Рішення
від 24.10.2024 по справі 274/2462/24
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 274/2462/24

Провадження № 2/0274/859/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

"24" жовтня 2024 р. м. Бердичів

БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в складі: головуючого судді Хуторної І.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Дерманської О.В.,

учасники справи, присутні в судовому засіданні

представник позивача ОСОБА_1 ,

відповідачка ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства"Бердичівтеплоенерго" до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії, -

в с т а н о в и в :

20.03.2024 КП "Бердичівтеплоенерго" звернулось до суду з позовом, у якому, уточнивши позовні вимоги (а.с. 47, 48) просить стягнути заборгованість за послуги з постачання теплової енергії:

із ОСОБА_2 у розмірі 35 275, 98 грн,

із ОСОБА_3 в розмірі 24 152, 71 грн,

із ОСОБА_4 в розмірі 13 029, 44 грн.

Короткий виклад позиції позивача, заперечень відповідача

Позовні вимоги КП "Бердичівтеплоенерго" обґрунтовані тим, що КП «Бердичівтеплоенерго» надає послуги з теплопостачання у м. Бердичеві.

Відповідно до довідки КП "Бердичівське МБТІ" від 07.02.2024 власниками квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 04.11.2004. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 зареєстровані у квартирі АДРЕСА_1 .

Відповідачі у період з 01.12.2019 по 31.01.2024 невчасно оплачували отримані послуги з теплопостачання за вищевказаною адресою, внаслідок чого станом на 01.02.2024 виникла заборгованість у розмірі 72 458, 13 грн.

Оскільки ОСОБА_4 досяг повноліття ІНФОРМАЦІЯ_1 , то обов`язок оплачувати послуги з теплопостачання виник у нього виник з 17.12.2021.

Тому частину боргу ОСОБА_4 за період з 01.12.2019 по 31.12.2021 в розмірі 123,27 грн, слід стягнутим з його матері - ОСОБА_2 .

Заборгованість за послуги з теплопостачання позивач просить стягнути з відповідачів, а саме: з ОСОБА_2 у розмірі 35 275, 98 грн, ОСОБА_3 - 24 152, 71грн, ОСОБА_4 - 13 029, 44 грн.

Відзив на позовну заяву не надходив.

Заяви, клопотанні, інші процесуальні дії у справі

Ухвалою судді від 04.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження.

Ухвалою суду від 12.06.2024 суд прийняв до ро розгляду уточнену позовну заяву.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, та просила їх задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_2 позовні вимоги про стягнення з неї боргу у розмірі 35 275, 98 грн визнала.

Відповідач ОСОБА_3 про час і місце слухання справи повідомлений належним чином, за адресою зареєстрованого місця проживання відповідно до п.4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.

Відповідач ОСОБА_4 про час і місце слухання справи повідомлений належним чином, шляхом публікації оголошення про виклик на вебпорталі судової влади України, відповідно до ч. 11 ст. 128 ЦПК України.

Норми права, застосовані судом

Відповідно до п.п. 6, 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Комунальні послуги - це послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами ( ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Згідно ч. 7 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.

У частині 5 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" зазначено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Крім того, відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Пунктом 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених Постанови КМУ № 830 від 21 серпня 2019 року визначено, що індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та/або на вебсайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем. Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Відповідно до ст. ст. 1, 19 Закону України "Про теплопостачання" теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу. Вироблена теплова енергія постачається споживачу згідно з договором купівлі-продажу. Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію. Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплачувати житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом.

Приписами статті 25 цього Закону визначено, що теплогенеруюча, теплотранспортна та теплопостачальна організації мають право укладати договори купівлі-продажу теплової енергії із споживачами, водночас приписами статті 24 Закону встановлено, що своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії є основними обов`язками споживача теплової енергії.

У відповідності до ст. ст. 67, 68 ЖК України та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджених Постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 року (чинної на момент надання послуг) споживач зобов`язаний оплачувати послуги в установленні строки. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа. Відповідно до п.40 Правил користування тепловою енергією затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 р. № 1198 споживач теплової енергії зобов`язаний вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі.

У відповідності до ст. ст. 525, 526, 530 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, при чому зобов`язання має виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до умов договору.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку ( ст. 509 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 360 Цивільного кодексу України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном. Співвласник, який виконав солідарний обов`язок щодо сплати необхідних витрат на утримання майна, має право вимагати від іншого співвласника їх відшкодування.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 СК України батьки управляють майном, належним малолітній дитині, без спеціального на те повноваження.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову ( ч. 4 ст. 206 ЦПК України).

Фактичні обставини, встановлені судом, аналіз доводів сторін, висновки суду

Дослідивши докази та з`ясувавши обставини справи, суд доходить висновку про задоволення позову, із таких підстав.

Відповідно до розрахунку заборгованості за адресою: АДРЕСА_2 особовий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на ім`я ОСОБА_2 . За період з 01.12.2019 до31.01.2024сума боргу складає 72 458, 13 грн (а.с. 7-8).

Згідно з довідкою № 99 від 07.02.2024, виданої КП «Бердичівське МБТІ» Житомирської обласної ради станом на 31.12.2012 згідно наявних паперових носіїв підприємства відповідно до вказаного переліку право власності за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 04.11.2004 виданого ВАТ "Бердичівський цегельний завод"(а.с. 14).

З Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 22.09.2023 вбачається, що у Державному реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості про право власності на квартиру АДРЕСА_1 відсутні (а.с. 13).

Таким чином відповідачі є співвласниками кварири АДРЕСА_1 .

Із копії витягу № 3834 від 04.10.2023 про зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб від 04.10.2023 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані, серед інших, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - з 12.06.2004, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 20.08.2003 (а.с. 15).

Відповідно до довідки від 19.03.2024, виданої КП «Бердичівтеплоенерго», станом на 19.03.2024 дане підприємство постачає теплову енергію до будинку за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 18).

Ухвалою судді від 24.12.2023 Комунальному підприємству "Бердичівтеплоенерго" у видачі судового наказу про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги з постачання теплової енергії з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у солідарному порядку відмовлено (а.с. 16).

23.05.2008 у спецвипуску газети «Земля Бердичівська» був опублікований публічний договір «Про надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води» та 14.07.2017 у спецвипуску газети «РІО-БЕРДИЧІВ» опублікований у новій редакції Договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води (а.с. 9, 10-12).

Отже,на підставінаявних усправі доказівсудом встановлено,що міжКомунальним підприємством"Бердичівтеплоенерго"та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,які є співвласниками житла, виникли правовідносини з приводу надання позивачем житлово-комунальних послуг із постачання теплової енергії, за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідачі за період з грудня 2019 року до січня 2024 року не повністю вносили плату за постачання теплової енергії у їх квартиру та сума боргу за цей період склала 72 458, 13 грн.

Розмір заборгованості доводиться розрахунком боргу, який не оспорений відповідачами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,а відповідачка ОСОБА_2 позовні вимоги визнала.

Відповідно до актового запису про народження № 259 від 27.04.2004 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (а.с. 69).

Оскільки ОСОБА_4 повноліття досягнув ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до цієї дати обов`язку щодо плати комунальних послуг він не міг нести, не набувши дієздатності. Такий обов`язок відповідно до ст. 177 СК України покладається на батьків.

Позивач просив стягнути борг за комунальні послуги, пропорційно до частки у праві власності ка квартиру ОСОБА_4 до його повнолітня в розмірі 11 123, 27 грн, лише із матері - ОСОБА_6 , не пред`являючи вимог до батька. Разом із тим, ОСОБА_6 позовні вимоги до неї визнала.

За такихобставин,суд задовольняєпозовні вимогиповністю тастягує заборгованістьза наданіпослуги ізпостачання тепловоїенергії уквартирі АДРЕСА_1 із відповідачів: із ОСОБА_2 у розмірі 35 275, 98 грн, із ОСОБА_3 в розмірі 24 152, 71 грн, із ОСОБА_4 в розмірі 13 029, 44 грн.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено 2 759, 60 грн (а.с. 6, 7) судового збору та позов пред`явлено до трьох відповідачів.

Таким чином,на користьКП «Бердичівтеплоенерго»підлягає стягненнюсудовий збірз відповідачів пропорційно до розміру задоволених позовних вимог:

- з ОСОБА_2 у сумі 1343, 50 грн (35275, 98х 2759, 60:72 458, 13);

з ОСОБА_3 - 919, 87 грн (24152, 71х 2759, 60:72 458, 13);

- з ОСОБА_4 - 496, 23 грн (13029, 44 х 2759, 60:72 458, 13).

Керуючись статтями 141, 206, 263-265 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов Комунального підприємства «Бердичівтеплоенерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 простягнення заборгованостіза послугиз постачаннятеплової енергії -задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" заборгованість за комунальні послуги із постачання теплової енергії в розмірі 35275 гривень 98 копійок.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" заборгованість за комунальні послуги із постачання теплової енергії в розмірі 24152 гривні 71 копійка.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на користь Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" заборгованість за комунальні послуги із постачання теплової енергії в розмірі 13029 гривень 44 копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" 1343 гривні 50 копійок витрат по сплаті судового збору.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" 919 гривень 87 копійок витрат по сплаті судового збору.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго" 496 гривень 23 копійки витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення до Житомирського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Відомості про учасників справи:

позивач: Комунального підприємства "Бердичівтеплоенерго", місцезнаходження за адресою: м. Бердичів, вул. Шевченка, 23, код ЄДРПОУ32794899;

відповідачі:

- ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

- ОСОБА_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3

- ОСОБА_4 , місцезнаходження майна за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Повний текст рішення складено 28.10.2024.

Суддя І.Ю. Хуторна

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено29.10.2024
Номер документу122588551
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —274/2462/24

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні