ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" жовтня 2024 р. м. Київ Справа № 911/1620/24
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., за участю секретаря судового засідання Друккера Д.Д., дослідивши матеріали справи
За позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дантел»
про стягнення 1 000 053,67 грн
Учасники судового процесу:
від позивача: Безштанько В.В.;
від відповідача: не з`явився;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дантел» про стягнення 1 000 053,67 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач самовільно підключив струмоприймачі до мережі, чим порушив Правила роздрібного ринку електроенергії. У зв`язку із чим позивачем подано зазначену позовну заяву до відповідача про стягнення 853 264,26 грн вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електроенергії, 116 768,38 грн інфляційних втрат, 30 021,91 грн 3% річних.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 16.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/1620/24. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, у зв`язку із чим надано відповідачу строк для подачі відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив. Призначено підготовче засідання у справі на 07.08.2024.
Частиною 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 16.07.2024 була направлена відповідачу в його електронний кабінет. Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про доставку електронного листа, ухвала суду про відкриття провадження була доставлена до електронного кабінету Товариства з обмеженою відповідальністю «Дантел» 16.07.2024 о 18:05.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отже, враховуючи положення п. 2 ч. 6 ст. 242 ГГПК України та те, що ухвала суду про відкриття провадження у справі була доставлена до електронного кабінету після 17 години, днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі є 17.07.2024.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 16.07.2024 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
07.08.2024 у підготовче засідання з`явився представник позивача. Представник відповідача у підготовче засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час підготовчого засідання був повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.08.2024 відкладено підготовче засідання у справі № 911/1620/24 на 12.09.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
З метою повідомлення відповідача про дату та час наступного підготовчого засідання, судом складено ухвалу-повідомлення від 07.08.2024 та направлено останню в електронний кабінет відповідача.
12.09.2024 у підготовче засідання з`явився представник позивача. Представник відповідача у підготовче засідання вдруге не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час підготовчого засідання був повідомлений належним чином.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 12.09.2024 вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу № 911/1620/24 до судового розгляду по суті на 10.10.2024, про що занесено до протоколу судового засідання.
З метою повідомлення відповідача про дату та час розгляду справи по суті, судом складено ухвалу-повідомлення від 12.09.2024 та направлено останню в електронний кабінет відповідача.
10.10.2024 в судове засідання з`явився представник позивача та надав усні пояснення по суті спору, відповідно до яких позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити, посилаючись на наступне. За ствердженням позивача, 19.08.2020 представниками позивача на об`єкті відповідача було виявлено факт порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: «Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до мережі ОСББ «Орбіта» поза розрахунковими засобами обліку. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*16 від ГРЩ 1 житлового будинку по бульвару Незалежності, 6 до ЩО ТОВ «Дантел»», за результатами чого складений акт про порушення № К042724 від 19.08.2020. В подальшому, 30.09.2020 проведено засідання комісії по розгляду вказаного акта та прийнято рішення, оформлене протоколом № 186, про проведення нарахування споживачу вартості необлікованої електричної енергії відповідно до ПРРЕЕ обсягом 97 297 кВт*год на загальну суму 270 249,79 грн. Крім того, як зазначив позивач, 24.11.2023 представниками позивача на об`єкті відповідача повторно виявлено факт порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: « 1. Самовільне підключення струмоприймачів до мережі, що є власністю ОСР з порушенням схеми обліку при наявності укладених договорів. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*70 мм кв. з ТП-717 РУ-0,4 кВ комірки 4 до електрощитової ТОВ «Дантел». Самовільне підключення струмоприймачів до мережі, що не є власністю ОСР (мережі ОСББ «Орбіта») з порушенням схеми обліку при наявності укладених договорів. 2. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*16 мм кв. з нижніх губок ввідного перекидного рубильника ГРЩ житлового будинку ОСББ «Орбіта» до електрощитової ТОВ «Дантел». Порушення продемонстровано споживачу», за результатами чого складений акт про порушення № К050525 від 24.11.2023. В подальшому, 09.01.2024 проведено засідання комісії по розгляду вказаного акта та прийнято рішення, оформлене протоколом № 065, про проведення нарахування споживачу вартості необлікованої електричної енергії відповідно до ПРРЕЕ обсягом 76 449 кВт*год на загальну суму 583 014,47 грн. Проте, за ствердженням позивача, відповідач вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушень ПРРЕЕ та нарахованої на підставі зазначених вище рішень комісії з розгляду актів про порушення № К042724 від 19.08.2020 та № К050525 від 24.11.2023, в добровільному порядку не оплатив. У зв`язку із цим позивач просив суд стягнути з відповідача 853 264,26 грн вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ, а також 116 768,38 грн інфляційних втрат та 30 021,91 грн 3% річних.
10.10.2024 в судове засідання представник відповідача не з`явися, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, відзиву на позов не подав, позовні вимоги не оспорив.
Суд наголошує, що представник відповідача у підготовчі засідання жодного разу не з`явився, про причини неявки не повідомив, про дату, час та місце проведення засідань був повідомлений належним чином.
Наразі суд зазначає, що неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (ч. 1 ст. 202 ГПК України).
Зі змісту п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України вбачається, що суд розглядає справу за відсутності учасника справи, якого було належним чином повідомлено про судове засідання, та яким не було повідомлено про причини неявки.
Відповідно до ч. 4 ст. 202 вказаного Кодексу, у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ст. 9 Конституції України, статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України» і статті 4 ГПК України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами документів, ратифікованих законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» Україна повністю визнає на своїй території дію приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Суду в усіх питаннях, що стосуються її тлумачення і застосування.
Водночас ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи.
У рішенні 15-рп/2004 від 02.11.2004 Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 69 Кримінального кодексу України (справа про призначення судом більш м`якого покарання) визначено, що справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Зазвичай справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню. У сфері реалізації права справедливість проявляється, зокрема, у рівності всіх перед законом і засобах, що обираються для їх досягнення.
Значення принципів справедливості та добросовісності поширюється не тільки на сферу виконання зобов`язань, а і на сферу користування правами, тобто, такі засади здійснення судочинства виступають своєрідною межею між припустимим використанням права (як формою правомірного поводження) та зловживанням правами (як формою недозволеного використання прав).
Одночасно, застосовуючи відповідно до ч. 1 ст. 11 ГПК України, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі «ЮніонЕліментаріяСандерс проти Іспанії» (AlimentariaSanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ухвалою суду, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, проте, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.
В судовому засіданні 10.10.2024 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Частина 6 ст. 233 ГПК України встановлює, що у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Враховуючи те що суддя Сокуренко Л.В. з 13.10.2024 до 20.10.2024 перебувала у відпустці та з 21.10.2024 до 25.10.2024 перебувала у відрядженні, повний текст рішення складено та підписано судом після виходу судді на роботу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
ВСТАНОВИВ:
30.01.2009 між Закритим акціонерним товариством «А.Е.С. Київобленерго» (зараз Приватне акціонерне товариство «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ») (далі постачальник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дантел» (далі споживач, відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії № 2197-10857629 (далі договір), за змістом п. 1.1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 80 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору.
Відповідно до п. 1.2 вказаного правочину, точка продажу електричної енергії встановлюється сторонами згідно акта розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін», що є невід`ємною частиною даного договору.
В матеріалах справи наявний акт № 1 від 05.01.2009 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін по ТП № 717, яким керуючись вимогами Правил користування електричної енергії, сторони: споживач ТОВ «Дантел» та постачальник ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» зафіксували межі балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності між сторонами. За містом вказаного акта, балансова належність електромереж постачальника: ПС 110/35/10 «Княжичі» Л-10кВ № 66 «ТП-717»; споживача: «КЛ-0,4кВ від РУ-0,4 кВ ТП-717 до ВРЩ-0,4 кВ». Межа балансової належності зафіксована цим актом на нижніх губках рубильника в РУ-0,4 ТП-717.
Відповідно до додатку № 1 до договору, яким є «Загальна однолінійна схема електропостачання», найменування споживача та його місцезнаходження: ТОВ «Дантел»; м. Бровари, вул. Незалежності, 6. Вказаний додаток підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений відтисками їх печаток без зауважень та заперечень.
За змістом п. 2.3 договору, споживач зобов`язується, зокрема: - виконувати умови цього договору, дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановок; - забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення до розрахункових засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії, до пристроїв релейного захисту, автоматики та зв`язку, до електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку, для виконання відключення та обмеження споживання у будь-який час доби.
Відповідно до п. 3.1 договору, постачальник має право, зокрема: - вимагати відшкодування збитків, завданих постачальнику внаслідок порушення споживачем умов цього договору в порядку, визначеному чинним законодавством України; - доступу до належних споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії для зняття показів, проведення їх технічної перевірки, повірки, заміни, ремонту, модернізації, переносу, інших робіт з експлуатації засобів обліку, до пристроїв релейного захисту, автоматики, зв`язку, які забезпечують регулювання навантаження, до пристроїв які забезпечують вимірювання показників якості електроенергії, пристроїв комутації, що забезпечують можливість припинення чи обмеження постачання електроенергії, пристроїв компенсації реактивної потужності, електромереж та охоронних зон електромереж постачальника електроенергії, електроустановок споживача для встановлення засобів обліку вимірювання потужності, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії.
Відповідно до підп. 4.2.3 п. 4.2 договору, споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 05.12.2001 № 1197 (далі Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: - самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; - пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб; - споживання електроенергії поза засобами обліку; - інших умов, визначених Методикою.
Відповідно до п. 9.4 договору, цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2009. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за 30 днів до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або про перегляд його умов.
Матеріали справи не містять відомостей про те, що договір про постачання електричної енергії № 2197-10857629 від 30.01.2009 є припиненим.
Положеннями Закону України «Про ринок електричної енергії» та приписами Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ) врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Згідно із статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про ринок електричної енергії», розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі Постанова № 312) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п. 6 даної Постанови № 312, до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема, сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Звертаючись до суду із даним позовом про стягнення з ТОВ «Дантел» вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 853 264,26 грн, позивач стверджує, що 19.08.2020 уповноваженими представниками позивача на об`єкті відповідача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, було виявлено факт порушення споживачем підп. 1 п. 5.5.5, підп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ та складено акт про порушення № К042724 від 19.08.2020.
Крім того, як зазначив позивач, 24.11.2023 представниками позивача на об`єкті відповідача повторно виявлено факт порушення споживачем пп. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ та складено акт про порушення № К050525 від 24.11.2023.
Суд встановив, що 19.08.2020 уповноваженими представниками позивача за участю представника споживача було проведено перевірку на об`єкті споживача, розташованому за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, в результаті якої виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: підп. 1 п. 5.5.5, підп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до мережі ОСББ «Орбіта» поза розрахунковими засобами обліку. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*16 від ГРЩ 1 житлового будинку по бульвару Незалежності, 6 до ЩО ТОВ «Дантел».
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи було складено акт про порушення № К042724 від 19.08.2020. Акт про порушення № К042724 від 19.08.2020 підписано представниками оператора системи та особою, що допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача головою ОСББ «Орбіта». Представник споживача від підпису акта відмовився, про що зазначено в акті про порушення (копія акта наявна в матеріалах справи).
Позивач листом вих. № 03/400/100/6365 від 27.08.2020 повідомив відповідача про дату та час засідання комісії з розгляду акта про порушення № К042724 від 19.08.2020 та направив відповідачу вказаний акт про порушення. На підтвердження направлення повідомлення позивач долучив до матеріалів справи список згрупованих поштових відправлень № 27 та фіскальний чек від 27.08.2020.
30.09.2020 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К042724 від 19.08.2020, за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом № 186, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії, відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ формули 8 за період 182 дні з 19.02.2020 до 19.08.2020 обсягом 97 297 кВт*год загальною вартістю 270 249,79 грн.
Суд встановив, що протокол № 186 від 30.09.2020 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб. Представник споживача під час засідання комісії не був присутній, у зв`язку із чим протокол разом з розрахунком та розрахунковими документами для оплати недоврахованої електричної надіслано поштою, про що зазначено у п. 11 протоколу.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на підставі акта порушення № К042724 від 19.08.2020, відповідно до якого вартість нарахованої електричної енергії за 182 дні обсягом 97 297 кВт*год складає 270 249,79 грн.
В подальшому, позивачем було складено повідомлення про оплату за жовтень 2020 року від 29.10.2020 по акту про порушення ПРРЕЕ № К042724 від 19.08.2020, відповідно до якого сума до сплати становить 270 249,79 грн з ПДВ із поміткою, що повідомлення про оплату необхідно оплатити до 28.11.2020 (копія наявна в матеріалах справи).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем складено та направлено відповідачу лист № 04/530/8937 від 29.10.2020, разом з яким позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 186 від 30.09.2020, розрахунок до акта про порушення № К042724 від 19.08.2020 та рахунок до акта про порушення № К042724 від 19.08.2020. На підтвердження направлення вказаного повідомлення з додатками позивач долучив до матеріалів справи список згрупованих поштових відправлень № 186 від 30.10.2020.
Проте, як зазначає позивач, відповідач вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ в сумі 270 249,79 грн, нарахованої за наслідками розгляду акта про порушення № К042724 від 19.08.2020, в добровільному порядку не оплатив.
Суд також встановив, що 24.11.2023 уповноваженими представниками позивача за участю представника споживача проведено повторну перевірку на об`єкті споживача, розташованому за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, в результаті якої виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: пп. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ 1. Самовільне підключення струмоприймачів до мережі, що є власністю ОСР з порушенням схеми обліку при наявності укладених договорів. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*70 мм кв. з ТП-717, РУ-0,4 кВ комірки 4 до електрощитової ТОВ «Дантел». 2. Самовільне підключення струмоприймачів до мережі, що не є власністю ОСР (мережі ОСББ «Орбіта») з порушенням схеми обліку при наявності укладених договорів. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*16 мм кв. з нижніх губок ввідного перекидного рубильника ГРЩ житлового будинку ОСББ «Орбіта» до електрощитової ТОВ «Дантел». Порушення продемонстровано споживачу.
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи було складено акт про порушення № К050525 від 24.11.2023. Акт про порушення № К050525 від 24.11.2023 підписано представниками оператора системи та особою, що допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача керуючими справами ОСББ «Орбіта» та електриком ОСББ «Орбіта». Представник споживача від підпису акта відмовився, про що зазначено в акті про порушення (копія акта наявна в матеріалах справи).
Позивач листом вих. № 04/530/9996 від 27.11.2023 повідомив відповідача про дату та час засідання комісії з розгляду акта про порушення № К050525 від 24.11.2023 та направив відповідачу вказаний акт про порушення. На підтвердження направлення повідомлення позивач долучив до матеріалів справи поштовий конверт та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення за № 0600064053182, зі змісту яких вбачається, що вказане поштове відправлення повернулось на адресу оператора системи 03.01.2024 із відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання».
09.01.2024 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К050525 від 24.11.2023, за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом № 065, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії згідно п.п. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, п. 8.4.12, ф. 8 ПРРЕЕ за період 143 дні з 04.07.2023 до 24.11.2023 обсягом 76 449 кВт*год загальною вартістю 583 014,47 грн.
Суд встановив, що вказаний протокол № 065 від 09.01.2024 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб. Представник споживача під час засідання комісії не був присутній, у зв`язку із чим протокол разом з розрахунком та розрахунковими документами для оплати недоврахованої електричної надіслано поштою, про що зазначено у п. 11 протоколу.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на підставі акта порушення № К050525 від 24.11.2023, відповідно до якого вартість нарахованої електричної енергії за 143 дні обсягом 76 449 кВт*год складає 583 014,47 грн.
В подальшому, позивачем було складено повідомлення про оплату за січень 2024 року від 10.01.2024 по акту про порушення ПРРЕЕ № К050525 від 24.11.2023, відповідно до якого сума до сплати становить 583 014,47 грн з ПДВ із поміткою, що повідомлення про оплату необхідно оплатити до 09.02.2024 (копія наявна в матеріалах справи).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем складено та направлено відповідачу лист № 04/530/271 від 15.01.2024, разом з яким позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 065 від 09.01.2024, розрахунок до акта про порушення № К050525 від 24.11.2023 та рахунок до акта про порушення № К050525 від 24.11.2023. На підтвердження направлення повідомлення позивач долучив до матеріалів справи поштовий конверт та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення за № 0600078342096, зі змісту яких вбачається, що вказане поштове відправлення повернулось на адресу оператора системи 06.02.2024 із відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання».
Проте, як зазначає позивач, відповідач вартість необлікованої електричної енергії за порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 583 014,47 грн, нарахованої за наслідками розгляду акта про порушення № К050525 від 24.11.2023, в добровільному порядку не оплатив.
З урахуванням зазначеного вище, оскільки відповідач обов`язок щодо оплати вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до рішень засідань комісії по розгляду актів про порушення № К042724 від 19.08.2020 та № К050525 від 24.11.2023, оформлених протоколами № 186 від 30.09.2020 та № 065 від 09.01.2024 відповідно, в добровільному порядку не виконав, позивач звернувся до суду із даним позовом по стягнення з відповідача 853 264,26 грн вартості необлікованої електричної енергії.
Крім того, внаслідок неналежного виконання відповідачем обов`язку щодо оплати вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 24 334,25 грн 3 % річних та 109 158,84 грн інфляційних втрат за прострочення строків оплати вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення № К042724 від 19.08.2020, а також 5 686,78 грн 3 % річних та 7 609,54 грн інфляційних втрат за прострочення строків оплати вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення № К050525 від 24.11.2023.
За приписами ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно із ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Як було зазначено судом вище, відносини, пов`язані з розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії споживачам регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ) та договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об`єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
Згідно з ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до п. 1.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 2.3.3 ПРРЕЕ передбачено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник. (п. 2.3.4 ПРРЕЕ).
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема: - користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); - здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; - дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; - забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; - забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; - забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; - не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право зокрема: - на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднанні до електричних мереж на території діяльності оператора системи; - на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до відповідно до договору встановленого цими Правилами порядку та умов договору, - виконання інших робіт відповідно до договору; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Щодо акта про порушення № К042724 від 19.08.2020, складеного за наслідками виявлення порушення правил ПРРЕЕ на об`єкті за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності 6, суд встановив та зазначає наступне.
За змістом абзацу першого пункту 8.2.5 ПРРЕЕ (у редакції, чинній на дату складення акта про порушення від 19.08.2020), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Як встановлено судом вище, 19.08.2020 уповноваженими представниками позивача за участю представника споживача було проведено перевірку на об`єкті споживача, розташованому за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, в результаті якої виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: підп. 1 п. 5.5.5, підп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до мережі ОСББ «Орбіта» поза розрахунковими засобами обліку. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*16 від ГРЩ 1 житлового будинку по бульвару Незалежності, 6 до ЩО ТОВ «Дантел».
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи було складено акт про порушення № К042724 від 19.08.2020.
За змістом пп. 6-9 акта про порушення, самовільне підключення виконано споживачем не приховано. Для виявлення самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювався візуальний огляд. Схема обліку електричної енергії відновлена. Безоблікове споживання відключено повністю 100%. Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення: відключено безоблік.
У пункті 11 акта про порушення наведено відомості про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора.
Суд враховує, що представник споживача від підписання акта про порушення відмовився, про що зазначено в акті про порушення. Разом з цим акт про порушення № К042724 від 19.08.2020 підписано двома представниками оператора системи та незаінтересованою особою (особою, що допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача головою ОСББ «Орбіта»).
Матеріали справи не містять заперечень з боку відповідача, що об`єкт, розташований за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності 6, є об`єктом споживача.
Отже суд встановив, що уповноваженими представниками оператора системи під час проведення перевірки на об`єкті відповідача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, було виявлено факт порушення ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ, про що зазначено в акті про порушення № К042724 від 19.08.2020.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ, акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У постанові Верховного Суду від 17.02.2020 у справі № 906/941/18 зазначено, що саме перебування на об`єкті позивача (в даному випадку об`єкті відповідача) особи, яка має доступ до закритих приміщень, допустила представників оператора системи на об`єкт для проведення перевірки, не може вважатися неуповноваженою особою.
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Отже, споживач несе відповідальність, в тому числі, за безоблікове користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Матеріали справи не містять доказів повідомлення споживачем оператора системи про виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів до мережі ОСББ «Орбіта» поза розрахунковими засобами обліку до дати виявлення представниками позивача порушення ПРРЕЕ.
Суд також вважає за необхідне наголосити на тому, що відповідач жодним чином не спростував факт виявлення представниками позивача на об`єкті відповідача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів до мережі ОСББ «Орбіта» поза розрахунковими засобами обліку, що відповідає порушенню п. 8.2.4 ПРРЕЕ та яке зазначено в акті про порушення № К042724 від 19.08.2020.
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ (у редакції, чинній на дату складення акта про порушення від 19.08.2020 та проведення засідання комісії), на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Суд встановив, що позивач листом вих. № 03/400/100/6365 від 27.08.2020 повідомив відповідача про дату та час засідання комісії з розгляду акта про порушення № К042724 від 19.08.2020 та направив відповідачу вказаний акт про порушення. На підтвердження направлення повідомлення позивач долучив до матеріалів справи список згрупованих поштових відправлень № 27 та фіскальний чек від 27.08.2020.
30.09.2020 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К042724 від 19.08.2020, за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом № 186, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії, відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ формули 8 за період 182 дні з 19.02.2020 до 19.08.2020 обсягом 97 297 кВт*год загальною вартістю 270 249,79 грн.
У пункті 2 протоколу зазначено про суть, обставини порушення згідно акта: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до мереж ОСББ «Орбіта» поза розрахунковим засобом обліку.
Порушення, що сталося, кваліфіковано як з вини споживача, вчинене відкритим способом, про що зазначено в п. 7 протоколу.
Представник споживача під час засідання комісії не був присутній, у зв`язку із чим протокол разом з розрахунком та розрахунковими документами для оплати недоврахованої електричної надіслано поштою, про що зазначено у п. 11 протоколу.
Вказаний протокол № 186 від 30.09.2020 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб. Представник споживача під час засідання комісії не був присутній.
Разом з цим суд враховує, що позивачем було направлено відповідачу повідомлення вих. № 03/400/100/6365 від 27.08.2020 про місце, час і дату засідання комісії рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, а засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ.
Отже суд встановив, що засідання комісії з розгляду акта про порушення № К042724 від 19.08.2020, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 186 від 30.09.2020, було проведено відповідно до вимог ПРРЕЕ.
За змістом п. 8.2.6 ПРРЕЕ (у відповідній редакції), комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.
Доказів звернення відповідачем до позивача про перегляд рішення комісії, оформленого протоколом № 186 від 30.09.2020, матеріали справи не містять.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на підставі акта порушення № К042724 від 19.08.2020, відповідно до якого вартість нарахованої електричної енергії за 182 дні обсягом 97 297 кВт*год складає 270 249,79 грн.
В подальшому, позивачем було складено повідомлення про оплату за жовтень 2020 року від 29.10.2020 по акту про порушення ПРРЕЕ № К042724 від 19.08.2020, відповідно до якого сума до сплати становить 270 249,79 грн з ПДВ із поміткою, що повідомлення про оплату необхідно оплатити до 28.11.2020.
Судом було встановлено, що позивачем складено та направлено відповідачу лист № 04/530/8937 від 29.10.2020, разом з яким позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 186 від 30.09.2020, розрахунок до акта про порушення № К042724 від 19.08.2020 та рахунок до акта про порушення К042724 від 19.08.2020. На підтвердження направлення вказаного повідомлення з додатками позивач долучив до матеріалів справи список згрупованих поштових відправлень № 186 від 30.10.2020.
За змістом п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Суд зауважує, що дії уповноважених працівників позивача при проведенні перевірки вимог ПРРЕЕ та при складенні акта про порушення № К042724 від 19.08.2020, за результатами розгляду якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 186 від 30.09.2020, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ, відповідач у встановленому порядку не оскаржував. Протилежного суду не доведено.
Отже, суд дійшов висновку, що представниками позивача проведено перевірку та виявлено на об`єкті відповідача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, порушення відповідачем ПРРЕЕ, що зафіксовано в акті про порушення № К042724 від 19.08.2020, на підставі якого в подальшому позивачем було прийнято рішення комісії, оформлене протоколом № 186 від 30.09.2020, відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з п. 8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ, самовільне підключення з порушенням схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Згідно з підп. 2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
За змістом п. 8.4.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (8).
Відповідно до розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, нарахованого на підставі акта про порушення № К042724 від 19.08.2020, за період з 19.02.2020 до 19.08.2020 за формулою 8 відповідно до п. 8.4.12 ПРРЕЕ, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії становить 97 297 кВт/год на загальну суму 270 249,79 грн.
Суд встановив, що позивачем здійснено нарахування відповідачу вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ за період, що не перевищує загальну кількість робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Здійснивши власний перерахунок, відповідно до положень ПРРЕЕ та наявних в матеріалах справи відомостей, перевіривши здійснене позивачем нарахування вартості необлікованої електричної енергії, суд дійшов висновку про те, що вказаний розрахунок здійснений згідно законодавчих вимог на підставі вірно обраних формули та показників.
Контррозрахунку або правильного розрахунку, що, на переконання відповідача, відповідає вимогам ПРРЕЕ, до суду не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведений та документально підтверджений факт порушення ТОВ «Дантел» Правил роздрібного ринку електричної енергії на об`єкті споживача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, що підтверджується актом про порушення № К042724 від 19.08.2020, та встановлено наявність підстав для стягнення вартості необлікованої електроенергії внаслідок порушення ПРРЕЕ в сумі 270 249,79 грн.
Щодо акта про порушення № К050525 від 24.11.2023, складеного за наслідками виявлення порушення на об`єкті за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, суд встановив та зазначає наступне.
За змістом абзацу першого пункту 8.2.5 ПРРЕЕ (у редакції, чинній на дату складення акта про порушення від 24.11.2023), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред`явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред`являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки. У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Судом було встановлено раніше, що 24.11.2023 уповноваженими представниками позивача за участю представника споживача було проведено повторну перевірку на об`єкті споживача, розташованому за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, в результаті якої виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: пп. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ 1. Самовільне підключення струмоприймачів до мережі, що є власністю ОСР з порушенням схеми обліку при наявності укладених договорів. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*70 мм кв. з ТП-717, РУ-0,4 кВ комірки 4 до електрощитової ТОВ «Дантел». 2. Самовільне підключення струмоприймачів до мережі, що не є власністю ОСР (мережі ОСББ «Орбіта») з порушенням схеми обліку при наявності укладених договорів. Самовільне підключення виконано кабелем АВВГ 4*16 мм кв. з нижніх губок ввідного перекидного рубильника ГРЩ житлового будинку ОСББ «Орбіта» до електрощитової ТОВ «Дантел». Порушення продемонстровано споживачу.
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи було складено акт про порушення № К050525 від 24.11.2023.
У пункті 1 акта про порушення вказано відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта. Акт про порушення містить зображення схеми електроживлення споживача. Пункт 2 акта про порушення містить відомості про місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан. У пунктах 3, 4 акта про порушення вказані відомості про комунікаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача; результати проведення вимірів та параметри схеми електроживлення споживача на дату складання акта про порушення.
У пункті 5 акта про порушення в графі «перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено: визначити повну потужність струмоприймачів не має можливості за відсутності паспортів на все електрообладнання. Дозволена потужність споживання згідно договору.
За змістом пп. 6-9 акта про порушення, самовільне підключення виконано споживачем не приховано. Для виявлення самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювався огляд електроустановки, огляд РУ-0,4 під ТП-717. Схема обліку електричної енергії відновлена. Відключено самовільне підключення. Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення: відключено самовільне підключення.
У пункті 11 акта про порушення наведено відомості про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора.
Суд враховує, що представник споживача від підписання акта про порушення відмовився, про що зазначено в акті про порушення. Разом з цим акт про порушення № К050525 від 24.11.2023 підписано двома представниками оператора системи та двома незаінтересованими особами (особами, що допустили представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача керуючим справами ОСББ «Орбіта» та електриком ОСББ «Орбіта»). В акті про порушення також зазначено, що споживач від надання зауважень відмовився.
Як було зазначено судом вище, матеріали справи не містять заперечень з боку відповідача, що об`єкт, розташований за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності 6, є об`єктом споживача.
Отже суд встановив, що уповноваженими представниками оператора системи під час проведення перевірки на об`єкті відповідача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, було виявлено факт порушення ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ, та про що зазначено в акті про порушення № К050525 від 24.11.2023.
Суд також вважає за необхідне наголосити на тому, що відповідач жодним чином не спростував факт виявлення представниками позивача на об`єкті відповідача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, порушення ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.2.4 ПРРЕЕ та яке зазначено в акті про порушення № К050525 від 24.11.2023.
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ (у редакції, чинній на дату складення акта про порушення від 24.11.2023 та проведення засідання комісії), акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Суд встановив вище, що позивач листом вих. № 04/530/9996 від 27.11.2023 повідомив відповідача про дату та час засідання комісії з розгляду акта про порушення № К050525 від 24.11.2023 та направив відповідачу вказаний акт про порушення. На підтвердження направлення повідомлення позивач долучив до матеріалів справи поштовий конверт та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення за № 0600064053182, зі змісту яких вбачається, що вказане поштове відправлення повернулось на адресу оператора системи 03.01.2024 із відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання».
09.01.2024 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К050525 від 24.11.2023, за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом № 065, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії згідно п.п. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, п. 8.4.12, ф. 8 ПРРЕЕ за період 143 дні з 04.07.2023 до 24.11.2023 обсягом 76 449 кВт*год загальною вартістю 583 014,47 грн.
У пункті 2 протоколу зазначено про суть, обставини порушення згідно акта: 1. Самовільне підключення струмоприймачів до електромереж, що є власністю ОСР з порушенням схеми обліку при наявності відповідних договорів. 2. Самовільне підключення струмоприймачів до електромереж, що не є власністю ОСР (мереж ОСББ «Орбіта») з порушенням схеми обліку при наявності відповідних договорів.
Порушення, що сталося, кваліфіковано як з вини споживача, вчинене відкритим способом, про що зазначено в п. 7 протоколу.
Представник споживача під час засідання комісії не був присутній, у зв`язку із чим протокол разом з розрахунком та розрахунковими документами для оплати недоврахованої електричної надіслано поштою, про що зазначено у п. 11 протоколу.
Вказаний протокол № 065 від 09.01.2024 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб. Представник споживача під час засідання комісії не був присутній.
Разом з цим суд враховує, що позивачем було направлено відповідачу повідомлення вих. № 04/530/9996 від 27.11.2023 про місце, час і дату засідання комісії рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, а засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ.
Отже суд встановив, що засідання комісії з розгляду акта про порушення № К050525 від 24.11.2023, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 065 від 09.01.2024, було проведено відповідно до вимог ПРРЕЕ.
За змістом п. 8.2.6 ПРРЕЕ (у відповідній редакції), комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.
Доказів звернення відповідачем до позивача про перегляд рішення комісії, оформленого протоколом № 065 від 09.01.2024, матеріали справи не містять.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на підставі акта порушення № К050525 від 24.11.2023, відповідно до якого вартість нарахованої електричної енергії за 143 дні обсягом 76 449 кВт*год складає 583 014,47 грн.
В подальшому, позивачем було складено повідомлення про оплату за січень 2024 року від 10.01.2024 по акту про порушення ПРРЕЕ № К050525 від 24.11.2023, відповідно до якого сума до сплати становить 583 014,47 грн з ПДВ із поміткою, що повідомлення про оплату необхідно оплатити до 09.02.2024 (копія наявна в матеріалах справи).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем складено та направлено відповідачу лист № 04/530/271 від 15.01.2024, разом з яким позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 065 від 09.01.2024, розрахунок до акта про порушення № К050525 від 24.11.2023 та рахунок до акта про порушення № К050525 від 24.11.2023. На підтвердження направлення повідомлення позивач долучив до матеріалів справи поштовий конверт та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення за № 0600078342096, зі змісту яких вбачається, що вказане поштове відправлення повернулось на адресу оператора системи 06.02.2024 із відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання».
За змістом п. 8.2.7 ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Суд зауважує, що дії уповноважених працівників позивача при проведенні перевірки вимог ПРРЕЕ та при складанні акта про порушення № К050525 від 24.11.2023, за результатами розгляду якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 065 від 09.01.2024, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ, відповідач у встановленому порядку не оскаржував. Протилежного суду не доведено.
Отже, суд дійшов висновку, що представниками позивача проведено перевірку та виявлено на об`єкті відповідача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, порушення відповідачем ПРРЕЕ, що зафіксовано в акті про порушення № К050525 від 24.11.2023, на підставі якого в подальшому позивачем було прийнято рішення комісії, оформлене протоколом № 065 від 09.01.2024, відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з п. 8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ, самовільне підключення з порушенням схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Згідно з підп. 2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
За змістом п. 8.4.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (8).
Відповідно до розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, нарахованого на підставі акта про порушення № К050525 від 24.11.2023, за період з 04.07.2023 до 24.11.2023 за формулою 8 відповідно до п. 8.4.12 ПРРЕЕ, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії становить 76 449 кВт*год на загальну суму 583 014,47 грн.
Суд встановив, що розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії позивачем здійснено відповідно до п. 8.4.8 ПРРЕЕ за період з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку до дати виявлення порушення, що підтверджується наявним в матеріалах справи завданням на зйом показників № К065031D від 04.07.2023.
Здійснивши власний перерахунок, відповідно до положень ПРРЕЕ та наявних в матеріалах справи відомостей, перевіривши здійснене позивачем нарахування вартості необлікованої електричної енергії, суд дійшов висновку про те, що вказаний розрахунок здійснений згідно законодавчих вимог на підставі вірно обраних формули та показників.
Контррозрахунку або правильного розрахунку, що, на переконання відповідача, відповідає вимогам ПРРЕЕ, до суду не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем доведений та документально підтверджений факт порушення ТОВ «Дантел» Правил роздрібного ринку електричної енергії на об`єкті споживача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, що підтверджується актом про порушення № К050525 від 24.11.2023, та встановлено наявність підстав для стягнення вартості необлікованої електроенергії в сумі 583 014,47 грн.
Отже, підсумовуючи усе зазначене вище, суд дійшов висновку, що позивачем доведений та документально підтверджений факт порушення ТОВ «Дантел» Правил роздрібного ринку електричної енергії на об`єкті споживача за адресою: м. Бровари, б-р Незалежності, 6, що підтверджується актом про порушення № К042724 від 19.08.2020 та актом про порушення № К050525 від 24.11.2023, та встановлено наявність підстав для стягнення з відповідача вартості необлікованої електроенергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в загальній сумі 853 264,26 грн (270 249,79+583 014,47)
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно підп. 4 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ передбачено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Отже, враховуючи наведені вище приписи законодавства та направлення позивачем розрахункових документів поштою, оскільки доказів перегляду рішень в порядку, передбаченому ПРРЕЕ, матеріали справи не містять, як і не містять доказів визнання недійсним та скасування рішень комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ № К042724 від 19.08.2020 та № К050525 від 24.11.2023, оформлених протоколами № 186 від 30.09.2020 та № 065 від 09.01.2024 відповідно, суд дійшов висновку, що строк оплати нарахованої позивачем вартості необлікованої електричної енергії за порушення відповідачем ПРРЕЕ є таким, що настав.
Проте в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази сплати відповідачем вартості необлікованої електричної енергії в загальній сумі 853 264,26 грн в добровільному порядку. Протилежного суду не доведено.
При цьому, як зазначалось судом вище, доказів оскарження споживачем рішень комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ № К042724 від 19.08.2020 та № К050525 від 24.11.2023, оформлених протоколами № 186 від 30.09.2020 та № 065 від 09.01.2024 відповідно, матеріали справи не містять.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей, повідомлених позивачем, не надав, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 853 264,26 грн.
Відповідно зі ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача за прострочення строку оплати вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення № К042724 від 19.08.2020 3 % річних в сумі 24 334,25 грн та інфляційні втрати в сумі 109 158,84 грн за період прострочення з 21.06.2021 до 20.06.2024.
Крім того, позивач нарахував та просить стягнути з відповідача за прострочення строку оплати вартості необлікованої електричної енергії за актом про порушення № К050525 від 24.11.2023 3 % річних в сумі 5 686,78 грн та інфляційні втрати в сумі 7 609,54 грн за період прострочення з 23.02.2024 до 20.06.2024.
Перевіривши розрахунки позивача 3 % річних та інфляційних втрат, в межах періоду розрахунку позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 3 % річних та інфляційних втрат обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню повністю.
Суд наголошує на тому, що відповідач був обізнаний про розгляд справи судом, однак відзиву на позов до суду не подав, позовних вимог не оспорив, заборгованість шляхом подання відповідних доказів не спростував, контррозрахунку до суду не подав.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України).
Приймаючи до уваги висновки суду про повне задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 15 000,81 грн.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дантел» (місцезнаходження: вул. Кирпоноса, буд. 5, м. Бровари, Київська обл., 07400; код ЄДРПОУ 34361213) на користь на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (місцезнаходження: вул. Стеценка, буд. 1-А, м. Київ, 04136; код ЄДРПОУ 23243188) 853 264,26 грн вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, 30 021,03 грн 3 % річних, 116 768,38 грн інфляційних втрат та 15 000,81 грн судового збору.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно ч. 2 ст. 256, ст. 257 та підп. 17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 29.10.2024.
Суддя Л.В. Сокуренко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 31.10.2024 |
Номер документу | 122637275 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Київської області
Сокуренко Л.В.