Постанова
від 18.12.2007 по справі 35/377-07
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

35/377-07

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2007                                                                                   Справа № 35/377-07  

  

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді  Дмитренко А.К.(доповідач)

суддів: Крутовських В.І., Прокопенко А.Є.

За участю прокурора Зіми В.Б. посвідчення № 117 від 13.08.07р.

Представники сторін:       

від відповідача:  Гаврилова О.Ф. представник, довіреність №001/023  від 26.03.07;

від позивача представник Олійник І.Г. з"явилась у судове засідання без повноважень, підтверджених  належним чином.

розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від  10.10.07р.  у справі № 35/377-07

за позовом заступника прокурора м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Міністерства освіти та науки України в особі Дніпродзержинського професійного ліцею, м.Дніпродзержинськ  

до відкритого акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль", м.Дніпродзержинськ

про стягнення 4 646, 72 грн

В засіданні оголошувалась перерва з 06.12.07 по 18.12.07 (ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

          Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.07 суддя Широбокова Л.П. задовольнила позов заступника прокурора м.Дніпродзержинська, заявленого в інтересах держави в особі Міністерства освіти та науки України в особі Дніпродзержинського професійного ліцею про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" 4 646 грн. 72 коп., надмірно сплачених за теплову енергію.

          Не погоджуючись з рішенням суду, відкрите акціонерне товариство "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль", м. Дніпродзержинськ просить його скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права та неповне права вважаючи рішення необгрунтованим та незаконним.

          Дніпродзержинський професійний ліцей вважає, що відкритим акціонерним товариством "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" в рахунках на оплату послуг з теплопостачання було безпідставно завищено тарифи на поставлену теплоенергію, внаслідок чого на рахунок відповідача було зайво перераховані бюджетні кошти в сумі 4 646 грн. 72 коп.

          Заслухавши представників сторін, прокурора, розглянувши матеріали справи, суд

                                                  ВСТАНОВИВ:

          Контрольно - ревізійним управлінням в Дніпропетровській області було проведено перевірку використання коштів державного бюджету на здійснення фінансово-господарської діяльності Дніпродзержинського професійного ліцею за період з 01.03.2005р. по 04.04.2007р., про що складено акт від 11.05.2007р. №02-24/7. Перевіркою було встановлено, що відповідачем протягом листопада 2006р. в рахунку на оплату послуг з теплопостачання було безпідставно завищено тариф на поставлену  теплоенергію, внаслідок чого на рахунок відповідача у грудні 2006р. були зайво перераховані бюджетні кошти на загальну суму 4 646 грн. 72 коп., що підтверджується перерахунком опалення по Дніпродзержинському  професійному ліцею за листопад 2006р.

          01.06.06 між Дніпродзержинським професійним ліцеєм - споживач та відкритим акціонерним товариством «Дніпродзержинська теплоелектроцен-траль»- енергопостачальна організація було укладено договір № 258 на постачання теплової енергії у вигляді гарячої води строком дії до 01.06.2007р. Відповідно до п. 11.2 вказаного договору він вважається продовженим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін. Доказів розірвання цього договору в спірний період суду не надано. До зазначеного договору було укладено додаткові угоди від 04.11.2006р. № 1, від 12.02.2007р. № 2.  

    Відповідно до п. 6.2, 6.6 договору споживач здійснює розрахунки за теплову енергію відповідно до встановлених тарифів  та зобов'язаний самостійно одержувати рахунки до сплати.

    Згідно з п. 7.1.3. договору від 01.06.2006р. № 258 відповідач несе відповідальність за неправильне застосування тарифів та недостовірність нарахувань за фактично відпущену теплову енергію.  

    Виставлений відповідачем рахунок від 30.11.2006р. №258/11.06 на оплату теплової енергії на суму 46 634 грн. 51 коп. за ціною 166 грн. 56 коп. з ПДВ за 1 Гкал  за спірний період ліцеєм оплачено повністю, що не заперечується відповідачем.

          В силу ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги до  повноважень  органів  місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема,  встановлення  цін/тарифів  на  житлово-комунальні  послуги відповідно до закону

            Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги визначений статтею 31 цього Закону, а саме, порядок формування    цін/тарифів    на    кожний   вид житлово-комунальних послуг першої  і  другої  груп (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет  Міністрів України.           

          Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи  місцевого  самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.  

    Відповідно до повноважень, наданих Законами України "Про електроенергетику" та "Про теплопостачання",  Указом  Президента  України від 14.03.1995р. N 213 "Про заходи щодо забезпечення  діяльності  Національної комісії  з  питань регулювання електроенергетики України" та згідно з Процедурою перегляду та затвердження тарифів для ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії, затвердженої постановою НКРЕ від 12.10.2005р. N898, Порядку  розрахунку  тарифів на електричну та теплову енергію,  що виробляється на ТЕЦ,  ТЕС,  АЕС, затвердженого постановою НКРЕ від 12.10.2005р. N896, пунктом  1 постанови  НКРЕ від 28.09.2006р. №1288 «Про затвердження тарифів на виробництво теплової енергії для ВАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ» було затверджено тарифи  на  виробництво теплової енергії:

    яка поставляється   для  населення  та  бюджетних  установ  - 92 грн. 39 коп. за 1 Гкал (без ПДВ);

    яка поставляється для промислових споживачів - 99 грн. 61 коп. за 1 Гкал (без ПДВ).

              Вказана постанова набула чинності з 1 жовтня 2006р. та втратила чинність з 01.01.2007р. на підставі постанови Національної комісії регулювання електроенергетики від 26.12.2006р. №1859.                                                  

      03.11.2006р. рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради № 734 встановлено тариф на транспортування теплоенергії для бюджетних установ –31,54 грн з ПДВ, на постачання –7,10 грн з ПДВ за 1 Гкал.

          Згідно з п. 4 вищезазначеного рішення виконкому термін дії тарифу встановлено з 04.11.2006р. до 04.12.2006 р.

          З огляду на викладене, загальна сума тарифу на виробництво, постачання та транспортування теплової енергії за 1 Гкал, що виробляється ВАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ», визначена у розмірі 149 грн. 51 коп. (разом з ПДВ).

            Як встановлено господарським судом, відповідач за надані в листопаді 2006р. послуги застосував тариф 166,056 грн з ПДВ за 1 Гкал грунтуючись на ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де вказано, що тариф на теплову енергію повинен враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати  рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України, і зазначає, що у розрахунку тарифу відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України  від 10.07.2006р. № 955 «Про затвердження порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на послуги з центрального опалення і постачання гарячої води». Окрім цього вказує, що при затвердженні тарифу органами місцевого самоврядування  не були враховані втрати теплової енергії в розмірі 13%.                                                                       Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

          Доказів затвердження нового тарифу у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не представлено.

          Враховуючи викладене суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про безпідставне виставлення відкритим акціонерним товариством "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" рахунку на оплату за іншою ціною, ніж встановлена рішеннями повноважних органів, а, отже, відповідачем безпідставно отримано плату за надані послуги з теплопостачання у сумі 4 646 грн. 72 коп.

          За таких обставин судова колегія не вбачає підстав для скасування рішення господарського суду.

          Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105  Господарського процесуального кодексу України, суд

                                              ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.07 у даній справі залишити без змін, а скаргу без задоволення.

Головуючий                                                                     А.К.Дмитренко

Суддя                                                                                 В.І. Крутовських

Суддя                                                                                 А.Є.Прокопенко

З оригіналом згідно

Помічник судді               О.В.  Поштаренко

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення18.12.2007
Оприлюднено25.12.2007
Номер документу1225878
СудочинствоГосподарське