Рішення
від 29.10.2024 по справі 169/774/24
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 169/774/24

Провадження № 2/169/284/24

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 року селище Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі

головуючого судді Хвіц Г.Й.

за участю секретаря судового засідання Мисюка П.З.,

розглянувши увідкритому підготовчомузасіданні взалі судовогозасідання цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

Представник позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвокат Смоляр Є.І. звернулася до суду з позовом до Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування.

Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина, зокрема, на житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай), яке вона успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 , однак належним чином не оформила своїх спадкових прав. За життя ОСОБА_3 заповіту не складала. Вони є єдиними спадкоємцями першої черги за законом після смерті останньої та у встановленому законом порядку прийняли спадщину після смерті матері. Вказуючи, що нотаріус їм відмовив у видачі свідоцтв про право на спадщину в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця, просили визнати за ними, в рівних частках, право власності на спадковий житловий будинок із господарськими будівлями і спорудами та право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 .

Суддя своєю ухвалою позовну заяву прийняла до розгляду, відкрила провадження у справі та призначила підготовче засідання.

У підготовче засідання позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , їхні представники адвокат Смоляр Є.І. та ОСОБА_5 не з`явилися, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином, однак адвокат Смоляр Є.І. подала до суду письмову заяву, в якій вказала, що позовні вимоги вони підтримують в повному обсязі, просять їх задовольнити та розглядати справу без їхньої участі.

Представник відповідача - Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області у підготовче засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не подав, однак сільський голова Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області Панасевич С. подав до суду письмову заяву, в якій просив справу розглядати за відсутності представника сільської ради.

Враховуючи, що в підготовче засідання всі учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог частини другоїстатті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з таких підстав.

Частиною третьоюстатті 200 ЦПК Українипередбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до частини першоїстатті 206 ЦПК Українивідповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно з частиною першоюстатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За змістомстатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як установив суд, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8) і після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого майна, увійшов житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , та право на земельну частку (пай), розміром 3.41 умовних кадастрових гектари, у землі Колективного сільськогосподарського підприємства «Колос» на території Гайківської сільської ради Турійського району Волинської області, що належало чоловіку померлої - ОСОБА_4 .

Рішенням Гайківської сільської ради народних депутатів двадцять першого скликання № 15/6 від 21 грудня 1993 року «Про надання та передачу в приватну власність земельних ділянок громадян», будівельним паспортом на забудову земельної ділянки підтверджується належність вищевказаного будинку ОСОБА_4 (а.с.22-25, 26), а відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 19 квітня 2024 року, згідно інформації, наданої відділом № 3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, ОСОБА_4 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії РН № 068194, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 214 від 04 червня 2004 року (а. с. 27).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер (а. с. 7).

Спадщину після смерті останнього прийняла його дружина ОСОБА_3 , яка вступила в управління і володіння спадковим майном, але не оформила своїх спадкових прав.

Належність спадкодавцеві ОСОБА_3 спадкового житлового будинку підтверджується витягом з погосподарської книги по селу Ягідне за 2006-2010 роки Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області, однак право власності у встановленому законом порядку на спадковий будинок не зареєстровано (а.с. 17).

До складу спадкового домоволодіння входять житловий будинок «А-1», загальною площею 102.8 кв. м, житловою площею 51.4 кв. м, прибудова «а», хлів «Б-1», погріб з шийкою «В», вбиральня «Г» (а.с. 19-21).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

Відповідно до положень статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша статті 1268 ЦК України).

Частиною третьою статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

За змістом частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Встановлено,що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилисяв селіЯгідно Турійського(теперВолодимирського)району Волинськоїобласті та є дочкою і сином спадкодавця ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвами про їх народження, свідоцтвом про укладення шлюбу (а. с. 10, 11, 12), позивач ОСОБА_2 постійно проживав з ОСОБА_3 на день її смерті (а.с. 18).

27 жовтня 2010 року та 14 лютого 2011 року позивачі, кожен зокрема, подали в державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 (а.с. 48 (на звороті), 56).

Інших спадкоємців, які б звернулися із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , немає.

З огляду на вказане, позивач ОСОБА_1 , як дочка спадкодавця, та позивач ОСОБА_2 , як син спадкодавця, є єдиними спадкоємцями за законом, які в контексті положень статей 1269, 1270 ЦК Україниу встановленому законом порядку прийняли спадщину після смерті матері ОСОБА_3 .

Наведені обставини справи об`єктивно підтверджуються дослідженими судом матеріалами спадкової справи № 299/2010 до майна померлої ОСОБА_3 (а. с. 48-73), з яких також видно, що свідоцтва про право на спадщину на інше належне спадкодавцю майно (земельні ділянки) видані позивачам.

Приватний нотаріус постановою від 12 червня 2024 року відмовив позивачам у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами і право на земельну частку (пай), у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказане спадкове майно, які підтверджують його належність спадкодавцю ОСОБА_3 (а.с. 29).

За таких обставин справи, які підтверджуються належними і допустимими доказами, відповідно до зазначених норм матеріального права, виходячи із характеру спірних правовідносин, а також враховуючи, що визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб, то суд дійшов висновку про наявність у позивачів права на спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 та правових підстав для визнання за ними права власності на спадкове нерухоме майно.

Частиною першоюстатті 141 ЦПК Українипередбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За змістом частини першоїстатті 142 ЦПК Україниу разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Виходячи з вищенаведених положень процесуального закону та враховуючи, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то судові витрати слід розподілити таким чином: повернути позивачам з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ними при поданні позову, - 605.60 гривень, кожному зокрема; стягнути з відповідача в користь позивачів, кожного зокрема, 50 відсотків судового збору, сплаченого позивачами при поданні позову, - 605.60 гривень.

На підставі викладеного, статей1216,1217,1261,1268,1269,1270 ЦК Українита керуючись статтями141,142,200,206,263 - 265,268,273,354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування задовольнити повністю.

Визнатиза ОСОБА_1 право власності на 1/2 (одну другу) частку житлового будинку «А-1» з прибудовою «а», загальною площею 102,8 кв.м, житловою площею 51,4 кв.м, з господарськими будівлями і спорудами: хлів «Б-1», погріб з шийкою «В», вбиральня «Г», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та право на 1/2 (одну другу) земельну частку (пай), розміром 3.41 умовних кадастрових гектари, у землі Колективного сільськогосподарського підприємства «Колос» на території Гайківської сільської ради Турійського району Волинської області (тепер Оваднівська сільська рада Володимирського району Волинської області), на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 068194, зареєстрованого 04 червня 2004 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 214, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 (одну другу) частку житлового будинку «А-1» з прибудовою «а», загальною площею 102,8 кв.м, житловою площею 51,4 кв.м, з господарськими будівлями і спорудами: хлів «Б-1», погріб з шийкою «В», вбиральня «Г», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та право на 1/2 (одну другу) земельну частку (пай), розміром 3.41 умовних кадастрових гектари, у землі Колективного сільськогосподарського підприємства «Колос» на території Гайківської сільської ради Турійського району Волинської області (тепер Оваднівська сільська рада Володимирського району Волинської області), на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 068194, зареєстрованого 04 червня 2004 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 214, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повернути зДержавного бюджетуУкраїни ОСОБА_1 судовий збіру розмірі605(шістсотп`ять)гривень 60(шістдесят)копійок,сплачений неювідповідно доквитанції АТ КБ «ПриватБанк» № 0.0.3787244676.1 від 26 липня 2024 року.

Стягнути з Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Повернути зДержавного бюджетуУкраїни ОСОБА_2 судовий збіру розмірі605(шістсотп`ять)гривень 60(шістдесят)копійок,сплачений нимвідповідно доквитанції АТ КБ «ПриватБанк» № 0.0.3787245820.1 від 26 липня 2024 року.

Стягнути з Оваднівської сільської ради Володимирського району Волинської області на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Ім`я позивача ОСОБА_1 ,жителька: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ц-Міським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 27 вересня 2001 року.

Ім`я позивача ОСОБА_2 ,зареєстрований заадресою: АДРЕСА_3 ,житель: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , паспорт громадянина України № НОМЕР_4 , виданий 04 квітня 2019 року, орган, що видав, 4619.

Ім`я представникапозивачів ОСОБА_6 ,місцеперебування: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер і серія паспорта невідомі.

Ім`я представникапозивачів ОСОБА_5 ,жителька: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 , виданий Червоноградським МВ УМВС України у Львівській області 19 грудня 2002 року.

Найменування відповідача Оваднівська сільська рада Володимирського району Волинської області, місцезнаходження: вул. Перемоги, 20, с. Овадне, Володимирський район, Волинська область, код ЄДРПОУ: 04334873.

Повне судове рішення складено 29 жовтня 2024 року.

Головуючий

СудТурійський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено31.10.2024
Номер документу122622744
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —169/774/24

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Турійський районний суд Волинської області

Хвіц Г. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні