Справа № 566/89/24
провадження № 2/566/155/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2024 року с-ще Млинів Рівненської області
Млинівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючої судді Хомицької А. А.,
при секретарі Христюк Н. В.,
за участю: позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Полюхович О. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у селищі Млинів Рівненської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_4 , та є законним представником ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Орган опіки і піклування - виконавчий комітет Вараської міської ради Рівненської області про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
До Млинівського районного суду Рівненської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_4 , та є законним представником ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Орган опіки і піклування - виконавчий комітет Вараської міської ради Рівненської області про позбавлення батьківських прав. Просять суд позбавити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Позов обгрунтовується тим, що під час шлюбу з ОСОБА_5 у ОСОБА_1 народилося четверо дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (повнолітня на час подання позову), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . При народженні діти мали прізвище їх батька, але він вів себе аморально по відношенню до дітей та їх матері, тому після розірвання шлюбу діти змінили свої прізвища на дівоче прізвище матері « ОСОБА_2 ». Рішенням Млинівського районного суду Рівненської області від 29.07.2020 у справі №565/11471/19 шлюб між ОСОБА_1 та її чоловіком розірвано. Усі діти проживають з матір`ю. 01.08.2023 року Кузнецовським міським судом Рівненської області винесено судовий наказ, яким з відповідача в користь позивача стягнуто аліменти на утримання 3х дітей в розмірі 1/2 частини заробітку (доходу) боржника, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Позивач та діти ще за 10 років до розірвання шлюбу вже не проживали з відповідачем, оскільки він чинив постійний фізичний та психологічний тиск на дружину та дітей, зловживав алкоголем. Після народження сина ОСОБА_3 , ОСОБА_1 довідалась, що у відповідача народилась дитина від іншої жінки. Відповідач не цікавиться життям своїх дітей, не приймає участі у їх вихованні та в добровільному порядку не утримує, не турбується про навчання та стан їх здоров`я, не спілкується з ними, свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, мати виховує дітей самостійно.
Ухвалою Млинівського районного суду Рівненської області від 08.02.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Млинівського районного суду Рівненської області від 03 липня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті; зобов`язано третю особу надати письмовий висновок щодо доцільності позбавлення відповідача батьківських прав відносно його трьох дітей; задоволено клопотання позивачів про виклик свідків.
У судовому засіданні в режимі відеоконференції з Кузнецовським міським судом Рівненської області позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 підтримали позовні вимоги, не заперечили щодо заочного розгляду даної справи, зазначили, що діти перебувать повністю на утриманні матері, відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків відносно дітей, участі у їх вихованні взагалі не приймає, не цікавиться їх життям, найменшого сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , він навіть не бачив з народження.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Полюхович О. І. в режимі відеоконференції з Кузнецовським міським судом Рівненської області підтримала позовні вимоги, зауважила, що хоч і одна дитина на час розгляду справи досягла повноліття, це не позбавляє можливості задовольнити позовні вимоги та позбавити відповідача батьківських прав відносно трьох дітей.
Відповідач ОСОБА_5 у судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату і місце проведення судового засідання. Заяв, клопотань, відзиву до суду від відповідача не надходило.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору: Органу опіки і піклування - виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без участі представника третьої особи, повідомили суд, що позовні вимоги підтримують.
21 жовтня 2024 року ухвалено, без виходу до нарадчої кімнати, проводити заочний розгляд даної справи без участі відповідача.
Допитані в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Кузнецовським міським судом Рівненської області свідки ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 пояснили, що відповідач дійсно не бере участі у вихованні дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , останнього він навіть не бачив, не турбується про навчання та стан їх здоров`я. Діти, ще коли були меншими, боялися відповідача, бо він зловживав алкогольними напоями та чинив фізичне насильство щодо матері, вони змушені були з мамою йти з дому.
У судовому засіданні в режимі відеоконференції з Кузнецовським міським судом Рівненської області також була заслухана думка малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який суду повідомив, що ніколи не бачив батька, хоче позбавити його батьківських прав, адже він не бере участі взагалі у його вихованні, дітей забезпечує мати.
Суд, заслухавши думку учасників судового розгляду, пояснення свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до рішення Млинівського районного суду Рівненської області від 29 липня 2020 року у справі № 565/11471/19 розірвано шлюб між ОСОБА_12 та ОСОБА_5 , зареєстрований Більськовільською сільською радою Володимирецького району Рівненської області 24 жовтня 2003 року за актовим записом № 1 (а.с. 9-10).
У шлюбі у подружжя народилося четверо дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с. 4-8) та рішенням Млинівського районного суду Рівненської області від 29 липня 2020 року у справі № 565/11471/19 (а. с. 9-10).
Позивач та усі її четверо дітей змінили прізвище з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », що підтверджується копіями свідоцтв про зміну імені (а.с. 5, 7), копією повторно виданого свідоцтва про народження (а.с. 8), копіями паспортів (а.с. 22-24). Дочка ОСОБА_6 повнолітня на момент подання позову, а дочка ОСОБА_2 на момент подання позову не досягла повноліття, проте на час розгляду - досягла повноліття.
Позивач ОСОБА_1 придбала квартиру АДРЕСА_1 , де і проживає разом із усіма своїми дітьми, ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.10.2022 (а.с. 17), про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 23.11.2023 (а.с. 15), з реєстру територіальної громади від 16.12.2022, 08.12.2022 (а.с. 11-14).
01.08.2023 Кузнецовським міським судом Рівненської області у справі № 565/1181/23 видано судовий наказ (а.с. 16), яким стягнуто з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 на утримання дітей: дочки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти в розмірі частини заробітку (доходу) боржника щомісячно, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Аліменти стягувати з 24.07.2023 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Згідно характеристик на дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , підписаних класними керівниками та директором Вараського ліцею № 2 (а.с. 19-21), вихованням дітей займається їх мама ОСОБА_1 , батько дітей ОСОБА_5 жодного разу не телефонував та не приходив на батьківські збори дітей, не брав участі у шкільному житті дітей.
Із акта обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 від 22.02.2024 (а.с. 61) та заяви третьої особи від 12.02.2024 (а.с. 49) вбачається, що ОСОБА_1 з дітьми проживають в двокімнатній квартирі, де створено належні умови для розвитку, навчання та виховання дітей, санітарний стан помешкання задовільний, мати піклується про фізичний та духовний розвиток дітей, забезпечує необхідним харчуванням, речами першої необхідності. Під час візиту в сім`ю, комісією проведено бесіду з дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , зі слів яких стало відомо, що свого біологічного батька ОСОБА_5 не пам`ятають та спілкуватись ним не бажають, оскільки він просто забув про існування синів, не цікавиться їх життям, матеріально не допомагає.
Висновком органу опіки і піклування, захищаючи інтереси дітей, вирішено вважати доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 94-96).
Наказом начальника міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області № 172 від 23 серпня 2024 року «Про затвердження висновку щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 » (а.с. 94) затверджено вищезазначений висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 .
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна дитина відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов`язку утримувати дітей. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Згідно ч.ч. 8, 9 ст. 7 Сімейного кодексу України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї, сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Нормами Сімейного кодексу України встановлено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом (ст.ст. 150, 155 СК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Згідно ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Правові наслідки позбавлення батьківських прав передбачені ст. 166 СК України. Так, особа, позбавлена батьківських прав: 1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; 2) перестає бути законним представником дитини; 3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; 4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); 6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Відповідно до п.п. 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідач ОСОБА_5 ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання своїх дітей, тобто в даному випадку наявні передбачені п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України правові підстави для застосування крайнього заходу впливу на відповідача - позбавлення батьківських прав щодо його дітей.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про позбавлення відповідача батьківських прав підлягають задоволенню, що відповідатиме інтересам дітей.
На підставі ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позивачі звільнені від сплати судового збору, із відповідача належить стягнути судовий збір в дохід держави в розмірі 1211,20 грн. щодо позовних вимог про позбавлення батьківських прав.
Ураховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7, 150, 155, 164-166, 169, 180 Сімейного кодексу України, Законом України «Про охорону дитинства», ст.ст. 12, 13, 76, 77, 79, 80-83, 89, 141, 259, 263-265, 273, 280-282, 354 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_4 , та є законним представником ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Орган опіки і піклування - виконавчий комітет Вараської міської ради Рівненської області про позбавлення батьківських прав, - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Роз`яснити ОСОБА_5 про те, що відповідно до ч. 1 ст. 169 Сімейного кодексу України, мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Стягнути із ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код за ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач 1: ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_4 , та є законним представником ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_2 , виданий 10.06.2022 року, орган, що видав № 5611.
Позивач 2: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт № НОМЕР_4 , виданий 11.08.2022 року, орган, що видав № 5626.
Позивач 3: ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , паспорт № НОМЕР_6 , виданий 06.10.2022 року, орган, що видав № 5611.
Представник позивача 1: адвокат Полюхович Оксана Іванівна, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії РН № 1188 від 17 вересня 2016 року, видане Радою адвокатів Рівненської області на підставі рішення № 1/-28 від 16 вересня 2016 р., адреса робочого місця: АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_7 , паспорт № НОМЕР_8 , виданий 07.07.2022 року, орган, що видав № 5622.
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору: Орган опіки і піклування - виконавчий комітет Вараської міської ради Рівненської області, адреса місцезнаходження: м-н Незалежності, 1, м. Вараш Рівненської області, 34400, код ЄДРПОУ 03315879.
Повний текст рішення складено 29 жовтня 2024 року.
Суддя А. А. Хомицька
Суд | Млинівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122626211 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Млинівський районний суд Рівненської області
Хомицька А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні