Справа № 396/1601/24
Провадження № 2/396/652/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
28.10.2024 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого - судді Цесельської О.С., за участі секретаря судових засідань Луценко Ю.В., представника третьої особи ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Новоукраїнка під час судового розгляду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , представник позивача - адвокат Руденко Ганна Валентинівна, до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, третя особа - виконавчий комітет Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, як орган опіки та піклування
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, відповідно до якого просить позбавити відповідачку ОСОБА_3 батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з відповідачем проживали у зареєстрованому шлюбі, який розірвано в 2012 році. Після розірвання шлюбу син недовгий час проживав з відповідачкою, а з 2015 року проживає разом з батьком. Свою матір хлопець вже не бачив декілька років, вона не приїздить до нього, взагалі не приймає участі у його вихованні, не цікавиться його життям та матеріально не підтримує, мати втратила з ним будь-який зв`язок, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою судді від 11.09.2024 року відкрито провадження у справі в загальному позовному провадженні.
Ухвалою суду від 11.10.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з обставин викладених в заяві.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про день та час слухання справи повідомлялася в установлений законом порядок. Своїх пояснень суду не надала. Відзив не надіслала.
Представник третьої особи - служби у справах дітей Ганіської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Судом була заслухана думка неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який суду посвідчив, що його мати з ним не проживає, не приїздить та не телефонує йому протягом багатьох років. Він проживає з батьком ОСОБА_6 в с. Григорівка, Новоукраїнського району, і далі бажає проживати з батьком. Не заперечував проти позбавлення батьківських прав його матері.
Ненадання відповідачем відзиву та доказів в обґрунтування своїх можливих заперечень проти позову, дає суду право при заочному розгляді справи обмежитися доказами, наданими позивачем, що відповідає положенням ч.1 ст. 280 ЦПК України.
Пунктом 1частини 3статті 223 ЦПК України передбачено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, а тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.
В зв`язку з вищевикладеним, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, та дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 11.08.2008 року Григорівською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області, батьками неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.12).
Зі змісту довідки № 90 від 04.07.2024 року Ганнівської сільської ради вбачається, що по АДРЕСА_1 проживає ОСОБА_2 та його син ОСОБА_4 (а.с. 26).
Відповідно до довідки №93 від 18.07.2024 року Ганнівської сільської ради відповідач ОСОБА_3 , 1981 року народження зареєстрована в с. Григорівка Новоукраїнського району, але не проживає з 27.11.2009 року і по теперішній час (а.с. 24). Зі слів співмежканців села та сусідів ОСОБА_3 з 2009 року не проживає на території села Григорівка, та її місцезнаходження не відоме (а.с. 27).
Згідно довідки «Ганнівського академічного ліцею ЦПО» №01-20/313 від 05.07.2024 року, навчанням ОСОБА_5 цікавиться та займається батько, мати участі у вихованні хлопчика не приймає (а.с. 25).
Згідно інших досліджених судом доказів встановлено, що позивач сам виховує сина, умови проживання дитини добрі, батько працює, отримує заробітну плату, а тому може матеріально забезпечити сина (а.с. 13-23).
Відповідно до висновку Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, доцільно позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 33-34).
Підстави позбавлення батьківських прав наведені у ст. 164 СК України.
Пунктом 2 частини 1статті 164 СК України передбачено, що батько та мати може бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток.
Зокрема, п. 2 ч.1 ст.164 СК України визначено, що мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і може мати місце при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав допускається тоді, коли змінити ставлення батьків до виховання дитини неможливо (ухвала ВССУ від 01.11.2017 у справі № 211/559/16-ц).
За таких обставин, суд приходить до переконання, що свідоме і тривале нехтування відповідачем своїх батьківських обов`язків щодо неповнолітнього сина є наслідком її винної поведінки та є підставою для позбавлення її батьківських прав відносно сина. Зваживши, що цього бажає сама дитина ОСОБА_4 , про що посвідчив суду особисто.
Суд касаційної інстанції зазначив про те, що дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового розгляду, що стосується дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства. Закріплення цього права підкреслює, що дитина є особистістю, з думкою якої потрібно рахуватись, особливо при вирішенні питань, які безпосередньо її стосуються. У постанові Верховного Суду від 20.09.2021 у справі №350/1696/19 (провадження №61-19589св20), зазначено про те, що суд має враховувати висловлену думку системно, з`ясовуючи належно фактичні обставини справи, досліджуючи та надаючи належну правову оцінку зібраним у справі доказам у їх сукупності, що в результаті сприятиме правильному вирішенню питання місця проживання дитини. Тільки так будуть забезпечені найкращі інтереси дитини, а не інтереси та бажання батьків, які вони не можуть чи не бажають вирішувати в позасудовий спосіб.
Відповідно до ч.1 ст.6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст.164 СК України.
Батьківське право - це право на виховання та представництво інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей, то позбавити громадянина батьківських прав дозволяється щодо дитини, яка не досягла повноліття, тобто 18 років.
Крім того, відповідно до вимог ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідач не надає достатніх коштів на утримання своїх дітей, що свідчить про наявність спору та є підставою для вирішення питання стягнення аліментів у судовому порядку.
Частиною 3 ст.181 СК України встановлено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
При визначенні розміру аліментів суд враховує думку позивача, стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище відповідача, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів та інші обставини, що мають істотне значення (ч.1 ст.182 СК України).
При цьому, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини а мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч.2 ст.182 СК України).
За наведених обставин, оскільки судом достовірно встановлено, що відповідачка не спілкується з сином, не займається його вихованням та матеріальним утриманням, не проявляє до нього уваги та турботи, не цікавиться розвитком дитини, станом його здоров`я, що підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, суд вважає достовірно доведеним той факт, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини, у зв`язку із чим вимоги щодо позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів є законними та обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та ЗУ «Про судовий збір».
Згідно п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст. 150,164-166 СК України, ст.ст. 4,10,12,13,76,141,263-266,280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована по АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі частини усіх доходів щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Допустити негайне виконання рішення суду у частині стягнення аліментів за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована по АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211 грн 20 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована по АДРЕСА_2 , судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп. в дохід держави (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ - 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Роз`яснити, що мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вищевказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: О. С. Цесельська
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122597561 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Цесельська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні