Єдиний унікальний номер 722/1789/24
Номер провадження 2/722/471/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2024 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Ратушенка О.М.
секретаря Кушнір І.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Сокиряни впорядку загальногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_1 ,подану відйого іменіадвокатом УсмановимМурадом Аміровичемдо Сокирянськоїміської радиДністровського районуЧернівецької областіпро визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Усманов М.А., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду із вказаною вище позовною заявою, в якій просив визнати за ОСОБА_1 право на майнові права засновника Фермерського господарства «Галиця», код ЄДРПОУ 21418985, юридична адреса с. Ломачинці Дністровського району Чернівецької області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер батько позивача ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до якої, крім іншого майна, входять і права засновника Фермерського господарства «Галиця» в селі Ломачинці Дністровського (колишнього Сокирянського) району.
Позивач ОСОБА_1 в установленому порядку прийняв спадщину, оскільки в передбачений законом шестимісячний строк, з часу відкриття спадщини, звернувся до приватного нотаріуса Дністровського районного нотаріального округу Чернівецької області Гапчука В.М. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, в тому числі, що складається із частки у статутному (складеному) капіталі Фермерського господарства «Галиця». Згідно заповіту ОСОБА_2 заповів усе своє майно своєму сину ОСОБА_1 , інших спадкоємців, які могли б успадкувати майно покійного немає.
Вказував на те, що позивач ОСОБА_1 після смерті свого батька своєчасно прийняв спадщину по заповіту. Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи вбачається, що засновниками ФГ «Галиця» є ОСОБА_2 (керівник) та ОСОБА_1 . Для ведення даного фермерського господарства померлому ОСОБА_2 на праві постійного користування була надана земельна ділянка площею 5,34 га.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 відмовлено у вчинені нотаріальних дій по видачі свідоцтва про право на спадщину на частку у статутному капіталі, оскільки виявлено, що на момент смерті спадкодавця статутний та складений капітал Фермерського господарства «Галиця» не сформований та його розмір становить 0,00 грн.; участь померлого у даному фермерському господарстві не виражена відсотковою часткою у статутному (складеному) капіталі та також становить 0,00%; заявлена спадкоємцем вищевказана земельна ділянка, яка надана спадкодавцю на праві постійного користування, не була виділена в натурі, їй не було присвоєно кадастрового номера, вона не була передана до складеного капіталу та не було здійснено її державної реєстрації як майна ФГ «Галиця».
Позивач ОСОБА_1 , як один із засновників Фермерського господарства «Галиця» та як єдиний спадкоємець (по заповіту і по закону), бажає продовжити діяльність Фермерського господарства «Галиця», яке має у власності основні засоби, необхідні для здійснення господарської діяльності, а також має на праві постійного користування земельну ділянку площею 5,34 га, цільове призначення якої для ведення селянського (фермерського) господарства.
З огляду на зазначене просив визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) право на майнові права засновника Фермерського господарства «Галиця» (код ЄДРПОУ 21418985, юридична адреса: село Ломачинці Дністровського району Чернівецької області) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Ломачинці Дністровського району Чернівецької області.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак його представник, адвокат Усманов М.А. подав до суду заяву, в якій просив провести судове засідання без участі позивача та його представника, позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області Сираєва Н.С., в судове засідання також не з`явилася, подала до суду заяву в якій просила суд розглянути справу за її відсутності, вирішення справи залишила на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, встановив наступні обставини та дійшов висновку про таке.
Так, судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 18.11.1987 року, Ломачинецькою сільською радою народних депутатів Сокирянського району, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками якого є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Сокирянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) 20.01.2022 року, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після смерті останнього відкрилась спадщина.
Відповідно до заповіту, зареєстрованому в реєстрі за №148, від 15.09.2011 року, складеному в с. Ломачинці Сокирянського (нині - Дністровського) району Чернівецької області, ОСОБА_2 заповів усе своє майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилося і з чого не складалося і взагалі все те, на що за законом він матиме право своєму сину ОСОБА_1 .
Згідно копії свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 06.04.2024 року серії НТА 704149 та серії НТА 704148 вбачається, що ОСОБА_1 після смерті свого батька прийняв спадщину за заповітом. Зазначений факт також підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав №373135644 та №373135285 від 06.04.2024 року.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №355032 вбачається, що Фермерське господарство «Галиця» зареєстроване 21 квітня 1993 року державним реєстратором Писарюк З.Г. Юридичній особі присвоєно ідентифікаційний код 21418985.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що засновниками Фермерського господарства «Галиця» є ОСОБА_2 (керівник) та ОСОБА_1 , вид діяльності юридичної особи за КВЕД 01.11.0 вирощування зернових культур та технічних культур.
Відповідно копії державного акту на право постійного користування землею серії Б №000330, виданого Сокирянською районною радою народних депутатів Чернівецької області, відповідно до рішення Ломачинецької сільської ради народних депутатів Сокирянського району Чернівецької області від 22 вересня 1993 року, для ведення фермерського господарства ОСОБА_2 на праві постійного користування була надана земельна ділянка площею 5,34 га, цільове призначення якої для ведення селянського (фермерського) господарства.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії за вих. №66/02-31 від 28.06.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у вчинені нотаріальних дій по видачі свідоцтва про право на спадщину на частку у статутному капіталі, оскільки виявлено, що на момент смерті спадкодавця статутний та складений капітал Фермерського господарства «Галиця» не сформований та його розмір становить 0,00 грн.; участь померлого у даному фермерському господарстві не виражена відсотковою часткою у статутному (складеному) капіталі та також становить 0,00%; заявлена спадкоємцем вищевказана земельна ділянка, яка надана спадкодавцю на праві постійного користування, не була виділена в натурі, їй не було присвоєно кадастрового номера, вона не була передана до складеного капіталу та не було здійснено її державної реєстрації як майна ФГ «Галиця».
Відповідно до частини 1статті 4 ЦПК України, частини першоїстатті 15 ЦК Україникожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів.
Отже, указана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений устатті 16 ЦК України.
Статтею 16 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Способи захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст.55,124 Конституції України,ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,ст. 16 ЦК України, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Відповідно частини першоїстатті 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
У відповідності достатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб.
Згідно з вимогамистатті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно достатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство», до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Згідно з ч. 1 ст.23 3акону України «Про фермерське господарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до норм п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.1995 року «Про судову практику за позовами захист права приватної власності» успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Згідно з ст.4 п. 4.1 п. Статуту Фермерського господарства «Галиця» членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім`ї, родичі, які членами однієї сім`ї, відповідно до положень Закону України «Про фермерське господарство», які об`єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень цього Статуту.
У відповідності до ст.8 п. 8.1 Статуту Фермерського господарства «Галиця» вищим та
виконавчим органами управління фермерського господарства є Голова фермерського господарства. Головою фермерського господарства є його Засновник або інша фізична особа, або інша визначена в Статуті особа, призначена відповідно до рішення Засновника.
Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщинист. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і майнові права, які мав спадкодавець. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати юридична особа та до юридичного оформлення прав на неї спадкоємцем.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 19, 23 Закону України «Про фермерське господарство», ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1223, 1233, 1235, 1236 ЦК України, ст.ст. 30, 76-82, 175, 177 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сокирянськоїміської радиДністровського районуЧернівецької областіпро визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , майнові права засновника фермерського господарства «Галиця», код ЄДРПОУ 21418985, юридична адреса: с. Ломачинці Дністровського району Чернівецької області
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буливручені удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Повний текст рішення складено 23.10.2024 року.
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122600055 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Ратушенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні