ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
28.10.2024Справа № 910/7932/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Удалової О.Г., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) господарську справу
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Пошта"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕМА КІДС"
про стягнення 74 072,62 грн
без виклику представників сторін
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Нова Пошта" (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕМА КІДС" (далі - відповідач) про стягнення 74 072,62 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань в частині оплати послуг з організації перевезення відправлень у встановлений договором строк.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.07.2024 відкрито провадження у справі № 910/7932/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання), а також встановлено учасникам справи строки для вчинення процесуальних дій.
Вказана ухвала доставлена до електронного кабінету позивача, його представника та відповідача 05.07.2024 о 19:25 год. та відповідно до приписів ст. 242 Господарського процесуального кодексу України вважається врученою останнім 06.07.2024.
Крім того, ухвалу суду від 05.07.2024 опубліковано в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
24.07.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому сторона просить суд залишити позовну заяву без руху, у зв`язку з незазначенням адреси реєстрації відповідача, а також, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, вказує, що позивачем не виконано обов`язку щодо направлення відповідачу актів, у зв`язку з чим останні не були погоджені відповідачем, а отже, за твердженням відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
01.08.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем відхиляються доводи позивача, викладені у відзиві на позов.
Відповідач правом на подання заперечень не скористався.
Таким чином, судом встановлено факт належного повідомлення сторін про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Суд відзначає, що сторонам було надано достатньо часу (з урахуванням введеного на території України воєнного стану та затримок у доставці поштової кореспонденції) для подання всіх пояснень, заяв та клопотань.
Від сторін не надходило клопотань про розгляд даної справи з повідомленням викликом представників сторін.
Зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до правил ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.
Суд не погоджується з викладеною відповідачем позицією про наявність підстав для залишення даного позову без руху, у зв`язку з відсутністю зазначення адреси реєстрації відповідача, з огляду на таке.
Так, дійсно відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб).
Водночас у вказаній нормі не вказано, де саме у тексті позову мають міститись такі дані.
При цьому у прохальній частині позовної заяви зазначена адреса реєстрації відповідача.
У зв`язку з викладеним відсутні підстави для залишення позовної заяви у даній справі без руху.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши надані документи та матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив:
27.09.2018 відповідачем підписано та подано позивачу заяву про приєднання до договору про надання послуг з організації перевезення відправлень, яку прийнято експедитором та відповідачу присвоєно індивідуальний номер 237690.
Відповідно до ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
Таким чином, між позивачем та відповідачем склались відносини за договором про надання послуг з організації перевезення відправлень та надання комплексу інших послуг, пов`язаних із організацією перевезення відправлення, шляхом приєднання відповідача до умов такого договору, що не заперечується сторонами у даній справі.
За умовами вказаного договору Замовник (далі - відповідач), який діє на законних підставах, підписавши заяву про приєднання (надалі - заява), уклав з експедитором договір, розміщений на веб-сайті експедитора https://novaposhta.ua/ (надалі - сайт експедитора), шляхом приєднання до всіх його умов в цілому. З моменту прийняття експедитором (далі - позивач) заяви, замовник та експедитор набули прав та обов`язків, визначених договором та несуть відповідальність за їх невиконання та/або неналежне виконання.
Підписавши заяву замовник засвідчив: - ознайомлення з усіма положеннями Договору та Умовами надання послуг; - повне розуміння змісту Договору, Умов надання послуг, значень термінів і понять; - вільне волевиявлення укласти Договір, відповідно до всіх його умов, шляхом приєднання до нього в повному обсязі.
Згідно з пунктами 2.2 та 2.4 договору про надання послуг з організації перевезень відправлень Експедитор зобов`язується за плату та за рахунок Замовника організувати перевезення відправлення та надання комплексу інших послуг, пов`язаних із організацією перевезення відправлення, а Замовник зобов`язується їх прийняти й оплатити на умовах, визначених договором. За надані Експедитором послуги Замовник сплачує Експедитору винагороду згідно з чинними тарифами Експедитора, розміщеними на офіційному сайті Експедитора novaposhta.ua.
Шляхом надання заяви про приєднання Замовник підтвердив, що він ознайомлений та погоджується з умовами, чинними на момент укладення договору та розміщеними на офіційному сайті Експедитора, і зобов`язується їх виконувати (пункт 2.7 договору).
Відповідно до пункту 5.3 договору Експедитор щомісячно складає акти наданих послуг на підставі фактично наданих послуг і надсилає Замовнику одним із способів на власний вибір:
- шляхом направлення підписаних та скріплених печаткою актів наданих послуг у двох паперових примірниках для підписання Замовником;
- шляхом направлення актів в електронному вигляді, з накладенням електронних цифрових підписів. Підписання актів наданих послуг в електронному вигляді здійснюється Сторонами з урахуванням порядку та строків, що визначені умовами п. 5.4. Договору. Адреса електронної пошти Замовника для обміну електронними документами вказується Замовником в заяві про приєднання.
Пунктом 5.4 договору визначено, що Замовником упродовж 2 (двох) робочих днів з дати отримання наданих послуг від Експедитора підписує надані Експедитором 2 (два) примірники актів наданих послуг та повертає Експедитору 1 (один) примірник підписаного акту або в той самий строк надає Експедитору письмову мотивовану відмову від підписання актів.
Не підписання Замовником актів упродовж 2 (двох) робочих днів з дати отримання актів від Експедитора без надання відповідних письмових пояснень є фактом визнання Замовником повного виконання Експедитором своїх зобов`язань за договором. У такому разі вважається, що акти погоджено, послуги Експедитора надано в повному обсязі та відповідно до умов договору, претензії Замовника відсутні й Замовник зобов`язаний здійснити оплату послуг згідно з отриманими документами для оплати наданих послуг.
Відповідно до п. 5.1 договору оплата вартості наданих Експедитором послуг відбувається за чинними тарифами Експедитора на підставі акту наданих послуг, шляхом перерахування Замовником на поточний рахунок Експедитора коштів у розмірі 100% вартості послуг упродовж 2 (двох) банківських днів з моменту погодження актів наданих послуг Експедитора.
Як встановлено судом під час розгляду даної справи, на виконання умов підпункту 3.1.3 пункту 3.1, пункту 5.3 договору Експедитор надав Замовнику послуги, які були відображені в актах, а саме: акт № НП-007183984 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20 лютого 2022 року на суму 48 633,95 грн; акт № НП-007242710 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 28 лютого 2022 року на суму 21 611,82 грн; акт № НП-007289025 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 10 березня 2022 року на суму 133,50 грн; акт № НП-007303785 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20 березня 2022 року на суму 1 770,75 грн; акт № НП-007329328 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 31 березня 2022 року на суму 612,24 грн; акт № НП-007358465 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 10 квітня 2022 року на суму 34,80 грн; - акт № НП-007389851 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20 квітня 2022 року на суму 271,20 грн; акт № НП-007428820 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 30 квітня 2022 року на суму 301,84 грн; акт № НП-007470560 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 10 травня 2022 року на суму 666,72 грн; акт № НП-007726507 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 10 липня 2022 року на суму 35,80 грн.
Як вказано позивачем у позові, враховуючи, що відповдач ухиляється від підписання вказаних актів, ТОВ «Нова Пошта» направлено рахунки, акти та специфікації на адресу відповідача, що вказана у Договорі та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, цінним листом з описом вкладення 16.06.2023 за № 0504579219937, яке (відправлення) отримано представником відповідача 20.06.2023, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, долученим до позовної заяви.
Проте, як зазначено позивачем у позові, відповідачем не здійснено розрахунок за отримані послуги, у зв`язку з чим за останнім рахується заборгованість станом на 25.06.2024 у розмірі 74 072,62 грн, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач посилається на те, що позивачем не надано доказів щомісячного направлення відповідачу актів наданих послуг, а відтак, вони не були та не могли бути погоджені відповідачем.
У зв`язку з викладеним, на переконання відповідача, строк оплати вартості послуг, передбачений п. 5.1. Договору, ще не настав.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Укладений між ТОВ «Нова Пошта» та Боржником договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Під час розгляду даної справи суду не надано доказів оплати послуг, наданих позивачем відповідачу, на суму 74 072,62 грн, у зв`язку з чим суд вважає вимогу позивача про стягнення заборгованості обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
При цьому судом не беруться до уваги посилання відповідача, викладені у відзиві на позов, щодо невиконання позивачем свого обов`язку по направленню актів, оскільки, як вбачається з опису вкладання в цінний лист від 16.06.2024, позивачем направлено відповідачу на його юридичну адресу, зокрема, рахунки, акти та специфікації.
Таке поштове відправлення № 0504579219937 отримано представником відповідача 20.06.2023, що підтверджується повідомленням про вручення вказаного поштового відправлення.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по оплаті позову судовим збором підлягають покладенню на відповідача в розмірі 2 422,40 грн.
Судом враховано, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 грн, водночас, звернення до суду з позовом здійснено позивачем в електронній формі та відповідно до ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» та ставки судового збору мав застосовуватись коефіцієнт 0,8, а відтак сума судового збору за подання даного позову мала становити 2 422,40 грн.
Проте, суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутись до суду з заявою про повернення надмірно сплаченої суми судового збору в розмірі 605,60 грн в порядку, визначеному ст. 7 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕМА КІДС (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 114, код 39831287) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Пошта» (03026, м. Київ, Столичне шосе, 103, корпус 1, поверх 9, код 31316718) заборгованість у розмірі 74 072,62 грн (сімдесят чотири тисячі сімдесят дві грн 62 коп.), 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп.) судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення підписано 28.10.2024.
Суддя О.Г. Удалова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 29.10.2024 |
Номер документу | 122593504 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Удалова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні