Рішення
від 28.10.2024 по справі 369/19068/23
КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 369/19068/23

Провадження № 2/369/2851/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

28.10.2024 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Пінкевич Н.С.,

за участі секретаря судових засідань Липченко О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Києво- Святошинського районного суду Київської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за товариства з обмеженою відповідальністю «Білий шоколад» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

встановив:

У листопаді 2023 року позивач ТОВ «Білий шоколад» звернулось до суду з даним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . Між товариством та ОСОБА_1 укладено договір на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії. Відповідно до умов договору товариству здійснювало нарахування за фіксованими даними електричного лічильника. Станом на 06 квітня 2023 року за відповідачем рахується заборгованість в розмірі 23613,93 грн., що утворилась за період з 01 листопада 2020 року по 01 квітня 2023 року через порушення останнім умов договору про здійснення оплати нарахувань.

У подальшому між товариством та ОСОБА_1 укладено договір про реструктуризацію боргу, який не виконувався останнім. У добровільному порядку борг не погашений, тому вважають своє право порушеним та таким, що підлягає судовому захисту.

Тому позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БІЛИЙ ШОКОЛАД" заборгованості за компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії - 23613 грн. 93 коп., судові витрати покласти на відповідача.

Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника позивача. Позов підтримав та просив суд задовольнити. Вказав, що не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явився. Про день, час та місце слухання справи повідомлявсь належним чином. Причини неявки суду невідомі. Письмового відзиву від відповідача до суду не надходило. Ухвалу про відкриття провадження по справі відповідач отримав 07 липня 2024 року, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. У подальшому судова повістка повернулась з відміткою «Адресат відсутній», що відповідно до ст.128 ЦПК є належним повідомленням. Також 17 червня 2024 року через систему Електронний суд, відповідач подав заяву на ознайомлення з матеріалами справи. У подальшому жодних заяв, клопотань до суду не надходило.

У зв`язку з неявкою сторін в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до вимогст.280ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, та не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За таких обставин суд, враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу без участі відповідачів та ухвалити по справі заочне рішення.

Вивченням матеріалів встановлено, що дану справу можливо вирішити в спрощеному позовному провадження, враховуючи положення ст. ст. 19, 274 ЦПК України, оскільки з урахуванням предмету та підстав позову, обраного позивачем способу захисту вона відноситься до справ незначної складності.

У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до постанови КЦС ВС від 30 вересня 2022 року за №761/38266/14 якщо проголошення судового рішення не відбувається, то датою його ухвалення є дата складення повного судового рішення, навіть у випадку, якщо фактичне прийняття такого рішення відбулось у судовому засіданні, яким завершено розгляд справи і в яке не з`явились всі учасники такої справи. При цьому, дата, яка зазначена як дата ухвалення судового рішення, може бути відмінною від дати судового засідання, яким завершився розгляд справи і у яке не з`явились всі учасники такої справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 174ЦПК України, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.

Згідно із частинами 1, 8 ст. 279ЦПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами. У зв`язку зі встановленим Кабінетом Міністрів України карантином та змінами передбаченими Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540-IX від 30 березня 2020 року, споживачі житлово-комунальних послуг зобов`язані укласти договори з виконавцями комунальних послуг не пізніш як протягом п`яти місяців з дня завершення карантину.

Відповідно Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавцями комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії є енергопостачальник або інший суб`єкт, визначений законом.

Правовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими часниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії" від 13 квітня 2017 р. (надалі - Закон) та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018 року.

Пункт 1.2.8 ПРРЕЕ передбачає, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.

01.01.2019 між ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» і ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» укладений договір про ПОСТАЧАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ №420069506 у письмовій формі на умовах обраної комерційної пропозиції, за умовами якого постачальник - ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» продає електричну енергію споживачу - ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач (Позивач) оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Договором встановлено, що ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» продає електричну енергію ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» для забезпечення потреб електроустановок останнього.

ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» в свою чергу не є постачальником електроенергії, у зв`язку з чим і було укладено Договір № В11Б-102/е на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії між ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» та Відповідачем.

Оператор системи (ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ») надає Споживачу (ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД») послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача.

Споживач, в свою чергу, оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами Договору.

Частиною 7 ст. 179 Господарського кодексу України визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Правилами роздрібного ринку електричної енергії врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Підпунктом 1.2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати Постачальнику послуг комерційного обліку (Оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» не є побутовим споживачем електроенергії. За результатами отриманої електричної енергії між ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ» та ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» були підписані Акти приймання передачі електричної енергії , а саме за період з Листопада 2020 року по Квітень 2023 року. ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» не продає Відповідачу електроенергію як особливий вид товару, тому слід вважати вказану операцію наданням послуг, адже відповідно до вимог пп.14.1.185 Податкового Кодексу України, постачання послуг будь-яка операція, що не є постачанням товарів. Таким чином, кошти, отримані від користувачів за витрачену електроенергію є компенсаційними. Необхідність сплати таких коштів, визначена у договорі № В11Б-102/е від 10.07.2018 року.

При розгляді справи судом встановлено, що 10 липня 2018 року між ТОВ "БІЛИЙ ШОКОЛАД" та ОСОБА_1 укладено Договір №В11Б-102/е на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії, предметом якого є компенсація витрат у зв`язку з використанням електричної енергії, що є виключно компенсація вартості спожитої Користувачем - ОСОБА_1 електричної енергії. Позивач не надає послуги щодо постачання або продажу електричної енергії.

Згідно п.1.2. Договору Користувач компенсує Підприємству - ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» витрати пов`язані з оплатою Підприємством спожитої Користувачем - ОСОБА_1 електричної енергії в житловому/нежитловому приміщенні.

ОСОБА_1 , згідно умов Договору № В11Б-102/е на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії, є власником (інвестором) житлового приміщення №102 за адресою АДРЕСА_2 . В зазначеному житловому приміщенні №102 встановлено лічильник заводський №12649130 (№пломби 3807542).

Відповідно п.1.5. Договору № В11Б-102/е на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії Показник лічильника електричної енергії Користувача на дату початку нарахування компенсації визначається у цьому Договорі та становить 0 (первинний показник витрат електричної енергії).

Пунктом 1.6. Договору від 10.07.2018 року визначеного, що кожного 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, представник ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» фіксує показники електричного лічильника та на підставі цих даних до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, Підприємство надає Користувачу квитанцію-рахунок для проведення останнім компенсації в обсязі, визначеному п.1.2 цього Договору№ В11Б-102/е на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії.

Компенсації підлягають усі витрати (у тому числі плата за перетікання реактивної електроенергії) Підприємства на оплату фактично спожитої Користувачем електричної енергії за цінами, які встановлені відповідно до Акту приймання-передачі електричної енергії для Підприємства згідно договору на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії, за даними показників лічильника електроенергії Користувача, та додатково 5% від суми, виставленої до оплати в рахунок компенсації податкового навантаження Підприємства (п.1.3. Договору від 10.07.2018 року)..

Таким чином позивача здійснював нарахування Відповідачу компенсації витрат у зв`язку з використанням електричної енергії за даними фіксованого представником ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» показника електричного лічильника заводський №12649130 (№пломби 3807542).

Згідно п. 2.1. Договору № В11Б-102/е на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії Договір набирає чинності в момент його підписання Сторонами та діє до моменту укладання Договору на постачання електричної енергії між Користувачем та ПРАТ «Київобленерго», при умові остаточного розрахунку (компенсації) з Підприємством за надану послугу.

Договір № В11Б-102/е на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії є чинним та продовжує діяти, оскільки жодного Договору на постачання електричної енергії між Користувачем та ПРАТ «Київобленерго» станом на сьогодні не було укладено.

Відповідно до наданого суду розрахунку, станом на 06 квітня 2023 року ОСОБА_1 має заборгованість у сумі - 23613 грн. 93 коп. у зв`язку з не сплатою витрат по компенсації у зв`язку з використанням електричної енергії, згідно умов Договору № В11Б-102/е від 10.07.2018 року, що також підтверджено даними виставленого Рахунку №2303023011Б102 за березень 2023 року та Довідки про нарахування та сплату послуг за компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії за період з 01.11.2020 року по 01.04.2023 року.

Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків згідно п. 1 ч. 2 ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) є договори та інші правочини, як узгоджене волевиявлення всіх його учасників (сторін договору).

Частиною 1 ст.509ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст.525ЦК України вбачається, що одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст.526ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст.610ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ст.612ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник, не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідно до ст.629ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Також встановлено, що між ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» та ОСОБА_1 укладено Договір №11Б-102/Е про реструктуризацію заборгованості за послугу компенсації витрат у зв`язку з використанням електричної енергії. Згідно умов Договору №11Б-102/Е ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» надає розстрочку у погашенні заборгованості за фактично надану послугу з компенсації витрат у зв`язку з використанням електричної енергії, згідно укладеного Договору № В11Б-102/е, що утворилася станом на 06.04.2023 року на показник використаної електричної енергії 7338кВт (лічильник заводський №12649130) у сумі 23613,93 коп.(двадцять три тисячі шістсот тринадцять гривень дев`яносто три копійки) з розподілом за місяцями, згідно погодженого графіка, сума щомісячного платежу становила 7871,31 грн.

У матеріалах справи відсутні відомості про погашення боргу відповідачем як по основному договору, так і по договору про реструктуризацію боргу.

Відповідно до ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Як було зазначено, відносини, що склались між сторонами справи базуються на договорі № В11Б-102/е від 10.07.2018 року на компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії.

Відповідно п. 2.1. Договору Договір набирає чинності в момент його підписання Сторонами та діє до моменту укладання Договору на постачання електричної енергії між Користувачем та ПРАТ «Київобленерго», при умові остаточного розрахунку (компенсації) з Підприємством за спожиту електроенергію.

Враховуючи, що Договір є чинним, то зобов`язання щодо компенсації витрат у зв`язку з використанням електричної енергії ОСОБА_1 щодо оплати компенсацій за спожиту електричну енергію прямо випливає із умов договору.

Стаття 76 ЦПК Українивизначає що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Стаття 81 ЦПК України визначає що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем по справі були порушені обов`язки щодо оплати вартості наданих житлово-комунальних послуг, а тому вимоги позивача по даному позову підлягають до задоволення.

В силу ст.141ЦПКУкраїни судові витрати, суд покладає на відповідача.

Відповідно до ст.ст.15, 16, 525, 625 ЦК України,та керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 76-82, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 280-282 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Білий шоколад» до ОСОБА_1 - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Білий шоколад» заборгованості за компенсацію витрат у зв`язку з використанням електричної енергії в розмірі 23613,93 грн. (двадцять три тисячі шістсот тринадцять грн. 93 коп.) та судовий збір в розмірі 2684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн.).

Інформація про позивача:

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БІЛИЙ ШОКОЛАД", код ЄДРПОУ 39462538; адреса: Україна, 08140, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, село Білогородка, ВУЛИЦЯ ВЕЛИЧКО, будинок 3, офіс 42.

Інформація про відповідача:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Заочне рішення може бути переглянуто Києво-Святошинським районним судом Київської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено удень його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 28 жовтня 2024 року.

Суддя Наталія ПІНКЕВИЧ

СудКиєво-Святошинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122604554
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —369/19068/23

Рішення від 28.10.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Пінкевич Н. С.

Ухвала від 18.04.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Пінкевич Н. С.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Пінкевич Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні