Справа № 212/9221/24
2/212/3989/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2024 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Дехти Р.В., за участі секретаря судового засідання Колісник К.Е, розглянувши в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності осіб, які беруть участь у справі та без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, цивільну справу в порядку спрощеного провадження за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до ОСОБА_8 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Товарна біржа «Придніпровська товарна біржа» про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомості, укладеного на біржі, -
В С Т А Н О В И В:
18 вересня 2024 року позивачі у справі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 звернулися до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської областіз позовом, в якому просили визнати договір купівлі - продажу нерухомого майна дійсним.
На підтвердження вимог позивачі зазначили, що 27.01.1997р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ,яка натой часдіяла за себета відімені неповнолітніх ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , придбали у ОСОБА_8 4-кімнатнуквартиру АДРЕСА_1 ,житловою площею53,22кв.м.,загальною площею 87,5кв.м.,розташовану на16-муповерсі 16-типоверхового будинку про що було укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна який був зареєстрований товарною біржею «Придніпровська товарна біржа» за реєстраційним номером №23-Н/97.
Право власності на нерухоме майно було зареєстровано в Криворізькому бюро технічної інвентаризації за реєстраційним номером №23-Н/97 та записано в реєстровій книзі за №92, сторінка 60, запис №60 від 12.06.1997 року.
На сьогодні постало питання про реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, та виявилося, що це неможливо зробити, оскільки вказаний вище договір купівлі-продажу не відповідаєвимогам законодавства- нотаріально непосвідчений.
На підставі зазначеного позивачі звернулись до суду та просять визнати дійсним договір купівліпродажу квартири АДРЕСА_1 , укладений з одного боку ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ,яка натой часдіяла за себета відімені неповнолітніх ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та з іншого боку- відповідачем ОСОБА_8 та зареєстрований 27.01.1997 року на Товарній біржі «Придніпровська товарна біржа».
Ухвалою від 30 вересня 2024 року відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження на 30 жовтня 2024 року з викликом сторін.
Позивачі до суду не з`явились, до початку розгляду справи кожен з них надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Відповідач до суду не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив, у встановлений термін відзиву на позов не надав.
Третя особа Товарна біржа «Придніпровська товарна біржа» письмових заперечень до суду не направила.
Згідно частини восьмої статті 178 ЦПК Україниу разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Статтею 4 ЦПК Українипередбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Під час розгляду справи встановлено, що згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна від 27.01.1997 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що діялавід свогоімені тавід іменінеповнолітніх дітей ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 придбалиу ОСОБА_8 4-кімнатнуквартиру АДРЕСА_1 ,житловою площею53,22кв.м.,загальною площею 87,5кв.м.,розташовану на16-муповерсі 16-типоверхового будинку.
Відповідно до статті 202ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Відповідно з ч.1ст.655 ЦК Україниза договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно дост.1 Закону України "Про товарну біржу", товарна біржа є організацією, що об`єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов`язаних з ним торговельних операцій.
Крім того,ст.2 Закону України "Про товарну біржу"встановлено, що основними принципами діяльності товарної біржі є рівноправність учасників біржових торгів, застосування вільних (ринкових) цін, публічність проведення біржових торгів.
Відповідно до п.4 Прикінцевих іПерехідних положень ЦК України 2003 року, що набрав чинності з 1 січня 2004 року, цей Кодекс застосовується до цивільних правовідносин, що виникли після набрання ним чинності.
Відповідно дост.5 ЦК Українидо застосування підлягають акти цивільного законодавства, що регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Враховуючи, що спірні правовідносини виникли у вересні 1997 року, для їх врегулювання слід застосовуватиЦК УРСРв редакції 1963 року.
Згідно зістаттею 227 ЦК УРСР, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією зі сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договорустаття 47 цього Кодексу.
За змістом статей128,153 ЦК УРСР(1963 року) право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї зі сторін повинно бути досягнуто згоди.
Відповідно достатті 224 ЦК УРСР(1963 року) за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 227 ЦК УРСРпередбачалася обов`язкова нотаріальна форма договору купівлі-продажу житлового будинку (квартири) і його реєстрація органами місцевого самоврядування.
Згідно зістаттею 15 Закону України «Про товарну біржу»не підлягали нотаріальному посвідченню угоди, які зареєстровані на біржі, якщо вони являють собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі.
Частиною 2ст. 47 ЦК УРСР(1963 р.) передбачено, що у разі, якщо одна із сторін повністю або частково виконала угоду, яка потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд вправі за вимогою сторони, що виконала угоду, визнати угоду дійсною. В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.
Зазначений договір був зареєстрований на товарній біржі «Придніпровська товарна біржа» 27.01.1997 року, за реєстраційним номером №23-Н/97.
Відповідно до ст.277ЦК України (в ред. 1963 року) договір був зареєстрований Бюро технічної інвентаризації 12.06.1997 року в реєстровій книзі за №92, сторінка 60, запис №60.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що під час укладання договору купівлі - продажу від 27.01.1997 сторонами були дотримані всі вимоги, пред`явлені до договору купівліпродажу , що діяли на час укладення цього договору і сторони протягом тривалого часу не оспорювали будь-які пункти цього договору, сторонами також була обумовлена продажна вартість нерухомого майна, за усіма пунктами договору сторонами була досягнута згода.
Таким чином, при укладанні вищезазначеного договору купівлі-продажу нерухомості, сторонами були дотримані всі вимоги, пред`явлені до цього виду договору.
Відповідно до п. 2постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009 р. «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсним», відповідність чи невідповідність правочину вимогам законодавства має оцінюватись судом відповідно до законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (ч.1 ст.1ст.328 ЦК України).
Частиною 1статті 209 ЦКвстановлено, що правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Згідно ч.1ст.657 ЦК Українидоговір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Відповідно до ч.2статті 220 ЦК Україниякщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Частиною 1статті 638 ЦК Українивстановлено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов.
На підставі положень цивільного законодавства, що діяли на час укладення біржового договору купівлі-продажу нерухомості та положень цивільного законодавства, що діють на час прийняття рішення з даного спірного питання, суд дійшов висновку, що право власності на вище зазначене майно набуто правомірно із укладеного на законних підставах між сторонами правочину.
Враховуючи, що сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне виконання договору, позивачами відповідно до вимог ч.1ст.81 ЦПК Україниналежним чином доведено обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог щодо визнання дійсним біржового договору купівлі-продажу нерухомості від 27.01.1997 року, укладеного між покупцями - позивачами по справі та продавцем ОСОБА_8 . Обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси третіх осіб не виявлено, а тому суд визнає вищевказаний договір дійсним.
Керуючись ст.ст.4,5,13,19,76-81,89,133,141,258-259,263-265,279,354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до ОСОБА_8 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета споруТоварна біржа «Придніпровська товарна біржа» про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомості, укладеного на біржі - задовольнити.
Визнати договір купівлі - продажу нерухомого майна: квартири АДРЕСА_1 , укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що діялавід свогоімені,а такожвід іменінеповнолітніх ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) та ОСОБА_8 , зареєстрований на товарній біржі «Придніпровська товарна біржа» за №23-Н/97 від 27.01.1997року та зареєстрований 12.06.1997 року в КП «Криворізьке БТІ» в реєстровійкнизі за№92,сторінка 60,запис №60 -дійсним.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
ПОЗИВАЧ-1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;
ПОЗИВАЧ-2: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;
ПОЗИВАЧ-3: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;
ПОЗИВАЧ-4: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;
ПОЗИВАЧ-5: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;
ПОЗИВАЧ-6: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2
ПОЗИВАЧ-7: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 ; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;
ВІДПОВІДАЧ: ОСОБА_8 , паспорт серії НОМЕР_7 , виданий відділом внутрішніх справ Інгулецького району м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, 13.04.1978 року; останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_3
ТРЕТЯ ОСОБА: Товарна біржа «Придніпровська товарна біржа», код ЄДРПОУ 13420399, м. Дніпро, вул.Січеславська набережна, б. 15 А
Повний текст рішення складено 30.10.2024 року.
Суддя: Р. В. Дехта
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2024 |
Оприлюднено | 01.11.2024 |
Номер документу | 122660937 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дехта Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні