Рішення
від 17.10.2024 по справі 488/3866/24
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА

Справа № 488/3866/24

Провадження № 2-о/488/119/24 р.

РІШЕННЯ

Іменем України

17.10.2024 року м. Миколаїв

Корабельний районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого судді Щеглової Я.В.,

секретар судового засідання Годунов Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за заявою Миколаївської міської ради, заінтересована особа: П`ята Миколаївська державна нотаріальна контора, про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

Миколаївська міська рада звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, посилаючись на таке.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про державну реєстрацію смерті від 05.07.2021, а ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , актовий запис про державну реєстрацію смерті від 11.05.2010.

Після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відкрилася спадщина.

За обліковими даними комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації», на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 26.02.2001 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належала квартира АДРЕСА_1 .

Про наявність спадкоємців на квартиру АДРЕСА_1 наразі невідомо.

Оскільки після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ніхто із спадкоємців за законом та заповітом не прийняв спадщину, враховуючи те, що після відкриття спадщини минуло більше року, квартира АДРЕСА_1 , яка належала ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є відумерлою спадщиною та має бути передана Миколаївській міській територіальній громаді в особі Миколаївської міської ради.

У заяві також викладено клопотання про витребування з П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори копій спадкових справ після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Ухвалою від 06.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.

Представник заявника у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, заяву підтримала та просила її задовольнити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.

У зв`язку з неявкою учасників процесу фіксація технічними засобами відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України не здійснювалася.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільно-процесуального законодавства.

Судом встановлено, що згідно з повідомленням Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) від 27.07.2024 №23.19-36/1226, в архіві відділу зберігається актовий запис про державну реєстрацію смерті, складений 05.07.2021, складений вказаним вище Відділом на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, згідно з інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, виявлено актовий запис про державну реєстрацію смерті, складений 11.05.2010 Корабельним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до інформації, наданої комунальним підприємством «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» (від 02.07.2024 вих. №157), за обліковими даними підприємства станом на 28.12.2012, право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Згідно з наданої КП «ММБТІ» копією договору купівлі-продажу нерухомого майна № 1767 від 26.02.2001, посвідченого універсальною біржою «Південь», ОСОБА_3 продала, а ОСОБА_1 та ОСОБА_2 купили квартиру АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №389561424 від 05.08.2024 та №№39822990, 39822994 від 09.10.2024, відсутні відомості про права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження стосовно квартири АДРЕСА_1 .

Як встановлено з витягу з реєстру територіальної громади міста Миколаєва №7.16-409810-2024 від 05.08.2024, відсутня інформація щодо зареєстрованих осіб в квартирі АДРЕСА_1 .

Згідно з інформаційними довідками зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 30.09.2024 №78550008 та №78549973 спадкові справи після смерті ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не заводилися.

Відповідно до інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 09.10.2024 №78665719 та №78665672 інформація про заповіти ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутня.

Також П`ята Миколаївська державна нотаріальна контора надала інформацію, що у спадкодавців ОСОБА_2 т ОСОБА_1 є син ОСОБА_4 . Однак, невідомо, чи прийняв він спадщину після смерті батьків.

Між тим, відсутня будь-яка інформація про прийняття спадщини ОСОБА_4 протягом встановленого законодавством строку шести місяців з дня відкриття спадщини (не подано заяву до нотаріуса, не вчинено будь-яких інших дій, які б свідчили про фактичне прийняття спадщини).

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до ст.1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно зі ст.1222ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Згідно зі ст.1277ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов`язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 цього Кодексу.

Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до статті 1283 цього Кодексу.

Відповідно до ст.334ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Відповідно до статті 335ЦПК України у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

Відповідно до вимог ст.338ЦПК України суд встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Відповідно до ст.10Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначеніКонституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з положеннями ст.60Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні» спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Таким чином, враховуючи, що спадкоємці за заповітом і за законом після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відсутні, оскільки такі протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не зверталися до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини, з часу відкриття спадщини минуло більше року, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для визнання спадщини відумерлою та передачі її у комунальну власність територіальної громади міста Миколаєва в особі Миколаївської міської ради, у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.

Враховуючи, що при зверненні до суду з даною заявою позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п. 15-1 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то судові витрати у справі слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 12-13, 259, 263-265, 268, 3334-335 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву Миколаївської міської ради задовольнити.

Визнати спадщину після померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відумерлою та передати квартиру АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади міста Миколаєва в особі Миколаївської міської ради.

Рішення можебути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

Заявник: Миколаївська міська рада, код ЄДРПОУ юридичної особи: 26565573, місце знаходження: 54001, місто Миколаїв, вулиця Адміральська, будинок № 20;

Заінтересовані особи:

П`ята Миколаївська державна нотаріальна контора Миколаївської області, код ЄДРПОУ юридичної особи: 02892563, місце знаходження: 54050, місто Миколаїв, проспект Богоявленський, будинок № 314.

Повне судове рішення складено 17 жовтня 2024 року.

Суддя Я.В. Щеглова

СудКорабельний районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122599953
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —488/3866/24

Рішення від 17.10.2024

Цивільне

Корабельний районний суд м. Миколаєва

Щеглова Я. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Корабельний районний суд м. Миколаєва

Щеглова Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні