Справа №498/1059/24
Провадження по справі №2-о/498/41/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2024 року Великомихайлівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Чернецької Н.С.,
за участі секретаря судового засідання Гонтаренко О.В.,
заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в сел. Велика Михайлівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Великомихайлівська державна нотаріальна контора Одеської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
ВСТАНОВИВ:
02 серпня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернулась до Великомихайлівського районного суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, заінтересована особа Великомихайлівська державна нотаріальна контора Одеської області. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 понад тридцять п`ять років. Разом сторони вели спільне господарство, мали спільний бюджет, фактично виконували права та обов`язки подружжя, тобто проживали однією сім`єю як чоловік та жінка. За час проживання у них народилась донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . При реєстрації народження доньки, за їх спільною заявою, поданою до органу реєстрації, ОСОБА_2 визнав себе батьком дитини. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер. ОСОБА_2 був зареєстрований і мешкав до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним постійно за цією адресою проживала та була зареєстрована заявниця. Вони вели спільний побут, а також вона проводила його поховання та пов`язані з цим обряди. При житті чоловік заявниці мав у власності нерухоме майно, а саме земельну ділянку. 22 березня 2024 року Великомихайлівською державною нотаріальною конторою за заявою ОСОБА_1 відкрито спадкову справу №67/2024. 12 червня 2024 року вона звернулась до Великомихайлівської державної нотаріальної контори Одеської області із заявою щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. В одержані такого свідоцтва їй було відмовлено на тій підставі, що вона не є спадкоємцем за законом, так як не може підтвердити факт родинних відносин чи інших відносин з померлим, та рекомендовано звернутись до суду. Про наявність інших спадкоємців заявниці не відомо, оскільки донька ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Встановлення факту проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки необхідно для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Просить суд встановити юридичний факт проживання однією сім`єю як чоловіка і ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з 1987 року по 10 грудня 2023 року.
В судовому засіданні заявник заяву підтримала, та просила суд її задовольнити, посилаючись на факти викладені в заяві.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутність.
Дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи окремого провадження, допитавши свідків, дійшов наступного висновку.
Згідно свідоцтва про смерть виданого 14 грудня 2023 року серії НОМЕР_1 Великомихайлівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління юстиції (м.Одеса) ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно довідки №293/02-13 від 12.06.2024 року виданої виконавчим комітетом Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області встановлено, що відповідно до запису в по господарській книзі №4 за 2021-2025 роки гр. ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 дійсно проживав та був зареєстрований на день своєї смерті в будинку АДРЕСА_1 , на день його смерті постійно разом з ним за вказаною адресою реєстрації проживали та були зареєстровані: співмешканка ОСОБА_1 , яка проживала разом з померлим, вела спільний побут та за час проживання в спільному подружньому житті народили доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також проводила його поховання та пов`язані з цим обряди та фактично після його смерті вступила в управління майном, яке належало померлому.
Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД №053821 ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 5,18 га на території Новопетрівської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області.
Згідно витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі №76323528 від 22.03.2024 року зареєстровано спадкову справу, номер у спадковому реєстрі: 72190326, номер у нотаріуса: 67/2024, Спадкодавець: ОСОБА_2 .
Згідно листа від 12.06.2024 року №472/02-14/67-2024 Великомихайлівської державної нотаріальної контори Одеської області на ім`я ОСОБА_1 , встановлено, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 неможливо у зв`язку з тим, що відсутні підстави. Відповідно до вимог діючого законодавства, а саме п.4.2 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили про встановлення факту родинних відносин та інших відносин. Свідоцтво про право на спадщину за законом може бути видано після підтвердження факту проживання однією сім`єю з померлим не менше ніж п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виданого виконкомом Новопетрівської сільської ради Великомихайлівського райвиконкому Одеської області серії НОМЕР_2 батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва про смерть виданого 23 січня 2018 року серії НОМЕР_3 Великомихайлівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 померла.
Судом також оглянуто в судовому засіданні фото на якому є зображені заявниця з покійним ОСОБА_2 .
Допитані судом свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які є сусідами заявниці, підтвердили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу більше 35 років.
Пояснення свідки давали під присягою, попереджались про кримінальну відповідальність, пояснення свідків є узгодженими між собою та з іншими доказами по справі, тому у суду відсутні підстави не приймати пояснення свідків до уваги.
У спадковійсправі №67/2024 Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори щодомайна ОСОБА_2 наявні наступнідокументи: заява ОСОБА_1 яка надійшла до нотаріальноїконтори 22.03.2024 рокупро прийняття спадщини; копія паспорту ОСОБА_1 , копія довідки виконавчого комітету Великомихайлівської селищної ради від 22 березня 2024 року №176, копія державного акту на право власності на земельну ділянку, копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 , копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , витяг про реєстрацію в спадковому реєстрі №76323528 від 22.03.2024 року, лист Великомихайлівської державної нотаріальної контори №238/02-14/2024 від 22.03.2024 року.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ч. 3ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
За змістом ч. 2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено підстави, за наявності яких у порядку окремого провадження розглядаються такі справи: 1) згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; 4) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до заявлених вимог заявниця просить встановити факт спільного проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, що породжує юридичні наслідки, а саме його підтвердження необхідне заявниці для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Крім того, відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року(з наступними змінами) «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», судам слід мати на увазі, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні розглядатися за участю заявників і заінтересованих осіб.
Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту своєчасно заявити про порушення чи оспорювання їх суб`єктивних прав у зв`язку із встановлюваним судом фактом.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не порушують справу, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі в справі судом.
На заінтересовану особу так само, як і на заявника, поширюється законна сила судового рішення. Істотна відмінність між ними полягає в тому, що у заявника певне суб`єктивне матеріальне право залежить від обставин, без судового встановлення яких він позбавлений можливості здійснити його, а права заінтересованої особи перебувають у визначеному стані, тобто заінтересована особа на момент судового розгляду справи вже має такі права (наприклад інші спадкоємці за законом) або коли вона бере участь у процесі з метою захисту інтересів інших осіб (держави).
Значення правильного визначення заінтересованих осіб і притягнення їх до участі в розгляді справ даного виду провадження полягає в тому, що лише за участі заінтересованих осіб можна встановити наявність або відсутність у даній справі спору про право, об`єктивно розглянути всі подані заявником докази тощо.
Не встановлення кола заінтересованих осіб призводить до позбавлення можливості їх вступити в процес для захисту своїх охоронюваних законом інтересів, внаслідок чого не одержують всебічного з`ясування всі фактичні обставини справи.
Так, суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 18постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 рокуу справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі.
Крім того, суд звертає увагу на те, що заявником ОСОБА_1 не було надано жодних доказів відмови нотаріуса у вчиненні будь-яких нотаріальних дій.
Пунктами 1, 3 глави 13 розділу I Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, встановлено, що нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії у випадках, передбачених Законом.
Нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
У постанові про відмову зазначаються:дата винесення постанови; прізвище, ініціали нотаріуса, який виніс постанову, найменування та місцезнаходження державної нотаріальної контори або найменування нотаріального округу та адреса розташування робочого місця приватного нотаріуса; прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи; про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до нотаріуса (короткий зміст прохання); причини відмови у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на чинне законодавство; порядок і строки оскарження відмови з посиланням на норми цивільного процесуального законодавства.
Згідно із ч. 1ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.1ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Зазначене свідчить про те, що станом на час розгляду цієї справи заявником не доведено факту невизнання чи порушення її спадкових прав та необхідності їх захисту в судовому порядку шляхом встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
З огляду на зазначене, суд вважає, що заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Великомихайлівська державна нотаріальна контора Одеської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу не підлягає задоволенню, у зв`язку з необґрунтованістю заявлених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-81,89,293,319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Великомихайлівська державна нотаріальна контора Одеської області про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 28 жовтня 2024 року.
Суддя Н.С. Чернецька
Суд | Великомихайлівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122598783 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Великомихайлівський районний суд Одеської області
Чернецька Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні