Справа № 366/2850/24
Провадження № 2-о/366/101/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.2024 смт. Іванків
Іванківський районний суд Київської області у складі головуючого судді Слободян Н.П.,
присяжних Мурги О.П., Нестеренко Н.М.,
за участю секретаря судових засідань Німченко Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Іванків в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Іванківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вишгородському районі Київської області; Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області, про оголошення фізичної особи померлою за особливих обставин,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст заяви
ОСОБА_1 (далі Заявник) звернувся в суд із заявою, у якій просив оголосити померлою його матір, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановивши дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 та місце смерті с. Підгайне Вишгородського району Київської області.
Заява мотивована тим, що матір Заявника, ОСОБА_2 , проживала в АДРЕСА_1 .
У лютому 2022 розпочалось повномасштабне вторгнення зс рф в Україну. Задля збереження свого життя та життя своєї сім`ї, Заявник після початку масштабних обстрілів виїхав на безпечну територію. Матір Заявника, ОСОБА_2 категорично відмовилась від переїзду, зазначивши про те, що не покине свій рідний дім. В селі майже нікого не залишилось, а з числа тих, хто не хотів виїжджати була матір Заявника, її сусідка ОСОБА_3 та сестра з племінницею.
В березні 2022 ворожі війська зайшли на територію поблизу с. Підгайне, де окопались. Внаслідок ворожих обстрілів в с. Підгайне були знищені житлові будинки, у тому числі будинок, в якому проживала ОСОБА_2 .
В кінці березня 2022 до Заявника зателефонували славетні військові ЗСУ, які чинили супротив військам зс рф та повідомили, що в будинок, у якому проживала ОСОБА_2 влучив ворожий снаряд, який спровокував пожежу.
Після знешкодження ворожих військ, Заявник приїхав в с. Підгайне до будинку своєї матері, який був знищений. В подальшому, Заявник та його сім`я вживали заходи щодо пошуку ОСОБА_2 , однак це не дало позитивного результату. Сестра заявника звернулась в поліцію із заявою про зникнення безвісти ОСОБА_2 , про що порушено кримінальне провадження. В червні 2022 отримано зразки ДНК, однак результатів співпадіння ще не має.
За таких обставин, Заявник вважає, що є всі підстави для оголошення її матері померлою.
Оголошення ОСОБА_2 померлою є необхідним для реалізації заявником своїх спадкових прав та інших прав, які виникають внаслідок оголошення його матері померлою.
Рух справи
19.09.2024 заява надійшла до суду.
23.09.2024 відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження. Судове засідання призначене на 23.10.2024. Задоволено клопотання Заявника про виклик у судове засідання свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Позиції сторін
Заявник та його представник у судове засідання з`явились, подавши заяви про розгляд справи без їх участі. У цих заявах просили оголосити ОСОБА_2 померлою.
Представники Заінтересованих осіб у судове засідання не з`явились. Про дату, час і місце судового засідання повідомлені вчасно та належним чином, причин неявки не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило, як і не надходило інших документів по суті справи.
Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПКУкраїни фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Фактичні обставини, встановлені судом та застосовані норми права
Заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 9).
За цим свідоцтвом, його матір`ю є ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Підгайне Іванківського району Київської області, де і було зареєстроване її місце проживання з 30.04.1982, що підтверджується копією її паспорта громадянина України (а.с. 10).
Згідно з довідкою Вишгородського РУП ГУНП в Київській області (без дати), ОСОБА_2 , яка проживала в АДРЕСА_1 , станом на 20.02.2024 перебуває у державному розшуку як безвісти зникла. За цим фактом зареєстрована оперативно-розшукова справа та порушено кримінальне провадження № 12022111150000672 від 25.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України (а.с. 11)
З наданого Заявником фотознімку (а.с. 12) вбачається зруйнована будівля, уламки якої розкидані по частково огородженій території господарства.
У судове засідання свідки, які викликались судом, а саме ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не з`явились, однак подали письмові пояснення по суті заяви.
Письмові пояснення свідка ОСОБА_4 зводяться до такого.
З 1988 року свідок є односельчанкою ОСОБА_2 , вони проживають в с. Підгайне Вишгородського району Київської області. З початком повномасштабної війни, поблизу с. Підгайне точились бойові дії. В селі перебували військові ЗСУ, які просили виїхати людей в безпечне місце, в першу чергу це пропонували ОСОБА_2 , які виїжджати категорично відмовилась. В ніч з 24 на 25.03.2022 точились сильні бої, внаслідок чого в будинок АДРЕСА_1 , в якому проживала ОСОБА_2 , влучив артилерійський снаряд, внаслідок чого виникла пожежа. Вранці 25.03.2022 будинок вже фактично вщент згорів. Свідок підійшла до будинку ОСОБА_2 , де побачила предмети, схожі на людські кістки. Про цю подію в подальшому повідомлено правоохоронні органи.
Письмові пояснення свідка ОСОБА_3 зводяться до такого.
Свідок постійно проживає в с. Підгайне Вишгородського району Київської області, її сусідкою є ОСОБА_2 , з якою свідок підтримувала добрі стосунки. Після початку повномасштабного вторгнення зс рф, з с. Підгайне виїхали майже всі люди. Свідок та її сусідка ОСОБА_2 не виїжджали. В двадцятих числах березня 2022 почались активні бойові дії. 24.03.2022 у вечірній час доби, свідок вийшла на вулицю та побачила ОСОБА_2 , яка лежала на землі. Вона її з всіх сил супроводила до будинку за місцем проживання ОСОБА_2 . Після цього, остання розповіла свідку, що до неї під`їздив український військовий, дав їй хлібину та запропонував їй виїхати в безпечне місце, оскільки поблизу села знаходяться окупанти, однак ОСОБА_5 відмовилась. Після цього ОСОБА_2 , будучи в будинку, закрила на внутрішній замок вхідні двері, а свідок пішла до свого будинку. Ніч була напруженою та супроводжувалась обстрілами. Ближче до ранку свідок почула вибух, після чого виглянула у вікно та побачила сильну пожежу будинку, в якому проживала ОСОБА_2 . Гасити пожежу було нікому, оскільки в селі нікого майже не було. Вранці 25.03.2024 свідок пішла до будинку ОСОБА_2 , який став згарищем, гукала останню, однак та не відповідала. Після цього свідок обійшла кілька разів домоволодіння ОСОБА_2 , однак останню не знайшла.
З огляду на встановлені обставини, суд приходить до такого.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 ЦПК України).
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою (ч. 1 ст. 308 ЦПК України)
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Загальновідомою і такою, що не потребує доказуванню в силу ч. 3 ст. 82 ЦПК України є та обставина, що з 24.02.2022 в України введено воєнний стан внаслідок повномасштабного вторгнення так званих зс так званої рф на територію незалежної України. Повномасштабне вторгнення відбувалось, крім іншого, з напрямку білорусі в глиб території Київської області.
У зв?язку з цим, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», на території України введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 днів.
18.04.2022 року строк дії воєнного стану продовжено до 24.08.2022 року Указом Президента України, який затверджено Законом України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». В подальшому Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався і станом на час розгляду справи він не скасований та не відмінений.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
За наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв`язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).
Така правова позиція наведена у постановах КЦС ВС від 28.02.2024 у справі № 506/358/22 та від 13.03.2024 у справі № 204/7924/23.
Аналіз наведених правових позицій Верховного Суду свідчить про те, що оголошення фізичної особи померлою не потребує достовірних доказів, які б свідчили про факт смерті особи, а лише вимагає, щоб суд, оцінивши надані Заявником докази, мав обґрунтовані припущення у тому, що смерть могла настати за обставин, які зазначено в заяві про оголошення фізичної особи померлою.
Заявник звернувся в суд із заявою, у якій просив оголосити його матір, ОСОБА_2 померлою та не надав достовірних доказів, які б свідчили про існування факту її смерті, проте надав докази, які можуть свідчити про припущення настання смерті внаслідок бойових дій, тому, обрана позиція Заявника про оголошення ОСОБА_2 померлою, а не встановлення факту її смертю є вірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Дослідивши надані Заявником докази та письмові пояснення свідків, суд вважає обґрунтованим припущенням те, що смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в будинку за місцем її проживання по АДРЕСА_1 , з огляду на таке.
Припущення суду щодо смерті ОСОБА_2 , місця її смерті та часу її можливого настання ґрунтується на тому, що остання, як встановлено судом, після початку повномасштабного вторгнення, не виїхала з с. Підгайне, в якому проживала в більш безпечне місце та залишилась у цьому населеному пункті, поблизу якого ЗСУ дали відсіч зс рф. Останньою, хто бачив ОСОБА_2 є свідок у справі ОСОБА_3 , яка особисто доставила ОСОБА_2 в її помешкання, після чого остання зачинилась в середині будинку на ночівлю, а вранці 25.03.2022 в її будинок влучив снаряд, від якого сталась пожежа, внаслідок якої будинок згорів вщент. Після цього ОСОБА_2 ніхто не бачив. Свідок ОСОБА_3 , яка перша виявила пожежу помешкання ОСОБА_2 , почала пошуки останньої, однак її так і не знайшла.
У свою чергу Заявник та його рідні вжили заходи щодо самостійного розшуку ОСОБА_2 , а також звернулись до поліції із заявою про зникнення її безвісти, про що поліцією внесені відомості в ЄРДР та заведено оперативно-розшукову справу. За матеріалами поліції ОСОБА_2 є безвісти зниклою особою з 20.02.2024.
Таким чином, з урахуванням обставин цієї справи, які свідчать про високу ймовірність настання смерті ОСОБА_2 внаслідок бойових дій за обставин, які загрожували настанням її смерті, з дня імовірної смерті ОСОБА_2 пройшло більш ніж шість місяців, тому ОСОБА_2 може бути оголошена померлою в порядку ч. 2 ст. 46 ЦК України.
У постанові КЦС ВС від 26.02.2024 у справі № 686/9938/23 зроблено правовий висновок про те, що шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України слід обраховувати з моменту настання події імовірної смерті особи , а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованим припущенням те, що ОСОБА_2 могла померти ІНФОРМАЦІЯ_4 в будинку АДРЕСА_1 за обставин, що дають підстави припустити її загибель у зв`язку з воєнними діями.
Визнання ОСОБА_2 померлою є необхідним для реалізації Заявником своїх прав як спадкоємця майна, прав і обов?язків його матері.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення заяви.
Разом з цим, суд вважає за необхідне роз`яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 48 ЦК України, ч. 1 ст. 309 ЦПК України У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про оголошення її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про оголошення фізичної особи померлою. Така заява може бути подано особою, яку оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 77-81, 83, 89, 95, 141, 263-265, 273, 293, 308, 354- 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Підгайне Іванківського району Київської області, яка зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_2 ) оголосити померлою.
Днем смерті ОСОБА_2 вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , а місцем смерті с. Підгайне Вишгородського району Київської області.
У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про оголошення її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про оголошення фізичної особи померлою. Така заява може бути подано особою, яку оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення (28.10.2024).
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Представник заявника: адвокат Сапсай Марина Юріївна (07823, Київська область, Бучанський район, с. Загальці, вул. Франка, 11. РНОКПП: невідомо)
Заінтересовані особи:
Іванківська селищнарада Вишгородськогорайону Київської області (адреса: 07201, Київська область, Вишгородський район, смт. Іванків, вул. І. Проскури, 7. Код ЄДРПОУ: 04358000);
Іванківський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уВишгородському районіКиївської областіЦентрального міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Київ) (адреса: 07201, Київська область, Вишгородський район, смт. Іванків, вул. І. Проскури, 26. Код ЄДРПОУ: 42493503).
Суддя Н.П. Слободян
Присяжні О.П. Мурга
Н.М. Нестеренко
Суд | Іванківський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122619384 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Іванківський районний суд Київської області
Слободян Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні