Справа № 535/793/24
Провадження № 2/535/474/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2024 року с-ще Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді: Гуляєвої Г.М.
секретаря судових засідань Васильченко В.О.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в с-щі Котельва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (Фактична адреса проживання/листування: АДРЕСА_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ), представник: адвокат Горбенко ПавлоВолодимирович (адресамісто Полтава,вулиця Соборності66,оф.201,РНОКПП НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 (фактична адреса проживання/листування: АДРЕСА_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (фактична адреса проживання/листування: АДРЕСА_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 ), ОСОБА_4 (адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_5 ), третя особа: Служба у справах дітей Великорублівської сільської ради, як орган опіки та піклування (адреса 38623, Полтавська обл., Полтавський р-н., с Велика Рублівка, вул. Центральна, 36, ЄДРПОУ 21046868) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в особі свого представника-адвоката Горбенка П.В.звернулася зпозовом ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , та третя особа Служба у справах дітей Великорублівської сільської ради, як орган опіки та піклування про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якій просила визначити їй додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Позовні вимоги обґрунтувує тим, що її дід, ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За свого життя її дід зробив заповідальне розпорядження згідно якого заповів онучці ОСОБА_7 (позивачка по справі) та своєму онуку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рівних частках земельну ділянку площею 7,0731 га, кадастровий номер 5322283700:00:003:0143, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Микілківської сільської ради Полтавського району (колишнього - Котелевського району) Полтавської області, що належала йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Котелевською районною державною нотаріальною конторою Полтавської області 16 травня 2018 року за реєстровим № 171, зареєстрованого у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Першою полтавською державною нотаріальною конторою Полтавської області 16 травня 2018 року, номер запису про право власності: 26174334, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна:1554016653222.
Поважність позивачем пропуску строку звернення з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини пояснюється тим, що вона не знала про наявність заповіту, так як не була спадкоємцем першої черги, тому й не розраховував на будь - які спадкові права після смерті свого дідуся.
Натомість про можливість існування заповідального розпорядження дідуся, позивачка дізналася лише наприкінці серпня 2022 року, вже після строку на прийняття спадщини.
Позивачка особисто здійснювала заходи щодо повідомлення нотаріуса про свій намір прийняти спадщину, шляхом надсилання поштовими засобами зв`язку заяви до Приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області за місцем відкриття спадщини, яка була засвідчена державним нотаріусом першої Кам`янської державної нотаріальної контори, Дніпропетровської області Главачавої Л.В., 28 вересня 2022 року, серія НСВ № 330083.
У зв`язку з віддаленістю місця проживання від м. Полтави, повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, систематичними обстрілами, важким перебігом вагітності, народження дитини у листопаді 2022 року та в подальшому догляд за нею, позивачка немала змоги прибути до Приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області м. Полтави, з метою отримання документів про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
В подальшому позивачка особисто звернулася до Приватного нотаріуса Полтавського
міського нотаріального округу Полтавської області м. Полтави, для отримання свідоцтва про право на спадщину. Постановою приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Дубовою Тетяною Володимирівною від 08.08.2024 року, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно спадкової справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 29 жовтня 2021 року Північно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Суми) складено відповідний актовий запис за № 1813, та який на день відкриття спадщини (день смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 .
Приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Дубовою Т.В. 20 січня 2022 року заведено спадкову справу № 3/2022 на підставі заяви про прийняття спадщини за законом від 20 січня 2022 року, дружини померлого, громадянки України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_5 , яка зареєстрована в книзі обліку і реєстрації спадкових справ за №7.
В спадковій справі № 3/2022, заведеній після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є також заява про прийняття спадщини за заповітом від 20 січня 2022 року, малолітнього, на момент звернення, онука померлого, громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , від імені якого діяла його законний представник, мати, громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків АДРЕСА_4 , яка зареєстрована в книзі обліку і реєстрації спадкових справ за №8. Інших заяв про прийняття чи про відмову від прийняття спадщини, окрім вказаних вище, в спадковій справі №3/2022, заведеній після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , немає.
Крім того, додатково повідомляє, що позивачка ОСОБА_7 є онукою померлого ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_6 , виданим виконавчим комітетом Новоолександріївської сільської ради Дніпропетровського район, Дніпропетровської області 09.12.2002 року, згідно з яким її батько є ОСОБА_8 ; свідоцтвом про народження ОСОБА_8 серії НОМЕР_7 , виданим «Бюро ЗАГС Чеховского горсовета Московской області» 19 липня 1978 року, згідно з яким його батько є померлий ОСОБА_6 ; свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_8 , виданим Північно-східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро), Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану м.Камянське 16.07.2022, відповідно до якого позивачці після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_1 .
У зв`язку із наведеним вона вимушена звернутись до суду і просить визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області від 02.10.2024 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Сторони в судове засідання не з`явились.
Позивач ОСОБА_1 подала до суду письмову заяву в якій просила розгляд справи проводити у її відсутності.
Відповідачі, кожен окремо, подали до суду письмові заяви, згідно яких позовні вимоги визнали у повному обсязі та просили суд розгляд справи проводити за їх відсутності.
Третя особа: Служба у справах дітей Великорублівської сільської ради, як орган опіки та піклування подали до суду письмову заяву, згідно якої позовні вимоги визнали у повному обсязі та просили суд розгляд справи проводити за відсутності їх представника.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в судове засідання не з`явились всі учасники справи у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України.
Згідно ч.ч.1,4 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за заявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до статті 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Аналогічні положення містяться у 15 та 16 статтях ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За матеріалами справи судом встановлено, що між сторонами склалися правовідносини з питання спадкування.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Статтею 1272 ЦК України визначені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст.1272 ЦК України, позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:
1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;
2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.
Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст.1269 ЦК України, та набути право на спадщину відповідно до ч.5 ст.1268, ст.ст.1296-1299 ЦК України. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За свого життя її дід зробив заповідальне розпорядження згідно якого заповів онучці ОСОБА_7 (позивачка по справі) та своєму онуку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рівних частках земельну ділянку площею 7,0731 га, кадастровий номер 5322283700:00:003:0143, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташовану на території Микілківської сільської ради Полтавського району (колишнього - Котелевського району) Полтавської області, що належала йому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Котелевською районною державною нотаріальною конторою Полтавської області 16 травня 2018 року за реєстровим № 171, зареєстрованого у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Першою полтавською державною нотаріальною конторою Полтавської області 16 травня 2018 року, номер запису про право власності: 26174334, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна:1554016653222 (а.с.12).
Поважність позивачем пропуску строку звернення з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини пояснюється тим, що вона не знала про наявність заповіту, так як не була спадкоємцем першої черги, тому й не розраховував на будь - які спадкові права після смерті свого дідуся.
Позивачка особисто здійснювала заходи щодо повідомлення нотаріуса про свій намір прийняти спадщину, шляхом надсилання поштовими засобами зв`язку заяви до Приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області за місцем відкриття спадщини, яка була засвідчена державним нотаріусом першої Кам`янської державної нотаріальної контори, Дніпропетровської області Главачавої Л.В., 28 вересня 2022 року, серія НСВ № 330083 (а.с.9 зворотна сторона).
У зв`язку з віддаленістю місця проживання від м. Полтави, повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, систематичними обстрілами, важким перебігом вагітності, народження дитини у листопаді 2022 року та в подальшому догляд за нею, позивачка немала змоги прибути до Приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області м. Полтави, з метою отримання документів про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
В подальшому позивачка особисто звернулася до Приватного нотаріуса Полтавського
міського нотаріального округу Полтавської області м. Полтави, для отримання свідоцтва про право на спадщину. Постановою приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Дубовою Тетяною Володимирівною від 08.08.2024 року, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку подання заяви про прийняття спадщини (а.с.10).
Згідно спадкової справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 29 жовтня 2021 року Північно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Суми) складено відповідний актовий запис за № 1813, та який на день відкриття спадщини (день смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 (а.с.10-11).
Приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області Дубовою Т.В. 20 січня 2022 року заведено спадкову справу № 3/2022 на підставі заяви про прийняття спадщини за законом від 20 січня 2022 року, дружини померлого, громадянки України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_5 , яка зареєстрована в книзі обліку і реєстрації спадкових справ за №7 (а.с.10-11).
В спадковій справі № 3/2022, заведеній після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є також заява про прийняття спадщини за заповітом від 20 січня 2022 року, малолітнього, на момент звернення, онука померлого, громадянина України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , від імені якого діяла його законний представник, мати, громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків АДРЕСА_4 , яка зареєстрована в книзі обліку і реєстрації спадкових справ за №8. Інших заяв про прийняття чи про відмову від прийняття спадщини, окрім вказаних вище, в спадковій справі №3/2022, заведеній після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , немає (а.с.10-11).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_7 є онукою померлого ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_6 , виданим виконавчим комітетом Новоолександріївської сільської ради Дніпропетровського район, Дніпропетровської області 09.12.2002 року, згідно з яким її батько є ОСОБА_8 ; свідоцтвом про народження ОСОБА_8 серії НОМЕР_7 , виданим «Бюро ЗАГС Чеховского горсовета Московской області» 19 липня 1978 року, згідно з яким його батько є померлий ОСОБА_6 ; свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_8 , виданим Північно-східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро), Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану м.Камянське 16.07.2022, відповідно до якого позивачці після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с.6-8).
У відповідності до ст.346 ЦК України смерть власника є однією з підстав припинення права власності.
Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно до вимог ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30. 05. 2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власної волі. Вчинення або не вчинення спадкоємцем дій, з якими законодавець пов`язує прийняття спадщини, має визначальне значення для висновку про дотримання ним процедури входження у спадкування і кінцево дає відповідь на питання про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Пропуск такого строку позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Згідно з положеннями постанови Верховного Суду від 26 червня 2019 року, справа №565/1145/17, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловив Верховний Суд України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що наведені позивачами причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.80 ЦПК України докази в їх сукупності,та враховуючи те, що існувалиоб`єктивні,непереборні,істотні труднощідля подання ОСОБА_1 заявипро прийняттяспадщини умежах передбаченогозаконодавством шестимісячногостроку,зокрема іте,що вонане проживаласпільно зіспадкодавцем,не маласпільного побутуз ним, та не знала про наявність заповіту, так як не була спадкоємцем першої черги, та не розраховувала на будь - які спадкові права після смерті свого дідуся,тому суд вважає, що причини названі позивачем, можна визнати поважними, враховуючи визнання позову відповідачами, суд задовольняє позовні вимоги позивача та встановлює ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст. ст. 12, 81, 200, 206, 247, 263-265 ЦПК України та на підставі ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник: адвокат Горбенко ПавлоВолодимирович до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей Великорублівської сільської ради, як орган опіки та піклування про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Г.М. Гуляєва
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122620104 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Гуляєва Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні