Справа № 439/1580/24 Провадження № 2/439/466/24
РІШЕННЯ
(заочне)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2024 року м. Броди Львівської області
Бродівський районний суд Львівської області в складі головуючого судді Марків Т.А.,
за участюсекретарясудовогозасідання Кашуби Л.О.,
у відкритому судовому засіданні в цивільній справі за позовом першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області, в інтересах держави в особі Бродівської міської ради Львівської області, до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,
встановив:
Прокурор, в інтересах Бродівської міської ради, звернувся до відповідача з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої навколишньому природному середовищу кримінальним правопорушенням.
В позовній заяві (а.с. 1 6) викладено наступну позицію.
На підставі вироку Бродівського районного суду від 02 квітня 2024 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 КК України, в тому, що він 14 жовтня 2023 року в лісовому масиві (у кварталі 73 виділі 4 заповідного урочища «Лагодівське» Лагодівського лісництва, поблизу с. Ковпин Ставок Бродівської територіальної громади Золочівського району) не маючи спеціального дозволу, незаконно вчинив порубку двох дерев, одне породи дуб звичайний, інше граб.
Указаними діями відповідача з незаконної порубки дерев завдано шкоду навколишньому природному середовищу в сумі 39435,90 грн.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, в судове засідання не з`явився вдруге, про причини неявки, їх поважність суд не оповістив; будь-яких заяв чи клопотань від нього не надходило.
Судом ухвалено про заочний розгляд справи.
Судом встановлено, що 02 квітня 2024 року Бродівським районним судом ухвалений вирок (а.с. 19), яким визнано ОСОБА_1 винуватим в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 КК України.
Згідно з цим вироком, 14 жовтня 2023 року приблизно о 17.00 год. в лісовому масиві (у кварталі 73 виділі 4 Лагодівського лісництва, що входить до складу заповідного урочища «Лагодівське», розташованому поблизу с. Ковпин Ставок Бродівської територіальної громади Золочівського району), ОСОБА_1 умисно, самовільно, без відповідних дозвільних документів, з корисливих мотивів здійснив незаконну порубку двох дерев, одне з яких породи дуб червоний, інше граб, внаслідок чого Бродівській міській раді завдано істотну шкоду навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів, на загальну суму 39 435,90 грн.
Як встановлено ст. 13 Конституції України, ст. 324 ЦК України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 142 Конституції України, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно із ст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Статтею 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено утворення місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 4 частини першої статті 69-1 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя 70 відсотків.
Відповідно до ч. 2 ст. 22, ч. 1 ст. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Як встановлено ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, який набрав законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Суд вважає, що завдання шкоди природному середовищу сталося з вини відповідача, оскільки він бажав настання небезпечних наслідків, заподіяних вчиненням незаконної порубки дерев це є преюдиціально встановленим фактом, тому відшкодуванню підлягає належно обґрунтований розмір майнової шкоди 39435,90 грн.
Така шкода відшкодовується шляхом перерахування коштів на єдиний розподільчий казначейський рахунок відповідної місцевої ради, на адміністративній території якої скоєно правопорушення, на користь зведеного бюджету, із якого місцевим органом Державної казначейської служби України в подальшому розподіляються конкретні суми коштів до Державного, обласного та місцевого бюджетів у вказаному вище співвідношенні.
Таким чином, стягненню з відповідача на користь держави підлягають завдана шкода та судовий збір, який має бути справлений за подання цієї позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263 265, 280 282 ЦПК України,
ухвалив:
Позов позовом першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області, в інтересах держави в особі Бродівської міської ради Львівської області, в інтересах держави в особі Бродівської міської ради Львівської області (адреса місцезнаходження: м. Броди Золочівського району Львівської області, пл. Ринок, 20; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 26525941), до ОСОБА_1 (адреса реєстраційного обліку місця проживання: АДРЕСА_1 ) про відшкодування майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави, в особі Бродівської міської ради Львівської області, на відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу кримінальним правопорушенням, 39435,90 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 3 028 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, якщо заяву про перегляд заочного рішення та/або апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання заяви про перегляд заочного рішення та залишення її без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення 23 жовтня 2024 року (або постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення) до Львівського апеляційного суду через Бродівський районний суд Львівської області.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.А. Марків
Суд | Бродівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122616209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища |
Цивільне
Бродівський районний суд Львівської області
Марків Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні