Справа № 521/10050/24
Провадження № 2/522/6729/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2024 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Чорнухи Ю.В.,
за участі секретаря судового засідання Гудзюк Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), Орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визначення прізвища, імені, по батькові дитини, -
ВСТАНОВИВ:
На адресу Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визначення прізвища, імені, по батькові дитини. У позовній заяві ОСОБА_1 посилається на те, що з ОСОБА_2 з 12.09.2019 перебувала у зареєстрованому шлюбі до його розірвання за рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 01.05.2024. Рішення суду набрало законної сили 04.06.2024. Під час знаходження у зареєстрованому шлюбі 31.10.2023 позивач народила дитину чоловічої статі, з приводу реєстрації народження дитини звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), однак їй було відмовлено та роз`яснено про необхідність вирішення питання реєстрації у судовому порядку, оскільки у разі різних прізвищ батьків дитині присвоюється прізвище батька чи матері або подвійне прізвище, утвореного шляхом з`єднання їхніх прізвищ за спільною заявою батьків про державну реєстрацію народження. За відсутності згоди дитині присвоюється прізвище на підставі рішення органу опіки та піклування або суду. Зазначає, що подання спільної заяви для реєстрації дитини неможливе, оскільки місцезнаходження відповідача позивачу невідоме. Відсутність реєстрації народження дитини порушує її особисте немайнове право на ім`я.
Матеріали цивільної справи надійшли до Приморського районного суду м. Одеси на підставі ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 23.07.2024 про передачу матеріалів позовної заяви за підсудністю.
Згідно автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано для розгляду судді Чорнусі Ю.В.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 03.09.2024 відкрито провадження у справ за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса). Залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження на 24.09.2024.
У підготовче судове засідання 24.09.2024 з`явилась ОСОБА_1 , представник Органа опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради Гаврилюк А.А. Відповідач та представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса). Від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) на електронну пошту суду надійшла заява про неотримання позовної заяви. У зв`язку з неявкою відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, розгляд справи відкладено на 08.10.2024.
У підготовче судове засідання 08.10.2024 з`явилась ОСОБА_1 , інші учасники справи не з`явились, причини неявки суду не повідомили, заяви та клопотання не подавали. У зв`язку з неявкою відповідача та третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, розгляд справи відкладено на 15.10.2024.
У підготовче судове засідання 15.10.2024 учасники справи не з`явились, про причини неявки не повідомили. Від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без її присутності, у якій вона позовні вимоги підтримала, просила долучити до матеріалів справи лист Приморського відділу РАЦС. Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 15.10.2024 закрите підготовче провадження, справу призначено до розгляду на 18.10.24.
У судове засідання 18.10.2024 з`явилась ОСОБА_1 , представник Органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради Гаврилюк А.А., від якого надійшло клопотання про витребування від Філії "Міський пологовий будинок № 1" КНП "Міська клінічна лікарня № 11" Одеської місьткої ради. Ухвалою суду від 18.10.2024 клопотання задоволено, витребувано медичну документацію від Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 11» Одеської міської ради.
25.10.2024 на адресу суду надійшли витребувані від Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 11» Одеської міської ради документи.
У судове засідання 28.10.2024 учасники справи не з`явились, про причини неявки не повідомили. Від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без її присутності, у якій вона позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення. Від представника Органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради Гаврилюка А.А. надійшла заява про розгляд справи за відсутності третьої особи, у якій зазначено про підтримання позову та відсутність заперечень проти ухвалення заочного рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ (далі - Конвенція ООН) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
З огляду на необхідність у недопущенні затягування строків розгляду справи судом та забезпечення якнайкращих інтересів дитини, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи.
Повно та всебічно дослідивши обставини справи, надавши оцінку доказам, наявним у справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно ч. 1 ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім`я.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 28 ЦК України фізична особа набуває прав та обов`язків і здійснює їх під своїм ім`ям. Ім`я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та побатькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Ім`я фізичній особі надається відповідно до закону.
Згідно з ч. 9 ст. 7 СК України сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Відповідно до частини першої статті 7 Конвенції ООН, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов`язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Ім`я дитини визначається за згодою батьків. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом (ч. 1, 3 ст. 146 СК України).
Відповідно до ч.1 ст. 147 СК України по батькові дитини визначається за іменем батька.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію цивільного стану» (надалі по тексту Закон № 2398-VI) державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 13 Закону № 2398-VI державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження (ч. 4 ст. 13 Закону № 2398-VI).
Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 (надалі по тексту Правила № 52/5) визначені документи, які можуть бути підставами для проведення державної реєстрації народження, зокрема:
а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров`я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров`я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236.
б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб`єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 14 розділу ІІІ Правил № 52/5 якщо дитина народилась у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини за заявою будь-кого з них.
Згідно п. 21 розділу ІІІ Правил № 52/5 якщо батьки мають спільне прізвище, це прізвище присвоюється і дітям. У разі різних прізвищ за згодою батьків, що підтверджується спільною заявою про державну реєстрацію народження, дитині присвоюється прізвище батька чи матері або подвійне прізвище, утворене шляхом з`єднання їхніх прізвищ, про що робиться відповідний запис у графі «Для відміток» актового запису про народження, який засвідчується підписами обох батьків, крім випадків, коли відповідно до цих Правил проведення такої реєстрації здійснюється без їх присутності.
У разі якщо мати та/або батько дитини не можуть подати спільну заяву про державну реєстрацію народження, заявником подається письмова згода батьків (одного з них) про присвоєння дитині прізвища, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.
За відсутності згоди дитині присвоюється прізвище на підставі рішення органу опіки та піклування або суду.
Пунктом 22 Правил № 52/5 встановлено, що власне ім`я дитини визначається за згодою батьків. У разі відсутності при державній реєстрації народження згоди батьків щодо присвоєння власного імені спір вирішується органами опіки й піклування або судом.
По батькові дитині присвоюється за власним іменем батька (п. 23 Правил № 52/5).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 12.09.2019. Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 01.05.2024 шлюб, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , розірвано.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дитину: хлопчика, що підтверджується дублікатом медичним свідоцтвом про народження № 1100 форми 103/о, історією вагітності та пологів № 2595, медичною картою новонародженого № НОМЕР_1 , обмінною картою пологового будинку.
Позивач звернулась до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеси із заявою про державну реєстрацію народження дитини, але листом вих. № 73/24.23-116 від 16.12.2023 їй було відмовлено у державній реєстрації народження дитини у зв`язку з тим, що при різних прізвищах батьків прізвище дитині присвоюється за письмовою згодою батьків, але така спільна заява батьків не подана. Повідомлено, що за відсутності згоди дитині присвоюється прізвище на підставі рішення органу опіки та піклування та суду.
Позивач зазначає, що їй не відоме місцеперебування відповідача, через що вона не має можливості подати до органів реєстрації цивільного стану спільну заяву про визнання прізвища і імені дитини, тому вимушена звернутись до суду.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, факт народження дитини позивачем, відмови органу реєстрації актів цивільного стану у реєстрації народження дитини, виходячи з того, що першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, суд вважає за необхідне задовольнити позов та визначити прізвище, ім`я та по батькові дитині, народженій позивачем ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач просить визначити дитині прізвище матері- ОСОБА_3 , ім`я ОСОБА_4 , по батькові за власним іменем батька ОСОБА_5 . Суд вважає, що такі позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
До матеріалів справи долучено квитанцію № 7282-9379-0020-3069 від 13.06.2024 про сплату позивачем судового збору у розмірі 1211,20 гривень (а.с. 3). Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211,20 гривень.
Керуючись ст.3,7Конвенції проправа дитини,ст.28,294ЦК України,ст.13;141;144-147СК України, ст.4; 10; 12-13; 76-80; 81; 133; 141; 258-259; 263-265 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення прізвища, імені, по батькові дитини задовольнити.
Визначити прізвище, ім`я, по батькові дитини чоловічої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 у Комунальному некомерційному підприємстві «Пологовий будинок № 1» Одеської міської ради, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянки України, прізвище народженої дитини за прізвищем матері - « ОСОБА_3 », дитину записати як « ОСОБА_6 ».
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Юлія ЧОРНУХА
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122611484 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Чорнуха Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні