Справа № 758/7271/20
Категорія 36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2024 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С.,
за участю секретаря судового засідання - Кулак Д. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Крона» про стягнення страхового відшкодування,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Крона» (далі - ПАТ «Страхова компанія «Крона») про стягнення страхового відшкодування.
Зазначав, що з 2008 він працює в ПАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» (утворено внаслідок реорганізації ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго») на посаді інженера 1 категорії відділу електричних режимів департаменту оперативно - диспетчерської роботи.
16.10.2018 між ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» та ПАТ «Страхова компанія «Крона» укладено Договір № 07-6/2654-18 (далі - Договір).
Згідно п. 1.1 Договору за цим Договором страхування Страховик зобов`язується надати Страхувальнику страхову послугу: ДМС працівників Страхувальника (надалі - страхова послуга), а страхувальник зобов`язується оплачувати страхові платежі на умовах та в строки, визначені цим Договором страхування, прийняти надану страхову послугу та виконувати інші умови цього Договору страхування. Обсяги страхової послуги, страхові випадки, визначення осіб, які визнаються застрахованими згідно з цим Договором страхування, зазначені в Додатках 1, 1 а до цього Договору страхування.
На підставі п. 1.1 та п. 4.1 Договору його було включено до Переліку застрахованих осіб за договором добровільного медичного страхування (Додаток 1а до Договору) та видано страхову картку № НОМЕР_3 .
У період з 18.11.2019 по 16.12.2019 він перебував на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні КНП «Вишгородська центральна районна лікарня» Вишгородської районної ради з діагнозом «Гострий вірусний гепатит А. Жовтянична форма середньо-тяжкий перебіг. Реактивний панкреатит», що підтверджується Випискою № 387 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого.
Згідно Виписки № 387 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, лікуючем лікарем призначено йому прийом ряду лікуючих засобів, зокрема ланармін, Хасе, р-н Рінгера, 5% глюкоза, глікостерил, атоксіл, креон, нормолакт, метоклопромід, еменакс, промоцеф, антральконтрівен, аспазмін, диклодев, ентеросгель, креазим, тощо.
У зв`язку із інфекційним захворюванням, він не мав можливості залишати територію інфекційного відділення та змушений придбати вищезазначені лікарські засоби в єдиному існуючому на території відділення закладі, який здійснює торгівлю лікарськими засобами - в аптечному кіоску ФОП ОСОБА_2 .
При цьому, з огляду на незастосування реєстратора розрахункових операцій ФОП ОСОБА_2 за місцем здійснення господарської діяльності, фіскальні чеки, на підтвердження придбання лікарських засобів, йому не видавалися, а надані товарні чеки із зазначенням назви, кількості та ціни придбаних лікарських засобів. Всього, за період перебування на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні КНП «Вишгородська центральна районна лікарня» Вишгородської районної ради ним придбано за власні кошти лікарські засоби на загальну суму 9 107 грн. 84 коп.
17.12.2019 він звернувся до Страховика із заявою щодо здійснення страхової виплати у зв`язку із настанням страхового випадку та понесенням витрат на медикаменти.
Разом із заявою, на підтвердження факту настання страхового випадку, ним надано Страховику копію паспорту Позивача, копію ідентифікаційного номеру Позивача, копію листка непрацездатності за період з 18.11.2019. по 16.12.2019, оригінал Виписки № 387 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого та оригінали товарних чеків за підписом ФОП ОСОБА_2 на загальну суму 9 107 грн. 84 коп.
Проте, Страховик, листами № 572 від 23.12.2019 та № 61 від 03.02.2020 відмовив йому у здійснені страхової виплати з огляду на ненадання ним фіскальних чеків, що підтверджують придбання ним медикаментів, за період перебування на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні КНП «Вишгородська центральна районна лікарня» Вишгородської районної ради.
Також, ним 20.03.2020 на адресу Страховика, додатково до заяви від 17.12.2019, було направлено лист з вимогою про здійснення страхової виплати та лист ФОП ОСОБА_2 від 19.03.2020, яким вона інформує Страховика про те, що ним за період перебування на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні лікарні дійсно придбавалися ліки у ФОП ОСОБА_2 , що підтверджується товарними чеками.
Однак, у порушення умов договору страховиком виплата йому страхового відшкодування не здійснена.
Посилаючись на зазначені обставини, просив стягнути з відповідача на його користь 9 107 грн. 84 коп. страхового відшкодування.
У відзиві на позов, представник відповідача, заперечуючи проти позову, вказав на наступне.
17.12.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про відшкодування затрачених на лікування коштів.
Страховиком було повідомлено позивача про те, що на підставі поданих ним документів неможливо прийняти рішення про здійснення страхової виплати або про відмову у такій виплаті, оскільки страхова виплата здійснюється на підставі фіскальних чеків, які не були надані позивачем
Умовами Договору визначено чіткий перелік документів, які має надати застрахована особа для отримання страхової виплати. Як вбачається з позовної заяви та документів, що містяться в матеріалах справи, Позивачем не було надано в повному обсязі всіх вхідних документів, зокрема, фіскальних чеків, натомість - було надано товарні чеки. Надання товарних чеків передбачено умовами Договору лише в тому випадку, якщо у фіскальних чеках не зазначено назву та кількість медикаментів. Тобто, товарні чеки можуть подаватися разом з фіскальними лише у якості доповнення інформації, що міститься у фіскальних чеках, про що Позивач був неодноразово повідомлений Відповідачем відповідними листами.
Відповідно до п.5.5. Додатку №16 до Договору однією з підстав для відмови у страховій виплаті є ненадання Застрахованою особою всіх необхідних документів, що підтверджують факт настання страхового випадку.
Відповідно до п. 9.3.2 Правил добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я ) № 03-1, які є Додатком № 4 до Договору страховик має право відмовити у страховій виплаті відповідно до розділу 14 цих правил.
Розділ 14 Правил встановлює причини відмови у страховій виплаті. Так, відповідно до п. 14.5 Правил однією з причин для відмови у страховій виплаті є ненадання застрахованою особою всіх необхідних документів, що підтверджують факт настання страхового випадку.
Крім того, згідно норм чинного законодавства всі суб`єкти господарювання, в тому числі ФОП платники єдиного податку 2-4 групи, які здійснюють продаж лікарських засобів та виробів медичного призначення, зобов`язані використовувати реєстратори розрахункових операцій.
Посилаючись на зазначені обставини представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
У судове засідання позивач не з`явився, в матеріалах справи наявна заява представника позивача про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, у якій просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, в матеріалах справи наявна заява представника відповідача про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ст. 223 КПК України суд ухвалив розглядати справу за відсутності учасників справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом установлено, що 16.10.2018 між ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» та ПАТ «Страхова компанія «Крона» укладено Договір № 07-6/2654-18 (далі - Договір).
Згідно п. 1.1 Договору за цим Договором страхування Страховик зобов`язується надати Страхувальнику страхову послугу: ДМС працівників Страхувальника (надалі - страхова послуга), а страхувальник зобов`язується оплачувати страхові платежі на умовах та в строки, визначені цим Договором страхування, прийняти надану страхову послугу та виконувати інші умови цього Договору страхування. Обсяги страхової послуги, страхові випадки, визначення осіб, які визнаються застрахованими згідно з цим Договором страхування, зазначені в Додатках 1, 1 а до цього Договору страхування.
Інформація щодо застрахованих осіб зазначена в Додатку 1, 1а до цього Договору страхування.
На підставі п. 1.1 та п. 4.1 Договору його було включено до Переліку застрахованих осіб за договором добровільного медичного страхування (Додаток 1а до Договору) та видано страхову картку № НОМЕР_3 .
Пунктом 1.3 Договору передбачено, що страхування за цим Договором страхування здійснюється відповідно до Закону України «Про страхування» (далі - Закон), з урахуванням Правил добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я) № 03-1 зареєстрованих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 12.12.2006 року за № 0362485 зі змінами № 1 до Правил добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я) До 03-1 зареєстрованих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 05.01.2006 року за № 0316014 (Додаток 4 до Договору), Договору.
Строк надання послуг: протягом 12 місяців з дати укладення договору до 30.09.2019 (п. 1.4. Договору).
Відповідно до п. 2.1. Договору розмір страхової суми для кожної застрахованої особи (індивідуальна страхова сума) встановлюється у розмірі 75 000 грн.
Згідно з п. 4.1 Договору персональна картка, що засвідчує право кожної застрахованої особи на отримання страхової послуги відповідно до умов цього Договору страхування (надалі - страхова картка), видається Страховиком на ім`я такої застрахованої особи протягом семи календарних днів після сплати Страхувальником першого страхового платежу. Страхові картки повинні мати індивідуальний номер.
Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору від 16.10.2018 № 07-6/2654-18 від 16.08.2019 у зв`язку з перетворенням ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО" на ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО", про що внесено відповідний запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Сторони дійшли згоди наступні зміни до Договору: в преамбулі Договору слова ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО" замінити словами ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО".
Відповідно до додаткової угоди № 2 до договору від 16.10.2018 № 07-6/2654-18 від 30.10.2019 внесено зміни в пункт 1.4. Договору виклавши його у наступній редакції: « п. 1.4. Строк надання послуг з дати укладання Договору до 30.01.2020».
Позивача було включено до Переліку застрахованих осіб за договором добровільного медичного страхування (Додаток 1а до Договору) та видано страхову картку № НОМЕР_3 .
Згідно абз. 7 розділу 1 Додатку № 1 до Договору застрахована особа має право самостійно вибирати клініку і лікаря для надання послуг, згідно переліку медичних закладів з технічного завдання, наявність договору з зазначеними клініками обов`язкова, або звернеться в іншу клініку, при цьому страхова компанія компенсує витрати (при наданні медичного висновку, призначення лікаря, фіскального/товарного чеку). Сума компенсації - консультації лікаря, дослідження, аналізи - на рівні вартості приватних клінік (класу А і Б), медикаменти - згідно вартості в чеку, к-сть- відповідно до призначення лікаря.
Пунктом 2 розділу 2 Додатку № 1 до Договору встановлено, що Страховик здійснює забезпечення надання медичної допомоги як в м. Києві, так і в інших містах України. При стаціонарному лікуванні доставку медикаментів в палату, забезпечення необхідними медикаментами та медичними засобами на весь період перебування в стаціонарі, в тому числі гомеопатичними препаратами, імуномодуляторами, допоміжною терапією пробіотиками і гепатпротекторами при лікуванні основного захворювання. Термін доставки - протягом доби. Відшкодування витрат на придбання особисто застрахованою особою медикаментів та медичних засобів за призначенням лікаря (на підставі наданих чеків).
За приписами абз. 2 п. 3.1 Додатку 4 до Договору «Правила добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я)» страховий випадок - подія, передбачувана Договором страхування або законодавством, яка відбулася із настанням якої виникає обов`язок Страховика здійснити страхову виплату Страхувальнику, Застрахованій особі або іншій третій особі.
Відповідно до п. 3.2 Додатку 4 до Договору «Правила добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я)» страховими випадками за цими Правилами визнається звернення застрахованої особи під час дії Договору страхування до медичного закладу у зв`язку із розладом стану здоров`я, гострим захворюванням, загостренням хронічного захворювання або травмою, отруєнням, іншими наслідками нещасного випадку, з метою одержання медичної допомоги та медичних послуг у межах та в обсязі Програм медичного страхування, що передбачені Договором страхування.
Відповідно до пп. 5.3.1.2. п. 5.3. Договору застрахована особа має право на отримання страхової послуги, з урахуванням умов Додатку 1 до цього Договору страхування, інших умов цього Договору, та в межах страхової суми.
Згідно п. 2.1.7. Таблиці 2 Додатку № 1 до Договору стаціонарна допомога передбачає медикаментозне забезпечення, в тому числі доставку медикаментів до лікувального закладу, згідно призначень лікаря.
Відповідно до п. 2.2. Додатку № 16 до Договору у випадках, коли Застрахована особа придбала за власні кошти необхідні медикаменти або сплатила вартість медичних послуг, які були призначені лікарем, Страховик здійснює страхову виплату відповідно до Додатку 1 до Договору за завершеним страховим випадком, безпосередньо Застрахованій особі, у розмірі фактично понесених нею витрат, що підтверджені відповідними документами.
Підпунктом 2.6.2. п. 2.6. Додатку № 16 до Договору встановлено, що страхова виплата при настанні страхового випадку у випадках передбачених цим Договором здійснюється Страховиком на підставі страхового акту та наступних документів: Заява застрахованої особи (оригінал), Платіжні документи (фіскальні чеки, квитанції з банку про оплату медикаментів та/або медичних послуг) - оригінали, Товарні чеки, відповідні фіскальним чекам - якщо у фіскальних чеках не зазначені назви медикаментів та їх кількість, Довідка з лікувального закладу або виписка з історії хвороби із зазначенням діагнозу, терміну лікування та переліком призначених медикаментів (копія). Акт виконаних робіт (наданих стоматологічних послуг) або калькуляція із зазначенням переліку наданих послуг, їх відповідної вартості та дати надання, Копія паспорту застрахованої особи (1,2, 11 стор.), Копія ідентифікаційного номеру застрахованої особи, Форма для переказу коштів (реквізити банківського рахунку застрахованої особи) - копія.
Відповідно до п. 12.1 Додатку 4 до Договору «Правила добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я)» Страховик зобов`язаний при надходженні письмової заяви від Страхувальника на страхову виплату, в строк не більше п`ятнадцяти робочих днів, з дня одержання всіх необхідних документів, якщо інше не передбачено Договором страхування, прийняти рішення про страхову виплату чи відмову у страховій виплаті. Рішення про страхову виплату приймається у вигляді складання страхового акту.
Пунктом 13.1 Додатку 4 до Договору «Правила добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я)» встановлено, що після отримання документів, визначених у розділі 11 цих Правил, Страховик здійснює страхову виплату з урахуванням умов розділу 6 цих Правил. Страхова виплата виплачується в строк не більше п`ятнадцяти робочих днів з дня прийняття рішення про страхову виплату, якщо інше не передбачено в Договорі страхування на підставі страхового акта, який складається Страховиком або уповноваженою ним особою, готівкою або безготівковим розрахунком. Форма виплати страхової суми (її частини) визначається Договором страхування.
Згідно абз. 9 п. 1 Додатку № 1 до Договору оплата здійснюється щомісячно, до 15 числа розрахункового місяця
Позивач у період з 18.11.2019 по 16.12.2019 перебував на стаціонарному лікуванні з інфекційному відділенні КНП «Вишгородська центральна районна лікарня» Вишгородської районної ради із діагнозом «Гострий вірусний гепатит А. Жовтянична форма середньо-тяжкий перебіг. Реактивний панкреатит», що підтверджується Випискою № 387 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого.
Згідно Виписки № 387 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, лікуючим лікарем призначено Позивачу прийом лікувальних засобів, зокрема, ланармін, Хасе, р-н Рінгера, 5% глюкоза, глікостерил, атоксіл, креон, нормолакт, метоклопромід, еменакс, промоцеф, антральконтрівен, аспазмін, диклодев, ентеросгель, креазим, тощо.
17.12.2019 Позивач звернувся до Страховика із заявою щодо здійснення страхової виплати у зв`язку із настанням страхового випадку та понесениям витрат на медикаменти.
Разом із заявою, на підтвердження факту настання страхового випадку, Позивачем надано Страховику копію паспорту Позивача, копію ідентифікаційного номеру Позивача, копію листка непрацездатності за період з 18.11.2019 по 16.12.2019, оригінал Виписки № 387 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого та оригінали товарних чеків за підписом ФОП ОСОБА_2 на загальну суму 9 107 (грн. 84 коп.
Згідно зі ст. 979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, які не суперечать закону і пов`язані з життям, здоров`ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням (особисте страхування) (п. 1 ч. 1 ст. 980 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про страхування» (далі - Закон) добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог цього Закону. Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов`язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Згідно з ч. 1 ст. 990 ЦК України страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону страхова виплата - грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.
Страхові виплати за договором страхування життя здійснюються в розмірі страхової суми (її частини) та (або) у вигляді регулярних, послідовних виплат обумовлених у договорі страхування сум (ануїтету).
Пунктом 5 ч. 1 ст. 21 Закону передбачено, що страхувальник зобов`язаний повідомити страховика про настання страхового випадку в строк, передбачений умовами страхування.
Здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводяться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта, що складається страховиком або уповноваженою ним особою у формі, визначеній страховиком (ч. 1 ст. 25 Закону).
Пунктом 5 ч. 1 ст. 991 ЦК України передбачено, що страховик має право відмовитися від здійснення страхової виплати у разі несвоєчасного повідомлення страхувальником без поважних на те причин про настання страхового випадку або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків.
Підставою для відмови страховика у здійсненні страхових виплат або страхового відшкодування є - несвоєчасне повідомлення страхувальником про настання страхового випадку без поважних на це причин або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків (п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону).
Страховик, листами № 572 від 23.12.2019 та № 61 від 03.02.2020 відмовив Позивачу у здійснені страхової виплати з огляду на ненадання Позивачем фіскальних чеків, що підтверджують придбання ним медикаментів, за період перебування на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні КНП «Вишгородська центральна районна лікарня» Вишгородської районної ради.
Обґрунтовуючи позов, позивач, вказав на те, що у зв`язку із інфекційним захворюванням, він не мав можливості залишати територію інфекційного відділення та змушений придбати вищезазначені лікарські засоби в єдиному існуючому на території відділення закладі, який здійснює торгівлю лікарськими засобами - в аптечному кіоску ФОП ОСОБА_2 .
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на адресу відповідача 20.03.2020 надіслано лист ФОП ОСОБА_2 від 19.03.2020, яким вона інформує Страховика про те, що нею - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , на підставі ліцензії Державної служби України з лікарських засобів віл 06.08.2013, здійснюється господарська діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами за адресою: АДРЕСА_1 .
За цією адресою розташоване інфекційне відділення Комунального некомерційного підприємства «Вишгородська центральна районна лікарня» Вишгородської районної ради.
Зазначеним листом підтверджує, що протягом листопада-грудня 2019 року ОСОБА_1 , який перебував на лікуванні в інфекційному відділенні лікарні продано лікарські засоби назва, кількість та ціна яких визначена у товарних чеках.
Крім того, зазначила, що з огляду на незастосування реєстратора розрахункових операцій за місцем здійснення господарської діяльності, фіскальні чеки на підтвердження придбання лікарських засобів, ОСОБА_1 не видавались.
Згідно з пп. 5.5. п. 2.7. Додатку № 1б до Договору причиною відмови у страховій виплаті є ненадання застрахованою особою всіх необхідних документів, що підтверджують факт настання страхового випадку.
Аналогічне положення міститься у п. 14.5 Додатку 4 до Договору «Правила добровільного медичного страхування (безперервне страхування здоров`я)», а саме, причиною відмови у страховій виплаті є ненадання Страхувальником або особою, на користь якої укладено договір страхування всіх необхідних документів, що підтверджують факт настання страхового випадку. Отже, виконання зобов`язання Страховиком із здійснення страхової виплати Договір пов`язує із виконанням зобов`язання Страхувальником щодо надання документів, що підтверджують факт настання страхового випадку.
Відповідно до ст. 698 ЦК України за договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов`язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов`язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов`язується прийняти товар і оплатити його. Договір роздрібної купівлі-продажу є публічним. До відносин за договором роздрібної купівлі-продажу з участю покупця-фізичної особи, не врегульованих цим Кодексом, застосовується законодавство про захист прав споживачів.
Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, права споживачів, а також механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» договір - усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Підтвердження вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами (далі - розрахунковий документ).
Отже, відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» товарний чек є належним розрахунковим документом.
Таким чином, позивач виконав свої зобов`язання за договором та у строки, передбачені договором, повідомив страховика про страховий випадок і надав необхідні документи.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем без належних правових підстав було відмовлено позивачу у виплаті страхового відшкодування, а тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 9 107 грн. 84 коп. страхового відшкодування.
Оскільки позов підлягає задоволенню, з відповідача на користь позивача відповідно до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп.
Крім того, позивач у позовній заяві просив стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 6 500 грн.
Судом установлено, що 11.03.2020 між адвокатом Велікановим К.С. та ОСОБА_1 було укладено договір про надання правової допомоги.
Відповідно до п. 1.1 зазначеного договору предметом договору є надання адвокатом правової допомоги клієнту, спрямовану на представництво його інтересів у загальних судах України першої, апеляційної, касаційної інстанцій, в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в інших установах та організаціях, в ПАТ «Страхова компанія «Крона, перед ФОП ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. ч. 2-4 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Ураховуючи те, що позивачем не надано суду детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, понесених на правову допомогу, з зазначенням часу, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягу наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 6 500 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-82, 133, 134, 137, 141, 223, 258-259, 263-265, 268, 273, 353, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Крона» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 14-18, код ЄДРПОУ 30726778) про стягнення страхового відшкодування - задовольнити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Крона» на користь ОСОБА_1 9 107 (дев`ять тисяч сто сім) грн. 84 коп. страхового відшкодування.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Крона» на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С. С. Захарчук
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 30.10.2024 |
Номер документу | 122621891 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Захарчук С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні