Рішення
від 28.10.2024 по справі 372/4938/24
ОБУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 372/4938/24

Провадження № 2-2133/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2024 року Обухівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Проць Т.В.

при секретарі Лимаренко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Обухівської міської ради Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, третя особа: Обухівська державна нотаріальна контора,-

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2024 року представник позивачів звернувся до суду з даним позовом в якому просив визначити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 18.09.2001 року ОСОБА_3 за життя склала заповіт, згідно якого все своє майно заповіла ОСОБА_1 , а земельну частку/пай, який належав їй згідно сертифіката серії КВ № 0193491 від 07.07.1997 року в рівних частинах ОСОБА_1 та ОСОБА_4 . Вказує, що 22.08.2024 року позивачі звернулися із заявою до Обухівської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 . Листом Обухівської державної нотаріальної контори № 641/02-14 від 22.08.2024 року повідомлено позивачів, що вказана нотаріальна дія не може бути вчинена, оскільки заяви про прийняття спадщини протягом відведеного строку не були подані. Просив в судовому порядку визначити позивачам додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини два місяці з моменту набрання рішенням законної сили, оскілтки він був пропущений з поважних ричин через сімейні обставини.

11 вересня 2024 року постановлено ухвалу про відкриття провадження по справі та призначено до підготовчого судового засідання.

04 жовтня 2024 року постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.

В судове засідання позивачі не з`явилися, представник подав суду заяву з проханням розглядати справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з`явились, подали суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника та просив прийняти рішення відповідно до норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачів, ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яка до дня смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

На випадок своєї смерті, ОСОБА_3 залишила Заповіт від 18.09.2001 року відповідно до якого все своє майно заповіла ОСОБА_1 , а земельну частку/пай, який належав їй згідно сертифіката серії КВ № 0193491 від 07.07.1997 року в рівних частинах ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .

Позивачі 22 серпня 2024 року звернулись до Обухівської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

22.08.2024 року за № 641/02-14 листом завідувача Обухівської державної нотаріальної контори повідомлено позивачам про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки заяви про прийняття спадщини протягом шестимісячного строку не були подані та роз`яснено право звернення до суду із заявою про визначення додаткового строку для одання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1217ЦКУкраїни спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ч.1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст.1270вказаногоКодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини, встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3 ст.1272вказаногоКодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно змістуст. 1272 ЦК Українипозов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 р., особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно ч.3 ст.1272вказаногоКодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Оскільки позивачі не звернулися із заявою про прийняття спадщини своєчасно з сімейних обставин, суд вважає доцільним задовольнити подану заяву та визначити позивачам додатковий строк два місяці з часу набрання вказаним рішенням законної сили.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 259, 263-265, 268, 273, 282, 365 ЦПК України, ст.ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Проць

СудОбухівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено30.10.2024
Номер документу122619562
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —372/4938/24

Рішення від 28.10.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Проць Т. В.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Проць Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні