Справа №551/503/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" жовтня 2024 р. селище Шишаки
Шишацький районний суду Полтавської області в складі головуючого судді Рябченка В.В., при секретарі Кирді Н.М., з участю представника позивача ОСОБА_1 адвоката Гудзь Л.Г, відповідача ОСОБА_2 , представника відповідача адвоката Замоздри В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Шишацького районного суду Полтавської області в селищі Шишаки Миргородського району Полтавської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Макаренко Наталія Олександрівна, про визнання заповіту недійсним, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 26.04.2024 року, звернулася в Шишацький районний суд Полтавської області з позовом до ОСОБА_2 з зазначеними позовними вимогами, в обґрунтування яких вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала в АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть матері серії НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Шишацької селищної ради 14.09.2023 року.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на майно, яке належить померлій.
Приватним нотаріусом Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Макаренко Н.О. 19.09.2023 року було заведено спадкову справу до майна померлої ОСОБА_3 на підставі заяви ОСОБА_2 про прийняття спадщини за заповітом
Позивач ОСОБА_1 , звернувшись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини дізналася, що її мати на випадок смерті склала заповіт, посвідчений старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області Шабельник Л.О., 25.05.2023 року на ім`я ОСОБА_2 ..
Позивач вважає, що її померла мати не могла скласти заповіт на чужу їй особу, через похилий вік (83 роки), маючи проблеми зі здоров`ям, зокрема втрата можливості вільного пересування, у зв`язку з чим не могла самостійно відвідати селищну раду, відповідач є чужою людиною, дійсно в останній рік життя спадкодавця неофіційно за домовленістю з сином померлої надавала допомогу за яку неофіційно отримувала пенсію та кошти за оренду землі, такої домовленості було досягнуто у зв`язку з віддаленим місцем проживання дітей померлої.
Відповідач навмисно не повідомила Позивача про смерть матері, самостійно приховано провела процедуру поховання, що вказує на об`єктивні підстави вважати, що вказані дії були спрямовані виключно на отримання спадкового майна та для негативного освітлення позивача у справі, вважає, що всі зазначені нею обставини дають останній вважати, що на померлу чинився тиск та вплив, а тому її волевиявлення не могло бути вільним, а відповідно і відповідати її волі, фактична наявність самого заповіту суперечить здоровому глузду щодо наміру позбавлення матір`ю єдиної дитини право на спадкове майно, тому позивачка просила суд визнати недійсним заповіт від 25 травня 2023 року, посвідчений старостою Пришибського старостинського округу виконавчого комітету Шишацької селищної ради Миргородського району Полтавської області Шабельник Л.О. від імені ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , номер у спадковому реєстрі 70713343, номер у реєстрі нотаріальних дій 10/25.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 адвокат Гудзь Л.Г.. підтримала позовні вимоги позивачки з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник адвокат Замоздра В.В. в судовому засіданні позовних вимог ОСОБА_1 не визнали з підстав, викладений у відзиві на позов, просили суд відмовити в позові.
Третя особа приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Макаренко Н.О. в судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з клопотанням про розгляд справи без її участі, надала суду копію спадкової справи №94/2023 від 19.09.2023 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , при вирішенні справи повністю покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення сторін по справі та свідків, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Виконавчим комітетом Шишацької селищної ради 14.09.2023 року, серії НОМЕР_1 ( а.с.31).
Згідно довідки, виданої Пришибським старостинським округом Шишацької селищної ради Миргородського району Полтавської області від 18.09.2023 року № 10/881, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно погосподарської книги по Пришибському старостинському округу Шишацької селищної ради Миргородського району Полтавської області була зареєстрована в АДРЕСА_1 . На день смерті за вказаною адресою була зареєстрована та проживала одна ( а.с. 40,41)
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 пояснила, що протягом останніх 3 років вона разом із своїм чоловіком без будь якої домовленості із дітьми померлої ОСОБА_3 допомагали останній, оскільки дочка із сином відвідувала вкрай рідко, її відносини із дітьми не були дружніми і коли ОСОБА_3 потребувала сторонньої допомоги особливо протягом останнього року життя дочка та син не приїздили, позивачка участі в похоронах матері не приймала, на телефонні дзвінки не відповідала. .
Відповідно до довідки, виданої Пришибським старостинським округом Шишацької селищної ради Миргородського району Полтавської області від 02.04.2024 року № 10/11, ОСОБА_2 дійсно провела за свій рахунок похорони ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ( а.с.72).
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 187 від 13.09.2023 року виданого КНП «Центр ПМСД Шишацької селищної ради» причиною смерті ОСОБА_3 стала атеросклеротична хвороба серця ( а.с.73).
За життя ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , діючи добровільно і перебуваючи у здоровому розумі та ясній пам`яті, розуміючи значення своїх дій, попередньо будучи ознайомленою із приписами цивільного законодавства, у присутності двох свідків обраних нею особисто, а саме: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 заповіла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 на випадок своєї смерті, все належне їй майно, про що свідчить заповіт посвідчений старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області 25.05.2023 року ОСОБА_6 та зареєстрований в книзі нотаріальних дій за № 10/25.
Вказаний заповіт був складений із слів ОСОБА_3 старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області ОСОБА_6 , зачитано в голос в її присутності та присутності свідків ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що відповідало її дійсним намірам, та через неможливість самій підписати через похилий вік заповіт підписано ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Тобто, ОСОБА_2 є спадкоємцем за заповітом посвідченого старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області 25.05.2023 року та зареєстрованого в книзі нотаріальних дій за № 10/25.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У встановлений законом шестимісячний строк Відповідачем ОСОБА_2 до нотаріальної контори було подано заяву про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
19.09.2023 року, приватним нотаріусом Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Макаренко Наталією Олександрівною було заведено спадкову справу до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 за № 94/2023, яка 19.09.2023 року зареєстрована в Спадковому реєстрі за № 7125816, на підставі заяви ОСОБА_2 про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкове майно померлої ОСОБА_3 , складається з земельних ділянок площею 4.8 га, кадастровий номер 5325783800:00:008:0171, 5325783800:00:008:0170, що належали померлій на підставі державного акту на право приватної власності серії ІУ-ПЛ № 056011 виданого Пришибською сільською радою від 29.08.2002 року та житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 .
За змістом ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті, правова природа цього розпорядження визначається судовою практикою як односторонній правочин, що тягне відповідні правові наслідки.
Частинами першою та другою ст. 1234 ЦК України встановлено, що заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.
Вимоги щодо форми та порядку посвідчення заповіту встановлені ст.1247 ЦК України.
Відповідно до ст.1247 ЦК України, заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до ч. 4 ст.207 цього Кодексу. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у ст.ст.1251-1252 цього Кодексу. Заповіти, посвідчені особами, зазначеними у ч.3 цієї статті, підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.209 ЦК України нотаріальне посвідчення правочину здійснюється нотаріусом або іншою посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, шляхом вчинення на документів якому викладено текст правочину, посвідчувального напису.
Відповідно до ст.1251 ЦК України якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2.1 Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.11.2012 року № 1298/20036 (далі Порядок) нотаріальні дії вчиняються в приміщенні органу місцевого самоврядування. В окремих випадках, коли фізична особа не може з`явитися в зазначене приміщення, а також коли того вимагають особливості вчинюваної нотаріальної дії, нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаним приміщенням.
Якщо нотаріальна дія вчиняється поза приміщенням органу місцевого самоврядування, то в посвідчувальному написі на документі і в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій записується місце вчинення нотаріальної дії із зазначенням адреси, а також причини, з якої нотаріальна дія вчиняється поза приміщенням органу місцевого самоврядування
У заповіті, посвідченому старостою Пришибського старостинського округу виконавчого комітету Шишацької селищної ради Полтавської області Шабельник Л.О. 25.05.2023 року та зареєстровано в книзі нотаріальних дій за № 10/25 зазначено, що вказаний заповіт підписано на дому: АДРЕСА_1 у зв`язку з похилим віком та хворобами (майже не володіє рукою через перенесений інсульт, не здатна сама пересуватися) заповідача, після попередньої бесіди та попереднього обговорення і погодження тексту із старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області.
Відповідно до п. 2.3 вищевказаного Порядку при вчиненні нотаріальної дії посадові особи органів місцевого самоврядування встановлюють особу, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, у порядку, визначеному ст. 43 Закону України "Про нотаріат".
У разі, якщо за фізичну особу, яка внаслідок фізичної вади, хвороби не може власноручно підписати заповіт чи заяву, підписується інша фізична особа, посадова особа органу місцевого самоврядування встановлює особу громадянина, що бере участь у нотаріальній дії, і особу громадянина, який підписався за нього. Копія документа, за яким встановлюється особа, долучається до примірника документа, який залишається у справах органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2.4. Порядку при вчиненні нотаріальних дій перевіряється справжність підписів осіб, які звернулись за вчиненням нотаріальної дії.
Пунктом 2.5 Порядку передбачено, що при вчиненні нотаріальних дій визначається обсяг цивільної дієздатності фізичної особи, яка звернулась за вчиненням нотаріальної дії, у порядку, встановленому ст. 44 Закону України "Про нотаріат".
Пунктом 2.6 Порядку передбачено порядок підписання нотаріально посвідчуваних документів визначено ст. 45 Закону України "Про нотаріат".
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України "Про нотаріат" при посвідченні правочинів і вчиненні інших нотаріальних дій у випадках, передбачених законодавством, нотаріусом перевіряється справжність підписів учасників правочинів та інших осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії.
Згідно ч. 2 ст. 45 Закону України "Про нотаріат" нотаріально посвідчувані правочини, а також заяви та інші документи підписуються у присутності нотаріуса. Якщо заява чи інший документ підписані за відсутності нотаріуса, особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, повинна особисто підтвердити, що документ підписаний нею.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про нотаріат" якщо фізична особа внаслідок фізичної вади або хвороби не може власноручно підписати документ, то за її дорученням у її присутності та в присутності нотаріуса цей документ може підписати інша особа. Про причини, з яких фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, не могла підписати документ, зазначається у посвідчувальному написі. Правочин за особу, яка не може підписати його, не може підписувати особа, на користь або за участю якої його посвідчено.
Відповідно п. 2.10 Порядку тексти нотаріальних документів (свідоцтв, заповітів, заяв, дублікатів нотаріальних документів, засвідчуваних копій (фотокопій) документів і витягів з них) повинні бути написані зрозуміло і чітко, дати, що стосуються змісту свідоцтв, заповітів, заяв, повинні бути позначені хоча б один раз словами. Прізвища, імена та по батькові фізичних осіб, їх місця проживання та реєстраційні номери облікових карток платників податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків повинні бути написані повністю, а у випадках, передбачених законами, - із зазначенням дати їх народження.
Відповідно п. 2.11 Порядку посвідчення заповітів, засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них, засвідчення справжності підпису на документах, видача дубліката посвідченого документа здійснюються шляхом вчинення посвідчувальних написів на відповідних документах, які підписуються посадовою особою органу місцевого самоврядування і скріплюються гербовою печаткою відповідного органу місцевого самоврядування.
Посвідчувальний напис повинен бути написаний зрозуміло, чітко, без підчисток. Для застосування посвідчувальних написів можуть використовуватись штампи з текстом відповідного напису. Для оформлення нотаріальних документів також можуть застосовуватися мастичні штампи зі словами "копія", "копія з копії", "дублікат, що має силу оригіналу", "згідно з оригіналом" тощо.
Посвідчувальний напис на заповіті вміщується після підпису фізичної особи на тій самій сторінці чи на звороті документа. Якщо посвідчувальний напис не вміщується на нотаріально оформлюваному документі, він має бути продовжений на прикріпленому до документа аркуші паперу. У цьому випадку аркуші, на яких викладено текст документа, і аркуш із продовженням посвідчувального напису скріплюються у спосіб, що унеможливлює їх роз`єднання без порушення цілісності. Аркуші повинні бути пронумеровані, кількість їх засвідчена підписом посадової особи органу місцевого самоврядування, скріпленим печаткою цього органу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1253 ЦК України на бажання заповідача його заповіт може бути посвідчений при свідках.
У випадках, встановлених абз. 3 ч. 2 ст. 1248 і ст.1252 ЦК України, присутність не менш як двох свідків при посвідченні заповіту є обов`язковою.
Відповідно до ч. 2 ст. 1248 ЦК України якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися при свідках.
Свідками можуть бути лише особи з повною цивільною дієздатністю.
Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому.У текст заповіту заносяться відомості про особу свідків.
Тобто, заповіт був посвідчений старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області 25.05.2023 року та зареєстрований в книзі нотаріальних дій за № 10/25 в присутності свідків ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що відповідало її дійсним намірам та через неможливість самій підписати через похилий вік заповіт підписано ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Тобто, вказаний заповіт відповідає вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до ч.1 ст.231 ЦК України, правочин, вчинений особою проти її справжньої волі внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку другої сторони або з боку іншої особи, визнається судом недійсним. У разі вчинення правочину під впливом насильства формування волі особи, яка вчиняє правочин, відбувається внаслідок втручання стороннього фактора фізичного чи психічного тиску з боку контрагента або іншої особи з метою спонукання до вчинення тих дій, які особа не бажала б вчинити без наявності таких фізичних чи психічних страждань.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.
Позивачем зазначено в позовній заяві, що спірний заповіт складений особою з фізичними вадами та під певним тиском та впливом а тому волевиявлення не могло бути вільним та відповідати волі померлої при цьому позивачем не надано суду належних, допустимих та достовірних доказів на підтвердження обставин, викладених у позові про те, що на ОСОБА_3 вчинявся будь-який тиск з боку відповідача з метою складання останньою заповіту на ОСОБА_2 .
Тобто, доказів вчинення заповіту проти справжньої волі ОСОБА_3 внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку відповідача та інших осіб суду не надано.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що позивачем ОСОБА_1 не надано доказів щодо обставин, викладених у позовній заяві, які б були підтверджені належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання заповіту, складеного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 на випадок своєї смерті, посвідченого старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області Шабельник Л. О., 25.05.2023 року зареєстрованого в реєстрі за № 10/25 не дійсним.
Керуючись статтями 4,12,13,81,83,89,141,258,259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про визнання заповіту, складеного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 на випадок своєї смерті, посвідченого старостою Пришибського старостинського округу Шишацької селищної ради Полтавської області Шабельник Л. О., 25.05.2023 року зареєстрованого в реєстрі за № 10/25 не дійсним відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду через Шишацький районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, а у випадку коли сторони були відсутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий, суддя В. В. Рябченко
Суд | Шишацький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122605808 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Шишацький районний суд Полтавської області
Рябченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні