Рішення
від 29.10.2024 по справі 443/1553/24
ЖИДАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №443/1553/24

Провадження №2/443/689/24

РІШЕННЯ

іменем України

(заочне)

29 жовтня 2024 року Жидачівський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Сливки С.І.,

секретаря судових засідань Кушнір М.І.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Діджи Фінанс» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за кредитним договором,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Діджи Фінанс» звернулося до Жидачівського районного суду Львівської області із позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року в розмірі 32921,61 грн., судовий збір в сумі 2422,40 грн., та витрати на правову допомогу у розмірі 6000,00 грн..

В обґрунтування поданого позову покликається на те, що 22.12.2021 року між ТзОВ «Слон Кредит» та ОСОБА_1 укладено Договір про надання споживчого кредиту №780957. Власноручним підписанням Договору ОСОБА_1 підтвердила, що вона ознайомлена з умовами Публічної пропозиції на укладення Договору про надання споживчого кредиту ТзОВ «Слон Кредит», яка розміщена на сайті Фінансової Компанії: https://sloncredit.ua/, в повному обсязі, з урахуванням Паспорту споживчого кредиту (згідно вимог діючого законодавства), Таблиці обчислення загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит, Тарифів та складають Договір про надання споживчого кредиту, укладання якого підтверджено. Відповідач погодив та зобов`язався виконувати його умови. Згідно Договору про надання споживчого кредиту № 780957 від 22.12.2021 року Відповідачу надається кредит у гривні, а Відповідач зобов`язується одержати та повернути кошти кредиту, сплатити проценти за користування ним та виконати інші обов`язки, передбачені Договором. Мета отримання кредиту: споживчі (особисті) потреби. Після укладення цього Договору, Товариство із використанням даних Відповідача, зазначених у Кредитному договору, створює Відповідачу особистий кабінет в своїй інформаційно-телекомунікаційній системі, доступ до якої забезпечується Відповідачу через веб-сайт. Товариство зобов`язане перерахувати кошти на рахунок в форматі ІВАN/платіжну картку, вказану Споживачем, у порядку та строки визначені Кредитним договором. Товариство може повідомляти Споживача про факт перерахування коштів шляхом відправки інформаційного повідомлення засобами зв`язку (на номер мобільного телефону). Сума кредиту (його частина) перераховується (утримується) Товариством протягом трьох робочих (банківських) днів з моменту укладення цього Договору. Кредит вважається наданим в день перерахування Товариством суми кредиту в порядку передбаченому Кредитним договором. Кредит вважається погашеним в день отримання Товариством коштів в погашення заборгованості за кредитом. Таким чином, відповідач уклав Договір №780957 від 22.12.2021 року з ТзОВ «Слон Кредит» та на підставі платіжного документу відповідачу були перераховані кредитні кошти на картковий рахунок в сумі 20000 грн..

28.08.2023 року згідно умов Договору факторингу №2808-23, ТзОВ «Слон Кредит» відступлено право вимоги за Кредитним Договором №780957 від 22.12.2021 року на користь ТзОВ «Діджи Фінанс», а відповідно ТзОВ «Діджи Фінанс» набуто право вимоги до Відповідача.

Згідно Договору факторингу сума боргу перед новим кредитором ТзОВ «Діджи Фінанс» за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року є обґрунтованою та документально підтвердженою та становить 32921.61 грн., із яких: заборгованість за тілом кредиту становить 14067,10 грн.; заборгованість за відсотками становить 18854,51 грн.

Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 02.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін у судове засідання.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву, згідно якої просить розгляд справи проводити без участі їхнього представника, позовні вимоги просить задоволити в повному обсязі. Щодо проведення заочного розгляду справи не заперечують.

Відповідач в судове засідання повторно е з`явилася, не подала відзиву на позовну заяву, клопотання про проведення судового засідання без її участі не надходило, та не повідомила суд про причину неявки, хоча належним чином повідомлялась про дату та час розгляду справи.

При цьому, ОСОБА_1 належним чином повідомлялася про розгляд справи в суді, а саме за зареєстрованим в передбаченому законом порядку місцем проживання. Направлені на її адресу рекомендовані повідомлення повторно повернуто до суду з відміткою органу поштового зв`язку «адресат відсутній за вказаною адресою», що є достатнім для того, щоб вважити повідомлення належним (правова позиція Верховного Суду викладена у постанові від 18 березня 2021 року по справі 911/3142/19, постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі№ 800/547/17).

Також, у відповідності до ч.11ст.128 ЦПК Україниповідомлення відповідача було здійснено через оголошення на офіційному веб-порталі Судової влади України (через веб-сайт Жидачівського районного суду Львівської області).

У зв`язку з цим суд визнає неявку відповідача неповажною та вважає, що справу можливо слухати у відсутності відповідача, оскільки в матеріалах справи є достатньо належних доказів про права, обов`язки та взаємовідносини сторін.

У відповідності до положень ст.ст.280-284 ЦПК Українисуд за згодою представника позивача вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних в ній доказів в порядку заочного розгляду.

Відповідно до вимогст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч.1ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (частини 1, 2статті 12 ЦПК України).

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 3 ст.12, ч. 1 ст.81ЦПК України).

Суд встановив,що 22.12.2021року ОСОБА_1 звернулася в Товариством з обмеженою відповідальністю «Слон Кредит» з метою отримання кредиту, у зв`язку з чим підписала Заяву-анкету від 22.12.2021 року (а.с.49).

Підписанням цієї Заяву-анкету, ОСОБА_1 заявляє, зокрема, що інформація, зазначена нею цій Заяві-Анкеті, є такою, що відповідає дійсності повною і точною, вона знає про відповідальність за надання неправдивої, неповної або неточної інформації, якщо такий випадок може мати місце. Також підписанням цієї Заяви-Анкети, ОСОБА_1 ознайомившись ознайомившись на веб-сайті https://sloncredit.ua зумовами Публічноїпропозиції Товариством з обмеженою відповідальністю «Слон Кредит» від 22.12.2021 року, на укладення Договору, приєднується до умов Публічної пропозиції в повному обсязі.

22.12.2021року міжТовариством зобмеженою відповідальністю«Слон Кредит»та ОСОБА_1 було укладено договір №780957 про надання споживчого кредиту (надалі - договір) (а.с.46-48).

Відповідно до п.1.2 договору, на умовах, встановлених Договором, Товариство надає Споживачу кредит у гривні, а Споживач зобов`язується одержати та повернути кошти кредиту, сплатити проценти за користування ним та виконати інші обов`язки, передбачені Договором.

Сума кредиту (загальний розмір) складає 25 000,00 грн. Тип кредиту кредит (п.1.3 договору).

Строк кредиту 730 днів, з кінцевим терміном повернення 22.12.2023 р. (включно). Детальні терміни повернення кредиту, визначені в Графіку платежів, що є додатком N«1 до цього Договору (далі - Графік платежів) (п.1.4 договору).

Тип процентної ставки - фіксована. Процентна ставка за користування коштами кредиту залежить від періоду її встановлення та становить:

за перший день користування кредитом (включно) - 25% в день (9125% річних) (далі - Проценти за перший день користування кредитом);

за всі наступні дні користування кредитом, починаючи з другого дня (включно) й до кінця строку надання кредиту 85% річних (далі - Поточні проценти) (п.1.5 договору).

Відповідно до п.1.6 договору, мета отримання кредиту: споживчі (особисті) потреби.

Орієнтовна реальна річна процентна ставка на дату укладення Договору складає 206,49% річних (п.1.7 договору).

Орієнтовна загальна вартість кредиту на дату укладення Договору складає 57 627,18 грн. (п.1.8 договору).

Обчислення орієнтовної реальної річної ставки та орієнтовної загальної вартості кредиту базується на припущенні, що Договір залишається дійсним протягом погодженого строку та, що Товариство і Споживач виконають свої обов`язки на умовах та у строки, визначені Договором. Крім того, при обчисленні вказаних показників, не враховуються витрати Споживача, обов`язковість сплати яких не передбачена цим Договором та/або законодавством України та/або оплата яких здійснюється незалежно від походження коштів (власні, кредитні), в тому числі, але не виключно: витрати пов`язані з технічними, програмними і комунікаційними ресурсами, що необхідні Споживачу для організації каналів доступу і підключення до Веб-сайту Товариства https://sIoncredit.ua (далі -Веб-сайт), здійснені переказу коштів через третіх осіб в погашення заборгованості за Договором, з отриманням від третіх осіб інформаційних послуг (підбір кредитної пропозиції) та інше (п.1.9 договору).

Після укладення цього Договору, Товариство з використанням даних Споживача, зазначених в цьому Договорі, створює Споживачу особистий кабінет в своїй інформаційно-телекомунікаційній системі, доступ до якої забезпечується Споживачу через Веб-сайт. Споживач після ідентифікації (правильного введення одноразового ідентифікатора надісланого на номер телефону Споживача) може ввійти до особистого кабінету та ознайомитися з копіями документів, що пов`язані з наданням та обслуговуванням кредиту (в т.ч. сумою заборгованості за кредитом, строки погашення, новий графік платежів, інше) (далі - Особистий кабінет) (п.1.12 договору).

Кошти кредиту надаються Товариством у безготівковій формі шляхом їх перерахування (утримання): у розмірі 20 000,00 гривень на користь Споживача за реквізитами: НОМЕР_1 в AT «ТАСКОМБАНК», код банку 339500, призначання платежу: « НОМЕР_2 , кредитний договір №780957 від 22.12.2021, ОСОБА_1 (2878218081)» або за реквізитами поточного рахунку Споживача та /або за реквізитами платіжної картки, дані яких (-го,-ої) Споживач надав Товариству в будь-який спосіб; у розмірі 5 000,00 гривень на користь Товариства з метою виконання зобов`язань з оплати Процентів за перший день користування кредитом, відповідно до п.3.5 Договору (п.2.1 договору).

Сума кредиту (його частина) перераховується (утримується) Товариством протягом трьох робочих днів з моменту укладення цього Договору. У випадку, якщо Товариство здійснює перерахунок коштів не удень укладання Договору, а у наступні календарні дні, Графік платежів не підлягає коригуванню, строк кредиту в днях зменшується, а кінцевий термін повернення залишається незмінним (п.2.2 договору).

Кредит вважається наданим в день перерахування Товариством суми кредиту в порядку передбаченому п.2.1 Договору (п.2.4 договору).

Кредит вважається погашеним в день отримання Товариством коштів в погашення заборгованості за кредитом (п.2.5 договору).

Згідно п.3.1 договору, нарахування процентів за Договором здійснюється в межах строку надання кредиту, визначеного у пункті 1.4 Договору, на залишок заборгованості за кредитом, що вказаний в Графіку платежів, виходячи з припущення, що Споживач виконає свої зобов`язання на умовах та в строки, передбачені Договором (Графіком платежів).

Нарахування процентів здійснюється за фактичну кількість календарних днів користування кредитом, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та у році. Для цілей визначення періоду для нарахування процентів на суму кредиту, день надання кредиту враховується, а останній день повернення - не враховується. У випадку якщо день надання та день повернення кредиту співпадають, нарахування процентів здійснюється за один день (п.3.2 договору).

Відповідно до п.3.3 договору, розмір процентної ставки, встановлений в п.1.5. Договору, залежить від умов її встановлення та є незмінним протягом усього строку дії Договору та не може бути збільшений Товариством в односторонньому порядку. Споживач розуміє та погоджується, що використання різних розмірів процентної ставки, зазначених в п.1.5. Договору (Проценти за перший день користування кредитом та Поточні проценти), є наперед обумовленим та не є односторонньою зміною умов Договору, оскільки, умови про встановлення різних процентних ставок за цим Договором застосовуються автоматично за домовленістю Сторін, та не вимагають підписання Сторонами будь-яких інших додаткових документів, крім цього Договору.

Сплата Поточних процентів здійснюється Споживачем в кожну дату внесення платежу, зазначену в Графіку платежів, за період, що передує даті внесення. В будь-якому випадку, при повному достроковому поверненні суми кредиту, проценти повинні сплачуватись одночасно з поверненням суми кредиту (п.3.4 договору).

Згідно п.3.5 договору, сплата Процентів за перший день користування кредитом, здійснюється Споживачем в день отримання кредиту. З метою оплати Процентів за перший день користування кредитом, Споживач доручає Товариству утримати суму зазначених процентів з суми кредиту, що підлягає наданню Споживачу.

Прострочення Споживачем сплати кредиту (чергового платежу) та/або звернення Товариства до суду про стягнення заборгованості за Договором, не зупиняє нарахування процентів протягом строку, визначеного п.1.4. Договору, крім випадків прийняття окремого відповідного рішення Товариством (п.3.6 договору).

Відповідно до п.4.1 договору, Товариство має право, зокрема вимагати від Споживача повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитом та виконання усіх інших зобов`язань, встановлених Договором; укладати договори щодо відступлення права вимоги за Договором або договори факторингу з будь-якою третьою особою без окремої згоди Споживача.

Згідно п.4.2 договору Товариство зобов`язане, зокрема надати Споживачу кредит на умовах та в порядку передбачених Договором; прийняти від Споживача виконання зобов`язань за цим Договором (у тому числі дострокове - як частинами, так і в повному обсязі).

Відповідно до п.4.3 договору Споживач має право, зокрема достроково повернути кредит як в повному обсязі, так і частинами, сплативши проценти за користування кредитом виходячи з фактичного залишку суми кредиту та фактичного строку користування кредитом;

Споживач зобов`язаний, зокрема у встановлений Договором строк, повернути кредит, сплатити проценти, штрафи та пені (у разі наявності) та інші платежі передбачені Договором; достроково повернути кредит та сплатити проценти на вимогу Товариства, у випадках передбачених Договором та/або чинним законодавством України, виконувати інші обов`язки, передбачені цим Договором, Правилами та чинним законодавством України, щотижня відвідувати Веб-сайт Товариства за посиланням https://sloncredit.ua для отримання інформації про зміну місцезнаходження, зміну банківських реквізитів для зарахування платежів та іншої інформації (п.4.4 договору).

Сторони домовилися, що повернення кредиту та сплата процентів за користування кредитом, включно із кількістю платежів, їх розміром та періодичністю внесення, здійснюватимуться згідно Графіка платежів (п.5.1 договору).

Сторони несуть відповідальність за порушення умов цього Договору згідно чинного законодавства України, цього Договору (п.6.1 договору).

Відповідно до п.9.2 договору, договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами в порядку визначеному в п.9.3 Договору і діє до дати, вказаної у п.1.4. цього Договору, а в частині виконання зобов`язань та нарахування штрафів - до повного виконання Споживачем зобов`язань за цим Договором.

Підписуючи цей Договір, Споживач підтверджує, що: перед укладенням цього Договору йому була в чіткій та зрозумілій формі надана інформація: а) за спеціальною формою (паспорт споживчого кредиту) відповідно до ст.9 Закону України «Про споживче кредитування; б) вказана в ч.І, 2 ст.12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та розміщена на Веб-сайті; він ознайомлений з усіма умовами Правил надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, ТзОВ «Слон Кредит» (далі - Правила), що розміщені на Веб-сайті та затверджені наказом №06-КД від 26.10.2020 року, повністю розуміє їх, погоджується з ними і зобов`язується неухильно їх дотримуватися (п.9.8 договору).

Вищевказані умови кредитування визначені і в паспорті споживчого кредиту, інформація, яка надається споживачу до укладення договору про споживчий кредит (Стандартизована форма), зокрема визначено: тип кредиту: кредит, сума/ліміт кредиту: 25000,00 грн, строк кредитування: 730 днів; мета отримання кредиту: споживчі (особисті) потреби; спосіб та строк надання кредиту: шляхом перерахування Кредитодавцем грошових коштів на поточний рахунок/за реквізитами платіжної картки споживача не пізніше трьох робочих днів з моменту укладення договору про споживчий кредит; Відсоткова ставка, відсотків річних: 85%; Відсотки за перший день користування кредитом: 25% в день (9125% річних); Тип відсоткової ставки: фіксована; Загальні витрати за кредитом, грн.: 37 627,18; Орієнтовна загальна вартість кредиту для споживача за весь строк користування кредитом (у т. ч. тіло кредиту, відсотки, комісії та інші платежі), грн.: 57 627,18; Реальна річна відсоткова ставка, відсотків річних: 206,49%, порядок повернення кредиту, який підписаний ОСОБА_1 22.12.2021 року (а.с.50).

Як видно із Додатку №1 (Таблиця обчислення загальної вартості кредиту та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит) до договору про надання споживчого кредиту №780957 від 22.12.2021 року(а.с.51), ОСОБА_1 була ознайомлена з умовами кредитування, зокрема: дата видачі кредиту/дата платежу; кількість днів у розрахунковому періоді - 730; чиста сума кредиту/сума платежу за розрахунковий період 52627,28; сума кредиту за договором/погашення суми кредиту 25000,00 грн.; проценти за користування кредитом 27627,18 грн.; відсоток за перший день користування кредитом 5000,00 грн.; реальна річна процентна ставка 206,49%; загальна вартість кредиту 52627,18 грн., про що свідчить її розпис у вищевказаній Таблиці обчислення загальної вартості кредиту та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит.

ТзОВ «Слон Кредит» свої зобов`язання за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року виконав в повному обсязі, а саме надав відповідачу грошові кошти в сумі 20 000,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №13613 від 22.12.2021 року (а.с.24).

Крім того, як зазначалось вище, відповідно до п.2.1 кредитного договору №780957 від 22.12.2021 року кошти у розмірі 5 000,00 гривень надаються Товариством у безготівковій формі шляхом їх перерахування на користь Товариства з метою виконання зобов`язань з оплати Процентів за перший день користування кредитом, відповідно до п.3.5 Договору

Судом також встановлено, що 28.08.2023 між ТзОВ «Слон Кредит» (Клієнт) та ТзОВ «Діджи Фінанс» (Фактор) було укладено договір факторингу № 2808-23 (а.с.33-38), відповідно до умов цього договору, клієнт передає (відступає) фактору права вимоги, зазначені у відповідному Реєстрі прав вимоги, а фактор зобов`язується їх прийняти та передати грошові кошти в розпорядження клієнта за плату на умовах, визначених цим договором.

Перехід права вимоги переходить від клієнта до фактора з моменту підписання ними відповідного реєстру прав вимог у формі наведеної в Додатку №1 до цього договору, за умови виконання фактором вимог перерахування сум грошових коштів фінансування передбачених розділом 3 (п.4.1 Договору).

На виконання умов договору факторингу № 2808-23 від 28.08.2023 року, 28.08.2023 року між ТзОВ «Слон Кредит» (Клієнт) та ТзОВ «Діджи Фінанс» (Фактор) було підписано Акт приймання-передачі реєстру прав вимоги до договору факторингу № 2808-23 від 28.08.2023 року (а.с.12).

Відповідно до Витягу з Додатку до договору факторингу № 2808-23 від 28.08.2023 року, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , кредитний договір №780957 від 22.12.2021 року, залишок боргу на момент відступлення права вимоги становить 32921,61 грн., з яких сума заборгованості за тілом 14067,10 грн, сума заборгованості за відсотками 18854,51 грн.. (а.с.14).

На виконання умов договору факторингу № 2808-23 від 28.08.2023, ТзОВ «Діджи Фінанс» було сплачено ТзОВ «Слон Кредит» 1648712,45 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №4565 від 28.08.2023 року (а.с.9).

Враховуючи вищевикладене, із наявних матеріалів справи вбачається, що кредитором по виконанню зобов`язань боржника ОСОБА_1 за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року, відповідно до укладеного договору факторингу виступає позивач.

Вирішуючи даний спір суд виходить з такого.

Відповідно дост.1054 ЦК Україниза кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення закону щодо договору позики, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідност.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору.

Відповідно дост. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Частиною 1статті 1049 ЦК Українипередбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позичкодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позичкодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч.2 ст.1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідност.629 ЦК України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Відповідно до ч.1ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Частина 1ст.612 ЦК Українивизначає, що боржник, у даному випадку відповідач, вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не виконав зобов`язання у строк, який встановлений договором чи законом.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 належним чином не виконала свої зобов`язання за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року, у зв`язку із чим у останньої станом на 22.12.2023 року за період з 23.12.2021 по 22.12.2023 виникла заборгованість в сумі 32921,61 грн., з яких сума заборгованості за тілом 18194,40 грн, сума заборгованості за відсотками 14727,21 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості за кредитом №780957від 22.12.2021року(а.с.29).

Як видно із вищевказаного розрахунку ОСОБА_1 частково погашала заборгованість по кредитному договору №780957 від 22.12.2021 року.

Як вбачається із досудової вимоги №2878218081-АВ від 15.11.2023 (а.с.20), позивач звертався до відповідача з вимогами про погашення заборгованості за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року, однак остання належним чином не відреагувала.

Згідно ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

У відповідності до ч. 3ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до вимог ст.ст.76,77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що фактично отримані та використані відповідачем кошти в добровільному порядку позивачу, як правонаступнику первісного кредитора, не повернуті, що свідчить про порушення його прав, у зв`язку з цим позивач вправі вимагати захисту своїх прав через суд шляхом стягнення із боржника фактично отриманої суми кредитних коштів та сплати відсотків.

Таким чином, суд на основі всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього з`ясування фактичних обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з`ясувавши їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, те, що відповідач відзивуна позовнузаяву ненадала тане представиласуду жоднихдоказів наспростування вимогпозивача,приходить до переконання, що позовні вимоги в частині стягнення із ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року в розмірі 32921,61 грн. підлягають до задоволення.

Вирішуючи вимогу про стягнення витрат на правничу допомогу, суд виходить з такого.

За змістом ч.ч.1, 2, 3 ст.137ЦПКУкраїни витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27 червня 2018 року по справі № 826/1216/16 висловила правову позицію про те, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес (п.2 ч.3 ст.141 ЦПК України).

Згідно з частиною 8 статті 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Отже, на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента в судовому процесі сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг тощо); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження тощо); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.

На підтвердження витрат на правову допомогу представником позивача подано такі документи:

- Договір про надання правової допомоги №42649746 від 11.12.2023 року, який укладений між ТзОВ «Діджи Фінанс» та адвокатським Бюро «Анастасії Мінськовської» (а.с.25-27);

- Додаткова угода №002878218081 від 27.06.2024 року до договору про надання правової допомоги №42649746 від 11.12.2023 року (а.с.19);

- Детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатським Бюро «Анастасії Мінськовської» необхідних для надання правничої (правової) допомоги за позовом ТзОВ «Діджи Фінанс» щодо стягнення кредитної заборгованості (а.с.16);

- Акт підтвердженняфакту наданняправничої (правової)допомоги адвокатом(виконанняробіт,послуг)від 27.06.2024року назагальну суму6000грн (а.с.13).

Представник позивача просить стягнути витрати за надання професійної правничої допомоги на загальну суму 6 000,00 грн.

Як вбачається з п.4 Акту про підтвердження факту надання правничої (правової) допомоги адвокатом (виконання робіт, надання послуг), оплата професійної правничої допомоги Адвокатського Бюро здійснюється Клієнтом у повному обсязі при підписанні відповідного акту.

Разом з тим, документів, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки та ін.), які б засвідчували факт того, що ТзОВ «Діджи Фінанс» дійсно понесла витрати на правничу допомогу, матеріали справи не містять.

В силу положень ст.17ЗаконуУкраїни«Про виконаннярішеньізастосування практикиЄвропейськогоСудуз правлюдини» суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено в п. 95 Рішенні у справі Баришевський проти України від 26.02.2015 року, п. п. 34-36 Рішення у справі Гімайдуліна і інших проти України від 10.12.2009 року, п. 88 Рішення у справі Меріт проти України від 30.03.2004 року, п.268 рішення у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише в разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

Отож, враховуючи те, що матеріали справи не містять достатніх доказів фактичного (реального) понесення позивачем витрат на правничу допомогу, у відшкодуванні таких слід відмовити.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем було сплачено судовий збір у сумі 2422,40 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, відповідно до ст.141 ЦПК України.

За наведених обставин позов підлягає до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст.12,81,141, 263-265, 273, 279, 280-282, 354, 355 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_3 ,адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Діджи фінанс» (юридична адреса: 04112, м.Київ, вул.Авіаконструктора Ігоря Сікорського, 8, код ЄДРПОУ 42649746) заборгованість за кредитним договором №780957 від 22.12.2021 року в сумі 32 921 (тридцять дві тисячі дев`ятсот двадцять одна) гривня 61 копійка.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_3 ,адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Діджи фінанс» (юридична адреса: 04112, м.Київ, вул.Авіаконструктора Ігоря Сікорського, 8, код ЄДРПОУ 42649746) витрати на сплату судового збору в розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

В решті позовних вимог відмовити.

Заочне рішенняможе бутипереглянуте судом,що йогоухвалив,за письмовоюзаявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на заочне рішення може бути подана до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя С.І. Сливка

СудЖидачівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення29.10.2024
Оприлюднено31.10.2024
Номер документу122639870
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —443/1553/24

Рішення від 29.10.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

СЛИВКА С. І.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

СЛИВКА С. І.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Жидачівський районний суд Львівської області

СЛИВКА С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні