Провадження № 2/742/631/24
Єдиний унікальний № 742/1415/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2024 року місто Прилуки
Прилуцький міськрайоннийсуд Чернігівськоїобласті вскладі:головуючого суддіІльченка О.І., за участю секретаря судових засідань Голушко Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Прилуцького РЕМ АТ «Чернігівобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,-
УСТАНОВИВ:
Представником позивача подано позов до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в розмірі 28369,76 та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 15.06.2005 між ВАТ ЕК «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» та ОСОБА_1 було укладено договір про користування електричною енергією № 109/32.
01.01.2019 на виконання вимог ПРРЕЕ між АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО», як оператором системи розподілу та ОСОБА_2 , як споживачем, укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору. Проте, при перевірці 22.08.202, виявлено відсутність засобу обліку тип: ЛЕО-М1.4 № 26924. Відповідачем самостійно встановлений інший засіб обліку та здійснено самовільне підключення електроустановки, струмоприймачів до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку. Електрична енергія споживалася засобом обліку не враховувалася. У зв`язку з чим, складено відповідний акт, який підписано представниками оператора системи розподілу та відповідачем без зауважень та заперечень, останній повністю погодився зі змістом Акту. Крім того, власноруч вказав в акті, що з порушенням згодний. 28.09.2023 відбулося засідання комісії ВП Прилуцького РЕМ з розгляду акту про порушення № 000228 від 22.08.2023. Відповідач на засідання комісії не з`явився. Рішенням комісії оформлено Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення № 305. Відповідно до розрахунка обсяг необлікованої електричної енергії складає 4344 кВт/год, вартість необлікованої активної електричної енергії складає 28369,76 грн., яку позивач і просить стягнути з ОСОБА_1 та судові витрати по справі.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 17.04.2024. Вподальшому розгляд справи було відкладено на 29.05.2024 у зв`язку з неявкою сторін та оголошенням про виклик до суду відповідача ОСОБА_1 на офіційному сайті судової влади. Потім на 17.07.2024 та 24.10.2024.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, проте згідно заяви просить суд розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився через невручення йому рекомендованих поштових відправленнь, які було повернуто до суду Укрпоштою за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Місце ж проживання відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з довідкою Відділу обліку та моніторигну інформації про реєстрацію місця проживання Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 12.03.2024, зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
У зв`язку з цим суд на підставі ст.280ЦПК України вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.1ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст.ст.4,5ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1,2 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Статтею 3 Закону України «Про електроенергетику»визначено, що відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Так, взаємовідносини між громадянами (фізичними особами - споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками, у тому числі порядок укладення договорів, порядок розрахунків за спожиту електричну енергію; права, обов`язки і відповідальність енергопостачальника та споживача електричної енергії регулюються відповідно доПравил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.
Відповідно до ч.1ст.714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Пунктом 1.1.1Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, визначено, що вказаніПравила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання).
Відповідно до п.20 п.5.5.5Правил,споживач електричної енергії зобов`язанийне допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Судом установлено, що АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-УІІІ з наступними змінами та доповненнями, Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 з наступними змінами та доповненнями, Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 з наступними змінами та доповненнями (надалі - ПРРЕЕ) та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
15.06.2005 між ВАТ ЕК «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» та ОСОБА_1 було укладено договір про користування електричною енергією № 109/32 (а.с.12а та зворот).
01.01.2019 на виконання вимог ПРРЕЕ між АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО», як оператором системи розподілу та ОСОБА_1 , як споживачем, укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі- договір) шляхом приєднання до публічного договору. Відповідно до п. 2.1.5 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, шо є додатком 3 до цих Правил.
Згідно підпункту 3 пункту 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право зокрема проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
22.08.2023 уповноваженими представниками відокремленого підрозділу Прилуцького району електричних мереж АТ «ЧЕРНІЕІВОБЛЕНЕРЕО» за адресою: м.Прилуки, вул.Іванівська, буд.І3А кв.2 у присутності відповідача відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ складено акт про порушення № 000228 (а.с.8-9).
Вказаний Акт підписано представниками оператора системи розподілу та відповідачем, якому було доведено зміст Акту та роз`яснено його право внести зауваження та заперечення до даного Акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати без зауважень. Жодних зауважень чи заперечень ні у Акті про порушення, ні окремим листом надано не було. Отже, ОСОБА_3 , підписавши Акт без зауважень та заперечень, повністю погодився зі змістом Акту. Крім того, власноруч вказав в акті, що з порушенням згодний.
При перевірці виявлено відсутність засобу обліку тип: ЛЕО-М1.4 № 26924. Відповідачем самостійно встановлений інший засіб обліку та здійснено самовільне підключення електроустановки, струмоприймачів до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку. Електрична енергія споживалася засобом обліку не враховувалася.
Згідно акта № ПП 049007 заміни розрахункових засобів обліку та збереження пломб у побутових споживачів, 22.08.2016 за адресою: АДРЕСА_2 , були проведені роботи по встановленню лічильника ЛЕО-М1.4 № 26924, який згідно акта № ПП 049007 переданий на збереження споживачу (а.с.11).
Згідно зп.8.2.5Правил,уразі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною вдодатку 9до цих Правил.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Згідно з п.8.2.6 Правил, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пунктиглави 8.4цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
28.09.2023 відбулося засідання комісії ВП Прилуцького РЕМ з розгляду акту про порушення № 000228 від 22.08.2023. Відповідач на засідання комісії не з`явився. Рішенням комісії оформлено Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення № 305 (а.с.16). Відповідно до розрахунка обсяг необлікованої електричної енергії складає 4344 кВт/год, вартість необлікованої активної електричної енергії складає 28369,76 грн (а.с.17).
Відповідно до п.п.7 п.8.4.2 Правил, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється відповідно доп.8.4.7 Правил.
Відповідно до п.п.3 п.8.4.8 Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до п.8.4.13 Правил, у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави.
Відповідно до п.8.2.7 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», споживач повинен оплатити рахунок за не обліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
10.10.2023 відповідачу було надіслано листа № 55/55/2194/01-13 від 09.10.2023 з Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення, розрахунком вартості безобліково спожитої електроенергії по акту та рахунком. Лист не отриманий відповідачем та повернутий на адресу Прилуцького РЕМ в зв`язку з закінченням терміну зберігання (а.с.19-20).
Відповіднодост.526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов Договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог- відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У судовому засіданні беззаперечно було встановлено, щовідповідач ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_2 ,де було виявлено порушення правил користування електроенергією. Внаслідок самовільного підключення до електромережі та встановлення іншого засобу обліку відповідачем завдано збитки. Борг за необліковану електричну енергію останній в добровільному порядку не сплачує.Зазначений розрахунок боргу, відповідачем не спростовано. Тому заборгованістьпідлягає стягненню в примусовому порядку звідповідача на користь АТ «Чернігівобленерго» у сумі 28369,76 грн.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності та враховуючи вищевикладене , суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, то суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача 3028,00 грн. в рахунок відшкодування витрат понесених на сплату судового збору при подачі позовної заяви до суду.
Керуючись ст.ст.12,81,258-259,263-265,273,354 ЦПК України, ст.ст.509, 999,1187, 1194 ЦК України
У Х В А Л И В :
Позов Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Прилуцького РЕМ АТ «Чернігівобленерго» (вул.Гонча, буд.40, м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 22815333) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення вартості необлікованої електричної енергії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Прилуцького РЕМ АТ «Чернігівобленерго» (р/р НОМЕР_2 АБ «Укргазбанк», код 05434619) вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 28 369 (двадцять вісім тисяч триста шістдесят дев`ять) грн. 76 к.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» в особі відокремленого підрозділу Прилуцького РЕМ АТ «Чернігівобленерго» (р/р НОМЕР_2 АБ «Укргазбанк», код 05434619) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 31.10.2024.
Позивач, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Олександр ІЛЬЧЕНКО
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122617182 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Ільченко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні