеріалів службового розслідування чоловіка вважають таким, що зник без вісті 05.05.2024 року і зникнення безвісті пов`язане із захистом Батьківщини.

З моменту одруження, тобто з травня 2016 року, донька проживала разом із ним та фактично перебувала на його утриманні. Матеріальне утримання останньої здійснювалося виключно її вітчимом, оскільки вона не працює, доходів не має та не може надавати доньці належне утримання. Зазначає, що вони проживали однією сім`єю із ОСОБА_3 до дня його смерті. Чоловік за життя, з 2016 року, до моменту мобілізації працював на різних посадах в дорожній службі, Новій пошті та інших підприємствах та отримував дохід у вигляді заробітної плати, забезпечував матеріальне утримання сім`ї, він завжди цікавився та знав про досягнення дитини в школі та поза школою, про її інтереси та розвиток, піклувався нею та матеріально утримував її. Вона та донька знаходилися на його утриманні. Коли дитина хворіла він купував ліки, всі витрати на здобування освіти в КЗ «Ліцей «Муніципальний колегіум» Кропивницької міської ради», де навчається дитина, були на ньому, протягом навчання часто приходив до закладу, цікавився життям та навчанням доньки. В КПНЗ «Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості», де навчається донька, також оплачував всі витрати, систематично відвідував ЦДЮТ, цікавиться успіхами дитини, допомагав у навчально-виховному процесі, постійно відвідував виховні та масові заходи, батьківські збори. Крім того, дитина займається плаванням, на оплатній основі, тому чоловік витрачав кошти на оплату занять спортом, супроводжував доньку на заняття, спілкувався з тренером, цікавився успіхами дитини та підтримував її на змаганнях.

Зазначає, що ОСОБА_3 піклувався про падчерку, її моральний, інтелектуальний, культурний та духовний розвиток, мав намір удочерити її, після позбавлення біологічного батька батьківських прав. Встановлення факту перебування доньки на утриманні чоловіка має значення для осіб, зазначених у ст. 10 та ст. 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яким у зв`язку із загибеллю військовослужбовця виплачується пенсія, а тому посилаючись на вказані обставини, просить задовольнити заяву.

Ухвалою суду від 25.07.2024 року заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.

04.09.2024 року заявником подана уточнена заява і ухвалою суду від 05.09.2024 року у справі замінено Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради на Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради та залучено до участі в справі в якості заінтересованої особи Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

07.10.2024 року представником заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подані заперечення щодо заяви ОСОБА_1 та зазначено про розгляд справи у відсутності представника. Заперечення обгррунтовані тим, що статусу безвісти зниклого вітчима ОСОБА_3 по відношенню до малолітньої дитини ОСОБА_2 за поданими документами не підтверджено.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Мазуренко Н.Ю. заяву підтримали, посилаючись на обставини, що в ній викладені. Заявник додатково пояснила, що чоловік вважається зниклим безвісти, вона не може його поховати належно. Донька вважала його батьком, так як вони проживали разом, у нього інших близьких родичів не має.

Представник Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений, суду надана заява про розгляд справи без його участі та прийняття рішення в найкращих інтересах дитини.

Представник Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради в судовому засіданні просила прийняти рішення в найкращих інтересах дитини.

Заслухавши пояснення заявника, представника заявника, представника Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що заявник перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 , який розірвано рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда 03.02.2016 року (справа № 405/8087/25-ц). Від шлюбу у них народилась донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками якої відповідно до свідоцтва про народження, виданого Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 1338, записані ОСОБА_4 та ОСОБА_6 .

11.05.2016 року був зареєстрований шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим Кіровоградським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, актовий запис № 206. Після реєстрації шлюбі ОСОБА_6 змінила своє прізвище на « ОСОБА_5 ».

ОСОБА_3 був внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 08.06.2018 року № 0000554111 і як зазначає заявник з 2014 року чоловік добровольцем пішов воювати в АТО. Згодом, після закінчення контракту, він працював на різних роботах та утримував сім`ю. Чоловік добровольцем, у лютому 2022 року, вступив до лав Збройних сил України у зв`язку із введенням воєнного стану внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. З 05.05.2024 року він вважається зниклим безвісті, а фактично він загинув на полі бою внаслідок воєнних дій, поранення, тіло загиблого на даний час знаходиться в місці загибелі, що підтверджується повідомленням про його смерть з місця служби. Відповідно до висновку матеріалів службового розслідування вважають ОСОБА_3 таким що зник без вісті 05.05.2024 року Зникнення безвісті пов`язане із захистом Батьківщини.

Вказаний факт підтверджується сповіщенням сім`ї (близьких родичів) зниклого безвісти (потрапившого у полон) № 394 від 07.05.2024 року на ім`я ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Виходячи з аналізу вказаної норми Сімейного кодексу України, сім`єю є соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв`язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Згідно зі ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», члени сім`ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання. Відповідне положенню міститься у постанові КЦС ВС від 23.04.2020 року по справі № 686/8440/16-й.

Конституційний Суд України в рішенні від 03.06.1999 року у справі № 1-8/99 (№ 5-рп/99) роз`яснив, що під членом сім`ї військовослужбовця треба розуміти особу, пов`язану кровними (родинними) зв`язками або шлюбними відносинами; постійним проживанням з військовослужбовцем, веденням з ним спільного господарства. До кола членів сім`ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. Діти є членами сім`ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні. Членами сім`ї військовослужбовця можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб`єктом прав на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі роди (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають з військовослужбовцем у безпосередніх родинних зв`язках (неповнорідні брати, сестри, зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та ніші). Членом сім`ї, що перебуває на утриманні військовослужбовця є та з визначених у пункті 1 цього Рішення особа, що перебуває на повному утриманні військовослужбовця або одержує від нього допомогу, яка є для неї постійним і основним джерелом засобів до існування.

Як зазначає заявник та встановлено в судовому засіданні з моменту одруження, тобто з травня 2016 року, донька фактично перебувала на утриманні її чоловіка. Матеріальне утримання останньої здійснювалося виключно її вітчимом, оскільки заявник не працює, доходів не має та не може надавати доньці належне утримання. ОСОБА_3 за життя, з 2016 року, до моменту мобілізації працював на різних посадах в дорожній службі, Новій пошті та інших підприємствах та отримував дохід у вигляді заробітної плати, забезпечував матеріальне утримання сім`ї, він завжди цікавився та знав про досягнення дитини в школі та поза школою, про її інтереси та розвиток, піклувався нею та матеріально утримував її. Все необхідне для її навчання та розвитку. Коли дитина хворіла він купував ліки, всі витрати на здобування освіти в КЗ «Ліцей «Муніципальний колегіум» Кропивницької міської ради», де навчається дитина були на ньому, протягом навчання часто приходив до закладу, цікавився життям та навчанням доньки. В КПНЗ «Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості», де навчається донька, також оплачував всі витрати, систематично відвідував ЦДЮТ, цікавиться успіхами дитини, допомагав у навчально-виховному процесі, постійно відвідував виховні та масові заходи, батьківські збори. Крім того, дитина займається плаванням, на оплатній основі, тому чоловік витрачав кошти на оплату занять спортом, супроводжував доньку на заняття, спілкувався з тренером, цікавився успіхами дитини та підтримував її на змаганнях.

Вказані факти підтверджуються наданими заявником доказами, а саме: довідкою КЗ «Ліцей «Муніципальний колегіум» Кропивницької міської ради» за № 271 від 17.09.2024 року, КПНЗ «Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості» за № 328/01-18 від 25.09.2024 року, довідкою квартального комітету № 23 Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 05.08.2024 року, з яких вбачається, що ОСОБА_3 нерідний батько ОСОБА_2 брав активну участь у житті дитини.

Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Виходячи із змісту пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною першою статті 316 ЦПК України визначено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем проживання.

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать юрисдикції цивільного суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення; встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції цивільного суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України. Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2024 року у справі № 560/17953/21.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про доведеність обставин, зазначених ОСОБА_1 .

Відповідно до висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у п. 45 рішення у справі «Бочаров проти України» від 17 березня 2011 року та у рішенні по справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18 січня 1978 року « ... суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів...».

Як зазначає заявник встановлення даного юридичного факту має для неї юридичне значення, а саме забезпечить подальшу реалізацію її права на отримання матеріальних виплат та гарантій, передбачених Законами України «Про військовий обов`язок і військову службу», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 у зв`язку зі смертю військовослужбовця, який був годувальником.

Таким чином, аналізуючи докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність і обгрунтованість заяви, а тому вона підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, суд відносить судові витрати по даній справі за рахунок заявника.

Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт перебування малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні вітчима ОСОБА_3 , який вважається таким, що зник безвісти 05.05.2024 року при захисті Батьківщини.

Судові витрати по справі віднести за рахунок заявника.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення в повному обсязі виготовлене 28.10.2024 року.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які проживають АДРЕСА_1 .

Заінтересовані особи: Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26.

Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41.

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, м. Кропивницький вул. Соборна, 7а.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122583050
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —405/5193/24

Ухвала від 20.12.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Рішення від 22.10.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Шевченко І. М.

Рішення від 22.10.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Шевченко І. М.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Шевченко І. М.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Шевченко І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні