ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"23" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/5465/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Погребної К.Ф., при секретарі судового засідання Фатеєвій розглянувши справу №916/5465/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЧІ" (03151, м. Київ, вул. Ушинського, буд. 40, корпус 302, офіс 1, код ЄДРПОУ 44885114)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" (67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, вул. Шевченка, 64, код ЄДРПОУ 36352090)
про стягнення 103 956,70грн.
Представники сторін:
Від позивача: Крищук Б.В. ордер;
Від відповідача: ОСОБА_1 керівник;
Грицюк Т.В. ордер;
Господарським судом Одеської області у складі судді Погребної К.Ф. розглядається справа №916/5465/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЧІ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" про стягнення неустойки в розмірі 103 956,70грн.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором поставки №237-ком від 07.09.2023р. в частині поставки товару.
11.03.2024р. за вх. №10236/24 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" надійшло клопотання про призначення експертизи, згідно якої останній просить суд призначити по справі почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України на вирішення якої поставити питання:
- Чи виконаний підпис від імені директора ТОВ «Альтаїр-С» ОСОБА_1 на Договорі поставки №237-ком від « 07» вересня 2023 самою ОСОБА_1. чи іншою особою;
- Чи виконаний підпис на Специфікація №1, Графіку поставок, документі, що містить Інформацію про уповноважених представників, документі Замовлення від 07.09.2023 року, Акті розбіжностей від 07.09.2023 року, Акті про невідповідність від 07.09.2023 року, Акті про виявлення недоліків товару від 07.09.2023 року, документі Технічних умов та правил постачання товару, Паспорті товару від 07.09.2023 року, Протоколі узгодження розбіжностей товару від 07.09.2023 року від імені директора ТОВ «Альтаїр-С» ОСОБА_1 самою ОСОБА_1 чи іншою особою?
30.04.2024р. за вх. №17524/24 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" надійшла уточнення редакція клопотання про призначення експертизи, згідно якої останній просить суд призначити по справі почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити експертам Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України на вирішення якої поставити питання:
- Чи виконаний підпис від імені директора ТОВ «Альтаїр-С» ОСОБА_1 на Договорі поставки №237-ком від « 07» вересня 2023 самою ОСОБА_1 чи іншою особою;
- Чи виконаний підпис на Специфікація №1, Графіку поставок, документі, що містить Інформацію про уповноважених представників, документі Замовлення від 07.09.2023 року, Акті розбіжностей від 07.09.2023 року, Акті про невідповідність від 07.09.2023 року, Акті про виявлення недоліків товару від 07.09.2023 року, документі Технічних умов та правил постачання товару, Паспорті товару від 07.09.2023 року, Протоколі узгодження розбіжностей товару від 07.09.2023 року від імені директора ТОВ «Альтаїр-С» ОСОБА_1 самою ОСОБА_1 чи іншою особою?
- Чи виконаний підпис від імені директора ТОВ «Альтаїр-С» ОСОБА_1 на Повідомленні про відмову від договору поставки самою ОСОБА_1 чи іншою особою?
Крім того Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" просить покласти на нього витрати по проведенню судової експертизи.
Розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С", дослідивши матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що 07.09.2023р. між Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" та Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЧІ" була укладено договір поставки №237-ком. Крім того, факт наявності між сторонами договірних відносин, за посиланнями позивача також підтверджується Повідомленням про відмову від договору поставки підписаного директором Товариства ОСОБА_1.
Водночас, відповідач зазначає, що директор ТОВ «Альтаїр-С» ОСОБА_1 не підписувала відповідний Договір поставки №237-ком від « 07» вересня 2023, та не ставила на нього печатку товариства. Крім того, відповідач заперечує щодо факту підписання директором Товариства ОСОБА_1. повідомленням про відмову від договору поставки.
Таким чином, відповідач вважає, що для правильного вирішення спору у даній справі та прийняття законного і обґрунтованого рішення необхідно призначити у справі судову почеркознавчу експертизи.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи. Якщо експерт під час підготовки висновку встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були поставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини (ч.ч.1, 2, 3, 4, 8 ст.98 ГПК України).
Суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта (ч.1, 3, 4, 5, 6 ст.99 ГПК України).
Згідно ст. 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків (ч.ч.1, 3, 5 ст.100 ГПК України).
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.102 ГПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.103 ГПК України експертиза проводиться у судовому засіданні або поза межами суду, якщо це потрібно у зв`язку з характером досліджень, або якщо об`єкт досліджень неможливо доставити до суду, або якщо експертиза проводиться за замовленням учасника справи. У разі якщо суд призначив проведення експертизи експертній установі, керівник такої установи доручає проведення експертизи одному або декільком експертам. Ці експерти надають висновок від свого імені і несуть за нього особисту відповідальність.
Відповідно до Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи", до актів законодавства, якими слід керуватись у вирішенні питань призначення судової експертизи в судовому процесі, відносяться, зокрема, Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 № 53/5, з урахуванням науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, також затверджених згаданим наказом Міністерства юстиції України.
У відповідності до п. 1.1. згаданої Інструкції, призначення судових експертиз та експертних досліджень судовим експертам державних спеціалізованих науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України та атестованим судовим експертам, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, їх обов`язки, права та відповідальність, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів здійснюються у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним, Цивільним процесуальним, Господарським процесуальним кодексами України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Митним кодексом України, Законами України "Про судову експертизу", "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з питань судово-експертної діяльності та цією Інструкцією.
Основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису. Цією експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукопису під впливом будь-яких (природних, штучних) збиваючих факторів; у незвичних умовах або в незвичайному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням почерку іншої особи; визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).
Приписами положень Інструкції, а саме п. 1.3. визначено, що для проведення досліджень орган, який призначив експертизу, повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку особи, яка підлягає ідентифікації.
Отже, за результатами розгляду наявних у матеріалах справи доказів, які, на думку суду, не дають можливості встановити усі обставини справи, суд вважає за необхідне клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" задовольнити частково, призначити у справі судову почеркознавчу експертизу.
При цьому задоволення клопотання частково стало наслідком неможливості отримання та залучення до матеріалів справи, для дослідження в рамках призначеної експертизи, оригіналу Договору поставки №237-ком від 07 вересня 2023 та додатків до нього.
Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. №53/5 (із змінами і доповненнями) передбачено, що для проведення досліджень орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), повинен(на) надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.
Визначити, що документ який підлягає дослідженню, а саме Повідомлення про розірвання договору, яке розташоване в матеріалах справи Т.2 арк.с 216.
Визначити, що дослідженню підлягає підпис директора Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" ОСОБА_1 який розташований в матеріалах справи Т.2 арк.с 216.
Визначити, що експериментальні зразків підпису ОСОБА_1 знаходяться в матеріалах справи Т.2 арк. с 172-182, у кількості 11 (одинадцяти аркушів).
Визначити, що вільні зразки підпису ОСОБА_1 знаходяться в матеріалах справи Т.3 арк. с 62-110.
Вирішуючи питання щодо експертної установи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.99 ГПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до ч.4 ст.99 ГПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
При поданні заяви про призначення експертного дослідження у даній справи, відповідач просив суд доручити проведення експертизи Одеському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України.
Приймаючи до уваги усе вищевикладене, враховуючи важливість встановлення обставин, що мають значення для правильного вирішення спору по суті, суд приходить до висновку щодо необхідності призначення у справі судової почеркознавчої експертизи з дорученням проведення експертизи спеціалізованій державній експертній установі - Одеському науково- дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України 65005, місто Одеса, вул. Прохоровська, буд. 35).
На підставі п.2 ч.1 ст.228 ГПК України у зв`язку з призначенням експертизи господарський суд вважає за необхідне скористатися правом щодо зупинення провадження у справі №916/5465/23 до одержання результатів проведення експертизи.
Керуючись ст.ст.99,100,228,229,233-235 ГПК України,
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С" від 30.04.2024р. за вх. №17524/24 про призначення експертизи - задовольнити частково.
2. Призначити по справі № 916/5465/23 судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручити Одеському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (65005, місто Одеса, вул. Прохоровська, буд. 35).
3. На вирішення експерта поставити наступне питання:
3.1 - Чи виконаний підпис від імені директора ТОВ «Альтаїр-С» ОСОБА_1 на Повідомленні про відмову від договору поставки самою ОСОБА_1 ?
4. Направити матеріали справи №916/5465/23 до експертної установи - Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (65005, місто Одеса, вул. Прохоровська, буд. 35) для проведення експертного дослідження.
5. Роз`яснити сторонам, що згідно ч.2 ст.38 ГПК України вони вправі з підстав, зазначених у ст.ст.35,36,37 цього кодексу, заявити експерту відвід.
6. Оплату вартості експертизи покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТАЇР-С".
7. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
8. Провадження у справі № 916/5465/23 зупинити на час проведення експертизи.
9. В решті клопотання відмовити.
Ухвала набирає законної сили з дня її постановлення і може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 28.10.2024р.
Суддя К.Ф. Погребна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122594120 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Погребна К.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні