№ 524/6980/24
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
20 серпня 2024 року м. Кременчук
Суддя Кременчуцького районного суду Полтавської області Колотієвський О.О. вирішуючи питання про відкриття провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 до Садівничого товариства «Шляхмашівець», ЄДРПОУ 25912707, адреса 39700, Полтавська область Кременчуцький район, село Щербаки про визнання недійсним статуту, -
В С Т А Н О В И В :
15.08.2024 року, на підставі ухвали Автозаводського районного суду міста Кременчука цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Шляхмашівець» про визнання недійсним статуту, передано до Кременчуцького районного суду Полтавської області за підсудністю.
З позовних вимог встановлено, що позивач просить суд:
- визнати недійсним рішення Загальних Зборів Садівничого Товариства «Шляхмашівецт» оформлене протоколом № 1 від 22.08.2021 року.
- визнати недійсним Статут Садівничого Товариства "Шляхмашівець" (нова редакція, 2021 рік) затверджений протоколом Загальних зборів членів від 22.08.2021 року;
- визнати недійсним рішення Голови Правління Садового Товариства «Шляхмашівець» від 30.05.2022 року про виключення ОСОБА_1 з членів Садового Товариства «Шляхмашівець»;
- визнати недійсним протокол засідання правління Садового Товариства «Шляхмашівець» від 31.05.2022 року про затвердження рішення Голови Правління Садового Товариства «Шляхмашівець» від 30.05.2022 року про виключення ОСОБА_1 з членів Садового Товариства «Шляхмашівець».
З дослідженої позовної заяви, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити, оскільки вказана заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, з огляду на наступне.
За ст.125Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
За вимогами ч. 1 ст.18Закону України«Про судоустрійі статуссуддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Згідно із ч. 1 ст.15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Стаття 55ГК України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Господарською діяльністю у ГК України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (ст. 3).
За способом утворення (заснування) та формування статутного капіталу ст.63ГК України відносить кооперативні підприємства до корпоративних, а за формою власності - до підприємств колективної власності.
Кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів (ст. 94 ГК України).
Особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами визначається Законом України «Про кооперацію».
За змістом положень ст. ст. 2, 6, 9 цього Закону кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Обслуговуючий кооператив надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку (ст. ст. 2, 23 Закону України «Про кооперацію»).
Таким чином, обслуговуючий кооператив незалежно від напряму його діяльності є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.
Згідно з положеннями ст.12Закону України«Про кооперацію» основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
Положення статті 13 Закону України «Про кооперацію» визначають припинення членства в кооперативі.
З позовної заяви встановлено, що ОСОБА_1 була членом СТ «Шляхмашівець» та яку рішенням Голови Правління Садового Товариства «Шляхмашівець» від 30.05.2022 року виключено з членів Садового Товариства «Шляхмашівець» та водночас просить визнати Статут Садівничого Товариства недійсним, а тому з вказаного суд вважає, що спір між сторонами є корпоративним та підлягає розгляду у порядку господарського судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 186, 260-261 ЦПК України,-
УХВАЛИВ :
У відкриттіпровадження поцивільній справіза позовом ОСОБА_1 доСадівничого товариства«Шляхмашівець» провизнання недійснимстатуту відмовити.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
СуддяО. О. Колотієвський
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122625589 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Кременчуцький районний суд Полтавської області
Колотієвський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні