Справа № 214/6167/24
2/214/3718/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті провадження
25 жовтня 2024 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Чернова Н.В., дослідивши матеріали цивільної справи за позовною заявою Житлово-Будівельного кооперативу «СВІТАНОК-48», інтереси якого представляє адвокат Лісовий Денис Олександрович, до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, -
ВСТАНОВИВ:
Голова правління Житлово-будівельного кооперативу «СВІТАНОК-48» Літвінова І.С., звернулась до суду із позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Житлово-Будівельного кооперативу «СВІТАНОК-48» заборгованість за житлово-комунальні послуги у загальному розмірі 9865, 21 грн., з яких: 9361, 29 грн. основний борг; 210, 82 грн. 3 %річних; 293, 10 грн. інфляційні втрати.; стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 3028, 00 грн. та витрати на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 3500,00 грн. грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідач є членом Житлово-Будівельногокооперативу «СВІТАНОК-48» та їй на праві приватної власності належить квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Однак відповідач померла, але у зазначеній квартирі проживають родичі померлої, які не відмовились від прийняття спадщини та за вказаною адресою продовжується нараховуватися заборгованість із житлово-комунальних послуг, які надаються кооперативом, проте такі послуги залишаються несплаченими. У зв`язку з цим просить стягнути з відповідача вищевказану заборгованість та витребувати від Сьомої Криворізької державної нотаріальної контори Дніпропетровської області (50036, м. Кривий Ріг, вул. Льотчиків, 36а) інформацію (відомості) з усіма підтверджуючими документами (належним чином засвідчені копії) щодо усіх спадкоємців, які прийняли чи відмовились приймати спадщину померлої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
З метою перевірки інформації у відношенні ОСОБА_1 , щомає істотнезначення дляподальшого розглядусправи,судом булонаправлено запитдо відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану по Довгинцівськомута Саксаганськомурайонах умісті КривомуРозі Криворізькогорайону Дніпропетровськоїобласті Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса)про наданняінформації зДержавного реєструактів цивільногостану громадянщодо наявності/відсутностіактового записупро смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
11.10.2024року наадресу судувід відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану по Довгинцівськомута Саксаганськомурайонах умісті КривомуРозі Криворізькогорайону Дніпропетровськоїобласті Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса)надійшов актовийзапис просмерть №1923від 20.10.2021року,складений Саксаганськимвідділом державноїреєстрації актівцивільного стануу містіКривому РозіКриворізького районуДніпропетровської областіПівденно-Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Дніпро),з якогослідує,що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ч.1 ст.187 ЦПК України, суд відкриває провадження у справі за позовною заявою за відсутності підстав для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, приходить до висновку про необхідність відмови у відкритті провадження з наступних підстав.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст.186ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництво.
Питання щодо процесуального правонаступництва, яке передбачене ст. 55 ЦПК Українина стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі не підлягає застосуванню, оскільки вказана норма закону може бути застосована лише у разі коли відповідач на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність та помер в процесі розгляду справи.
Згідно ч. 4ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. ст.46,47 ЦПК Українипозов може бути пред`явлено лише до особи, яка володіє цивільною і цивільно-процесуальною правоздатністю й дієздатністю. Отже позов до померлої фізичної особи не може бути пред`явлено.
Цивільний процесуальний кодекс України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Навпаки, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона учасник процесу вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю, після відкриття провадження у справі. Визначальним для застосування інституту процесуального правонаступництва в цивільному процесі є виключно наявність у особи саме на момент відкриття провадження цивільної процесуальної дієздатності.
Процесуальне правонаступництво між відповідачем та його спадкоємцями у порядку ст.55 ЦПК України допускається, якщо на момент відкриття провадження у справі цивільна правоздатність відповідача не припинилася. Процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки визначає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Оскільки пред`явлення позову до померлої особи, цивільна правоздатність якої на момент вирішення питання про відкриття провадження у справі припинена, виключає можливість відкриття провадження, відомостей про спадкоємців відповідача та про факт отримання спадщини ким-небудь зі спадкоємців в матеріалах справах немає, тому суд приходить до висновку, що за таких обставин у відкритті провадження у справі за вказаним цивільним позовом слід відмовити.
Суд звертає увагу позивача на збереження за ним права вимоги в порядку ст.1281 ЦК України у випадку смерті боржника, адже в даному випадку правонаступництво, яке є транслятивним, переносить права та обов`язки до нового боржника спадкоємця. При цьому пред`явлення вимог до спадкоємців померлого боржника потребує зміни підстав та предмету позову, оскільки вимоги до позичальника про стягнення заборгованості за кредитними договорами і до його спадкоємців мають різні матеріально-правові підстави та самостійні предмети доказування.
Щодо заявленого позивачем клопотання про витребування доказів, суд також звертає увагу позивача на те, що він має право звернутися із заявою в порядку ст. 117 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.48,55,п.6 ч.1 ст. 186, 260-261,353-355 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У відкритті провадження по цивільній справі Житлово-Будівельного кооперативу «СВІТАНОК-48», інтереси якого представляє адвокат Лісовий Денис Олександрович, до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Екземпляр позовної заяви залишити в матеріалах цивільної справи №214/6167/24.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Ухвалу складено та підписано 25 жовтня 2024 року
Суддя Н.В. Чернова
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2024 |
Оприлюднено | 29.10.2024 |
Номер документу | 122588361 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Чернова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні