Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/1267/24
29 жовтня 2024 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Битківського Л.М.,
з участю: секретаря Чорній К.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в селищі Богородчани цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дзвиняцької сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Дзвиняцької сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мама ОСОБА_2 . Після смерті останньої відкрилась спадщина на належне їй за життя майно в с. Дзвиняч Івано-Франківського району Івано-Франківської області. За життя ОСОБА_1 склала заповіт, яким заповіла все належне майно синові позивача ОСОБА_3 Син не виявив бажання оформляти спадкові права після смерті матері. Саме тому він звернувся до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав на майно матері. Оскільки було пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини, то йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_2 . Інших спадкоємців, які би претендували на майно немає, причина пропуску строку може бути визнана поважною, тому просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
11 вересня 2024 року провадження у справі відкрито та призначено підготовче засідання у справі.
07 жовтня 2024 року ухвалою суду повідомлено ОСОБА_3 спадкоємця за заповітом після смерті ОСОБА_2 , про розгляд справи та роз`яснено право заявити про свою участь у справі.
09 жовтня 2024 року на адресу суду надійшло клопотання ОСОБА_3 про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Також ОСОБА_3 вказав, що не заперечує проти задоволення позову та визначення позивачу додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. Просив провести розгляд справи без його участі.
У підготовче засідання позивач не з`явився, у поданій заяві клопотав провести розгляд справи за його відсутності. Заявлений позов підтримав та просив задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача Дзвиняцької сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області у підготовче засідання не з`явився, подав заяву у якій вимоги позову визнав, просив проводити розгляд справи за відсутності представника сільської ради.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Згідно з ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи суд констатує, що оскільки представник відповідача позовні вимоги визнав, не заперечував щодо визначення ОСОБА_1 додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, а підстав для відмови у прийнятті визнання представником відповідача позову не встановлено, визнання позову не суперечить закону та не порушує будь-чиїх прав, свобод чи законних інтересів, інших спадкоємців, права яких можуть бути порушеними немає, то суд вважає, що позов слід задовольнити.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Дзвиняч Івано-Франківського району Івано-Франківської області померла ОСОБА_2 . Спадщина відкрилась в день її смерті відповідно до вимог ч. 2 ст. 1220 ЦК України.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 25 квітня 1990 року в Дзвиняцькій сільській раді за№1, згідно з яким все своє майно заповіла онуку та відповідно синові позивача ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 після смерті бабусі не виявив бажання оформляти спадкові права. Позивач, маючи намір вступити у спадкові права після смерті матері, звернувся до приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Любінець О.П.. Листом від 04 вересня 2024 року приватний нотаріус Любінець О.П. повідомила позивачу про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки ним пропущено строк подання заяви про прийняття спадщини, визначений ст. 1270 ЦК України.
Відповідно до довідки Дзвиняцької сільської ради №319 від 05 вересня 2024 року ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала у будинку АДРЕСА_1 . На день її смерті за цією адресою ніхто не був зареєстрований та не проживав.
Оскільки померла ОСОБА_2 розпорядилася своїм майном на випадок смерті, то позивач і не звертався з приводу оформлення спадкових прав. Тільки після того, як йому стало відомо про те, що спадкоємець за заповітом ОСОБА_3 не має наміру вступати у спадкові права, він звернувся до нотаріуса. Однак до цього часу вже було пропущено встановлений законом шестимісячний термін для прийняття спадщини. Саме тому, він змушений звертатися до суду для продовження терміну для прийняття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власної волі. Вчинення або не вчинення спадкоємцем дій, з якими законодавець пов`язує прийняття спадщини, має визначальне значення для висновку про дотримання ним процедури входження у спадкування і кінцево дає відповідь на питання про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Пропуск такого строку позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Оцінюючи наведені позивачем причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд прийшов до висновку, що строк слід поновити.
З огляду на викладене, враховуючи поважність причин пропуску строку, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 тривалістю один місяць.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1216, 1218, 1261, 1268, 1272 ЦК України, ст. 200, 206, 263-265, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання ним у нотаріальні органи заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - один місяць з часу набрання законної сили рішенням суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя Л.М. Битківський
Суд | Богородчанський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122624092 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л. М.
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л. М.
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні