Рішення
від 29.10.2024 по справі 742/4890/24
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/742/1469/24

Єдиний унікальний № 742/4890/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Бездідька В.М., секретаря судових засідань Лісафіної А.С., розглянувши у судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Демченко С.В., до Линовицької селищної ради об`єднана територіальна громада про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк в межах двох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка до дня смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . Внаслідок смерті матері за місцем її проживання відкрилася спадщина, перебіг строку для прийняття якої розпочався 10.07.2020 року. Після смерті матері залишилось спадкове майно, а саме будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . 13.08.2024 позивач звернувся до приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Ярмак Н.О. для прийняття спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину, однак нотаріус повідомила, що пропущений строк для прийняття спадщини. У письмовій відповіді від 13.08.2024 нотаріус рекомендувала звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Позивач після смерті матері від прийняття спадщини не відмовлялась і будь-яких дій, які б могли про це свідчити, не вчиняла. Позивач мала намір прийняти спадщину, однак цьому, підставою пропущення строку для прийняття спадщини є те, що в 2020 році діяли ковід обмежувальні заходи, постійно хворіла (хворобливий стан здоров`я) являлась пенсіонером, був складний матеріальний стан, значна віддаленість спадкового майна від місця мого проживання (проживала в м. Бердянськ, Запорізької області) також вона не була юридично обізнаною по строками для прийняття спадщини. Таким чином позивач пропустила строк для прийняття спадщини через існування труднощів, які об`єктивно перешкоджали мені вчинити дії по прийняттю спадщини.

До судового засідання позивач не з`явився, в матеріалах справи наявна заяви про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки суду не відомо, з клопотанням про відкладення слухання справи до суду не зверталась. Відзив на позовну заяву до суду не надходив.

У зв`язку з цим суд на підставіст. 280 ЦПК Українивважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступного висновку.

Викладені позивачами обставини повністю знайшли своє підтвердження в доказах наявних в матеріалах справи: копія свідоцтва про народження позивача, копія повідомлення нотаріуса, копія довідки Линовицької селищної ради, копія довідки внутрішньо переміщеної особи, копія свідоцтва про смерть спадкодавця (а.с.9-13).

Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ізст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно дост. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно дост. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно дост. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно ізст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно дост. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ізст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, позивач не мав можливості подати заяву про прийняття спадщини у шестимісячний строк, оскільки у 2020 році діяли обмежувальні заходи з протидії хворобі, сам позивач проживала в іншому місті, відтак суд визнає причини пропуску поважними, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст.12,76,77,78,79,80,81,263,265 ЦПК, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Демченко С.В., до Линовицької селищної ради об`єднана територіальна громада про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в межах двох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя Володимир БЕЗДІДЬКО

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122617184
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —742/4890/24

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Бездідько В. М.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Бездідько В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні