Справа № 438/1786/24
Номер провадження № 2-о/438/89/2024
РІШЕННЯ
іменем України
22 жовтня 2024 року м.Борислав
Бориславський міський суд Львівської області у складі судді Ткачової С.М., за участю секретаря Терлецької Ю.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу
за заявою ОСОБА_1
заінтересовані особи: ОСОБА_2 , служба у справах дітей Бориславської міської ради та ІНФОРМАЦІЯ_1
про встановлення факту, що має юридичне значення,
учасники справи:
заявник: ОСОБА_1 ;
заінтересована особа: ОСОБА_2 не з`явилась;
заінтересована особа: представник служби у справах дітей Бориславської міської ради Подставек Ганна Іванівна (виписка з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань №270076610243 від 23.01.2024);
заінтересована особа: представник ІНФОРМАЦІЯ_2 не з`явився.
1. Стислий виклад позиції заявника:
Заявник звернувсядо судуіз заявоюв якійпросить встановитифакт,що він- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 самостійно виховуєта утримуєнеповнолітню дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,яка проживаєразом зним заадресою: АДРЕСА_1 .В обґрунтуваннязаяви зазначає,що міжним та ОСОБА_2 булоукладено шлюб.Під часперебування ушлюбі уних народиласьдочка ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .Їхній шлюбне склавсяналежним чиномі шлюбнівідносини міжними булиприпинені.Рішенням Дрогобицькогоміськрайонного судуЛьвівської областівід 04.03.2024по справі№ 442/1064/24шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано. Після розірвання шлюбу, донька залишилась проживати разом з ним, оскільки відповідачка переїхала проживати окремо від них, а згодом виїхала за межі України, а саме в Бельгію, де протягом останніх двох років проживала. Після цього вона припинила будь-яке спілкування із ним та дочкою, не дзвонить, жодної участі у вихованні та утриманні дитини не приймає, живе своїм особистим життям. Вважає, що встановлення факту самостійного виховання батьком дитини повинно бути юридично зафіксоване, адже в подальшому можуть виникати питання щодо захисту прав та інтересів малолітньої ОСОБА_5 , заходів щодо лікування дитини, оздоровлення, оформлення документів щодо соціальної допомоги на дитину, яка виховується тільки одним з батьків, а також щодо переміщення дитини без документального оформлення згоди матері, яка не проживає разом з нею. На підставі наведеного, просить суд подану заяву задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в своїй письмовій заяві від 22.10.2024 просить слухати справу за її відсутності, оскільки перебуває за межами України, а саме в Бельгії. Підтверджує, що участь у вихованні та утриманні дочки ОСОБА_6 , не бере.
Представник заінтересованої особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , в судове засідання не з`явився по невідомим суду причинам, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
2. Заяви (клопотання ) учасників справи.
22.10.2024 на адресу суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про долучення до матеріалів справи письмових доказів.
22.10.2024 на електронну пошту суду надійшла заява заінтересованої особи ОСОБА_2 , якою просить слухання справи проводити у її відсутності, щодо задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує, підтвердила фак перебування за межами України.
22.10.2024 через канцелярію суду від представник заінтересованої особи ОСОБА_7 надійшла заява про долучення до матеріалів справи письмових доказів.
3. Процесуальні дії у справі.
02.10.2024ухвалою судувідкрито провадженняпо справі. Одночасно зпостановленням ухвалипро відкриття,судом булозалучено доучасті врозгляді справив якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 .
22.10.2024 протокольною ухвалою задоволено заяву заінтересованої особи ОСОБА_2 , щодо розгляду справи за її відсутності.
22.10.2024 протокольною ухвалою постановлено слухання справи проводити у відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
4. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Повно та всебічно проаналізувавши матеріали цивільної справи, суд встановив такі обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 в судовомузасіданні пояснив,що не проживаєразом із ОСОБА_2 ,оскільки шлюбміж нимирозірвано.Після розірванняшлюбу ОСОБА_2 з`їхала відних вс.Винники,а вподальшому виїхалаза межіУкраїни.Дочка ОСОБА_8 самостійновибрала місцесвого проживанняразом зним. Вказує,що тривалийчас самостійно займаєтьсявихованням таутриманням малолітньогодочки.Бере участьв їїшкільному житті,організовує відпочинок,лікування,створює умовипроживання тадбає проїї духовнийрозвиток. Між нимта дочкою склались стійкі психологічні контакти та прив`язаність один до одного.
В судовомузасіданні представник служби усправах дітейБориславської міськоїради ОСОБА_7 пояснила,що неюбуло проведенобесіду з ОСОБА_9 ,щодо їївідносин збатьками,під часякої ОСОБА_8 повідомила,що любитьсвоїх батьків,але більшедовіряє татовіта має з ним хороші стосунки, проживає із ним. Коли розмова зайшла за матір, дитина замкнулась і не радо вела розмову. Зазначила, що мама зайнята собою і немає часу на неї. Також ОСОБА_7 повідомила, що спільно із фахівцем центру надання соціальних послуг ОСОБА_10 здійснювали вихід за місцем проживання ОСОБА_1 , з метою встановлення оцінки потреб сім`ї та обстеження умов проживання. Ними було складено відповідні документи, які долучені до матеріалів справи. Заяву підтримала та просила її задовільнити, так як це буде в інтересах дитини.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 24.05.2017, ОСОБА_4 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 . Батьками дитини є: батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_2 .
Із копії рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 04.03.2024, вбачається, що шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано.
З витягупро зареєстрованиху житловомуприміщенні/будинкуосіб №693-цвід 17.06.2024р., тадовідки про реєстрацію місця проживання особи № б/н виданих центром надання адміністративних послуг Бориславської міської ради Львівської області, вбачається, що місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з Договору, укладеного 20.01.2024 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зареєстрованого приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Легедою М.М., сторони погодили умови щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до п. 1.3. цього Договору Батьки визначили, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , буде проживати разом з батьком за адресою: АДРЕСА_1 . У разі зміни проживання дітей, Батько зобов`язується письмово попередити Матір про зміну місця проживання із зазначенням місця проживання, не пізніше одного місяця з моменту зміни місця проживання Дитини.
Згідно п 3.1.2 цього Договору повне фінансове забезпечення та утримання Дитини на рівні не нижчому рівня фактичного прожиткового рівня, встановленого законодавством України, покладається на Батька.
Як вбачається з довідки, виданої директором ЗЗСО І-ІІІ ступенів №4, ОСОБА_11 за підписом класного керівника ОСОБА_12 , ОСОБА_1 спілкується з педагогами, цікавиться шкільним життям ОСОБА_4 , приділяє належну увагу навчанню та вихованню дочки. Він приводить та забирає дитину із школи. Приймає участь у житті класу та школи, систематично відвідує батьківські збори. Сім`я ОСОБА_13 - неповна, батьки розлучені.
З довідки № 431 виданої службою у справах дітей Бориславської міської ради Львівської області 21.10.2024, вбачається, що начальником служби у справах дітей ОСОБА_14 було проведено бесіду з ОСОБА_4 , щодо її відносин з батьками, у якій повідомила, що проживає з батьком ОСОБА_1 . Мати проживає окремо. Малолітня ОСОБА_4 має тісний психоемоційний зв`язок з батьком, їй комфортно проживати з ним він її розуміє та забезпечує всім необхідним.
З акту обстеження умов проживання від 09.10.2024, вбачається, що сім`я ОСОБА_1 не повна. Батько один виховує двох дітей, належним чином дбає про їх добробут. Забезпечує доньку усіма необхідними потребами. Мати із сім`єю не проживає, матеріально не допомагає.
З висновку оцінки потреб сім`ї від 17.10.2024, вбачається, що ОСОБА_15 почуває себе добре, зовнішній вигляд охайний, забезпечена всім необхідним для нормальної життєдіяльності, батько здатний забезпечити потреби дитини, мати проживає окремо, з донькою не спілкується, не підтримує її.
Висновком про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 від 18.10.2024 року № 429, служба у справах дітей Бориславської міської ради Львівської області просить суд, визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за місцем проживання останнього.
Як вбачається із копії паспорта громадянина України для виїзду за кордон, виданого на ім`я ОСОБА_2 , остання перетнула кордон ІНФОРМАЦІЯ_6 .
З копії свідоцтва про тимчасовий захист № б/н виданого у Брюсселі Fait abruxelles le 18.03.2024, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , отримала дозвіл на проживання та тимчасовий захист в Королівстві Бельгія.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до ч. 2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Касаційний цивільний суд Верховного Суду у справі №363/214/17-ц від 22.08.2018 року, прийшов до висновку, що перелік юридичних фактів, які підлягають встановленню в судовому порядку є невичерпним і у судовому порядку можуть бути встановленні факти, від яких залежить виникнення, зміна чи припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 1 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції ООН про права дитини, визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Відповідно до статті 18 цієї Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до ст.ст.12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно ч.5 ст. 263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В судовому засіданні встановлено, що з моменту розірвання шлюбу по даний час заявник ОСОБА_1 самостійно виховує та утримує дочку ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без участі матері, що підтверджується заявою ОСОБА_2 . В суду відсутні сумніви щодо достовірності безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів.
Факт, який просить встановити заявник, є юридичним, оскільки від його встановлення залежить виникнення особистих прав заявника як батька малолітньої дитини і таке потрібне з метою захисту прав та інтересів малолітньої ОСОБА_5 , у тому числі, переміщення заявника і його дитини без нотаріальної згоди матері, заходів щодо лікування дитини, оздоровлення, розвитку дитини в безпечних умовах, можливої зміни місця навчання та проживання, оформлення документів щодо соціальної допомоги, тощо.
Встановлення даного факту не суперечить закону і жодним чином не порушує прав і законних інтересів інших осіб. Відомості, які б спростовували заяву ОСОБА_1 - відсутні.
Таким чином, суд приходить до переконання, що надані заявником письмові докази містять у собі фактичні дані, які доводять той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , самостійно виховує та утримує неповнолітню дочку ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживає разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 , а тому вважає за необхідне заяву задовольнити.
5. Позиція суду.
На основі всебічно з`ясованих обставин, на які посилається заявник, як учасник справи, дослідивши докази, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 ,про встановлення факту, що має юридичне значення ґрунтується на законі і підлягає задоволенню.
6. Судові витрати.
Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про встановлення факту, що має юридичне значення, відносяться на рахунок заявника (ч.7 ст.294 ЦПК України).
Керуючись 141,259, 263-265, 268, 273, 293-294, 315, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , служба у справах дітей Бориславської міської ради та ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , самостійно виховує та утримує неповнолітню дочку ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживає разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення ухвалено та надруковано в єдиному примірнику в нарадчій кімнаті.
Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені, проголошені та вручені 22.10.2024. Повний текст рішення виготовлений, з урахуванням вихідних днів, 28.10.2024.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 ;
заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_3 ;
заінтересована особа: представник служби у справах дітей Бориславської міської ради Подставек Ганна Іванівна (виписка з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань №270076610243 від 23.01.2024);
заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , юридична адреса: АДРЕСА_4 .
Суддя Бориславськогоміського суду Світлана ТКАЧОВА
Суд | Бориславський міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122631309 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Бориславський міський суд Львівської області
Ткачова С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні