Рішення
від 11.12.2007 по справі 16/283-4626
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16/283-4626

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" грудня 2007 р.Справа № 16/283-4626

Господарський суд Тернопільської області

у складі   судді Хоми С.О.             

Розглянув справу

За позовом: Головне управління МНС України в Тернопільській області , вул.Л.Українки,6 м.Тернопіль

до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Домобудівник», вул.. Лозовецька,13 м.Тернопіль

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору –Тернопільська міська рада, м.Тернопіль вул.Листопадова, 5

за участю  представників сторін

Позивача: –Федорів С.І. –завідуючий сектором правової роботи та охорони праці, довіреність № 2-4/6133  від 14.11.2007 р.

Відповідача: Бочан І.П. –адвокат, довіреність № 01-63 від 22.02.2007 р.

Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору –не з'явився

Суть справи: Головне управління МНС України у Тернопільській області, вул.Л.Українки,6 м.Тернопіль  звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Домобудівник», вул.. Лозовецька,13 м.Тернопіль, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Тернопільська міська рада, м.Тернопіль вул.Листопадова, 5 про зобов'язання  товариства надати житлове приміщення загальною площею 29,25 кв.м. або перерахувати його вартість в сумі 86989 грн 50 коп.

    Як зазначив позивач в позовній заяві,  підставою для звернення до суду з позовом до відповідача стало неналежне виконання зобов'язань згідно  договору  без номера від 01.07.2003 року про передачу житла, а саме недодано житлової площі в кількості 29,25 м. кв.

      Учасникам судового процесу роз'яснено їх права та обов'язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України. Також роз'яснено наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

    Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу відповідно до ст.81-1 ГПК України не проводилась за відсутності відповідних клопотань представників сторін .

    Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд встановив наступне.

    Як зазначає позивач в позовній заяві, Головне управління МНС України в Тернопільській області, м.Тернопіль вул.Л.Українки,6 є правонаступником Відділу Державної пожежної охорони УМВС України в Тернопільській області.

   Ухвалою суду від 20.11.2007 року від позивача було витребувано докази правонаступництва Державної пожежної охорони УМВС України в Тернопільській області Головним управлінням МНС України в Тернопільській області.

   На вимогу суду позивачем були надані до матеріалів справи документи, із яких  вбачається наступне.

    27.01.2003 року Президентом України було видано Указ №47/2003 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій», яким постановлено передати Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Державний департамент пожежної безпеки як урядовий орган державного управління, вивівши його зі складу Міністерства внутрішніх справ України та підпорядковані Департаменту органи управління, заклади, установи і підрозділи згідно з переліком, що додається.

    03.07.2003 року Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи був виданий наказ № 217 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в органах управління пожежної безпеки», згідно пункту 1 якого наказано переформувати органи управління пожежної безпеки МНС України, зокрема, в областях, в органи управління пожежної безпеки та аварійно-рятувальних робіт МНС України, зокрема, в областях, відповідно до Переліку, що додається.

    В пункті 19 Переліку організаційно-штатних заходів в органах управління пожежної безпеки МНС України (додаток 1 до наказу МНС України від 03.07.2003 року №217) зазначено переформувати Відділ пожежної безпеки МНС України в Тернопільській області в Управління пожежної безпеки та аварійно-рятувальних робіт МНС України в Тернопільській області (витяг з Переліку доданий до матеріалів справи).

    06.12.2003 року Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи було видано наказ №475 «Про здійснення організаційно-штатних заходів у територіальних органах управління МНС», згідно пункту 1 якого наказано головні управління (управління) пожежної безпеки та аварійно-рятувальних робіт МНС України , зокрема, в областях, переформувати та перевести на нові штати і надалі найменувати –Головними управліннями (управліннями) МНС України, зокрема, в областях відповідно до Переліку, що додається до наказу.

    Згідно наданої позивачем до матеріалів справи довідки №31-830 Головного управління статистики у Тернопільській області станом на 10 грудня 2007 року в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України значиться Головне управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у Тернопільській  області як юридична особа.

    01.07.2003 року між виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, м.Тернопіль вул.Листопадова,5,  в особі міського голови Левківа Б.Є., що діяв на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», надалі «Сторона-1», з одного боку, Відділом Державної пожежної охорони УМВСУ в Тернопільській області , м. Тернопіль вул.Л.Українки,6, в особі начальника Лукавого Є.Т., який діяв на підставі Положення, надалі «Сторона-2»та товариством з обмеженою відповідальністю «Домобудівник», м.Тернопіль вул.Лозовецька, в особі директора Рожука Є.О. , який діяв на підставі Статуту, надалі «Сторона»з іншого боку, було укладено договір про передачу житла, що зареєстрований розпорядженням міського голови від 01.07.2003 року № 603.

    У відповідності до пункту 1.1. розділу 1 зазначеного вище Договору «Сторона-3»- товариство з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»передає «Стороні-1»- виконавчому комітету Тернопільської міської ради 6% від загальної площі в рахунок передачі частини житла виконавчому комітету за проведення будівництва 60-квартирного житлового будинку по вул.Київській.

    Розділом 2 зазначеного вище Договору сторони обумовили свої права та обов'язки. У відповідності до пункту 2.1. розділу 2 укладеного Договору  «Сторона-3»- товариство з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»зобов'язувалось передати «Стороні-1»- виконавчому комітету Тернопільської міської ради вказані в пункті 1.1. квартири після завершення будівництва 60-квартирного житлового будинку по вул.Київській.

    У відповідності до пункту 2.2. розділу 2 Договору «Сторона-1»- виконавчий комітет Тернопільської міської ради зобов'язувалась у встановленому Законом порядку оформити введення в експлуатацію названий в пункті 1.1. будинок.

   У відповідності до пункту 2.3. розділу 2 Договору «Сторона-1»- виконавчий комітет Тернопільської міської ради зобов'язувалась провести реєстрацію в якості службового житла або гуртожитків 6% від загальної площі будинку вказаного в пункті 1.1. для поселення службовців та працівників «Сторони-2»- Відділу Державної пожежної охорони УМВСУ в Тернопільській області.

    Контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області була проведена зустрічна звірка в ТзОВ «Домобудівник»достовірності розрахунків за період з 01.10.2005 р. по 01.02.2007 року та виконання умов договору від 01.07.2003 року про передачу житла з Головним управлінням МНС України у Тернопільській області, за результатами якої була складена довідка без номера від 20.03.2007 року (копія довідки знаходиться в матеріалах справи). Проведеною перевіркою виконання умов даного договору встановлено, що загальна площа будинку становить 3909,1 кв.м., 6% від загальної площі будинку становить 234,55 кв.м., фактично загальна площа трьох одержаних квартир становить 205,3 кв.м., в т.числі: квартира № 57- 60,5 кв.м., квартира №53 –72,3 кв.м., квартира № 50 –72,5 кв.м. Різниця становить 29,25 кв.м.

    Контрольно-ревізійне управлінням в Тернопільській області листом «Про наслідки ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління МНС України в Тернопільській області»№19-04-14/2472 зобов'язало Головне управління МНС України в Тернопільській області вжити заходи по забезпеченню виконання п.2.3 умов договору від 01.07.2003 року щодо відшкодування вартості недоотриманої житлової площі в розмірі 29,25 кв.м. на суму 87,0 тис.грн.

    Згідно частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

    Щодо позовних вимог про зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»надати Головному Управлінню МНС України в Тернопільській області житлове приміщення загальною площею 29,25 кв.м., то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

    У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року, який набрав чинності з 1 січня 2004 року зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

    Частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме  зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

     Як вбачається із умов вищевказаного Договору без номера від 01.07.2003 року, а саме пункту 1.1.розділу 1 Договору, на товариство з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»був покладений обов'язок передати саме виконавчому комітету Тернопільської міської ради 6% від загальної площі в рахунок передачі частини житла виконавчому комітету за проведення будівництва 60-квартирного житлового будинку по вулиці Київській. Тобто, умови договору не передбачають виникнення зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»щодо передачі 6% від загальної площі Відділу Державної пожежної охорони УМВСУ в Тернопільській області, а в подальшому –Головному управлінню МНС України в Тернопільській області.

    Як випливає із пункту 2.3. розділу 2 укладеного Договору виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв на себе обов'язок провести реєстрацію в якості службового житла або гуртожитків 6% від загальної площі будинку вказаного в пункті 1.1. для поселення службовців та працівників Відділу Державної пожежної охорони УМВСУ в Тернопільській області. Тобто, товариство з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»за умовами Договору зобов'язувалось передати саме виконавчому комітету Тернопільської міської ради  6% від загальної площі саме будинку, а не квартир у ньому.

    Як вбачається із матеріалів справи, зокрема із довідки №01-59 від 20.03.2007 року виданої товариством з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»про те, що загальна площа будинку по вул..Київська, 11 «б»становить 3909,1 кв.м.; загальна площа квартир становить 3501,4 кв.м.; загальна площа квартир: №50-72,5 кв.м., №53-72,3 кв.м., № 57-60,5 кв.м., всього 205,3 кв.м. (копія довідки знаходиться в матеріалах справи). Тобто,товариство з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»зобов'язувалось передати виконавчому комітетові Тернопільської міської ради  234,5 кв.м. загальної площі будинку.

    Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, із довідки без номера від 20.03.2007 року Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області, також і не заперечив повноважний представник позивача в судовому засіданні, Відділом Державної пожежної охорони УМВСУ в Тернопільській області було одержано 3 квартири загальною площею 205,3 кв.м., в т.числі: квартира №50-72,5 кв.м., квартира №53-72,3 кв.м., квартира № 57-60,5 кв.м. Враховуючи те, що співвідношення загальної площі будинку (3909,1 кв.м.) до загальної площі самих квартир у ньому (3501,4 кв.м.) складає 1,12, а тому в рахунок 6% від загальної площі будинку Відділу Державної пожежної охорони УМВСУ в Тернопільській області було передано 229,94 кв.м.

   Так, у відповідності до пункту 5 додатку 2 до СНиП 2.08.01-89«Жилые здания»( СНиП 2.08.01-89 «Жилые здания» –втратили чинність  з набуттям чинності ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення») та у відповідності до пункту В.5 додатку В Правила підрахунку площі квартири у житловому будинку і гуртожитку, площі житлового будинку, площі приміщень, площі забудови, будівельного об'єму, поверховості житлового будинку та перелік обов'язкових техніко-економічних показників до ДБН В.2.2.-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»(ДБН В.2.2.-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»набрали чинність з 01.01.2006 року згідно наказу Державного комітету України з будівництва та архітектури №175  від 28 вересня 2005 року із наступними змінами і доповненнями) площу житлового будинку визначають як суму площ поверхів будинку, виміряних у межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін, а також  площ балконів і лоджій; площа сходових кліток, ліфтових та інших шахт включається до площі поверху з урахуванням їх площ на рівні даного поверху.

    Згідно ДБН В.2.2.-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців, а саме сходові клітки, вестибулі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, комори, сміттєзбірні камери, горища, підвали, шахти, відносяться до підсобних приміщень багатоквартирного житлового будинку. Загальною площею житлового будинку є сумарна площа житлових і підсобних приміщень з урахуванням лоджій, балконів, веранд і терас, що враховуються з відповідним коефіцієнтом. Отже, пунктом 1.1. розділу 1 укладеного Договору без номера від 01.07.2003 року передбачено передачу товариством з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»виконавчому комітетові Тернопільської міської ради 6% від загальної площі будинку, яка включає в себе крім площі житлових приміщень також і площу підсобних приміщень, розташованих на відповідному поверсі.

    Таким чином, твердження позивача що відповідачем не виконано пункт 1.1. Договору  і не додано житлової площі в кількості 29,25 кв.м. є необґрунтованими, та такими, що не відповідають матеріалам справи та нормам чинного законодавства.

    Як зазначив позивач в позовній заяві, станом на 01.11.2007 року товариство з обмеженою відповідальністю «Домобудівник»не відшкодувало вартість недоотриманої житлової площі в розмірі 29,25 кв.м., чим завдало збитки Головному управлінню МНС України в Тернопільській області на суму 86989 грн 50 коп, які позивач просить суд зобов'язати відповідача перерахувати на його користь. З приводу вказаних позовних вимог суд вважає за необхідне зазначити наступне.

     Згідно частини 1 та 2 статті 623 Цивільного кодексу України відповідно боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки; розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.  Згідно частини 2 статті 22 Цивільного кодексу України збитками є:

1)          втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2)          доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вимога).

    Відповідно  до пункту 4 статті 623 Цивільного кодексу України при визначенні неодержаних доходів (упущеної вимоги) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.

      З врахуванням норм статті 22 Цивільного кодексу України, в якій чітко наведено визначення збитків, наявність збитків та розмір нанесених збитків повинен бути обов'язково підтверджений документально. Згідно частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Однак, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, зокрема,  якщо в цих актах прямо вказано про це.

     Матеріали справи свідчать, що позивач не надав достатньо доказів, які б підтвердили понесення саме ним збитків в сумі 86989 грн 50 коп в результаті порушення зобов'язання встановленого між сторонами договору без номера від 01.07.2003 року про передачу житла, а відтак позовні вимоги в цій частині є недоведеними матеріалами справи та такими, що не підлягають до задоволення.

     У відповідності до пп. «б»п.2 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»№7-93 від 21.01.1993 року з наступними змінами та у відповідності до ч.1 ст.46 ГПК України стягнути з Головного управління МНС України у Тернопільській області в доход державного бюджету за розгляд спору немайнового характеру державне мито в розмірі 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85 грн .

   Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності із ст.49 ГПК України покладаються на позивача.

    Керуючись ст.ст. 43,46,49,84,85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. В позові відмовити.

2. Стягнути з Головного управління МНС України у  Тернопільській області, вул.Л.Українки,6 м.Тернопіль, ідентифікаційний код 08588949  в доход державного бюджету 85 грн державного мита.    Видати наказ.

3.Рішення надіслати сторонам по справі.

    Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття(підписання).

     На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення   через місцевий господарський суд.

                                                             

 

Суддя                                                                                          С.О. Хома

Рішення підписано: 17 грудня 2007 року     

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення11.12.2007
Оприлюднено25.12.2007
Номер документу1225915
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —16/283-4626

Рішення від 11.12.2007

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Хома С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні