Справа № 709/881/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2024 року с-ще Чорнобай
Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Романової О.Г.,
за участі секретаря судового засідання - Данілової О.С.;
представника позивача - Пойди О.А. ;
розглядаючи у відкритому судовому засіданні у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом Іркліївської сільської ради (орган опіки та піклування) в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , до ОСОБА_7 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_8 , про позбавлення батьківських прав, -
в с т а н о в и в:
Іркліївська сільська рада (орган опіки та піклування), адреса: вул. Соборності, 2,
с. Іркліїв, Золотоніський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 04408100 (далі - позивач) звернулася до Чорнобаївського районного суду Черкаської області із позовною заявою в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 ,
ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , до ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса місця реєстрації:
АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (далі - відповідач) про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що органом опіки та піклування Іркліївської сільської ради розглянуті матеріали, що надійшли до виконавчого комітету Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області та було прийнято рішення про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , у зв`язку із ухилянням від виконання батьківських обов`язків.
Так, відповідач проживає разом із малолітніми дітьми ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 за адресою:
АДРЕСА_2 .
Відповідач ОСОБА_7 неофіційно працевлаштована у СТОВ «Першотравневе», розлучена, має двох повнолітніх дітей ОСОБА_9 та ОСОБА_2 , неповнолітню ОСОБА_10 , які проживають окремо від матері, а п`ятеро малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 виховуються та перебувають на утриманні відповідача.
Батько малолітніх дітей - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , записаний відповідно до ст. 133 Сімейного кодексу України. Місце реєстрації ОСОБА_8 та його фактичне місце проживання невідоме.
Від 29 листопада 2023 року малолітні діти ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 поставлені на облік служби у справах дітей, як діти, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Працівниками служби у справах дітей виконавчого комітету Іркліївської сільської ради було проведено комплекс заходів з метою запобігання бездоглядності та безпритульності дітей. ОСОБА_7 неодноразово попереджувалася про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов`язків. Комісійно здійснювалися планові виїзди в сім`ю ОСОБА_7 , неодноразово виявлялися незадовільні умови проживання дітей. Діти постійно мають неохайний вигляд та не дотримуються правил особистої гігієни.
Сім`я ОСОБА_7 тривалий час перебуває під супроводом фахівця з соціальної роботи КЗ «Іркліївський центр надання соціальних послуг», як така, що опинилась у складних життєвих обставинах. Фахівцями із соціальної роботи систематично проводяться із ОСОБА_7 консультації, профілактичні бесіди, надається гуманітарна допомога. Позитивних змін у подоланні складних життєвих обставин в сім`ї не прослідковується. Про стан здоров`я малолітніх дітей мати не дбає.
Малолітні діти ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 систематично не відвідують шкільний заклад КЗ «Іркліївський ліцей». Зі слів матері ОСОБА_7 систематичні пропуски занять відбуваються оскільки діти дуже часто хворіють, але відповідно до листа КНП «Чорнобаївський ЦПМСД» ОСОБА_7 за медичною допомогою та консультацією стосовно лікування дітей не зверталась.
Згідно характеристик малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , наданих адміністрацією КЗ «Іркліївський ліцей» діти майже не відвідують школу, мати не займається їх вихованням, із працівниками освітнього закладу на зв`язок не виходить.
Відповідач ОСОБА_7 неодноразово притягувалась до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП у зв`язку із ухилянням від виконання батьківських обов`язків.
Враховуючи вищевикладене, посилаючись на приписи сімейного законодавства, позивач просить суд позбавити батьківських прав відповідача ОСОБА_7 стосовно малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та стягнути із відповідача ОСОБА_7 на користь опікуна або установи, де перебуватимуть діти, аліменти на їх утримання в розмірі частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму на одну дитину відповідного віку.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 03 липня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження (а.с. 73 - 74).
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 19 серпня 2024 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_8 (а.с. 88 - 89).
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 11 вересня
2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті (а.с. 121 - 122).
У судовому засіданні представник позивача Пойда О.А. позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві. Суду пояснила, що відповідач ОСОБА_7 неналежним чином виконує свої батьківські обов`язки по вихованню, догляду та забезпеченню належних умов проживання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . Після звернення до суду із даним позовом ставлення відповідача ОСОБА_7 щодо виконання своїх батьківських обов`язків жодним чином не змінилося.
У судове засідання відповідач ОСОБА_7 не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, відзиву на позовну заяву не подала, жодних заяв чи клопотань на адресу суду не направила, причини неявки суду не відомі.
У судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_8 не з`явився, надав Службі у справах дітей та сім`ї Деснянській районній в місті Києві державній адміністрації свої письмові пояснення, які були перенаправлені Службі у справах дітей Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області та відповідно до яких останній пояснив, що він не являється батьком малолітніх дітей, оскільки із відповідачем не проживає із 2009 року. Проте, у зв`язку із тим, що шлюб між ним та відповідачем було розірвано у 2015 році, він автоматично був записаний як батько дітей. Приймати участь у вихованні та догляду малолітніх дітей він наміру не має (а.с. 110).
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Виходячи з викладеного, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи.
Судом встановлені наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідач ОСОБА_7 являється матір`ю малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 16 листопада 2010 року, (а.с. 8), серії НОМЕР_3 від 23 квітня 2012 року (а.с. 11), серії НОМЕР_4 від 04 квітня 2013 року (а.с. 14), серії НОМЕР_5 від 11 лютого 2015 року (а.с. 17), серії НОМЕР_6 від 24 січня 2017 року (а.с. 20), повних витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (а.с. 9 - 10, 12 - 13, 15 - 16, 18 - 19, 21 - 22).
Крім цього, у відомостях про батька малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 вказано третю особу ОСОБА_8 , відомості про якого внесено на підставі ст. 133 СК України. У відомостях про батька дитини ОСОБА_6 вказано третю особу ОСОБА_8 , відомості про якого внесено на підставі ст. 135 СК України.
Відповідно до довідки-характеристики № 17 від 24 листопада 2023 року
ОСОБА_7 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та має такий склад сім`ї: ОСОБА_10 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с. 26).
Наказом КЗ «Іркліївський центр надання соціальних послуг» Іркліївської сільської ради Черкаської області № 214-з від 18 жовтня 2023 року надано послугу «консультування» сім`ї ОСОБА_7 , яка перебуває у складних життєвих обставинах (а.с. 32).
Сім`я ОСОБА_7 неодноразово була об`єктом відвідування комісії служби у справах дітей, що підтверджується відповідними актами обстеження та висновками, так зокрема:
- 09 листопада 2023 року було проведено обстеження умов проживання за результатами якого значних недоліків не виявлено та було складено акт обстеження умов проживання (а.с. 33) та попереджено ОСОБА_7 про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов`язків (а.с. 34);
- 23 листопада 2023 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що умови проживання в помешканні антисанітарні, немає достатньої кількості ліжок, відсутня постільна білизна, відсутні дрова, одяг дітей знаходиться у занедбаному стані. За результатами обстеження складено відповідний акт та рекомендовано тимчасово влаштувати дітей до їх баби (а.с. 39);
- 29 листопада 2023 року було проведено оцінку потреб сім`ї та встановлено, що сім`я ОСОБА_7 проживає в антисанітарних умовах, стан задоволення потреб дітей незадовільний, мати не здатна самостійно задовольнити потреби дітей, про що було складено відповідний висновок (а.с. 35);
Після вищезазначеної проведеної оцінки ризиків потреб сім`ї, наказом КЗ «Іркліївського центру надання соціальних послуг» Іркліївської сільської ради Черкаської області № 220-з від 29 листопада 2023 року сім`ї ОСОБА_7 надано послугу «соціальний супровід» замість послуги «консультування» (а.с. 36).
Також, наказом Служби у справах дітей Іркліївської сільської ради № 241 від 29 листопада 2023 року взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с. 41).
- 06 грудня 2023 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено задовільні умови проживання, недостатню кількість меблів; рекомендовано ОСОБА_7 виготовити паспорт громадянина України та приписати дитину ОСОБА_6 (а.с. 43);
- 12 січня 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що умови проживання задовільні, санітарно-гігієнічний стан у будинку потребує покращення; рекомендовано ОСОБА_7 виготовити паспорт громадянина України (а.с. 45);
- 29 січня 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що санітарно-гігієнічний стан потребує покращення, постільна білизна брудна (а.с. 47);
- 02 лютого 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що умови проживання незадовільні, в будинку брудно, запасу дров до кінця опалювального сезону немає; із ОСОБА_7 проведено профілактичну бесіду (а.с. 49);
- 23 лютого 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що санітарно-гігієнічний стан будинку незадовільний, брудний одяг; із ОСОБА_7 проведено профілактичну бесіду (а.с. 52);
- 06 березня 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що умови проживання задовільні (а.с. 55);
- 21 березня 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що санітарно-гігієнічний стан будинку незадовільний, сміття на підлозі, брудний посуд, діти в брудному одязі; із ОСОБА_7 проведено профілактичну бесіду на тему: «Безпечне дитинство» (а.с. 58);
- 08 квітня 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що санітарно-гігієнічний стан будинку незадовільний, сміття на підлозі; із ОСОБА_7 проведено профілактичну бесіду на тему: «Безпечне дитинство» (а.с. 60);
- 10 квітня 2024 року було проведено обстеження умов проживання та встановлено, що санітарно-гігієнічний стан будинку незадовільний, сміття на підлозі, брудний посуд, брудний одяг (а.с. 62).
Відповідно до повідомлення директора КЗ «Іркліївський ліцей» Іркліївської сільської ради Черкаської області Гриценко О. № 37 від 29 січня 2024 року учні закладу
ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 не відвідують навчальний заклад через педикульоз, який було виявлено 14 грудня 2023 року. З того часу діти ОСОБА_5 та ОСОБА_4 взагалі не відвідують ліцей, а інші діти були у навчальному закладі декілька днів. Батьки не займаються лікуванням дітей, не забезпечують необхідним для навчання та розвитку, діти брудні та не доглянуті. Мати ОСОБА_7 не йде на контакт з працівниками закладу (а.с. 46).
Листом КНП «Чорнобаївський центр первинної медико-санітарної допомоги» Чорнобаївської селищної ради № 107 від 02 лютого 2024 року повідомлено Службу у справах дітей Іркліївської сільської ради про те, що протягом останніх двох місяців ОСОБА_7 разом із своїми дітьми до закладу за медичною допомогою та консультацією не зверталась (а.с. 48).
Крім цього, як вбачається із листів директора КЗ «Іркліївський ліцей» Іркліївської сільської ради Гриценко О., які адресовані Службі у справах дітей виконавчого комітету Іркліївської сільської ради, діти ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 ,
ОСОБА_3 , ОСОБА_2 не відвідували навчальний заклад та не виходили на дистанційні уроки з 15 грудня 2023 року по 01 травня 2024 року. Причини відсутності дітей не відомі, мати ОСОБА_7 на зв`язок із працівниками закладу не виходить (а.с. 50, 54, 61, 63).
Відповідно до характеристик на ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , наданих КЗ «Іркліївський ліцей» Іркліївської сільської ради діти часто пропускають школу без поважних причин. У школу приходять у брудному одязі, батьки не виконують обов`язків щодо навчання та виховання дітей (а.с. 27 - 31).
Постановами Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 04 грудня
2023 року та від 19 березня 2024 року ОСОБА_7 було визнана винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 184 КУпАП відповідно (а.с. 42, 56 - 57).
Рішенням виконавчого комітету Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області № 108 від 26 квітня 2024 року затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 стосовно малолітніх дітей ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 (а.с. 64 - 65).
У судовому засіданні представник позивача Пойда О.А. стверджувала, що після направлення до суду даної позовної заяви поведінка ОСОБА_7 щодо належного виконання своїх батьківських обов`язків жодним чином не змінилася, у підтвердження чого суду було надано:
- акт обстеження умов проживання від 12 серпня 2024 року, відповідно до якого умови проживання у будинку сім`ї ОСОБА_7 незадовільні, антисанітарний стан, недостатня кількість меблів, відсутня постільна білизна, не створені умови для проживання та навчання дітей; до акту додано підтверджуючі фото (а.с. 94 - 102);
- акт обстеження умов проживання від 17 жовтня 2024 року, відповідно до якого умови проживання у будинку сім`ї ОСОБА_7 незадовільні, відсутнє вікно у будинку, стан груби небезпечний для використання, умови для проживання та навчання дітей відсутні;
- копії постанов Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 01 травня 2024 року, від 20 травня 2024 року, від 26 червня 2024 року, відповідно до який ОСОБА_7 було визнано винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених
ч. 2 ст. 184 КУпАП (а.с. 103 - 107).
Розпорядженням Золотоніської районної військової адміністрації Черкаської області № 91 від 16 серпня 2024 року малолітніх ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 тимчасово влаштовано з 12 серпня 2024 року у сім`ю патронатного вихователя Мілодан Т.М. (а.с. 108).
Відповідно до письмових пояснень патронатного вихователя Мілодан Т.М. від
18 жовтня 2024 року розвиток малолітніх дітей ОСОБА_6 , ОСОБА_5 ,
ОСОБА_4 , ОСОБА_3 не відповідає віковим нормам, діти відстають у навчанні від однолітків, абсолютно не сформовані навички самообслуговування та особистої гігієни. Діти відмовляються від влаштування у сім`ю старшого брата ОСОБА_12 , так як, з їх слів, він їх б`є. Мати дітей ОСОБА_7 телефонує до дітей, але матеріальної допомоги не надає.
Статті 150, 155 СК України передбачають обов`язок батьків щодо виховання, піклування про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ч. 2 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вона, він ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» судам роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце тоді, коли вони не піклуються про фізичний та духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечуються необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти (п. 16). Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей (п.15).
Згідно з ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
При цьому позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини, у зв`язку з чим у кожному випадку треба виявити і оцінити позитивний результат у долі дитини, який має настати (постанова Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 759/99995/16-ц).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків, тому позбавлення батьківських прав має бути виправдане інтересами дитини (пункт 54 рішення Європейського суду з прав людини від 7 грудня 2006 року у справі «Хант проти України»).
Враховуючи досліджені у судовому засіданні письмові докази, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_7 батьківські обов`язки не виконує та самоусунулась від їх виконання, зокрема жодним чином не забезпечує належне виховання, духовний розвиток та навчання дітей, остання не намагається жодними діями повернути дітей, які влаштовані в патронатну сім`ю. Зазначені фактори в сукупності суд розцінює як ухилення від виховання дітей, а тому позов підлягає до задоволення, оскільки має місце порушення законних прав та інтересів дітей.
Суд вважає за необхідне зазначити, що жодних доказів, які могли б підтвердити належне виконання відповідачем батьківських обов`язків суду не було надано.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 168 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду із заявою про надання їм права на побачення з дитиною.
Крім того, положення ч. 1 ст. 169 СК України надають можливість матері, батькові, які позбавлені батьківських прав, поновити свої батьківські права шляхом звернення до суду із відповідним позовом.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує:
1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини;
2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів;
3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
4) інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СК України).
Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом (ч. 1 ст. 183 СК України).
Так, позивачем заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідачки на користь установи або особи на утриманні якої перебуватимуть діти, аліменти на їх утримання у розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Таким чином, у зв`язку із задоволенням позовних вимог в частині позбавлення батьківських прав суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення аліментів на користь установи або особи на утриманні якої перебуватимуть діти, аліменти на їх утримання у розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
На підставі вищевикладеного стягнення аліментів слід проводити з дня подачі позову до суду, тобто з 22 травня 2024 року.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, із відповідача на користь держави підлягають стягненню судові витрати, які складаються із суми судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позовні вимоги Іркліївської сільської ради (орган опіки та піклування) в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , до ОСОБА_7 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_8 , про позбавлення батьківських прав - задовльнити у повному обсязі.
Позбавити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , батьківських прав стосовно її дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Стягнути із ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь установи або особи на утриманні якої перебуватимуть діти, аліменти на утримання дітей - ОСОБА_2 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 ,
ІНФОРМАЦІЯ_5 , у розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 22 травня 2024 року і продовжувати до досягнення дітьми повноліття.
Стягнути з ОСОБА_7 на користь на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір у розмірі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) гривень.
Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначйство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст судового рішення виготовлено 25 жовтня 2024 року.
Суддя О.Г. Романова
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2024 |
Оприлюднено | 29.10.2024 |
Номер документу | 122591186 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Романова О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні