Рішення
від 28.10.2024 по справі 331/5832/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

28.10.2024

Справа № 331/5832/24

Провадження № 2/331/2677/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2024 року м. Запоріжжя

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді Жукової О.Є.

за участю секретаря Мироненко О.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОВА КОМПАНІЯ «СИНЕРГІЯ СЕРВІС» до ОСОБА_1 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія» «Завпоріжжя Наш Дім» про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ЖК «СИНЕРГІЯ СЕРВІС» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просив стягнути з відповідача заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за період з лютого 2021 року по жовтень 2023 року у розмірі 12967,31грн. та судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 від 11.03.2020 №б/н затверджено перелік послуг з управління багатоквартирним будинком ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім» та визначено розмір обов`язкового щомісячного платежу, а саме 5 грн. 04 коп. за 1 квадратний метр загальної площі квартири для перших поверхів та 6 грн. 0020 коп за 2 9 поверхи. Цим же протоколом визначено уповноважену особу на підписання Договору з управління багатоквартирним будинком з ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім».

Протоколом загальних зборів співвласників від 11.03.2020 між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: вул: Українська, б. 29 м. Запоріжжя, в особі уповноваженої особи від співвласників ОСОБА_2 та ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім» було укладено Договір № 07/06/2020-У від 29.05.2020 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Умовами п. 1.1. Договору визначено, що Управитель зобов`язується надавати Співвласникам послугу з управлінням багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а Співвласники зобов`язуються оплачувати Управителю Послуги згідно з вимогами законодавства України за умовами цього Договору.

Пунктом 2.2.3 Договору визначено, що кожен із Співвласників зобов`язаний оплачувати Управителеві надані Послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені Договором.

Однак,у відповідача,яка євласником квартиризагальною площею50,96кв.м. АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину, мається заборгованість за послуги управління багатоквартирним будинком за період з лютого 2021 по жовтень 2023 року у розмірі 12 967 грн. 31 коп.

Особовий рахунок № НОМЕР_1 відкрито на ОСОБА_1 , заборгованість підтверджується архівною довідкою по особовому рахунку від ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім».

Між ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім» укладено договір №0121 від 01.11.2023 року з ТОВ «Житлова компанія Синергія Сервіс» про відступлення права вимоги, на підставі якого по квартирі АДРЕСА_2 , особовий рахунок НОМЕР_1 передано всі належні права вимоги заборгованості по оплаті наданих житлово-комунальних послуг, а саме послуги з управління багатоквартирним будинком в період 29 травня 2020 року по 30 жовтня 2023 року.

Отже, заборгованість у розмірі 12967,31 грн. за період з лютого 2021 по жовтень 2023 року по квартирі АДРЕСА_3 входить до періоду щодо якого укладено Договір про відступлення права вимоги № 0121 від 01.11.2023.

В судове засідання представник позивача не з`явився, безпосередньо в позові зазначив про розгляд справи без його участі, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з`явився, відзив на позов не надав, в зв`язку з чим, на підставі ч.3 ст. 223 ЦПК України справу розглянуто у його відсутність, на підставі доказів наявних в матеріалах справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Матеріалами справи встановлено, що згідно з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на неруомк майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 395955249 від 21.09.2024 ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_4 .

Протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 від 11.03.2020 №б/н затверджено перелік послуг з управління багатоквартирним будинком ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім» та визначено розмір обов`язкового щомісячного платежу, а саме 5 грн. 04 коп. за 1 квадратний метр загальної площі квартири для перших поверхів та 6 грн. 0020 коп за 2 9 поверхи. Цим же протоколом визначено уповноважену особу на підписання Договору з управління багатоквартирним будинком з ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім».

Протоколом загальних зборів співвласників від 11.03.2020 між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: вул: Українська, б. 29 м. Запоріжжя, в особі уповноваженої особи від співвласників ОСОБА_2 та ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім» було укладено Договір № 07/06/2020-У від 29.05.2020 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Умовами п. 1.1. Договору визначено, що Управитель зобов`язується надавати Співвласникам послугу з управлінням багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а Співвласники зобов`язуються оплачувати Управителю Послуг -у згідно з вимогами законодавства України за умовами цього Договору.

Пунктом 2.2.3 Договору визначено, що кожен із Співвласників зобов`язаний оплачувати Управителеві надані Послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені Договором.

Між ТОВ «Керуюча компанія «Запоріжжя Наш Дім» укладено договір №0121 від 01.11.2023 року з ТОВ «Житлова компанія Синергія Сервіс» про відступлення права вимоги, на підставі якого по квартирі АДРЕСА_2 , особовий рахунок НОМЕР_1 передано всі належні права вимоги заборгованості по оплаті наданих житлово-комунальних послуг, а саме послуги з управління багатоквартирним будинком в період 29 травня 2020 року по 30 жовтня 2023 року.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

За змістом ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

У свою чергу, співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Згідно зі ст. 17 Закону України ««Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, утому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до ст.162ЖК України плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Відповідно дост.5Закону України"Прожитлово-комунальніпослуги" визначено, що до житлово-комунальних послуг, зокрема, належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає:

- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно з положеннями ст. 322 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст.360ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Разом із тим, ОСОБА_1 свої зобов`язання зі сплати послуг з управління багатоквартирним будинком не виконує, в зв`язку із чим у неї утворилася заборгованість за послуги управління багатоквартирним будинком за період з лютого 2021року пожовтень 2023року урозмірі 12967,31грн.

Статтею 525ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ст.526ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору.

Згідно ч.1 ст.530ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 11 Цивільного Кодексу України, одною із підстав цивільних прав і обов`язків є правочин. Пунктом 3 ст.202ЦК України визначено поняття одностороннього правочину. У відповідності з нормами п. 5 ст.202ЦК України до прав та обов`язків, які випливають з одностороннього правочину, застосовуються норми як до договору.

Таким чином, між позивачем та відповідачем виникли відносини, що породжують цивільні права та обов`язки, оскільки позивач надає житлово-комунальні послуги, а відповідач ними користуються.

Обов`язки споживача щодо своєчасної оплати житлово-комунальних послуг закріплений в ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а також в пункті 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08.10.1992 року(у редакції Постанови КМУ №45 від 24.01.2006 року).

У відповідності до ч.1 ст.509ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У відповідності до ст.512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); правонаступництва; виконання обов`язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); виконання обов`язку боржника третьою особою. Кредитор у зобов`язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом. Кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.

Наданий стороною позивача в обґрунтування своїх позовних вимог розрахунок заборгованості ОСОБА_1 складений з чітким зазначенням суми заборгованості за кожен місяць отримання споживачем послуг з управління багатоквартирним будинком, а тому приймається судом та покладається в основу рішення, оскільки будь-якого іншого розрахунку чи обґрунтованого заперечення проти зазначеного розрахунку відповідачем не надано.

Аналізуючи перелічені норми матеріального права, дослідивши письмові докази по справі, надані стороною позивача, та перевіривши їх відповідність вимогамЦПК України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «Житлова компанія Синергія сервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 01.02.2021 по 31.10.2023 в розмірі 12967,31грн. є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 133ЦПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, сума судового збору складає з січня 2024 року 3 028, 00 гривень, а з урахуванням подання позовної заяви через систему «Електронний суд» застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору та складає 2 422 грн.40 коп.

Раніше позивачем було сплачено судовий збір на суму 242 грн. 24 коп. ставки судового збору у разі подання заяви в електронній формі, що підтверджується платіжною інструкцією № 1103 від 01.02.2024 року. Згідно з ч.2 ст.164 ЦПК України у разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви (ухвалою Жовтневого районного суду м.Запоріжжя 05.02.2024 року по справі №331/680/24 було відмовлено у видачі судового наказу).

Таким чином, з відповідача на кеористь позивача необхідно стягнути судовий збір у сумі 2422,40ггрн.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК України).

Згідно з ч. 1, 2ст. 141 ЦПК України,судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини третьої статті 141ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Частиною восьмою статті 141ЦПК України встановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Водночас, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.

Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи зокрема на складність справи, витрачений адвокатом час.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року в справі № 755/9215/15-ц.

Такі самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України, заява № 19336/04, п. 269).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» від 28 листопада 2002 року зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Крім того, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним зі: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу позивачем надано: договір про надання правничої допомоги від 02 лютого 2024 року; акт про надання правничої допомоги №210 від 20.09.2024, з якого вбачається, що адвокатом Іваниця О.О. були надані наступні послуги: підготовлено (складено) проект позовної заяви, вивчено судову практику, рішення з ЄДРСР, які виккористано при складенні проекту позовної заяви, вигтовлено копії документів (додатків до неї) щодо боржника ОСОБА_1 , згідно яких загальна сума витрат понесених позивачем на правничу допомогу складає 4500,00 гривень.

Однак, з огляду на складність справи та виконані адвокатом роботи, ціну позову, оскільки матеріали справи не містять великої кількості документів на дослідження, збирання б яких адвокат витратив значний час, крім того у спорах такого характеру судова практика є сталою, великої кількості законів та підзаконних актів, які підлягають застосуванню, спірні правовідносини не передбачають, а тому суд вважає, щозаявлена до стягнення з відповідача на користь позивача сума витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 4500,00 грн. не відповідає критеріям розумності, справедливості та співмірності, а тому дійшов висновку про необхідність стягнення таких витрат у розмірі 2 000,00 грн., що буде відповідати критеріям розумності, справедливості та співмірності розміру витрат на професійну правничу допомогу.

Враховуючи вищевикладене, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати, а саме суму сплаченого судового збору в розмірі 2422,40 гривні та 2000,00 гривеньза надання правничої допомоги.

Керуючись ст. 3,4,11-13, 19, 263, 265, 279, 280-281 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОВА КОМПАНІЯ «СИНЕРГІЯ СЕРВІС» до ОСОБА_1 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія» «Завпоріжжя Наш Дім» про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлова компанія Синергія Сервіс» (Код ЄДРПОУ 44521343, 69063 місто Запоріжжя вулиця Святого Миколая, будинок 6 офіс 3, р/р НОМЕР_3 у АТ КБ «ПРИВАТБАНК») заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 01 лютого 2021 року по 31 жовтня 2023 року у розмірі 12 967 гривень 31 копійку, судовий збір у розмірі 2422 гривень 40 копійок та витрати на правову допомогу у розмірі 2000,00 гривень.

В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст судового рішення складено 28 жовтня 2024 року.

Суддя: О. Є. Жукова

СудЖовтневий районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено31.10.2024
Номер документу122630912
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —331/5832/24

Рішення від 28.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Жукова О. Є.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Жукова О. Є.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Жукова О. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні