Справа № 944/4655/24
Провадження №2-о/944/314/24
УХВАЛА
23.10.2024 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Поворозника Д.Б.,
присяжних Левицької Л.В., Захар Г.М.
з участю секретаря судового засідання Климейко Л.Г.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіЯворові впорядку окремогопровадження клопотання ОСОБА_1 пропризначення судово-психіатричноїекспертизи вцивільній справіза заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи Виконавчий комітет Івано-Франківської селищної Яворівського району Львівської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , звернувся до суді із заявою в якій просить визнати ОСОБА_2 недієздатним та призначити його опікуном ОСОБА_2 .
На обґрунтування заяви зазначає, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом другої групи з 1978 року та за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду, нагляду, допомоги. Декілька років він здійснює догляд за ОСОБА_2 , який проживає в його будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Після консультації з лікарями та представниками органів опіки та піклування було вирішено за необхідне визнати ОСОБА_2 недієздатним та встановити над ним опіку. Оскільки він постійно здійснює догляд за ОСОБА_2 , ним було прийнято рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним та встановити над ним опіку.
Також ОСОБА_1 подав заяву,в якійпросить призначити у справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, однак подав заяву про розгляд клопотання про призначення експертизи за його відсутності, клопотання підтримує та просить задовольнити.
В судове засідання представник ОСОБА_2 адвокат Курилець Х.З. не прибула, однак подала заяву про розгляд справи у її відсутності, заперечень щодо заявленого клопотання про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи не має.
Представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області в судове засіданні не прибув, про розгляд справи був належним чином повідомлений.
Зважаючи на викладене вище, суд вважає за можливе розглянути клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи за відсутності учасників справи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, у зв`язку з неявкою учасників.
Дослідивши доводи заяви та матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України єдиною підставою для визнання фізичної особи недієздатною є наявність у неї хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок якого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч. 2 ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України призначення експертизи є обов`язковим якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно ч. 1 ст. 103 Цивільного процесуального кодексу України суд призначає експертизу за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч. 1 ст. 298 Цивільного процесуального кодексу України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Згідно із ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
На підтвердження вимог та доводів зави і клопотання про призначення експертизи заявник надав суду, зокрема, копію довідки серії Д-70 №236404 від 08 червня 1978 року
За наведених обставин, суд дійшов висновку про необхідність призначення судово-психіатричної експертизи, оскільки наявні достатні дані про психічний розлад ОСОБА_2 , а встановлення його психічного стану, зокрема, чи може він розуміти значення своїх дій та керувати ними, є важливою та визначальною обставиною для вирішення заяви по суті і для його встановлення необхідні спеціальні знання в області психіатрії.
Крім того, відповідно до положень ч. 1 ст. 299 Цивільного процесуального кодексу України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю, зокрема, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Тому навирішення експертизислід такожпоставити питання,чи ОСОБА_2 за станом свого здоров`я може брати участь у судових засіданнях під час розгляду даної справи.
Також відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 та п. 9 ч. 1 ст. 253 Цивільного процесуального кодексу України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи. Провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Тому суд вважає, що слід зупинити провадження у справі на час проведення судово-психіатричної експертизи.
Керуючись ст. ст. 103, 105, 252, 235, 259-261, 298, 353 Цивільного процесуального кодексу України,
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.
Призначити у справі № 944/4655/24 судово-психіатричну, на вирішення якої поставити такі запитання:
чи страждає психічною хворобою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якщо так, то якою саме?;
чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи здатна керувати своїми діями?;
чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом свого здоров`я брати участь у судових засіданнях під час розгляду даної справи?
Проведення експертизидоручити експертамЛьвівської філіїсудових експертизДержавної установи«Інститут психіатріїМОЗ України»(79021,м.Львів,вул.Кульпарківська,95).
Направити для проведення експертизи копію даної ухвали та завірені копії матеріалів цивільної справи № 944/5655/24.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок експерта та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Оплату за проведення експертизи покласти за рахунок держави.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ст. 109 Цивільного процесуального кодексу України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд, залежно від того, хто з цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Зобов`язати ОСОБА_1 :
Доставити ОСОБА_2 , до експертної установи для проведення експертизи;
надати (за наявності) експертній установі медичну та іншу документацію щодо перебування ОСОБА_2 на лікуванні, обстеженні, отримання ним іншої медичної допомоги в психіатричних лікувальних закладах (відділеннях).
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду або через Яворівський районний суд Львівської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя Д.Б. Поворозник
Присяжні Л.В. Левицька
Г.М. Захар
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122616466 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Поворозник Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні