Рішення
від 24.10.2024 по справі 645/3125/24
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/3125/24

Провадження № 2-о/645/98/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2024 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі: Головуючого судді - Шарка О.П., при секретарі судових засідань - Мухіна В.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Харкові заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Індустріально - Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харків Східного міжрегіонального правління Міністерства Юстиції, Міністерство Оборони України (В/Ч НОМЕР_1 ) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Індустріально - Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харків Східного міжрегіонального правління Міністерства Юстиції, Міністерство Оборони України (В/Ч НОМЕР_1 ) звернулася до суду з заявою, в якій просить суд встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю, як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 з січня 2004 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 ,

В обгрунтування заяви зазначила, що ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 з січня 2004 року до 10 лютого 2023 року, як дружина та чоловік , шлюб між ними не був зареєстрований. За час проживання однією сім`єю як чоловіка та дружини ( впродовж 19 років) вони вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, займалися благоустроєм будинку: робили ремонт, купували меблі та інші предмети домашнього побуту; крім того всі свята проводили в колі рідних та друзів, а також ростили двох доньок заявниці, які виросли разом з вітчимом ОСОБА_2 як з рідним батьком., видавали їх разом заміж. ОСОБА_2 спілкувався з батьками та родичами цивільної дружини ОСОБА_1 , а вона також їздила до його батьків і мала гарні взаємовідносини з ними . ОСОБА_2 1974 р.н., перебував на військовій службі ( бойовий медик) у в/ч А з 30.03.2022 року. Мужньо виконавши військовий обо"язок, в бою за Україну, її свободу і незалежність зник безвісті 10.02.2023 року під час проведення бойових дій, виконувавши бойове завдання поблизу н.п. Парасковіївка, Донецької області.

Оскільки заявниця перебувала у дружніх сімейних відносинах, після зникнення безвісти померлого, свекруха заявниці, попросила ОСОБА_3 займатися оформленням грошового забезпечення безвісно відсутнього військовослужбовця та надала довіреність на її ім`я В квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 з приводу отримання го забезпечення безвісно відсутнього військовослужбовця ( чоловіка), проте відповіді на заяву не отримала. Лише в усному порядку, як пояснила заявниця, їй повідомили про її заява не може бути задоволена через відсутність доказів проживання з ОСОБА_4 однією сім`єю та відсутності реєстрації шлюбу. Встановлення факту спільного проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без шлюбу надасть заявниці підстави для реалізації свого права на отримання забезпечення безвісно відсутнього військовослужбовця.

У судовому засіданні заявник та її представник підтримали заяву у повному обсязі, просили її задовольнити, надали суду пояснення, аналогічні викладеним у заяві.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду заяви повідомлений заздалегідь і належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Суд, вислухавши пояснення представника заявника, заявника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.

У ході судового розгляду встановлено, що згідно п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю.

У п. 21 вищевказаної Постанови зазначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини, і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також: інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.

Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 р. за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.

Згідно вимог ч. 4 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.

Разом із тим згідно зі ст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення гл. 8 цього Кодексу.

Тобто при застосуванні ст. 74 СК України слід виходити з того, що ця норма поширюється на випадки, коли чоловік і жінка не перебувають у будь-якому іншому шлюбі та між ними склалися усталені відносини, які притаманні подружжю.

Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя. Альтернативою шлюбу є конкубінат, тобто фактичне спільне проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Жінка та чоловік мають на це право і відповідно право на повагу до свого вибору з боку держави та суспільства.

Ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено право кожного на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. При цьому органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Європейський суд з прав людини при розгляді справи Кичана зауважив, що відносини де - факто, як і відносини, що ґрунтуються на шлюбі, можуть вважатись сімейним життям.

У справі «Джонстон проти Ірландії» (справа номер ECH-1986-S-006) було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом.

Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у статті 3 Сімейного Кодексу України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 з січня 2004 року до 10 лютого 2023 року, як дружина та чоловік без реєстрації шлюбу.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ., перебував на військовій службі ( бойовий медик) у в/ч НОМЕР_2 з 30.03.2022 року, зник безвісті 10.02.2023 року під час проведення бойових дій, виконувавши бойове завдання поблизу н.п. Парасковіївка, Донецької області(сповіщення сім`ї № НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.05.2023 року, Витяг з наказу від 25 лютого 2023 року.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім`ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові в інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом стрів України.

Мати ОСОБА_2 - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уповноважила ОСОБА_1 , представляти її інтереси що стосуються пошуку безвісті зниклого її сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (довіреність від 10 травня 2023 року, посвідчена Приватним нотаріусом Чугуївського районного нотаріального округу Харківської області)

Допитані у судовому засіданні у якості свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 кожен окремо підтвердили факт сумісного проживання, як чоловіка та дружини ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 , однією сім`єю, як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 з січня 2004 року по лютий 2023 року.

З урахуванням наведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Даних про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, їх показання об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним доказам у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи законних інтересів.

Статтею 16 ЦК встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Особа вільна у виборі способу способі захисту цивільних прав судом.

Разом з тим, передбачені ст. ст. 12 і 13 ЦПК України засади змагальності та диспозитивності цивільного судочинства визначають основні правила, в межах яких мають діяти особи, що беруть участь у справі, та суд при вирішенні справи.

Згідно ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона у цивільному судочинстві повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, до яких дана справа не відноситься.

Суд, згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим законом випадках.

Згідно ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Встановлення факту спільного проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без шлюбу надасть заявниці підстави для реалізації свого права на отримання забезпечення безвісно відсутнього військовослужбовця.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю, як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 з січня 2004 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Керуючись ст.ст.293,294,315,319,259,263-265 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Індустріально - Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харків Східного міжрегіонального правління Міністерства Юстиції, Міністерство Оборони України (В/Ч НОМЕР_1 ) про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу- задовольнити .

Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю, як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 з січня 2004 року по 10 лютого 2023 року,

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Харківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: https://fr.hr.court.gov.ua

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Надруковано в нарадчій кімнаті.

Повний текст рішення виготовлено 30 жовтня 2024 року.

Головуючий-суддя:

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено01.11.2024
Номер документу122647521
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —645/3125/24

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

Ухвала від 25.06.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Шарко О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні