Ухвала
від 25.10.2024 по справі 681/1275/24
ПОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 681/1275/24

Провадження 2-о/681/89/2024

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

"25" жовтня 2024 р. м.Полонне

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А.,

розглянувши матеріали за заявою Понінківської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади,-

в с т а н о в и л а:

18.10.2024 заявник - Понінківська селищнарада Шепетівського району Хмельницької області звернувся до суду з заявою, в якій просить визнати за Понінківською територіальною громадою в особі Понінківської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області право власності на нерухоме майно, а саме - закінчений будівництвом об`єкт - будівлю, за описом виробничий будинок, загальною площею 568,2 м2 що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заяви вказано, що на території селища Понінка виявлено безхазяйне нерухоме майно, пошук власника не дав результатів, вказане нерухоме майно постановлено на облік як безхазяйне.

Заява не в повній мірі відповідає вимогам ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Заява, яка подається в порядку окремого провадження повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим статтею 175ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим для тієї чи іншої справи окремого провадження.

Згідно з п.п. 2, 4, 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб (ч. 1 ст. 177 ЦПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.9 ст.185 ЦПК України, заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету.

При перевірці зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, відповідно до вимог ст.9 Закону України "Про судовий збір", за даними Управління Державної казначейської служби, підтвердження про зарахування коштів до спеціального фонду Державного бюджету України за подання вказаної заяви не знайдено.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.п.4 п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження юридичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, зважаючи на встановлений розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024, який становив 3028 грн., сума судового збору, яку має сплатити юридична особа за подання заяви у справах окремого провадження становить 1514 грн.

За положеннями ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Глава8розділуIV ЦПК Українивстановлює порядок розгляду судами справ про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Відповідно до ст. 332 ЦПК України справа про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади розглядається судом за участю заявника з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.

За положеннями ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомоїречі увласність відповідноїтериторіальної громади.

За приписами ч. 2 ст. 335 ЦК України безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Отже, за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках суд передає безхазяйну нерухому річ у власність відповідної територіальної громади.

Звертаючись до суду з заявою «про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади», Понінківська селищна рада просить визнати за Понінківською територіальною громадою в особі Понінківської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області право власності на нерухоме майно, а саме - закінчений будівництвом об`єкт - будівлю, за описом виробничий будинок, загальною площею 568,2 м2 щознаходиться заадресою АДРЕСА_1 ,що є вимогою позовного провадження.

При цьому, заява не містить посилань на норми процесуального права, якими заявник керується, звертаючись до суду з зазначеними вимогами в порядку окремого провадження.

Відповідно до ст.329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

На підставі зазначеного слід зробити висновок, що такі поняття як «визнання права власності» та «передача безхазяйної нерухомої речі у власність» не є тотожними за своєю правовою природою та потребують різних способів захисту, а саме: визнання права власності передбачає подання власником позову, а передача безхазяйної нерухомої речі у власність подання відповідної заяви в порядку окремого провадження.

У відповідності до ч.4ст.294 ЦПК Українисправи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

В порушення зазначених вимог, заявником в поданій заяві не визначено кола заінтересованих осіб, якими можуть бути особи, які побудували нерухоме майно, користувались ним, власники або користувачі земельної ділянки, на якій знаходиться нерухоме майно. Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175і177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, заява підлягає залишенню без руху, а заявник в установлений судом строк повинен усунути зазначені вище недоліки.

Керуючись ст.ст. 185, 260, 261, 330, 332 ЦПК України, суддя-

п о с т а н о в и л а:

Заяву Понінківської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади залишити без руху, надавши строк протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали усунути недоліки заяви, а саме:

-визначити коло заінтересованих осіб;

-визначити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який несу перечить закону і який заявник просить визначити у рішенні;

-викласти обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, а саме щодо створення нерухомого майна, його користувачів, правового статусу земельної ділянки, на якій розташоване вказане нерухоме майно, її власників, користувачів з посиланням на відповідні докази;

-надати документ про сплату судового збору в сумі 1514 грн грн, які слід внести або перерахувати за такими реквізитами: отримувачГУК у Хмел.обл/Полонська мтг/22030101,код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775,банк отримувача Казначейство України (ЕАП),номеррахунку (IBAN) UA908999980313111206000022657, код класифікації доходів бюджету 22030101,найменування коду класифікації доходів бюджету судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

-надати копії заяви з копіями доданих до неї документів у кількості відповідно до кількості учасників справи.

З урахуванням наведеного, заявнику слід подати заяву в новій редакції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н.А.Горгулько

СудПолонський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.10.2024
Оприлюднено29.10.2024
Номер документу122584627
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність

Судовий реєстр по справі —681/1275/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Полонський районний суд Хмельницької області

Горгулько Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні