Справа № 277/1305/24
РІШЕННЯ
іменем України
"28" жовтня 2024 р. селище Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Т.Г. Корсун, за участю секретаря судового засідання М.М. Сороки, учасники справи не з`явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Ємільчине у порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Городницька селищна рада Звягельського району Житомирської, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт її постійного проживання разом із спадкодавцем (чоловіком) ОСОБА_2 на день його смерті, тобто на час відкриття спадщини.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Житомирі, помер її чоловік ОСОБА_2 , який на день смерті проживав без реєстрації в АДРЕСА_1 .
За життя чоловіком заповіту складено не було.
Після смерті чоловіка залишилося спадкове майно, яке складається із земельних ділянок площею 1,59 га, площею 0,78 га, площею 0,21 га, які розташовані на території Городницької територіальної громади Звягельського району (колишньої Кленівської сільської ради Новоград-Волинського району) Житомирської області, які належали спадкодавцю.
На день смерті чоловіка ОСОБА_2 , крім позивача, спадкоємцями за законом першої черги є їх дочки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які не заперечують проти оформлення спадщини за законом на ім`я позивача (матері).
Непрацездатних, неповнолітніх і інших спадкоємців за законом першої черги після смерті чоловіка (батька) ОСОБА_2 немає.
08 серпня 1998 року та ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловік ОСОБА_2 та позивач були виписані (зняті з реєстраційного обліку місця проживання) с. Кленова Новоград Волинського району Житомирської області, але в подальшому проживали разом без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
17 вересня 2024 року вона звернулася до приватного нотаріуса Звягельського районного нотаріального округу Піскуна О.С. із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказані земельні ділянки після смерті чоловіка ОСОБА_2 , однак приватним нотаріусом заведено спадкову справу щодо спадкового майна та відмовлено у вчиненні вказаної нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 .
Встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини необхідне заявнику для оформлення спадщини на спадкове майно.
В судове засідання заявник не з`явилася, надала до суду заяву, в якій просила справу розглянути без її участі, а також вказала, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій вказав, що позовні вимоги визнає та не заперечує проти їх задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 01.12.2006 Кленівською сільською радою Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.4).
На день смерті ОСОБА_2 перебував у шлюбі з ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 »), що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , яке видане 07.11.1981 Кленівською сільською радою Новоград-Волинського району (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , де матір`ю зазначена: ОСОБА_1 , батьком зазначений: ОСОБА_2 (а.с.15).
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_6 (згідно свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 після шлюбне прізвище « ОСОБА_7 »), що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , де матір`ю зазначена: ОСОБА_1 , батьком зазначений: ОСОБА_2 (а.с.15).
Згідно копійзаяв ОСОБА_3 від 17.06.2024та ОСОБА_4 від 24.06.2024,справжність підписівна якихзасвідчено приватниминотаріусами Житомирськогоміського нотаріальногоокругу ФещенкоА.С.та ОСОБА_8 ,слідує,що спадщину,яка залишиласьпісля смерті ОСОБА_2 ,вони не прийняли, на спадщину не претендують, до суду за продовженням строку для прийняття спадщини звертатися не будуть (а.с.14,19).
Відповідно докопії довідкивиконавчого комітетуГородницької селищноїради Звягельськогорайону Житомирськоїобласті від06.06.2024за №452вбачається,що ОСОБА_2 на деньсмерті проживавбез реєстраціїза адресою: АДРЕСА_1 .Разом зним надень смертіта протягомшести місяцівпісля смертіпроживала безреєстрації йогодружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .Довідка видана на підставі пояснень сусідів: ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (а.с.25).
В своїхписьмових поясненняхвід 03.10.2024,які наданісуду тавід 18.06.2024,які посвідчені старостою Кленівського старостинського округу Городницької селищної ради Завягельського району Житомирської області, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 підтвердили, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним на день смерті та протягом шести місяців після смерті проживала його дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 26, 27, 45, 46).
Як вбачається з копій державного акту на право власності на земельну ділянку:
серії ЯА№138282від 28.10.2004 ОСОБА_2 був власникомземельної ділянкиплощею 1,59га (кадастровийномер 1824082201:01:000:0054)для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,яка розташована на території Кленівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.28-30);
серії ЯА№138581від 28.10.2004 ОСОБА_2 був власникомземельної ділянкиплощею 0,78га (кадастровийномер 1824082201:04:000:0359)для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,яка розташована на території Кленівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.31-33);
серії ЯА№138833від 28.10.2004 ОСОБА_2 був власникомземельної ділянкиплощею 0,21га (кадастровийномер 1824082201:01:000:0151)для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,яка розташована на території Кленівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.34-36).
Відповідно до копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №601/02-31/178/24 від 17.09.2024 приватний нотаріус Звягельського районного нотаріального округу Житомирської області Піскун О.С. відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини. (а.с. 38,39).
Згідно ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частиною 1 ст.316 ЦПК України встановлено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець може звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Положеннями ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Положеннями ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Таким чином, місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.
Згідно ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що законодавець не пов`язує місце відкриття спадщини з місцем реєстрації спадкодавця, а відповідно до ст.1221 ЦК України ототожнює його з останнім місцем проживання останнього, яке може знаходитися поза межами його реєстраційного обліку. При цьому, відсутність реєстрації спадкодавця за останнім його місцем проживання, зокрема за місцем проживання спадкоємця, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами.
Враховуючи вищевикладене та оскільки встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини для заявника має юридичні наслідки, з урахуванням всіх встановлених обставин справи, суд вважає, що наявні законні підстави встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на день його смерті, тобто на час відкриття спадщини.
Керуючись ст.ст.76-80, 89, 263 - 265, 271 273, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1216, 1218, 1220, 1268 ЦК України,суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Городницька селищна рада Звягельського району Житомирської області , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , разом із спадкодавцем (чоловіком) ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день його смерті, тобто на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_6 ).
Заінтересована особа: Городницька селищна рада Звягельського району Житомирської області (вул. Заводська, 8, селище Городниця, Звягельський район, Житомирська область, 11714; код ЄДРПОУ 04348786).
Суддя Т. Г. Корсун
Суд | Ємільчинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122603801 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ємільчинський районний суд Житомирської області
Корсун Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні