Справа № 569/12606/23
1-кс/569/6681/24
УХВАЛА
26 вересня 2024 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі слідчого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4
захисника підозрюваного адвоката - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне клопотання прокурора у кримінальному провадженні прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків :
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рівне, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянину України, директора ТОВ «Острог Транс Бус», розлученого, на утриманні має 3 неповнолітніх дітей, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор у кримінальному провадженні прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся в суд із клопотанням про продовження обов"язків, відносно ОСОБА_6 .
З клопотання вбачається, що СУ ГУНП в Рівненській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023180000000080 від 21.03.2023 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Короткий виклад обставин кримінального правопорушення: досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , який зареєстрований як директор ТОВ «Острог Транс Бус» (ЄДРПОУ 43998915, основний вид діяльності 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт н.в.і.у.), отримавши ліцензію на пасажирські перевезення та здійснюючи міжнародні пасажирські перевезення, будучи добре обізнаним з вищенаведеними правилами перетину державного кордону в умовах воєнного стану, не пізніше вересня 2022 року, організував та очолив злочинне угруповання метою діяльності якого стало незаконне переправлення через державний кордон України осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, до участі в якій залучив, як виконавців ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та ОСОБА_8 .
Так, у період з 10.09.2022 по 12.05.2023, діючи відповідно до розробленого ОСОБА_6 плану та під його керівництвом, ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 під виглядом водіїв-перевізників, які здійснюють міжнародні перевезення у ТОВ «Острог Транс Бус», шляхом укладання фіктивних цивільно-правових угод про працевлаштування осіб водіями вказаного товариства та внесення відомостей про цих осіб до системи «Шлях», незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща не менше 37 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, що надають право на перетин державного кордону України, слідуючи у транспортному засобі разом з ними або надаючи транспортні засоби безпосередньо вказаним особам, отримавши за такі протиправні послуги не менше 3000 гривень, 2200 Євро, 5200 доларів США, 500 злотих, що за курсом НБУ всього становить 283 323,42 гривень.
Правова кваліфікація кримінальних правопорушень - ч. 3 ст. 332 КК України організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприяння його вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчинені повторно, організованою групою, з корисливих мотивів.
Виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення - наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованих йому правопорушень повністю підтверджуються зібраними у кримінальному провадженні доказами, та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
За таких умов, з точки зору достатності та взаємозв`язку обставин справи слід зазначити, що наявні у провадженні докази, свідчать про обґрунтованість підозри (обвинувачення) у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки об`єктивно зв`язують його з підозрюваним, тобто підтверджують існування фактів та інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що останній міг вчинити дане правопорушення.
30.05.2024 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 31.07.2024 підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у виді застави у розмірі 20 розмірів прожиткового мінімуму з покладенням обов`язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати за викликом до прокурора, слідчого чи суду; не відлучатись с. Коловерти Рівненського району Рівненської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування будь-яким способом із свідками у вказаному кримінальному провадженні: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Як передбачено ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами 5 та 6 цієї статті можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців.
Таким чином, строк застосування перелічених обов`язків до підозрюваного ОСОБА_4 спливає 30.09.2024.
Посилання на один або декілька ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України:відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Виклад обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про наявність одного або кількох ризиків, зазначених у його клопотанні:
Метою обрання запобіжного заходу у виді застави стосовно підозрюваного ОСОБА_4 є забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
- переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду (п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України). Цей ризик обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні резонансного злочину під час дії воєнного стану з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави, яким спричинено негативні наслідки обороноздатності України під час збройної агресії. А тому, у зв`язку із покаранням, яке загрожує ОСОБА_4 у разі визнання винуватим у вчиненні тяжких кримінальних правопорушень, за які передбачене безальтернативне покарання у виді позбавлення волі на строк до 9 років з конфіскацією майна, дає підстави вважати, що останній може переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності. З матеріалів провадження також вбачається, що підозрюваний володіє паспортом для виїзду за кордон, обізнаний з правилами перетину державного кордону.
- знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення (п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України). Цей ризик обґрунтовується тим, що на даний час в ході досудового розслідування не встановлено весь механізм організації переправлення осіб призовного віку через державний кордон України учасниками організованої групи, не встановлено всіх осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення, а тому, існує ризик того, що підозрюваний знищить, сховає або спотворить речі та документи, які мають значення для встановлення об`єктивної істини у кримінальному провадженні. Такими речами і документами можуть бути чорнові записи, фіктивні цивільно-правові договори та довіреності, грошові кошти, отримані злочинним шляхом, печатки та банківські картки тощо.
- незаконно впливати на свідків (п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України). Цей ризик обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 відомі персональні дані свідків, а саме осіб, яких він незаконно переправляв через державний кордон, які надали викривальні показання, зокрема, відомі їх анкетні дані, адреси проживання, номери мобільних телефонів, а тому останній, шляхом погроз, залякування, умовлянь, чи іншим чином може впливати на них з метою їх відмови від давання показань або дачі необ`єктивних чи вигідних для нього показань під час досудового слідства та розгляду справи в суді. Крім того, на даному етапі досудового розслідування не встановлено всіх осіб, яких учасниками організованої групи незаконно переправлено через державний кордон України та всіх осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення, у зв`язку з чим існує обґрунтований ризик незаконного впливу на них з боку ОСОБА_4 та/або інших учасників злочинного угруповання.
- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється(п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України). Цей ризик обґрунтовується тим, що під час слідства здобуто достатні докази систематичної організації ОСОБА_4 , як виконавцем у складі організованої групи, незаконного переправлення через державний кордон осіб призовного віку, у зв`язку з чим наявні достатні підстави вважати, що останній може продовжити вказану протиправну діяльність.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, посилаючись на викладені у ньому обставини. Просив продовжити ОСОБА_4 обов"язки, передбачені ч. 5 ст.194 КПК України.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисники не заперечили з приводу задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволенняз наступних підстав.
Судом встановлено, що СУ ГУНП в Рівненській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023180000000080 від 21.03.2023 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
30.05.2024 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 01.02.2024 підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту з покладенням обов`язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Згідно ухвали слідчого судді Рівненського міського суду від 27.03.2024, ОСОБА_4 змінено запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту на домашній арешт із забороною залишати житло в період часу з 20.00 год. по 07.00 год. з покладенням обов`язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України, який в подальшому неодноразово продовжений, востаннє ухвалою слідчого судді від 19.06.2024 в межах строку досудового розслідування, тобто до 30.07.2024.
Про обґрунтованість підозри, пред`явленої ОСОБА_4 про причетність до вчиненого злочину свідчать долучені та досліджені матеріали кримінального провадження у їх сукупності, долучені до клопотання.
Прокурор, звертаючись із клопотанням про продовження щодо підозрюваного ОСОБА_4 процесуальних обов"язків, передбачених ст. 194 КПК України, при розгляді клопотання довів про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, наявність достатніх даних, що існує ризик переховуватися від органів досудового розслідування та суду; мати можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного у цьому ж кримінальному провадженні;вчиняти інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Сукупність матеріалів на даному етапі кримінального провадження до моменту з`ясування істини у ньому є достатньою для висновку про обґрунтованість підозри про вчинення ОСОБА_4 інкримінованого кримінального правопорушення відповідає критеріям, сформованих в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, позиції у рішенні від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», якою відзначено, що термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення; а також позиції у рішенні від 30 серпня 1990 року у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства», якою відзначено, що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 19.07.2024 за результатами розгляду клопотання слідчого, погодженого із заступником Генерального прокурора, строк досудового розслідування кримінального провадження продовжено до 9 місяців, тобто до 30.10.2024.
Оскільки ризики,передбачені ч.1ст.177КПК Українине зникли,підстав дляскасування абозміни запобіжногозаходу відноснопідозрюваного невбачається,а томудля забезпеченняналежної процесуальноїповедінки підозрюваногослідчий суддявважає занеобхідне продовжити ОСОБА_4 обов`язки,передбачені ст.194КПК України,а саме: прибувати за викликом до прокурора, слідчого чи суду; не відлучатись із с. Коловерти Рівненського району Рівненської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування будь-яким способом із свідками у вказаному кримінальному провадженні: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 194,196, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора задовольнити.
Продовжити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с.Коловерти, Рівненського (Корецького) району, Рівненської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянину України, не одруженому, на утриманні має 5 неповнолітніх дітей, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, дію обов`язків, (які покладені ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 31 липня 2024 року), в межах строку досудового розслідування до 30.10.2024 року, а саме:
- прибувати за викликом до прокурора, слідчого чи суду;
не відлучатись із с. Коловерти Рівненського району Рівненської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування будь-яким способом із свідками у вказаному кримінальному провадженні: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Встановити строк дії ухвали до 30.10.2024 року.
Термін дії обов`язків, покладених судом, визначити до 30.10.2024 року.
Виконання ухвали покласти на прокурора та слідчого.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_14
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122620467 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків |
Кримінальне
Рівненський міський суд Рівненської області
Даш’ян К. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні